Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2022 року Справа № 160/10397/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Голобутовського Р.З.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «НОРДГАЗ» до Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
15.07.2022 Товариство з обмеженою відповідальністю «НОРДГАЗ» (далі позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області (далі відповідач), в якій позивач просить:
- скасувати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін №15/9-22 від 07.06.2022;
- визнати протиправним позаплановий захід державного нагляду (контролю) у формі перевірки ТОВ «НОРДГАЗ», що мав місце в період з 26.05.2022 по 07.06.2022.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що під час здійснення перевірки посадовими особами відповідача було надано вимогу №592/1 та направлення ГУ Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області від 26.05.2022 №592 на проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) у формі перевірки ТОВ «НОРДГАЗ» за місцем проведення господарської діяльності за адресою: м. Дніпро, вул. Виробнича, 14-А. У наданій вимозі та направленні міститься посилання, як на підставу проведення перевірки, на наказ ГУ Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області від 23.05.2022 №570-ПО, доручення Прем`єр-міністра України від 07.05.2022 та лист Держпродспоживслужби України щодо проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) №15.2.2-7/4861 від 08.05.2022. Поряд з цим, ні доручення Прем`єр-міністра України від 07.05.2022, ні лист Держпродспоживслужби України щодо проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) №15.2.2-7/4861 від 08.05.2022 не проходили відповідної правової експертизи на відповідність Конституції України, законам України та іншим актам законодавства. З урахуванням вказаного позивач вважає, що проведений відповідачем позаплановий захід державного нагляду (контролю) у формі перевірки ТОВ «НОРДГАЗ» є протиправним. З огляду на протиправність проведеного позапланового заходу державного нагляду (контролю), позивач вважає протиправним і рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін №15/9-22 від 07.06.2022.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.07.2022 відкрито провадження у адміністративній справі; справу №160/10397/22 призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом.
Відповідно до ч. 3 ст. 124 Кодексу адміністративного судочинства України судовий виклик або судове повідомлення учасників справи, свідків, експертів, спеціалістів, перекладачів здійснюється:
1) за наявності в особи офіційної електронної адреси - шляхом надсилання повістки на офіційну електронну адресу;
2) за відсутності в особи офіційної електронної адреси - шляхом надсилання повістки рекомендованою кореспонденцією (листом, телеграмою), кур`єром із зворотною розпискою за адресами, вказаними цими особами, або шляхом надсилання тексту повістки в порядку, визначеномустаттею 129цього Кодексу.
Оскільки в матеріалах справи наявна офіційна електронна адреса Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області, судове повідомлення відповідача про розгляд заяви здійснено шляхом направлення копії ухвали від 18.07.2022 та позовної заяви з додатками на електронну адресу відповідача.
У силу ч.3 ст. 124 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає відповідача належним чином повідомленим про можливість подання відзиву у зазначені строки та належним чином повідомленим про судовий розгляд справи.
Відповідачем, на виконання ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, не надіслано до суду відзиву на позов та не повідомлено про поважність причин ненадання відзиву.
Відповідно до ч. 6ст.162 Кодексу адміністративного судочинства Україниу разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з ч. ч. 5, 8ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства Українисуд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «НОРДГАЗ» (код ЄДРПОУ 41174573) зареєстровано в Єдиному реєстрі юридичних осію, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 24.02.2017. Основний вид діяльності 47.30 Роздрібна торгівля пальним.
Керуючись вимогами Закону України від 05.04.2007 № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Закону України від 21.06.2012 № 5007-VI «Про ціни і ціноутворення», Положенням про Головне управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області, затвердженим наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 №147, на підставі доручення Прем`єр-міністра України №11381/0/1-22 від 08.05.2022 за результатами наради від 07.05.2022, листа Держпродспоживслужби України щодо проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) 15.2.2-7/4861 від 08.05.2022, відповідачем прийнято наказ від 23.05.2022 №570-ПО «Про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) Товариства з обмеженою відповідальністю «НОРДГАЗ» у термін з 26.05.2022 по 08.06.2022 щодо дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування цін на товари, які мають істотну соціальну значущість (бензин та дизельне паливо).
