Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 жовтня 2022 року Справа№200/19482/21
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій і зобов`язання вчинити певні дії, -
У С Т А Н О В И В:
У грудні 2021 року ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить: - визнати протиправними щодо не проведення перерахунку позивачу пенсії за віком з 01.03.2019, з 01.05.2020, з 01.03.2021 із врахуванням доплати до попереднього розміру пенсії (сформованої з 01.10.2017) в сумі 1009,16 грн; - зобов`язати здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії за віком із врахуванням доплати до попереднього розміру пенсії (сформованої з 01.10.2017) в сталому розмірі, а саме в сумі 1009.16 грн: - з 01.03.2019 шляхом осучаснення показника середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії за віком на коефіцієнт 1,17, - з 01.05.2020 шляхом осучаснення показника середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії за віком на коефіцієнт 1,11, - з 01.03.2021 шляхом осучаснення показника середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії за віком на коефіцієнт 1,11.
Обґрунтовуючи позов ОСОБА_1 посилається на те, що після перерахунку пенсії з 01.10.2017 року до пенсії позивача здійснювалась доплата до старого розміру пенсії в розмірі 1009.16 (станом на 01.10.2017 р.). Але відповідач під час індексації пенсії з 01.03.2019, з 01.05.2020, з 01.03.2021 кожного разу замість підвищення пенсії, залишав її розмір незмінним, одночасно зменшував доплату до старого розміру пенсії, яка раніше була визначена відповідачем в розмірі 1009.16 (станом на 01.10.2017 р.). Внаслідок цих дій відповідача, позивачу фактично не було підвищено пенсію внаслідок індексації. Позивач вважає, що при перерахунку пенсій відповідач повинен керуватися Порядком №124, зокрема і пунктом 6 Порядку №124, яким передбачено обов`язкове врахування під час перерахунку пенсій сум доплат до попереднього розміру пенсій.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що пенсія позивачу призначена і виплачується відповідно до діючого пенсійного законодавства України, а дії ГУ ПФУ не суперечать діючому законодавства України.
Ухвалою суду від 04.01.2022 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 17.01.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, витребувано у відповідача докази.
Ухвалою суду від 16.02.2022 розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 14 березня 2022 року, витребувано докази.
Відповідно до пункту 31 частини 11 статті 85 Конституції України та статті 5 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».
Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні».
Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 18 квітня 2022 року № 259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні».
Законом України від 22 травня 2022 року № 2263-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 17 травня 2022 року № 341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Законом України від 15 серпня 2022 року № 2500-IX «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" затверджено Указ Президента України від 12 серпня 2022 року № 573/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Ухвалою суду від 31.05.2022 розгляд справи відкладено.
Ухвалою суду від 06.09.2022 призначено підготовче засідання на 20 вересня 2022 року.
Ухвалою суду від 20.09.2022 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 5 жовтня 2022 року.
Позивач та представник відповідача до судового засідання не з`явилися, про дату, час і місце судового розгляду були повідомлені належним чином. Про причини неявки суд не повідомили.
Перешкоди для розгляду справи в судовому засіданні, визначені ст. 205 КАС України відсутні.
Приписами ч. 9 ст. 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Частиною 4 ст. 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження.
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України НОМЕР_1 , виданого 30.05.2001.
