Постанова № 10652357, 16.02.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.02.2010
Номер справи
2а-17133/09/2670
Номер документу
10652357
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

16 лютого 2010 року 15 год. 11хв. № 2а-17133/09/2670

За позовом Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»

до відповідача Спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків

про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень №0000094120/0, №0000094120/1, №0000094120/2 та №0000094120/3, та рішення про результати розгляду скарги,

Суддя Добрянська Я.І.

Секретар судового засідання Мостова Н.В.

Представники:

від позивача Куницький В.В. (довіреність від 04.01.2010р. №14-010);

від відповідача Кривенко Д.В. (довіреність від 09.11.2009 р. №1800/9/10-206)

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 16.02.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України»з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень №0000094120/0, №0000094120/1, №0000094120/2 та №0000094120/3, та рішення про результати розгляду скарги.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, та просив: - визнати нечинним податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків від 06.04.2009 року №0000094120/0, від 16.06.2009 року №0000094120/1, від 20.08.2009 року №0000094120/2 та від 23.10.2009 року №0000094120/3; - визнати нечинним рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків від 10.06 2009 року №6346/10/25-020 про результати розгляду первинної скарги.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.02.2010 року провадження в частині позовних вимог щодо визнання нечинним рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків від 10.06 2009 року №6346/10/25-020 про результати розгляду скарги закрито.

За наслідками невиїзної позапланової документальної перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати рентної плати та транзитне транспортування природного газу через територію України НАК «Нафтогаз України»за січень-лютий 2009 року було складено Акт №98/41-20/20077720 від 24.03.2009р. На підставі вказаного акту відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №0000094120/3 від 23.10.2009 року про застосування штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання з рентної плати за транзитне транспортування природного газу територією України.

Позивач вважає оскаржувані податкові повідомлення такими, що прийняті з порушенням вимог законодавства, оскільки податковий орган безпідставно перерахував податкове зобовязання з рентної плати в погашення боргу за інший період.

Відповідач СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП позов не визнав, зазначив, що спрямування коштів, які перераховувались для сплати зобовязань з рентної плати в погашення боргу за інші періоди є правомірним.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Спеціалізованою державною податковою інспекцією у м. Києві по роботі з великими платниками податків була здійснена невиїзна позапланова документальна перевірка правильності нарахування та своєчасності сплати рентної плати та транзитне транспортування природного газу через територію України НАК «Нафтогаз України»за січень-лютий 2009 року

За наслідками перевірки було складено Акт №98/41-20/20077720 від 24.03.2009р., в якому зазначено, що позивачем несвоєчасно сплачено узгоджене податкове зобовязання з рентної плати за транзитне транспортування природного газу територією України з затримкою платежу на строк від 90 календарних днів і більше по розрахунку №12442 від 18.08.2008 року в сумі 6648711 грн. 91 коп.

На підставі пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181-ІІІ відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення: від 06.04.2009 року №0000094120/0 за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання з рентної плати за транзитне транспортування природного газу територією України, тобто сплачено з затримкою на більше 90 календарних днів, в результаті нарахована в штрафна санкція ( 50%) - в сумі 3324355 грн. 96 коп.

Позивач не погодився з прийнятим податковим повідомленням рішенням та в порядку передбаченому п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», оскаржив їх в адміністративному порядку.

За результатом розгляду скарг позивача податковими органами, відповідачем були винесені податкові повідомлення рішення від 16.06.2009 року №0000094120/1, від 20.08.2009 року №0000094120/2 та від 23.10.2009 року №0000094120/3 без зміни суми штрафу - 3324355 грн. 96 коп.

Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.

НАК «Нафтобаз України»подано Відповідачу розрахунок рентної плати за транзитне транспортування природного газу через територію України за липень 2008 року №12442 від 18.08.2008 р., згідно якого сума, що підлягає сплаті до бюджету складає 162861022,69 грн.

Рішенням ДПА України від 27.08.2008 р. №94 надано розстрочення сплати вказаних податкових зобовязань під проценти з 30.08.2008 р. по 27.12.2008 р. на суму 138330522,69 грн. На підставі зазначеного рішення СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП укладено з НАК «Нафтогаз України» договір від 29.08.2008 р. №23 про розстрочення сплати податкових зобовязань на суму 138330522,69 грн. відповідно решта суми зобовязань згідно з розрахунком №12442 від 18.08.2008 р. у розмірі 24530500 грн. мала бути сплачена до 01.09.2008 р.

