Постанова № 10652586, 20.05.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
20.05.2010
Номер справи
2а-14231/09/2670
Номер документу
10652586
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

20 травня 2010 року 13:25 № 2а-14231/09/2670

За позовом Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом»

до відповідача Державна податкова інспекція у м. Енергодарі Запорізької області

про про скасування податкового повідомлення-рішення

Суддя Добрянська Я.І.

Секретар судового засідання Пономарьов Д.Г.

Представники:

від позивача: Іванова Н.М. (довіреність від 27.10.2009р. №465533)

від відповідача : Малахов В.Л.(довіреність від 16.12.09р. №11083/10/10-013)

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 20.05.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулося Державне підприємство «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом»з позовом до Державної податкової інспекції у м. Енергодарі Запорізької області про скасування податкового повідомлення рішення від 18.02.2009р. №0000012501/0.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідачем зроблений помилковий висновок щодо порушення позивачем Закону України «Про плату за землю», а саме порушення строку сплати земельного податку.

Відповідач Державна податкова інспекція у м. Енергодарі Запорізької області з позовом не погоджується та в обґрунтування зазначив, що за результатами документальної перевірки встановлено порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання за земельним податком що є підставою для застосування штрафних санкцій у розмірі 3104 грн. 60 коп.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Державною податковою інспекцією у м. Енергодарі Запорізької області була здійснена невиїзна документальна перевірка позивача з питань своєчасності сплати податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин, земельного податку за результатами якої складено акт №46/15-208/19355964 від 12.02.2009 року.

В ході перевірки виявлено, що позивачем порушені строки сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин, земельного податку, передбачені ст. 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»ст. 17 Закону України «Про плату за землю», п.п. 5.3.1. п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Зокрема, перевіркою встановлено, що загальна сума несвоєчасно сплаченого податкового боргу земельного податку за період 22.12.2008 року по 12.02.2009 року становить 31046 грн. 00 коп. кількість днів 25 календарних днів.

На підставі вищевказаного Акту перевірки від 12.02.2009 року ДПІ у м. Енергодарі Запорізької області винесено податкове повідомлення рішення від 18.02.2009р. №0000012501/0, яким нараховано штрафні занкції за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання з земельного податку у розмірі 3104 грн. 60 коп.

В обґрунтування прийнятого рішення відповідач зазначив, що відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю»використання землі в Україні є платним.

Згідно частини першої статті 7 зазначеного Закону ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від грошової оцінки, за винятком земельних ділянок. Зазначених у частинах пятій десятій цієї статті та частині другій статті 6 цього Закону.

Статтею 14 Закону України «Про плату за землю»визначено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обовязку подання щомісячних декларацій.

Підставою для нарахування земельного податку є дані Державного земельного кадастру.

Згідно із ст. 23 Закону України «Про плату за землю» грошова оцінка земельної ділянки щороку станом на 1 січня поточного року уточнюється на коефіцієнт індексації, порядок проведення якої затверджується Кабінетом Міністрів України. Відповідно до порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2000р. №793 «Про проведення індексації грошової оцінки земель»грошова оцінка земель індексується станом на 1 січня поточного року на коефіцієнт, який залежить від середньорічного індексу інфляції за попередній рік.

Відповідач застосував до позивача штрафні санкції, оскільки вважає, що граничним терміном сплати податку за землю є 01.12.2008 року.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про плату за землю» податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада.

В податковій декларації, поданій до податкового органу позивач самостійно визначив земельний податок.

Згідно з розрахунком суми вказаного податку за 2008 рік в редакції уточнюючого розрахунку, наданого до податкової інспекції 30.09.2008 року позивач самостійно визначив суму податкового зобовязання на 2008 р. в розмірі 36233657, 02 грн. а також порядок її погашення відповідно до ст.. 17 Закону України «Про плату за землю», а саме:

Січень 2008 р. 3035668, 67 грн. (до 03.03.2008 року)

Лютий 2008 р. -3035668, 67 грн.( до 31.03.2008 р.)

Березень 2008р. - 3035668, 67 грн.(до 30.04.2008 р.)

Квітень 2008 р.- 3014299, 65 грн. (до 30.05.2008 р.)

Травень 2008 р.- 3014299, 65 грн. (до 30.06.2008 р.)

Червень 2008 р. .- 3014299, 65 грн. (до 30.07.2008 р.)

Липень 2008 р. .- 3014299, 65 грн. (до 01.09.2008 р.)

Серпень 2008 р. .- 3014299, 65 грн. (до 30.09.2008 р.)

Вересень 2008 р. .- 3014299, 65 грн. (до 30.10.2008 р.)

Жовтень 2008 р. .- 3014299, 65 грн. (до 01.12.2008 р.)

Листопад 2008 р. .- 3014299, 65 грн. (до 30.12.2008 р.)

Грудень 2008 р. .- 3014299, 65 грн. (до 30.01.2009 р.)