На підставі вказаного наказу, направлення від 23.05.2022 №592 на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) у формі перевірки позивача з 26.05.2022 по 08.06.2022, позивачу за місцем провадження господарської діяльності: м. Дніпро, вул. Виробнича, буд.14 А, направлена вимога від 26.05.2022 №592/1 про надання до 13.00 години 30.05.2022 в друкованому та електронному вигляді завірених копій документів, а саме:
1. розпорядчі та дозвільні документи:
- виписки або витягу з ЄДРПОУ;
- статуту юридичної особи;
- свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість та/або витяг з реєстру;
- довідку щодо типу суб`єкта господарювання (мікро-, малого, середнього, великого підприємництва);
- ліцензії з додатками на провадження господарської діяльності з роздрібної торгівлі пальним;
- наказів щодо призначення керівника товариства, регіонального керівника, управляючого або документи, що підтверджують повноваження уповноваженої особи, що бере участь у проведенні заходу, посадової особи відповідальної за формування, встановлення та застосування цін і тарифів, посадової особи, що здійснює розрахункові операції;
2. документи, що підтверджують функціональні повноваження:
- посадові інструкції осіб, які беруть участь у проведенні заходу, операторів, або касирів (на вимогу спеціаліста - осіб, що здійснюють розрахункові операції) та копію паспорту особи, яка вчинила правопорушення (в разі притягнення її до адміністративної відповідальності);
3. документи, що підтверджують запроваджені ціни та обсяги реалізації:
- накази, розпорядження, рішення керівництва товариства, щодо діючих цін на бензини та дизельне паливо;
- реєстри роздрібних цій на бензини та дизельне паливо із зазначенням назви товару, артикулу, оптової відпускної ціни (ціни постачальника) з посиланням на документ, що її засвідчує, розміру торговельної надбавки, встановленої роздрібної ціни;
- форми 13-НП, 16-НП, 17-НП відповідно до Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом № 281/171/578/155 від 20.05.2008 станом на 12.05.2021 та за період з 23.02.2022 по 17.05.2022;
4. документи, які обґрунтовують сформовані і встановлені ціни на бензини та дизельне паливо, обсяги реалізації, якісні показники палива:
- рахунки-фактури, прибуткові накладні, ТТН, інші супровідні документи, щодо кількості, якості та безпечності товару, книги надходження товарів, акти останньої інвентаризації, описи-акти уцінки, дооцінки, оформлені в установленому порядку, або документи (оборотно-сальдові відомості по рахункам 301, 311, журнали-ордери, тощо), сформовані із застосуванням спеціальних програм (1С-склад, підприємництво, тощо);
- скрін-шоти з реєстру роздрібних цін, що підтверджують декларування зміни цін;
- інформацію щодо динаміки цін на бензин та дизельне паливо з 23.02.2022 по теперішній час.
Вимога отримана представником Товариства з обмеженою відповідальністю «НОРДГАЗ», що позивачем не заперечується.
Також з оскаржуваного рішення встановлено, що Головним управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області отримано лист позивача (№5705 від 30.05.2022), в якому ТОВ «НОРДГАЗ» повідомляло про неможливість надання необхідних для перевірки копій документів.
06.06.2022 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області за результатами проведення планової (позапланової) перевірки за дотриманням суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін складено акт № 592/9-22, яким встановлено порушення позивачем частини 1, 2, 3, пункту 1 статті 18 Закону України «Про ціни і ціноутворення» від 21.06.2012 року №5007-VI, вимог статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року №877-V (перешкоджання посадовим особам Головного управління Держпродепоживслужби в Дніпропетровській області у здійсненні заходу державного нагляду (контролю) ТОВ «Нордгаз» на АЗС за адресою: вул. Виробнича, 14 А у місті Дніпрі); створення перешкод органу державного нагляду (контролю) та його посадовим особам при здійсненні ними заходів державного нагляду (контролю); ненадання інформації на вимогу № 592/1від 26.05.2022,в т.ч. копій документів, пов`язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін.
За наслідками вказаної позапланової перевірки прийнято рішення №15/9-22 від 08.06.2022 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування регульованих цін, яким вирішено застосувати до ТОВ «НОРДГАЗ» штраф у розмірі 34000 грн.
Вважаючи вказане рішення протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженогоПостановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2015 №667 (далі - Положення про Держпродспоживслужбу №667), - Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства та який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), з контролю за цінами, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров`я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу, державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері, за якістю зерна та продуктів його переробки, державного нагляду (контролю) за додержанням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованого організму у відкритих системах на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності, здійснення радіаційного контролю за рівнем радіоактивного забруднення сільськогосподарської продукції і продуктів харчування.
