ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
21036, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7 тел.66-03-00, 66-11-31, http://vn.arbitr.gov.ua
_________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2010 р. Справа № 15/24-10
за заявою : Державної податкової інспекції у м. Вінниці
до: Державного "Торгово-виробничого підприємства "Поділля", м. Вінниця
про визнання банкрутом
Головуючий суддя
При секретарі судового засідання
За участю представників :
ДПІ у м. Вінниця, Федорченко. Р.О., довіреність № 471/10/10 від 15.01.10р.
Прокуратури Вінницької області, Сувалова В.О., посвідчення №15-2010 від 17.03.10р.
Сектора з питань банкрутства у Вінницькій області, Наконечнюк В.Ф., довіреність № б/н від 01.02.09 р.
Державного об'єднання "Поділляспирт", Пащенко Л.М., довіреність від 11.05.10 р.
Державного "Торгово-виробничого підприємства "Поділля", Боровський В.В., голова ліквідаційної комісії, паспорт серія АА № 088354 виданий Жмеринським РВ УМВС України у Вінницькій області 25.10.95 р.
В С Т А Н О В И В :
19 квітня 2010 року господарським судом Вінницької області порушено провадження у справі № 15/24-10 про банкрутство державного "Торгово-виробничого підприємства "Поділля", м. Вінниця в порядку ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
В поданій до суду заяві повідомлено, що державне "Торгово-виробниче підприємство "Поділля" зареєстровано реєстраційною палатою Вінницької міської ради 03.09.1998 року.
Станом на 06.04.2010 року заборгованість державного "Торгово-виробничого підприємства "Поділля" перед бюджетом становить 8767,00 грн., а саме: по податку на прибуток –170,00 грн.; по податку з власників транспортних засобів –8087,00 грн., з них 5393,00 грн. - основний платіж, 2694,00 грн. фінансова санкція; по комунальному податку –510,00 грн.
Державне "Торгово-виробниче підприємство "Поділля" не звітує до органу ДПІ у м. Вінниці з 28.07.2009 р.
Згідно довідок Державтоінспекції, БТІ, Інспекції Державного технічного нагляду, ВФ "Центру земельного кадастру" майно за боржником не зареєстровано.
Ухвалою суду від 19 квітня 2010 року судове засідання по справі призначено на 18 травня 2010 року.
Представник кредитора в судовому засіданні вимоги, викладені в заяві підтримала.
Відповідно до ст. 4-1 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Згідно із п. 2 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України справи про банкрутство підвідомчі господарським судам.
На підставі положень п. 3 ст. 209 Господарського кодексу України та ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" суб’єктом банкрутства може бути лише суб’єкт підприємницької діяльності.
Судом встановлено що підприємство-боржник є державним, а частка державної власності становить 100%, що підтверджує Статут підприємства-боржника, наказ № 30 від 20.07.1998 р. Комітету харчової промисловості України Міністерства агропромислового комплексу України, довідка ЄДРПОУ Головного управління статистики у Вінницькій області № 368 від 18.01.2010 року.
Згідно наказу № 30 від 20 липня 1998 року реорганізовано структурний підрозділ-торгівельний відділ апарату Вінницького обласного державного об’єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Поділляспирт» шляхом виділення його в самостійне державне підприємство з правами юридичної особи з назвою: "Торгово-виробниче підприємство "Поділля" .
В зв’язку з тим, що підприємство-боржник є 100% державним, судом було направлено повідомлення до прокуратури Вінницької області №4235 від 22.04.2010 року.
Також, ухвалою № 15/24-10 від 06 травня 2010 року судом було залучено до участі у справі орган управління майном боржника - Міністерство аграрної політики України та Регіональне відділення Фонду державного майна України у Вінницькій області.
Згідно ч. 5 ст. 5 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» положення цього закону застосовуються до юридичних осіб-підприємців, що є об’єктами права державної власності, але не відносяться до переліку об'єктів, що не підлягають приватизації.
Зокрема Законом України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" № 847-ХІV від 07 липня 1999 року державне "Торгово-виробниче підприємство "Поділля" не включено до переліку об'єктів, які не підлягають приватизації.
А відтак щодо нього може застосовуватись Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Стаття 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" зазначає, що кредитором може бути юридична або фізична особа, яка має у встановленому порядку підтверджені документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, щодо виплати заборгованості із заробітної плати працівникам боржника, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).
Стаття 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачає спеціальні норми, які регулюють банкрутство за спрощеною процедурою.
Законодавець, порівняно із загальними процедурами провадження у справах про банкрутство встановив у ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" особливості застосування процедур банкрутства щодо відсутнього боржника.
Суб’єктом права, що ліквідується в порядку, визначеному ст. 52 Закону про банкрутство є будь-який підприємець, який відповідно до законодавства України є суб’єктом банкрутства.
