Рішення № 10653244, 06.05.2010, Господарський суд Вінницької області

Дата ухвалення
06.05.2010
Номер справи
5/43-10
Номер документу
10653244
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

21036, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7 тел. 66-03-00, 66-11-31 http://vn.arbitr.gov.ua

_________________

І м е н е м У к р а ї н и

РІШЕННЯ

06 травня 2010 р.           Справа 5/43-10

за позовом: Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100, код ЄДРПОУ 20096568

до: Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Вінницягаз" (провулок Щорса, 24, м. Вінниця, 21012, код ЄДРПОУ 03338649)

про стягнення 20000 грн.

Головуючий суддя

Cекретар судового засідання

Представники

          позивача : Драпак Ю.П. - за дорученням

          відповідача : Ляхович О.С. - за дорученням

ВСТАНОВИВ :

До господарського суду Вінницької області подано позовну заяву Вінницького обласного територіального відділення АМК України , м. Вінниця до Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Вінницягаз", м. Вінниця про стягнення штрафу в сумі 10 000 грн. та пені в сумі 10 000 грн.

В позовній заяві позивач посилається на такі обставини.

Рішенням адміністративної колегії Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 31.03.09 № 14-рш на Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Вінницягаз" за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 15 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" - подання недостовірної інформації територіальному відділенню на вимогу голови відділення був накладений штраф у розмірі 10 000 грн.

Рішення було направлено відповідачу для виконання з листом від 06.04.09 № 05-26.20/1231 і отримано ним 09.04.09 р. , що підтверджується повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення № 17278.

Відповідно до ч. 3 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу. Тобто відповідачу необхідно було сплатити штраф до 10.06.09 р.

Відповідно до ч. 8 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" протягом п'яти днів з дня сплати штрафу, суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати до територіального відділення Антимонопольного комітету України документи, що підтверджують сплату штрафу.

Не погоджуючись із рішенням адміністративної колегії Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 31.03.09 № 14-рш відповідачем подано позовну заяву про визнання вказаного рішення недійсним.

Ухвалою Господарського суду Вінницької області від 15.06.09 р. порушено провадження у справі № 14/110-09.

Рішенням Господарського суду Вінницької області від 11.08.09 у справі № 14/110-09 в задоволенні позову відмовлено.

Товариством подано апеляційну скаргу на вказане рішення суду.

Ухвалою Житомирського апеляційного господарського суду від 09.09.09 прийнято апеляційну скаргу до провадження..

Постановою Житомирського апеляційного господарського суду від 20.10.09 р. по справі № 14/110-09 рішення Господарського суду Вінницької області від 11.08.09 р. по справі № 14/110-09 залишено без змін, а апеляційну скаргу відповідача без задоволення. Товариством подано касаційну скаргу до Вищого господарського суду України. Ухвалою Вищого господарського суду України від 23.12.09 касаційну скаргу повернено відповідачу. До Верховного Суду України касаційні скарги сторонами не подавалися.

Згідно з ч. 5 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції":

За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України.

Нарахування пені зупиняється:

на час розгляду чи перегляду господарським судом: справи про визнання недійсним рішення органу Антимонопольного комітету України про накладення штрафу;

відповідного рішення (постанови) господарського суду.

У п. 19.2 рекомендацій президії Вищого господарського суду України від 29.10.2008 № 04-5/247 зазначено:

Абзацами третім - п'ятим частини п'ятої зазначеної статті Закону України "Про захист економічної конкуренції" ( 2210-14 ) передбачено зупинення нарахування пені на час розгляду чи перегляду господарським судом: справи про визнання недійсним рішення органу Антимонопольного комітету України про накладення штрафу; відповідного рішення (постанови) господарського суду. Отже, тривалість такого зупинення визначається виключно періодом часу, протягом якого фактично здійснювався зазначений розгляд чи перегляд (наприклад, у суді першої інстанції - від дня порушення провадження у справі до дня прийняття рішення в ній; у судах апеляційної та касаційної інстанцій - від дня прийняття апеляційної чи касаційної скарги до дня прийняття постанови), і в цей період не включається час знаходження матеріалів справи у суді, коли згадані розгляд чи перегляд не здійснювалися.

Нарахування пені здійснювалося за 11.06.09 р. до 14.06.09 р. включно (оскільки 15.06.09 р. порушено провадження у справі № 14/110-09). Нарахування пені зупинено на час розгляду справи № 14/110-09 тобто до прийняття 11.08.09 р. рішення у даній справі. Нарахування пені поновлено з 12.08.09 р. по 08.09.09 р. Нарахування пені було зупинено з 09.09.09 р. (з дня винесення Житомирським апеляційним господарським судом ухвали про прийняття апеляційної скарги) до 20.10.09 р. (прийняття постанови Житомирським апеляційним господарським судом). Нарахування пені поновлено з 21.10.09 р. по 11.03.10 р.

Станом на 11.03.10 р. штраф не сплачено.

Розмір пені за один день прострочення сплати штрафу складає 10000 х 1,5/100 = 150 грн., де: 10000 грн. - сума штрафу, яка підлягає сплаті до Державного бюджету України;

1,5 % - розмір пені, встановлений частиною 5 статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції".

За час прострочення сплати штрафу пеня складає 174 днів х 150 грн. /день = 26100 грн.

Оскільки розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, то сплаті підлягає пеня у розмірі 10000 грн.

Згідно з ч. 7 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням, та пені органи Антимонопольного комітету України стягують штраф та пеню в судовому порядку.

Згідно з ст. 12 Господарського процесуального кодексу України господарським судам підвідомчі справи за заявами органів Антимонопольного комітету України з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції.