Приписами підпункту 11 пункту 3 Положення про Держпродспоживслужбу №667 обумовлено, що основними завдання Держпродспоживслужби у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін:
здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
здійснює державний нагляд (контроль) за достовірністю інформації, зазначеної у документах про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
надає у випадках, передбачених законодавством, висновки щодо економічного обґрунтування витрат під час формування цін (тарифів) на товари, роботи і послуги, щодо яких запроваджено державне регулювання цін (тарифів);
надає органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, суб`єктам господарювання обов`язкові до виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Відповідно до п.п.11 п.4 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 №147, Головне управління здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, здійснює державний нагляд (контроль) за достовірністю інформації, зазначеної у документах про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, приймає рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування встановлення та застосування державних регульованих цін, надає органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
При цьому, Закон України «Про ціни і ціноутворення» від 21.06.2012 №5007-VI (далі - Закон України №5007) визначає основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення.
Відповідно до ст. 2 Закону України №5007, дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, органами, що здійснюють державне регулювання діяльності суб`єктів природних монополій, органами місцевого самоврядування та суб`єктами господарювання, які провадять діяльність на території України, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення.
Відповідно до ч.1 ст.7 Закону України №5007 реалізація державної цінової політики, проведення економічного аналізу рівня та динаміки цін, розроблення та внесення пропозицій щодо формування та реалізації державної цінової політики здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну цінову політику.
Статтею 16 Закону України №5007 визначено, що органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом.
Згідно із ст. 18 Закон України №5007 для виконання вищезазначених функцій уповноважені органи мають право:
1) проводити у суб`єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки:
достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов`язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін;
наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб;
2) одержувати відповідно до законодавства у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час проведення перевірки;
3) одержувати безоплатно від суб`єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення, платіжних доручень, квитанцій, що підтверджують факт перерахування до бюджету коштів у разі застосування адміністративно-господарських санкцій, а також довідки, підготовлені суб`єктами господарювання на їх вимогу;
4) робити запити та одержувати від органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в повному обсязі інформацію та документи, необхідні для виконання покладених на них функцій;
5) вимагати від суб`єктів господарювання, що перевіряються, усунення виявлених порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
6) приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
7) надавати органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
8) звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Пунктом 4 частини 1 статті 20 Закону України №5007 передбачено, що до суб`єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій - штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У свою чергу Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон №877-V), визначено правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Статтею 2 Закону №877-V обумовлено, що дія цьогоЗакону поширюється на відносини, пов`язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Так, відповідач, як суб`єкт владних повноважень, наділений повноваженнями для здійснення заходів державного нагляду, предметом яких є дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, а обмеження, визначені ч. 2 ст. 2 Закону № 877-V, не розповсюджуються на повноваження відповідача.
Частиною першою статті 4 Закону №877-V визначено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Разом з тим, частини дев`ять та десять статті 4 Закону №877-V визначають, що невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб`єкта господарювання згідно із законом.
Посадові особи органу державного нагляду (контролю) з метою з`ясування обставин, які мають значення для повноти проведення заходу, здійснюють у межах повноважень, передбачених законом, огляд територій або приміщень, які використовуються для провадження господарської діяльності, а також будь-яких документів чи предметів, якщо це передбачено законом.
Під час проведення заходів державного нагляду (контролю) не допускається вилучення у суб`єктів господарювання оригіналів їхніх фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, а також комп`ютерів, їх частин, крім випадків, передбачених кримінальним процесуальним законодавством.
Згідно із статтею 7 Закону № 877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою.
У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб`єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб`єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу(рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім`я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); формазаходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).
Посвідчення (направлення) є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу.
Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб`єкту господарювання копію посвідчення (направлення).
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб`єкта господарювання.
Суб`єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред`явили документів, передбачених цією статтею.
За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); формазаходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.
Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.
Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).
У разі відмови суб`єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.
Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону №877-V підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, доручення Прем`єр-міністра України про перевірку суб`єктів господарювання у відповідній сфері у зв`язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.
Як встановлено з матеріалів справи, у направленні та вимозі підставою проведення перевірки зазначено: наказ ГУ Держпродспоживслужби в Дніпропетровськійобласті від 23.05.2022 №570-ПО, доручення Прем`єр-міністра України №11381/0/1-22 від 08.05.2022.
