Рішення № 10654309, 16.07.2010, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
16.07.2010
Номер справи
1/147пд
Номер документу
10654309
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

______ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.07.10                                                                                 Справа № 1/147пд

За позовом прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Луганської міської ради, м. Луганськ

до Товариства з обмеженою відповідальністю “М.Ф.Вікторія”, м. Луганськ

про розірвання договору та зобов’язання відповідача звільнити земельну ділянку

          Суддя Зюбанова Н.М.

за участю представників сторін:

від позивача - Шинкарьова О.А., довіреність № 01/03-30/6932/0/2-09 від 10.12.09;

від відповідача - Сорокін С.В., паспорт серії ЕК 908611, виданий Ленінським РВ УМВС в Луганській області 28.08.98;

прокурор не прибув;

Суть спору: про розірвання договору оренди земельної ділянки від 23.09.03 та зобов’язання відповідача звільнити земельну ділянку площею 0,0148 га, що знаходиться за адресою: м. Луганськ, кв. Гайового, 35 (біля будинку).

Відповідач у відзиві позов визнав повністю.

Розглянувши матеріали справи, додатково надані документи, вислухавши представників сторін, суд дійшов до наступного.

Так, ст. 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.

Відповідно до ст. 20 Закону України „Про прокуратуру” прокурор або його заступник при виявленні порушень закону має право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.

Статтею 36-1 Закону України „Про прокуратуру” визначено, що підставою представництва прокурором в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою.

Згідно ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень міських рад віднесено надання земельних ділянок у користування юридичним та фізичним особам.

Як встановлено судом при розгляді справи, 23.09.03 між виконавчим комітетом Луганської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "М.Ф.Вікторія" було укладено договір оренди землі, за умовами якого відповідач отримав у тимчасове користування земельну ділянку площею 0,0148 га за адресою: місто Луганськ, квартал Гайового, 35 (біля будинку) на 10 років /у відповідності до рішення Луганської міської ради від 13.06.03 № 209/11/.

Оцінивши доводи позивача та відповідача, надавши правову кваліфікацію відносинам позивача та відповідача і виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи та правової норми, яка підлягає застосуванню, господарський суд дійщов висновку про обґрунтованість позову з огляду на наступне.

Так, приписи ст. 13 і ст. 41 Конституції України визначають, що від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією і усі суб’єкти права власності рівні перед законом. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.

Відповідно ст. ст. 142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об’єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальної громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.

Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

У разі прийняття сільською, селищною чи міською радою рішення про надання земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності для розміщення об'єкта містобудування в порядку, визначеному земельним законодавством, зазначене рішення одночасно є дозволом на будівництво цього об'єкта (ч. 4 ст. 24 Закону України "Про планування і забудову територій").

Право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації (частини 1,2 ст. 125 Земельного кодексу України).

Частиною 6 ст. 93 Земельного кодексу України визначено, що відносини, які пов'язані з орендою землі, регулюються законом. Ці закони перелічені у ст. 2 Закону України "Про оренду землі", а саме зазначено, що відносини, пов’язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Зокрема, законодавцем у ст. 141 ЗК України передбачено, що підставами припинення права користування земельною ділянкою, є : добровільна відмова від права користування земельною ділянкою, вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом, припинення діяльності державних чи комунальних підприємств, установ та організацій, використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам, використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Так, ст. 651 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.          

Як вбачається з матеріалів справи та підтверджено представниками сторін, питання розірвання договору оренди землі від 23.09.03 постало у зв‘язку з клопотанням відповідача про припинення права користування та добровільною відмовою від такого.

Тому у встановленому законом порядку позивачем було прийнято відповідне рішення від 15.06.07 № 19/33, але відповідачем не вжито заходів для документального оформлення розірвання договору за згодою сторін щодо нотаріального оформлення, підписання актів тощо.

Згідно п. 4 рішення Луганської міської ради від 15.06.07 № 19/33 відповідач в тижневий термін з моменту прийняття даного рішення повинно було звернутися до Управління Луганської міської ради з питань регулювання земельних відносин для укладання у встановленому законодавством порядку договору про розірвання договору оренди земельної ділянки від 23.09.03 та підписання акту прийому-передачі про повернення земельної ділянки, але до 27.05.10 (дата подачі позову до суду) відповідач не звернувся, тому договір оренди землі від 23.09.03 підлягає розірванню.

Також, як вбачається з матеріалів справи, позивачем заявлено вимогу про звільнення спірної земельної ділянки, оскільки ст. 34 Закону України "Про оренду землі" передбачено обов‘язок орендаря повернути орендодавцеві земельну ділянку як наслідок розірвання договору оренди.

Отже, вимога про повернення земельної ділянки є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Судові витрати підлягають також стягненню з відповідача у відповідності до ст. 49 ГПК України на користь державного бюджету України, оскільки прокурор звільнений від їх сплати у встановленому порядку.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Розірвати договір оренди земельної ділянки від 23.09.03 /зареєстр. 18.12.03 за № 4789/, укладений між виконавчим комітетом Луганської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «М.Ф. Вікторія», м. Луганськ.

3. Зобов’язати Товариство з обмеженою відповідальністю «М.Ф. Вікторія», м. Луганськ, квартал Гаєвого, будинок 35, ідент. код 30339226 повернути Луганській міській раді, м. Луганськ, вул. Коцюбинського, 14, ідент. код 26070794 земельну ділянку площею 0,0148 га, розташовану за адресою: м. Луганськ, квартал Гаєвого, будинок 35 (біля будинку), видати наказ позивачу.

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «М.Ф. Вікторія», м. Луганськ, квартал Гаєвого, будинок 35, ідент. код 30339226:

- в доход Державного бюджету України на поточний рахунок 31118095700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач –УДК у м. Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк –ГУДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200 - державне мито в сумі 85 грн. 00 коп., видати наказ державній податковій інспекції в Артемівському районі м. Луганську;

- в доход державного бюджету України на р/р 31217264700006, банк ГУДКУ в Луганській області, одержувач УДК у м. Луганську, МФО 804013, ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264 - витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп., видати наказ державній податковій інспекції в Артемівському районі м. Луганську.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.

          Дата підписання рішення: 21.07.10.

Суддя                                                                                           Н.М.Зюбанова

Помічник судді Г.А.Кравцова