У відповідності до ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у разі, якщо громадянин-підприємець - боржник або керівні органи боржника-юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобов’язань.
За змістом даної норми встановлено, що суб’єктом, до якого застосовуються особливості, передбачені цією статтею є дві категорії боржників: громадянин-підприємець - боржник та боржник - юридична особа.
Заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобов’язань. Отже кредитор, набуває процесуального права та може здійснити дії, які зазначені вище лише при наявності хоча б однієї з умов: громадянин-підприємець - боржник або керівні органи боржника-юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням; ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності; за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника.
Аналогічна позиція щодо підстав порушення провадження у справі за ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" викладена в Постанові Пленуму Верховного Суду України № 15 від 18 грудня 2009 року (п. 104).
За змістом ч. 3 ст. 6 та ч. 1, 8 ст. 7 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" справа про банкрутство порушується господарським судом лише у разі підтвердження кредитором своєї вимоги до боржника документами, що свідчать про їх безспірність.
За приписами Закону про банкрутство для порушення справи про банкрутство як за загальною, так і за спрощеною процедурою (зокрема, процедурою банкрутства відсутнього боржника) грошові вимоги ініціюючого кредитора повинні мати безспірний характер.
У відповідності до ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" безспірними являються вимоги кредиторів, визнані боржником, інші вимоги кредиторів, підтверджені виконавчими документами чи розрахунковими документами, за якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника.
Позиція Верховного Суду України щодо безспірності вимог кредитора викладена в Постанові Пленуму Верховного Суду України № 15 від 18 грудня 2009 року (п. 29), в якій зазначено, що у разі подання органами державної податкової служби заяв про порушення справи про банкрутство безспірними слід вважати лише вимоги про стягнення податкового боргу, визначення якого наведено в пункті 1.3 статті 1 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-Ш "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами": (Податковий борг - податкове зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму податкового зобов’язання). Безспірність вимог щодо стягнення недоїмок зі сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) має підтверджуватися документами про узгодження суми податкового зобов’язання.
Заборгованість боржника державного "Торгово-виробничого підприємства "Поділля" перед кредитором в сумі 8767,00 грн. вважається узгодженою і безспірною, про що свідчать документи, додані до заяви, зокрема: Акт про результати позапланової виїзної перевірки боржника з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2006 р. по 31.07.2009 р. № 1993/2310/30164505 від 31.07.2009 року, складений державною податковою інспекцією у м. Вінниці та підписаний Головою ліквідаційної комісії ДТВП "Поділля" Боровським В.В.,; податкові повідомлення-рішення: № 0002792310/0 від 03.08.2009 року на суму 8087,00 грн.; № 0002782310/0 від 03.08.2009 року на суму 340,00 грн.; № 0093061520/0 від 12.08.2009 року на суму 170,00 грн.; № 0093051520/0 від 12.08.2009 року на суму 170,00 грн., які не оскаржувались в адміністративному та судовому порядку.
Ознаками, що свідчать про припинення підприємницької діяльності є: відсутність майна (капіталу) - основи для господарської діяльності; відсутність майнової діяльності з виробництва товарів, надання послуг, виконання робіт; відсутність економічних зв’язків з іншими суб’єктами господарювання; несплата податків, зборів (обов’язкових платежів), заборгованість перед іншими кредиторами, в тому рахунку по заробітній платі, відсутність прибутку чи інших результатів господарської діяльності; "нульова звітність", не проведення операцій на рахунках в банку, тощо.
Кредитором надано до суду докази припинення боржником підприємницької діяльності. Такими доказами є: довідки Державтоінспекції (№ 9/12255 від 17.09.2009 р.), Вінницького обласного ОБТІ (№ б/н та дати; № 2316 від 23.03.2009 р.; № б/н від 18.09.2009 р.; № 1147 від 17.09.2009р.), Інспекції Державного технічного нагляду (№ 480 від 11.09.2009р.), ВФ "Центру земельного кадастру" (№ 6487 від 24.09.2009 р.) про відсутність майна у боржника.
В матеріалах справи міститься довідка ДПІ у м. Вінниці №4386/15-1 від 07.12.2009 р. із якої вбачається факт неподання боржником звітності до податкового органу протягом року.
Кредитором стверджено, що боржник відсутній за місцем знаходження, про що свідчить Акт тематичної перевірки щодо знаходження суб’єкта підприємницької діяльності за юридичною адресою № 71 від 27.11.2009 року складений комісією в складі старшого державного податкового ревізора-інспектора Леонтьева В.В. та старшого о/у ГВПМ ДПІ у м. Вінниці Рибчука В.А. та Витяг (довідка) з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців, де зазначено про відсутність боржника за місцезнаходженням.
