Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
03 жовтня 2022 рокуСправа №160/2784/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Турової О.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі заяву Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про відстрочення виконання рішення суду в адміністративній справі №160/2784/22 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області в особі: Павлоградського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
22.09.2022 року до суду надійшла заява від Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, в якій просить суд:
- відстрочити виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2022 року у справі №160/2784/22 до припинення воєнного стану.
В обґрунтування заяви Управлінням Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області зазначено, що у зв`язку з введенням та продовженням воєнного стану відповідно до Закону України Про правовий режим воєнного стану, Указів Президента України: від 24.02.2022 № 64 Про введення воєнного стану в Україні, затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 №2102-ІХ; від 18.04.2022 № 259/2022 Про продовження строку дії воєнного стану в Україні, затвердженого Законом України від 21 квітня 2022 №2212-ІХ, наказом Державної міграційної служби України від 22.03.2022 року №57 начальників територіальних органів ДМС України зобов`язано забезпечити до 25.03.2022 року здійснити передачу бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року з балансу підпорядкованого територіального органу ДМС на баланс ГУ ДМС в західних регіонах згідно актів приймання-передачі/накладних (вимог), сформованих відповідними територіальними органами. Отже, у зв`язку з вищезазначеним Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області не має можливості замовити бланки паспортів громадянина України зразка 1994 року для оформлення паспорта позивачу. Відповідно до розпорядження ДМС бланки паспорта громадянина України зразка 1994 року та книги обліку надходження і витрачання бланків паспортів громадянина України зразка 1994 року вилучені у цілях безпеки з балансів територіальних органів ДМС з метою запобігання викраденню і використанню у злочинних цілях, недопущення їх захоплення особами, що можуть їх використати для нанесення шкоди національній безпеці України. Відтак, з об`єктивних причин, що не залежать від ГУ ДМС у Дніпропетровській області, виникла нагальна необхідність відстрочити виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.04.2022 року по справі № 160/2784/22, до припинення дії воєнного стану.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.09.2022 року прийнято до провадження заяву Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про відстрочення виконання рішення суду в адміністративній справі №160/2784/22 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області в особі: Павлоградського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії та призначено вищевказану заяву до розгляду у судовому засіданні на 28.09.2022 року об 11:00год.
27.09.2022 року до суду від представника Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, призначеної на 28.09.2022р.
Представники сторін у судове засідання 28.09.2022р. не з`явилися, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи.
Позивач не надав до суду будь-яких пояснень, у тому числі не надано і заперечень щодо поданої відповідачем заяви про відстрочення виконання судового рішення.
Зважаючи на приписи ч.2 ст.378 КАС України, якою передбачено, що заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника, при цьому, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду, суд розглянув заяву Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про відстрочення виконання судового рішення в порядку письмового провадження.
Розглянувши заяву Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про відстрочення виконання судового рішення у справі №160/2784/22 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області в особі: Павлоградського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, та дослідивши матеріали справи і надані на підтвердження викладених у заяві обставин докази, а також проаналізувавши зміст норм права, що регулюють дане питання, суд доходить висновку про часткове задоволення цієї заяви, виходячи з наступних підстав.
Як свідчать матеріали справи, в провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №160/2784/22 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області в особі: Павлоградського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.04.2022 року у справі №160/2784/22 позовну заяву ОСОБА_1 задоволено в повному обсязі, визнано протиправною відмову Головного управління Державної міграційної служби в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 37806243, місцезнаходження: вул. В. Липинського,7, м. Дніпро, 49000) в особі Павлоградського відділу Головного управління Державної міграційної служби України у Дніпропетровській області (місцезнаходження: вул. Повстання, 77а, м. Павлоград, Дніпропетровська область, 51400) у видачі ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) у зв`язку із зміною прізвища паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ; зобов`язано Головне управління Державної міграційної служби в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 37806243, місцезнаходження: вул. В. Липинського,7, м. Дніпро, 49000) в особі Павлоградського відділу Головного управління Державної міграційної служби України у Дніпропетровській області (місцезнаходження: вул. Повстання, 77а, м. Павлоград, Дніпропетровська область, 51400) оформити та видати ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ, у зв`язку із зміною прізвища.
Також вказаним рішенням суду стягнуто з Головного управління Державної міграційної служби України у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 37806243, місцезнаходження: вул. В. Липинського,7, м. Дніпро, 49000) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 992,40грн. (дев`ятсот дев`яносто дві гривні 40 копійок).
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі №160/2784/22 від 15.04.2022 року набрало законної сили 18.05.2022 року.
19.08.2022 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом на підставі вищевказаного рішення видані відповідні виконавчі листи №160/2784/22.
22.09.2022 року до суду надійшла заява від Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про відстрочення виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2022 року у справі №160/2784/22 до припинення воєнного стану.