У листа Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 13.05.2021 № 1954-1916/К-03/8-0580/21 зазначено, що:
- Розмір пенсії позивача (на час звернення за призначенням пенсії) з 04.11.2016 становив 3435,33 грн, де: 3378,83 грн - основний розмір пенсії; 56,50 грн доплата за понаднормативний стаж;
- Розмір пенсії після перерахунку у зв`язку з уточненням показників середньої заробітної плати по народному господарству в галузях економіки України з 01.04.2017 становив 3948,91 грн, де: 3892,41 грн - основний розмір пенсії; 56,50 грн доплата за понаднормативний стаж;
- Ураховуючи зміни в пенсійному законодавстві, які набули чинності починаючи з 1 жовтня 2017 року позивачу було проведено осучаснення розміру заробітної плати по народному господарству в галузях економіки України, розмір якої склав 3764,40 грн та зменшення величини оцінки страхового стажу до 1%, з якого обчислена пенсія, та розрахунок нового розміру пенсії з використанням прожиткового мінімуму, який встановлений на 1 травня 2017 року. Розмір пенсії з 01.10.2017 становив 3948,91 грн, де: розмір пенсії за віком (ст.27) 2883.25 грн, Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за років) 56.50 грн, доплата до старого основного розміру пенсії (01.10.2017) 1009.16 грн;
- Розмір пенсії з 01.03.2019 становив 3948,91 грн, де: розмір пенсії за віком (ст.27) (8512.55 * 0.42833) 3646.18 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 7 років) 79.10 грн, доплата до старого основного розміру пенсії (01.10.2017) 223.63 грн;
- Розмір пенсії з 01.05.2020 становив 4126,36 грн, де: розмір пенсії за віком (ст.27) (9448.94 * 0.42833) 4047.26 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 7 років) 79.10 грн;
- Розмір пенсії після перерахунку з 01.03.2021 складає 4795,22 грн, де: розмір пенсії за віком (ст.27) (10488.32 * 0.44750) 4693.52 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 9 років) 101.70 грн.
Наведене також підтверджується довідкою Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 12.05.2021 № 3640 і рішенням від 23.03.2021 № 914130310543.
Листом від 13.05.2021 № 1954-1916/К-03/8-0580/21 позивача повідомлено про те, що пенсія призначена і виплачується відповідно до діючого законодавства України.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, у тому числі пенсії.
За ч. 5 ст. 2 Закону № 1282, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Індексація та перерахунок пенсії встановлені ст. 42 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).
11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України від 3 жовтня 2017 року № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (далі -Закон № 2148), у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, яким серед іншого були внесені зміни до Закону № 1058.
Згідно з ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 (у редакції Закону № 2148) для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
За ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 (у редакції Закону № 2148) у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Згідно з п. 4-3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058, у редакції Закону № 2148, який застосовується з 1 жовтня 2017 року, пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79 гривень.
Згідно з п. 4-5 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 (у редакції Закону № 2148) збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для обчислення пенсій, передбачене частиною другою 42 цього Закону, проводиться починаючи з 2021 року.
У 2019-2020 роках показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для перерахунку пенсій, збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує року, в якому проводиться збільшення, порівняно з роком, що передує року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Постановою КМУ від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).
За п. 2 Порядку № 124, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону № 1058.
Коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за формулою, наведеною в п. 4 Порядку № 124.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України.
Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня (У редакції Постанови КМУ № 849 від 16.09.2020).
За п. 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абз. 1 п. 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пенсії, які призначені відповідно до Закону № 1058 та розмір яких не підвищено відповідно до п. 4 цього Порядку, абз. абз. 1, 2 цього пункту, з урахуванням абз. абз. 1, 2 ч. 1, ч. 2 ст. 28, абз. 2 п. 4-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058, п. 4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2148, а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії (у редакції Постанови КМУ № 127 від 22.02.2021).
Відповідно до п. 6 Порядку № 124 Під час перерахунку пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку.
Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пунктом 2 Постанови КМУ № 124 установлено, що: у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17; у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Пунктом 2 Постанови КМУ від 1 квітня 2020 року № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» установлено, що у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11; у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Згідно з п. 1 Постанови КМУ від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» установлено, що Установити, що у 2021 році:
перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11; у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; з 1 березня у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон) з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону, не досягає 2200 гривень, таким особам надається щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.
За п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2148 з 1 жовтня 2017 року до встановлення розміру прожиткового мінімуму, який буде більшим за розмір, встановлений на 1 грудня 2017 року та збільшений на 79 гривень, при призначенні та перерахунку пенсій, надбавок, підвищень, інших пенсійних виплат, встановлених законодавством, використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений на 1 грудня 2017 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79 гривень.
У разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Відповідач здійснював перерахунок пенсії за віком позивачу, призначеної відповідно до Закону № 1058.