Отже, одним із встановлених законом засобів доказування, єдиним належним та допустимим доказом факту відсутності боржника за місцем знаходження є Витяг (довідка) з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців.
Слід вказати на той факт, що на державному "Торгово-виробничому підприємстві "Поділля" було проведено ліквідаційну процедуру в загально-цивільному порядку. Ліквідаційна процедура була розпочата згідно наказу Державного департаменту продовольства Міністерства аграрної політики України від 01 червня 2004 року за № 25.
Головою ліквідаційної комісії Боровським В.В. надано до суду матеріали роботи ліквідаційної комісії.
Із документів наданих ліквідатором вбачається, що всі матеріали по ліквідації підприємства здані в архів. Залишились незданими печатка і документи в реєстраційну палату.
Тобто боржник не виключений з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, а також перебуває на обліку в Головному управлінні статистики у Вінницькій області.
Відповідно до ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України запису про її припинення.
Тобто, державне "Торгово-виробниче підприємство "Поділля" не є припиненою юридичною особою, має заборгованість перед кредитором, не має активів для погашення боргу, не подає звітності до органів податкової служби, відсутній за місцезнаходженням, а тому відносно нього можна застосовувати процедуру банкрутства, в даному випадку спрощену. Слід зазначити, що наявні всі ознаки, які є підставою здійснювати провадження у справі про банкрутство з урахуванням особливостей передбачених ст. 52 Закону про банкрутство.
В п. 3 ст. 110 Цивільного кодексу України передбачено, якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.
Відповідно до п. 2 ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" господарський суд у двотижневий строк з дня винесення ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство відсутнього боржника виносить постанову про визнання відсутнього боржника банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру і призначає ліквідатором ініціюючого кредитора за згодою останнього.
В ухвалі від 19 квітня 2010 року про порушення провадження у справі про банкрутство було зобов’язано Сектор з питань банкрутства у Вінницькій області надати суду кандидатуру арбітражного керуючого для призначення ліквідатором боржника. В зв’язку з цим 23.04.2010 року від Сектору з питань банкрутства у Вінницькій області надійшов лист № 03-215 з пропозицією призначити ліквідатором боржника Міщишина М.О. разом із копією заяви арбітражного керуючого Міщишина М. О. від 21.04.2010 року.
Відповідно до п. 5 ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ліквідатор письмово повідомляє про визнання господарським судом відсутнього боржника банкрутом усіх відомих йому кредиторів відсутнього боржника, які в місячний строк з дня одержання повідомлення можуть направити ліквідатору та до суду заяви з вимогами до банкрута.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 129 Конституції України, ст. 11 Закону України "Про судоустрій України", ст. 1, 2, 3-1, ч. 5 ст. 5, ч. 3 ст. 6, 22-25, 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, ст. 93, 104, 110 ЦК України, ч. 2, 3 ст. 209 ГК України, ст. 4-1, 4-5, ч. 2 ст. 12, ст.ст. 32-43, 115 ГПК України суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Визнати грошові вимоги Державної податкової інспекції у м. Вінниці в сумі 8767,00 гривень.
Визнати боржника державне "Торгово-виробниче підприємство "Поділля" (21021 м. Вінниця, вул. Нансена, 5, код 30164505) банкрутом.
Відкрити ліквідаційну процедуру.
Призначити ліквідатором арбітражного керуючого Міщишина Михайла Олександровича (м. Вінниця, вул. Театральна, 20, к. 307, ліцензія Серія АВ № 347235 від 03.10.2007 р. ідентифікаційний номер 2003818637, тел. 35-30-58).
Ліквідатору до завершення строку ліквідаційної процедури:
Забезпечити виконання дій та заходів, передбачених ст.ст. 25-32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
- Письмово повідомити усіх кредиторів про введення ліквідаційної процедури, прийняти від органів Державної виконавчої служби виконавчі документи.
Постанову направити згідно переліку.
Суддя Лабунська Т.І.
віддрук 7 прим.:
1 - до справи
2 - ДПІ у м. Вінниця
3 - ДТВП "Поділля" - 21021 м. Вінниця, вул. Нансена, 5
4 - Державному реєстратору Вінницької міської ради
5 - Староміський відділ ДВС Вінницького МУЮ
6 - Сектору з питань банкрутства у Вінницькій області
7 - арбітражний керуючий Міщишин М.О. - м. Вінниця, вул. Театральна, 20, к. 307
8 - Концерн "Укрспирт" - 01001, Київ-1, вул. Б.Грінченко, 1
9 - Вінницьке обласне державне об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Поділляспирт" - м. Вінниця, вул. Нансена, 5
10 - Міністерство аграрної політики України - 01001, м.Київ, вул. Хрещатик, 24
11 - Регіональне відділення Фонду державного майна України у Вінницькій області - м.Вiнниця, вул.Гоголя, 10