Суд вказує на те, що фактичною підставою вказаного заходу є доручення Прем`єр-міністра України №11381/0/1-22 від 08.05.2022. Зокрема, цим дорученням Прем`єр-міністр України зобов`язав забезпечити проведення перевірок дотримання суб`єктами господарювання на роздрібному ринку пального вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Наявність у направленні на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) вказівки, як на підставу проведення перевірки, наказу ГУ Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області від 23.05.2022 №570-ПО, поряд із дорученням Прем`єр-міністра України №11381/0/1-22 від 08.05.2022, не змінює законних правових підстав для проведення такого заходу, а лише уточнює виконання доручення Прем`єр-міністра України відповідним наказом відповідача.
Щодо посилання позивача на те, що такі документі, як доручення Прем`єр-міністра України та лист Держпродспоживслужби України не проходили правову експертизу на відповідність Конституції України, законам України та іншим актам законодавства, суд зазначає, що спеціальний порядок державної реєстрації нормативно-правових актів установлено Положенням про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, органів господарського управління та контролю, що зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.92 (далі - Положення).
Положенням визначено, що державній реєстрації в Мін`юсті підлягають нормативно-правові акти будь-якого виду (постанови, накази, інструкції тощо), якщо в них є одна або більше правових норм.
Відповідно до п. 5 Положення на державну реєстрацію не подаються акти: а) персонального характеру (про склад комісій, призначення на посаду і звільнення з неї, заохочення працівників тощо); б) дія яких вичерпується одноразовим застосуванням, крім актів про затвердження положень, інструкцій та інших, що містять правові норми; в) оперативно-розпорядчого характеру (разові доручення); г) якими доводяться до відома підприємств, установ і організацій рішення вищестоящих органів; д) спрямовані на організацію виконання рішень вищестоящих органів і власних рішень міністерств, інших органів виконавчої влади, що не мають нових правових норм; е) рекомендаційного, роз`яснювального та інформаційного характеру (методичні рекомендації, роз`яснення, у тому числі податкові, тощо), нормативно-технічні документи (національні та регіональні стандарти, технічні умови, будівельні норми і правила, правила спортивних змагань з видів спорту, визнаних в Україні, тарифно-кваліфікаційні довідники, кодекси усталеної практики, форми звітності, у тому числі щодо державних статистичних спостережень, адміністративних даних та інші).
Враховуюче вказане, лист Держпродспоживслужби України щодо виконання доручення Прем`єр-міністра України від 08.05.2022 № 11381/0/1-22 взагалі не є нормативно-правовим актом, який підлягає державній реєстрації.
ТОВ «НОРДГАЗ» у листі №5705 від 30.05.2022 повідомило відповідача про неможливість забезпечити виконання отриманої вимоги від 26.05.2022 №592/1 щодо запитуваних копій документів та інформації.
Суд зазначає, що відсутність доступу до документів не звільняє від обов`язку суб`єкта господарювання надати копії таких документів органу державного нагляду (контролю), зокрема і засобами поштового чи електронного зв`язку. При цьому, позивач не надає суду доказів звернення до відповідача з проханням продовжити строк для подання таких документів.
Відтак, проаналізувавши наведене, суд робить висновок, що ТОВ «НОРДГАЗ» безпідставно не виконало вимогу відповідача, внаслідок чого допустило створення перешкод органу державного нагляду (контролю) для виконання покладених на нього функцій, а тому відповідач відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 20 Закону України №5007 правомірно застосував до позивача адміністративно-господарську санкцію у вигляді накладення штрафу у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000 грн.
Відтак, з огляду на викладене, рішення відповідача №15/9-22 від 08.06.2022 є правомірним та таким, що не підлягає скасуванню.
Вимога позивача про визнання протиправним позапланового заходу державного нагляду (контролю) у формі перевірки ТОВ «НОРДГАЗ» є безпідставною та не підлягає задоволенню, оскільки перевірку спеціалістами Головного управління фактично не проведено, а саме, для її повного та всебічного виконання необхідні були документи, які ТОВ «НОРДГАЗ» станом на останній день позапланового заходу державного нагляду (контролю) відповідачу не надало, у зв`язку з чим створило перешкоду органу державного нагляду (контролю) та його посадовим особам для проведення позапланового заходу.
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи із меж заявлених позовних вимог, аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд робить висновок, що позовна заява не підлягає задоволенню.
Відповідно дост. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати між сторонами не розподіляються, у зв`язку з відмовою у задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 139,242-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «НОРДГАЗ» (пров. Тбіліський, буд. 4/10, офіс 308Б, м. Київ, 03055, код ЄДРПОУ 41174573) до Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області (вул. Філософська, буд. 39А, м. Дніпро, 49006, код ЄДРПОУ 40359593) про визнання протиправними дій та скасування рішення відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.З. Голобутовський