Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 522/13380/22
Провадження № 2-а/522/352/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.10.2022 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді Шестакової Я.В.,
за участі секретаря судового засідання Багнюк А.Ю.,
представника позивача Саркісян А.Р.
відповідача ОСОБА_1
представника відповідача адвоката Горобець О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в порядку спрощеного провадження у залі суду в м. Одеса адміністративну справу за позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянки Республіки Молдова ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України, -
ВСТАНОВИВ:
06.10.2022 року представник Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 , про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 08.08.2022 року під час проведення оперативно-профілактичних заходів з виявлення нелегальних мігрантів співробітниками ГУ ДМС в Одеській області було виявлено та запрошено до підрозділу особу, яка назвалася громадянкою Республіки Молдова, ОСОБА_3 . В результаті проведеної перевірки та відібраних пояснень відповідача, було встановлено, що остання порушила правила перебування іноземців в Україні ухилилася від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування в Україні. ОСОБА_4 пояснила, що прибула до України 17.09.2014 року легально, через КПП «Кучурган» по паспортному документу громадянки Республіки Молдова. Була документована посвідкою на тимчасове проживання в Україні № НОМЕР_1 терміном дії з 30.07.2020 року по 29.07.2021 року. Відповідач на території України знаходиться не законно, постійного зареєстрованого місця проживання та законного джерела існування не має. ОСОБА_4 , за скоєне правопорушення була притягнута до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП та було прийняте рішення № 567 від 08.08.2022 року, яким зобов`язано відповідача покинути територію України до 06.09.2022 року. Рішення відповідач не оскаржувала територію України не покинула. 05.10.2022 року ОСОБА_4 була повторно виявлена, та притягнутий до адміністративної відповідальності.
Враховуючи вищезазначене представник позивача зазначив, що є підстави вважати, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення та існує ризик її втечі.
Ухвалою суду від 06.10.2022 року справу прийнято до розгляду та відкрито провадження, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у режимі відеоконференції.
Представник позивача Саркісян А.Р. позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяві.
Відповідач та її представник заперечували проти задоволення позовних вимог. Від відповідача надійшла заява про розгляд справи за її відсутності.
Заслухавши пояснення сторін в судовому засіданні, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
08.08.2022 року працівниками ГУ ДМС України в Одеській області було виявлено та доставлено до ГУ ДМС України в Одеській області особу, яка назвалася громадянкою Республіки Молдова, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В ході перевірки законності перебування на території України ОСОБА_2 було встановлено, що вона прибула в Україну легально через КПП «Кучурган». Була документована посвідкою на тимчасове проживання в Україні № НОМЕР_1 терміном дії з 30.07.2020 року по 29.07.2021 року. Отже, термін дії посвідки закінчився рік тому, та відповідач її не подовжила. Посвідка була вилучена у зв`язку із закінченням терміну дії, про що свідчить Акт про вилучення документа від 08.08.2022 року.
ОСОБА_4 на території України знаходиться незаконно, постійного зареєстрованого місця проживання та законного джерела існування не має.
Постановою ГУДМС Українив Одеськійобласті від08.08.2022року серії ПН МОД № 008685 ОСОБА_4 на підставі протоколу про адміністративне правопорушення ПР МОД № 008608 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1700,00 грн.
Згідно Рішення № 567 від 08.08.2022 року, ГУ ДМС в Одеській області було вирішено примусово повернути ОСОБА_5 в країну походження та зобов`язати покинути територію України у термін до 06.09.2022 року включно. Судом встановлено, що рішення виконано не було.
Згідно розписки від 08.08.2022 року ОСОБА_4 була ознайомлена з рішенням №567 від 08.08.2022 року, зазначила, що від виконання рішення тне відмовляється, перекладача не потребує.
Згідно Рішення № 311 від 14.09.2022 року ГУ ДМС в Одеській області було вирішено заборонити Турку Тамарі в`їзд в Україну терміном на 3 (три) роки з 14.09.2022 року до 14.09.2025 року.
05.10.2022 року ОСОБА_5 було повторно виявлено співробітниками ГУ ДМС в Одеській області.
Постановою ГУДМС Українив Одеськійобласті від05.10.2022року серії ПН МОД № 009046 ОСОБА_4 на підставі протоколу про адміністративне правопорушення ПР МОД № 008963 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1700,00 грн.
05.10.2022 року о 11 год. 50 хв. ОСОБА_5 затримано, про що свідчить протокол № МОД 000176 про адміністративне затримання.
Враховуючи, що відповідач своїми діями порушив законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, 05.10.2022 року ГУ ДМС України в Одеській області прийнято рішення про поміщення Турку Тамару у Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України для з`ясування обставин правопорушення та забезпечення примусового видворення.
Судом встановлено, що для добровільного повернення до країни походження або третьої країни іноземця до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області та інших територіальних підрозділів ДМС України з заявою не зверталася. Жертвою торгівлі людьми ніколи не була, жодних примусів під час проживання на території України до неї ніхто не застосовував.
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України визначається Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (надалі Закон № 3773-VI).
Приписами п. 14 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що нелегальний мігрант - це іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
За правилами ч. 3 ст. 3 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства зобов`язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
У відповідності до ч. 1 ст. 9 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства в`їжджають в Україну за наявності паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.
Згідно ч. 1 ст. 21 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», перебування на території України та транзитний проїзд через територію України іноземців та осіб без громадянства здійснюється за наявності достатнього фінансового забезпечення або наявності можливості отримати таке забезпечення законним способом на території України.
Відповідно до ч. 4 ст. 30 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Приписами ч. 1 ст. 289 КАС України визначено, що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Положеннями ч. 11 ст. 289 КАС України встановлено, що строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.
Згідно з п. 27 ч. 1 ст. 1 Закону пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, - державна установа, призначена для тимчасового тримання іноземців та осіб без громадянства: стосовно яких судом прийнято рішення про примусове видворення; стосовно яких судом прийнято рішення про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення, у тому числі прийнятих відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; затриманих центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальними органами та підрозділами на строки та в порядку, передбачені законодавством України; затриманих за рішенням суду до завершення розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» в`їзд в Україну та виїзд з України іноземців та осіб без громадянства здійснюється за паспортним документом за наявності відповідної візи, якщо інший порядок в`їзду та виїзду не встановлено законодавством чи міжнародним договором України.
Матеріалами справи підтверджено та не спростовано відповідачем, що останній знаходився на території України без документів на право проживання в Україні, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 203 КУпАП, відповідач не вчинив жодної спроби легалізувати своє становище. Указані обставини дають обґрунтовані підстави вважати, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення, що унеможливлює забезпечення примусового видворення за межі України.
В судовому засіданні достеменно встановлено факт того, що відповідач будучи під особистий підпис 08.08.2022 року повідомлена про необхідність покинути територію України у термін до 06.09.2022 року, жодних дій не вчинила і була затриманий у м. Одеса.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про затримання та забезпечення примусового видворення за межі території України ОСОБА_2 є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст. 26, ч. 4 ст. 30, ст. 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст. ст. 2, 6-11, 72-78, 90, 211, 241-246,247, 268-272, 289, 371, 372 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянки Республіки Молдова ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України - задовольнити.
Затримати громадянку Республіки Молдова, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на 6 (шість) місяців до 05.04.2023 року з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Допустити негайне виконання рішення суду відповідно до п.3 ч. 2ст. 371 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення суду може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк після отримання рішення суду.
Суддя Я.В. Шестакова