Надаючи правову оцінку поданій заяві та викладеним у ній доводам і вимогам, суд зважає на таке.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Положеннями частини другої статті 14, частини першої статті 370 КАС України передбачено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Водночас, ч.1 ст.378 КАС України передбачено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з ч.3 ст.378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
При цьому, ч.4 ст.378 КАС України передбачено, що, вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:
1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;
2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім`ї, її матеріальне становище;
3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відповідно до ч.5 ст.378 КАС України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
З аналізу наведених норм КАС України слідує, що законом не встановлено вичерпного переліку обставин, за наявності яких суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може за заявою сторони відстрочити або розстрочити виконання судового рішення.
Поряд з цим, обов`язковою умовою для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є доведення заявником факту існування обставин, які істотно ускладнюють виконання рішення та/або роблять його неможливим.
Така позиція суду кореспондує висновку Великої Палати Верховного Суду, викладеному в постанові від 03 червня 2021 року по справі № 9901/598/19.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 11 жовтня 2019 року у справі №810/4643/18 зазначив, що нормами КАС України не встановлено вичерпний перелік обставин, за наявності яких суд може відстрочити або розстрочити виконання рішення в адміністративній справі. Це питання суд вирішує із врахуванням конкретних обставин адміністративної справи, зокрема, суб`єктного складу сторін у справі, зобов`язаної сторони (боржника) за рішенням суду, складного майнового стану чи складної життєвої ситуації зобов`язаної сторони (боржника), впливу виконання рішення на спроможність зобов`язаної сторони (боржника) виконати інший публічний обов`язок чи зобов`язання перед особами, які потребують соціального захисту. У випадку розстрочення (відстрочення) виконання свого рішення суд, який здійснює контроль за його виконанням, повинен забезпечити баланс публічного і приватного інтересів.
Суд також враховує висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 12.06.2019р. у справі №800/203/17, згідно з якими підставою для застосування правил ст.378 КАС України є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі: ускладнюють його виконання або роблять неможливим. Для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення такою обставиною може бути недостатність коштів на рахунку, стихійне лихо, а для зміни способу чи порядку виконання судового рішення неможливість виконання судового рішення внаслідок відсутності, пошкодження або знищення об`єкта стягнення або з інших причин. Отже, підставою для відстрочення виконання судового рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Відтак, всі ці обставини мають бути доведеними та підтвердженими документально.
Також, Пленум Верховного Суду України в пункті 10 Постанови "Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження" №14 від 26.12.2003 року зазначив, що при вирішенні заяв державного виконавця чи сторони про відстрочку або розстрочку виконання рішення, встановлення або зміну способу й порядку його виконання суду потрібно мати на увазі, що їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (хвороба боржника або членів його сім`ї, відсутність у нього майна, яке за рішенням суду має бути передане стягувачу, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо).
Отже, враховуючи викладені приписи законодавства та висновки Верховного Суду, суд дійшов висновку, що відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є процесуальними засобами, які суди застосовують у виключних випадках, у тому числі, якщо сторона доведе наявність обставин, що суттєво ускладнюють або унеможливлюють виконання судового рішення; ці процесуальні засоби застосовується з метою зменшення надмірного тягаря на боржника, якщо такий тягар може призвести до виникнення ситуації, за якої виконання судового рішення в подальшому стане взагалі неможливим.
Вирішуючи подану заяву про відстрочення виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2022 року у справі №160/2784/22 до припинення воєнного стану, суд зважає на те, що дійсно Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022р., затвердженим Законом України від 24.02.2022р. №2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, а в подальшому згідно з Указом Президента України №133/2022 від 14.03.2022р., затвердженим Законом України від 15.03.2022р. №2119-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб, Указом Президента України №259/2022 від 18.04.2022 року Про продовження строку дії воєнного стану в Україні, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року №2212-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, Указом Президента України №341/2022 від 17.05.2022 року Про продовження строку дії воєнного стану в Україні, затвердженим Законом України від 22 травня 2022 року №2263-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб, Указом Президента України №573/2022 від 12.08.2022 року Про продовження строку дії воєнного стану в Україні, затвердженим Законом України від 15 серпня 2022 року №2500-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
23.02.2022 року Державною міграційною службою України з метою удосконалення організації роботи ДМС в частині розподілу бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року між територіальними органами ДМС прийнято Наказ №41 "Про передачу матеріальних цінностей (бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року на баланс апарату ДМС)".
Відповідно до п. 1 Наказу №41 наказано передати з балансів територіальних органів на баланс апарату ДМС залишки матеріальних цінностей (бланки паспорта громадянина України зразка 1994 року) згідно накладних (вимог), сформованих відповідними територіальними органами.