На думку позивача, під час перерахунку пенсії з 1 березня 2019 року, з 1 квітня 2019 року, з 1 травня 2020 року і з 1 березня 2021 року відповідач протиправно не враховував у складі пенсії доплату до попереднього розміру пенсії, сформовану з 1 жовтня 2017 року в сталому розмірі 1009,16 грн.
За матеріалами справи під час проведення перерахунку пенсії позивача пенсійним органом дотримано вимоги ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124, постанов КМУ № 124 і № 251.
Позивачу призначена пенсія за віком відповідно Закону № 1058 до набрання чинності Законом № 2148.
У зв`язку з цим призначена позивачу пенсія підлягала перерахунку з 1 жовтня 2017 року з урахуванням п. 4-3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058, у редакції Закону № 2148, та застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
При цьому, п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2148 визначено, що у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Отже, Законом № 2148 визначені заходи з метою уникнення зменшення розміру раніше призначених пенсій.
При зменшенні величини оцінки одного року страхового стажу до 1% одночасно було підвищено розмір середньої заробітної плати, який враховується при обчисленні пенсій. З 1 жовтня 2017 року перерахунок раніше призначених пенсій здійснений з використанням показника середньої заробітної плати на рівні 3764,40 грн.
Перерахунок пенсії позивача із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% здійснений з 1 жовтня 2017 року, тобто з дати, з якої підлягав застосуванню п. 4-3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058, у редакції Закону № 2148, що виключає зворотну дію закону в часі.
Ці норми не були визнані неконституційними, а тому у відповідача не було підстав для їх незастосування при перерахунку пенсії.
Після перерахунку пенсії позивача з 1 жовтня 2017 року, з 1 березня 2019 року, з 1 квітня 2019 року її загальний розмір хоча і збільшувався, однак не досягав того розміру, який позивач отримував до 1 жовтня 2017 року, тобто 3948,91 грн.
Як наслідок, діючи у відповідності до абз. 2 п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2148, пенсійний орган виплачував позивачу пенсію в раніше встановленому розмірі, що зумовлювало виплату доплати до старого основного розміру пенсії (до 1 жовтня 2017 року) з 1 жовтня 2017 року 1009,16 грн, з 1 березня 2019 року 223,63 грн.
Зменшення суми доплати до старого основного розміру пенсії є наслідком підвищення загального розміру пенсії позивача після її перерахунку.
Після перерахунку з 1 травня 2020 року загальний розмір пенсії позивача становив 4126,36 грн. Отже після перерахунку пенсія стала більшою за ту, що позивач отримував до 1 жовтня 2017 року, а тому відповідна доплата до старого основного розміру пенсії не проводилась.
Посилання позивача на порушення пенсійним органом вимог п. 6 Порядку № 124 та про необхідність під час перерахунку враховувати у складі пенсії доплату до старого основного розміру пенсії (з 01 жовтня 2017 року) 1009,16 грн є хибними.
Доплата до старого основного розміру пенсії не є складовою призначеної позивачу пенсії, а також не є доплатою в розумінні п. 6 Порядку № 124.
Після перерахунку з 1 жовтня 2017 року і з 1 березня 2019 року загальний розмір пенсії позивача був меншим за пенсію, яку він отримував до 1 жовтня 2017 року.
Відповідно до абз. 2 п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2148 пенсійний орган виплачував позивачу пенсію в раніше встановленому розмірі 3948,91 грн.
Отримані позивачем суми доплати з 1 жовтня 2017 року 1009,16 грн і з 1 березня 2019 року 223,63 грн це суми, які виплачувались з метою компенсувати різницю між пенсією, встановленою до 1 жовтня 2017 року, та новим розміром пенсії. І така доплата проводилась для того, щоб уникнути зменшення розміру раніше призначеної позивачу пенсії.
Наведене відповідає практиці Першого апеляційного адміністративного суду, яка викладена в постанові від 22 вересня 2021 року у справі № 200/8405/20-а.
З огляду на викладене суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна, буд. 3) про визнання протиправними дій і зобов`язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Повне рішення суду складено 5 жовтня 2022 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Куденков