Відповідно до ч.3 ст.11 Закону України "Про виконавче провадження" у виконавчих провадженнях про стягнення сум у доход Державного бюджету України стягувачем є орган, за позовом якого судом винесено відповідне рішення.

Відповідно до ч.1 ст. 116 Господарського процесуального кодексу України виконання рішення господарського суду провадиться на підставі виданого ним наказу, який є виконавчим документом. Наказ видається стягувачеві або надсилається йому після набрання судовим рішенням законної сили.

А тому просить стягнути з Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Вінницягаз" (провулок Щорса, 24, м. Вінниця, 21012, ідент. код 03338649) на користь Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до Державного бюджету України на рахунок Управління Державного казначейства м Вінниці (код 34701167) р/р 31111106700002 в банку ГУДКУ у Вінницькій області МФО 802015, згідно з кодом бюджетної класифікації за доходами 21081100, символ звітності 106, штраф у розмірі 10000 грн. та пеню у розмірі 10000 грн.

Відповідач позовні вимоги не визнав посилаючись на таке.

Ухвалою Господарського суду Вінницької області від 09.11.2005 р. по справі № 10/176-05 порушено провадження у справі про банкрутство відносно Товариства. Зазначеною ухвалою введено мораторій на задоволення вимог кредиторів Відповідача, який діє і н даний час.

У відповідності до ч. 4 ст. 12 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за не невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і збрів (обов'язкових платежів).

Таким чином, по відношенню до підприємства, щодо якого розпочато процедуру банкрутства, забороняється застосування будь-яких санкцій, у тому числі у вигляді накладення адміністративно-господарського штрафу за неналежне виконання зобов'язання.

Крім того, згідно із підпунктом 2.6. пункту 2 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 19.03.2002 р. № 01-8/307 мораторій поширюється на вимоги щодо стягнення фінансових санкцій за порушення антимонопольного, банківського, валютного законодавства, законодавства про цінні папери, про ціноутворення тощо, хоча ці категорії вимог не підлягають задоволенню у межах провадження у справі про банкрутство.

Також, пунктом 7 Оглядового листа Вищого господарського суду України від 11.07.05 р. № 01-8/1222 “Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про захист економічної конкуренції” визначено, що сума накладеного органом Антимонопольного комітету України штрафу за порушення антимонопольного законодавства не підлягає стягненню у період дії мораторію на задоволення вимог кредиторів. У вказаному листі зазначено, що зміст статті 12 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника та визнання його банкрутом” не містить підстав для вузького розуміння термінів “неустойка (штраф, пеня)”, відтак, Антимонопольний комітету України не був позбавлений права накласти на Товариство штраф за порушення антимонопольного законодавства, однак накладена сума штрафу не могла стягуватись з Товариства протягом дії мораторію на задоволення вимог його кредиторів.

Таким чином, зважаючи на вищевикладене, накладений на Товариство ВОТВ АМК України штраф у розмірі 10 000 грн. та пеня у розмірі 10 000 грн. не підлягають стягненню з ВАТ “Вінницягаз” відповідно до викладеного вище у період дії мораторію на задоволення вимог кредиторів.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, оцінивши докази, суд вбачає, що заява подана обґрунтовано.

За загальними правилами судового процесу кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень (ст.33 ГПК України).

Виходячи з положень ст.ст. 1, 21 ГПК України відповідачем у справі має бути особа, яка порушує або оспорює права та охоронювані законом інтереси позивача.

Зазначене в позовній заяві підтверджується доказами, розрахунками, які додаються до матеріалів справи.

Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Відповідач необґрунтовано посилається на наявність справи № 10/176-05 про його банкрутство. Зазначені санкції не мають відношення до господарської діяльності підприємства, а саме за невиконання чи не належне виконання грошових зобов'язань чи зобов'язань щодо сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), страхових чи пенсійних внесків.

А тому суд дійшов висновку про задоволення позову.

В судовому засіданні за згодою позивача, відповідача, відповідно до ст. 85 ГПК України, оголошено вступну та резолютивну частини рішення (коротке рішення).

          Керуючись ст.ст. 17, 25 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", п. 8 Положення про територіальне відділення Антимонопольного комітету України, затвердженого розпорядженням Антимонопольного комітету України від 23.02.01 № 32-р, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 291/5482, зі змінами та доповненнями, ст.ст. 1, 2, 3, 12, 18-22, 28, 33, 43, 49, 54-57, 69, 80-1, 82-85 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ :

Позов задовільнити.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Вінницягаз" (провулок Щорса, 24, м. Вінниця, 21012, ідент. код 03338649, р/р 260043013973 у Вінницькій обласній дирекції "Укрсоцбанку", МФО 302010) на користь Вінницького обласного територіального відділення АМК України , м. Вінниця (Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця,21100, ідент. код 20096568) штрафу в сумі 10 000 грн. та пені в сумі 10 000 грн.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Вінницягаз" (провулок Щорса, 24, м. Вінниця, 21012, ідент. код 03338649, р/р 260043013973 у Вінницькій обласній дирекції "Укрсоцбанку", МФО 302010) до державного бюджету 102 грн. державного мита та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддя

          Повний текст рішення суду оформлено і підписано відповідно до вимог ст.84 ГПК України 07 травня 2010 р.

віддрук. прим.:

1 - до справи

2 - позивачу Вінницькому обласному територіальному відділенню АМК України - 21100 м. Вінниця вул. Хм. шосе, 7

3 - відповідачу ВАТ по газопостачанню та газифікації "Вінницягаз" - 21012 м. Вінниця пров. Щорса, 24