Згідно з пп. 2.1. п. 2 Наказу №41 начальникам ГУДМС, УДМС в областях, ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області встановлено обов`язок забезпечити до 04.03.2022 в установленому порядку передачу матеріальних цінностей (бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року) з балансу територіальних органів ДМС на баланс апарату ДМС відповідно до накладних (вимог), сформованих відповідними територіальними органами.
На виконання вимог вищевказаного Наказу ДМС від 23.02.2022 №41 Головним управлінням Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області передано до апарату ДМС бланки паспортів громадянина України зразка 1994 року.
При цьому, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №165 Деякі питання реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб зупинено строки надання адміністративних послуг суб`єктами їх надання та видачу дозвільними органами документів дозвільного характеру на час воєнного стану в Україні, зупинені строки поновлюються у місячний строк після припинення чи скасування воєнного стану на відповідній території України.
В подальшому, 22.03.2022 року Державною міграційною службою України прийнято Наказ №57 Про передачу бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року з балансу територіальних органів на баланс ГУДМС, які знаходяться у західних областях України, та книг обліку надходження і витрачання бланків паспортів.
Пунктом 1 Наказу №57 зазначено передати з балансів територіальних органів ДМС на баланс ГУДМС, які знаходяться у західних областях України, залишки бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року згідно актів приймання-передачі/накладних (вимог), сформованих відповідними територіальними органами.
Відповідно до пп. 2.1. п. 2 Наказу №57 начальникам ГУДМС, УДМС в областях, (крім ГУДМС України у Закарпатській області), ЦМУ, ДМС у м. Києві та Київській області наказано забезпечити до 25.03.2022 в установленому законодавством порядку передачу бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року з балансу підпорядкованого територіального органу ДМС на баланс ГУДМС, які знаходяться у західних областях України, згідно актів приймання-передачі/накладних (вимог), сформованих відповідними територіальними органами.
Згідно з пп. 2.2. п. 2 Наказу №57 начальникам ГУДМС, УДМС в областях, (крім ГУДМС України у Закарпатській області), ЦМУ, ДМС у м. Києві та Київській області наказано до 25.03.2022 року передати до ГУДМС у Закарпатській області для зберігання на період воєнного стану наявні книги обліку надходження і витрачання бланків паспортів відповідно до актів приймання-передачі.
Вищенаведене беззаперечно свідчить про існування обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення суду у цій справі щодо зобов`язання Головного управління Державної міграційної служби в Дніпропетровській області в особі Павлоградського відділу Головного управління Державної міграційної служби України у Дніпропетровській області оформити та видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ, у зв`язку із зміною прізвища, через те, що відповідно до вказаних вище Наказів Державної міграційної служби України у зв`язку із введенням з 24.02.2022р. на всій території України воєнного стану, з метою запобігання викраденню і використанню у злочинних цілях, недопущення їх захоплення особами, що можуть їх використати для нанесення шкоди національній безпеці України, бланки суворої звітності, а саме: паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року, були евакуйовані за межі Дніпропетровської області для забезпечення їх централізованого і надійного зберігання, що, відповідно, об`єктивно перешкоджає виконанню рішення суду у цій справі.
Водночас, суд наголошує на тому, що в заяві Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про відстрочення виконання рішення суду в адміністративній справі №160/2784/22 не зазначено жодних доказів того, що це судове рішення не може бути виконане протягом всієї дії воєнного стану, зокрема, взагалі необґрунтовано які саме обставини перешкоджають відповідачу звернутися до відповідного органу ГУДМС, який знаходиться у західних областях України та на зберігання якому передано залишки бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року, з метою отримання від нього такого бланку задля оформлення та видачі ОСОБА_2 паспорту громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ, у зв`язку із зміною прізвища, на виконання рішення суду в адміністративній справі №160/2784/22.
Також Головним управлінням Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області не надано жодного доказу того, що ним вживалися всі необхідні заходи для отримання бланку паспорта громадянина України на виконання рішення суду.
Таким чином, з огляду на вищенаведене у сукупності, суд дійшов висновку про наявність достатніх та обґрунтованих підстав для часткового задоволення заяви Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про відстрочення виконання судового рішення та про можливість відстрочення його виконання строком на 90 днів з дня набрання законної сили цієї ухвали суду, але не пізніше останнього дня дії воєнного стану.
При цьому, суд наголошує, що відповідно до вищенаведених приписів ч.5 ст.378 КАС України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Керуючись ст. ст. 243, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Заяву Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про відстрочення виконання рішення суду в адміністративній справі №160/2784/22 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області в особі: Павлоградського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Відстрочити виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.04.2022р. у справі №160/2784/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області в особі: Павлоградського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії строком на 90 днів з дня набрання законної сили цією ухвалою суду, але не пізніше останнього дня дії воєнного стану.
У задоволенні іншої частини заяви відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими ст. ст. 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст ухвали складено 03.10.2022 року.
Суддя: О.М. Турова