Згідно п.5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181 ІІІ від 21.12.2000р. податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

В листі Вищого адміністративного суду України від 17.03.2009 року №358/13/13-09, в якому зазначено, що пунктом 7.7 ст. 7 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” визначений принцип рівності бюджетних інтересів. Зокрема, податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

Відповідно до п. 7.1.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна і немайнових цінностей, випуску цінних паперів, у тому числі корпоративних прав, отримані у позику (кредит), а також з інших джерел з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.

Згідно п. 3.8 Інструкція про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, що затверджена постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 р. N 22 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 р. за N 377/8976 реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України.

Із наведеного випливає, що розпорядником своїх коштів є платник податку та право призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить платнику податку.

Таким чином, враховуючи положення п. 7.7. ст.. 7 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податковий орган не наділений правом чи обовязком бути розпорядником коштів та змінювати призначення платежу, визначене платником податку.

Позивачем сплачено зобовязання по земельному податку, що підтверджується платіжними дорученнями. Так, при дослідженні вищезазначених доказів по справі, судом зясовано, що в даних платіжних дорученнях містяться відомості щодо призначення платежу.

Зокрема, позивачем сплачено податок за землю

-платіжним дорученням №1470 від 21.02.2008 року за січень 2008р.;

-платіжним дорученням №2330 від 26.03.2008 року за лютий 2008р.;

-платіжним дорученням №3114 від 21.04.2008 року за березень 2008 р.;

-платіжним дорученням №4291 від 27.03.2008 року за квітень 2008 р.;

-платіжним дорученням №4989 від 23.06.2008 року за травень 2008р.;

-платіжним дорученням №5864 від 24.07.2008 року за червень 2008р.;

-платіжним дорученням №7174 від 28.08.2008 року за липень 2008р.;

-платіжним дорученням №8087 від 24.09.2008 року за серпень 2008р.;

-платіжним дорученням №9112 від 27.10.2008 року за вересень 2008р.;

-платіжним дорученням №9967 від 26.11.2008 року за жовтень 2008р.;

- платіжним дорученням №11264 від 26.12.2008 року за листопад 2008р.;

-платіжним дорученням №1074 від 29.01.2008 року за грудень 2008р.

Тому, враховуючи положення статті 17 Закону України «Про плату за землю» яка встановлює базовий податковий (звітній) періоду, який дорівнює календарному місяцю, граничний термін сплати по земельному податку за кожний окремий місяць буде змінюватись.

Таким чином, земельний податок, сума якого визначена позивачем сплачено Державним підприємством «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом»у строки, що визначені ст. 17 Закону України «Про плату за землю».

Слід зазначити, що чинним законодавством України передбачено порядок стягнення заборгованості по податкових зобовязаннях контролюючим органом та терміни стягнення. Однак відповідачем не подано доказів про додержання відповідного порядку нарахування штрафних санкцій за несплату позивачем узгодженої суми податкового зобов'язання протягом граничних строків. Також не надано доказу звернення до суду щодо стягнення з позивача податкового зобовязання, що перейшов у податковий борг за період 2007р. А тому зміна відповідачем цільового призначення платежу, а саме, оплата земельного податку проведена позивачем за 2008р., в порядку календарної черговості за 2007р. суд вважає не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки розпорядником своїх коштів є платник податку.

Відповідно до п.п. 17.1. 7 п. 17.1 ст. 17 «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: - при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; - при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; - при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Відтак, як вже було зазначено вище, позивачем не порушено граничні строки сплати з земельного податку, що визначені законодавством України, а тому застосування до нього положень ст. 17 «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», які передбачають нарахування штрафних санкцій є неправомірним.

Таким чином, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог та скасування податкового повідомлення рішення ДПІ у м. Енергодар Запорізької області від 18.02.2009р. №0000012501/0.

Згідно із ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У відповідності до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

При цьому суд бере до уваги положення ч.2 ст.71 КАС України, згідно з якими в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Позивач узгоджене зобовязання земельний податок у встановлений законодавством строк, що вказує на протиправність оскаржуваного повідомлення рішення.

Тож відповідач не довів в суді правомірності винесеного рішення.

Враховуючи вище викладене, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Енергодар Запорізької області від 18.02.2009р. №0000012501/0. підлягає скасуванню з підстав невідповідності вимогам норм чинного законодавства, а позовні вимоги підлягають задоволенню.

Позивач не заявляв позовну вимогу щодо відшкодування йому судових витрат із сплати судового збору. Тому суд не вирішував питання, в порядку ст. 94 КАС України, щодо розподілу між сторонами судових витрат.

Керуючись ст.ст. 94. 98, 117, 158, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Прикінцевими та перехідними положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ :

1.Позов задовольнити частково.

2. Скасувати податкове повідомлення рішення ДПІ у м. Енергодар Запорізької області від 18.02.2009р. №0000012501/0.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги.

Суддя Я.І. Добрянська

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі 25.05.2009 року