Відповідач зазначив, що згідно з даними облікової картки позивача станом на 31.12.2008 р. погашено недоїмку у розмірі 17881788,1 грн., а залишок податкового зобовязання, визначеного з розрахунку №12442 у розмірі 6648711,91 грн. був сплачений платіжними дорученнями від 30.01.2009 р. №551, від 24.02.2009 р. №21329, тобто із затримкою понад 90 календарних днів.

З таким твердженням суд погодитись не може, з тих підстав, що сума розстроченого податкового боргу в розмірі 138330522,69 грн. сплачена до бюджету в терміни, визначені договором про розстрочення боргу, в передбачені законом строки.

Решта суми, визначеної позивачем в розрахунку №12442 за липень 2008 року, а саме:24 530500 грн. було сплачено до бюджету платіжними дорученнями від 06.08.08 №5297 та від 29.08.08 №6040, №6030, №6095 із зазначенням платежу - сплата рентної плати за транзитне транспортування природного газу за липень 2008 року.

Таким чином, сума рентної плати, визначеної позивачем за липень 2008 року, внесена до бюджету в повному обсязі.

Порядок обчислення і внесення до державного бюджету рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктоводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2005 р. N 424 визначає механізм обчислення і внесення до державного бюджету рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктоводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України.

Відповідно до п.5 вищезазначеного Порядку розрахунок суми податкових зобов'язань з рентної плати за звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, за формою, затвердженою ДПА, подається платником органу державної податкової служби за місцем його податкової реєстрації протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду.

Згідно п.6 даного Положення суми податкових зобов'язань з рентної плати за звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, вносяться платником за місцем його податкової реєстрації авансовими платежами щодекади (15, 25 числа поточного місяця, 5 числа наступного місяця) виходячи з: - фактичних обсягів природного газу та аміаку і відстані відповідних маршрутів їх транспортування територією України; - фактичних обсягів нафти і нафтопродуктів, що транспортуються територією України, у відповідних декадах місяця. Визначена у податковому розрахунку за відповідний звітний (податковий) період сума податкових зобов'язань з рентної плати з урахуванням фактично сплачених авансових платежів вноситься платниками до державного бюджету протягом 10 календарних днів, що настають за останнім календарним днем граничного строку подання такого розрахунку.

У преамбулі Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»визначено, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону № 2181-ІІІ, податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Згідно з пунктом 1.11 статті 1 Закону № 2181-ІІІ, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - це документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Пунктом 5.1 статті 5 Закону № 2181-ІІІ визначено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.

Згідно з пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону № 2181-ІІІ, платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.

Відповідно до підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону № 2181-ІІІ, податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює, зокрема, календарному місяцю, - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно з підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 цього Закону, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 зазначеного Закону для подання податкової декларації.

Пунктом 1.3 статті 1 Закону № 2181-ІІІ встановлено, що податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.

Відповідно до підпункту 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 названого Закону передбачено, що у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах, зокрема, при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

П. п.8.6.2 п. 8.6 ст. 8 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків, активи якого перебувають у податковій заставі, має право здійснювати операції з коштами без їх узгодження з податковим органом, за винятком операцій, визначених у підпункті "б" підпункту 8.6.1 цього пункту.

Так, з метою погашення узгодженої суми податкового зобовязання за 2008 рік, враховуючи договір про розстрочення податкових зобовязань від 29.08.2008 р. №23 та доповнень до нього, позивач перерахував кошти до державного бюджету у повному обсязі.

Тому судом не береться до уваги посилання представника відповідача на положення п.7.7 ст. 7 Закону №2181, які передбачають, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях, оскільки по-перше, відповідно до матеріалів справи позивач не має податкового боргу з рентної плати за липень 2008 року, по-друге, Закону України №2181-ІІІ не встановлює порядку та механізму погашення боргу за рахунок сплачених платником податків податкових зобовязань або коштів з іншим призначенням і в жодному разі не наділяє податкові органи повноваженнями здійснювати будь-які дії стосовно визначення черговості сплати платником податків податкових зобовязань чи погашення податкового боргу, змінювати призначення платежу, вказане платником податків та без згоди платника податків розпоряджатись його коштами.

Позивач самостійно визначив та перерахував суму рентної плати за транзитне транспортування природного газу через територію України за січень-лютий 2009 року, вказавши напрям платежу, що виключає застосування до нього штрафних санкцій, передбачених пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Окрім того, суд звертає увагу на те, що перевірка позивача здійснювалась за січень-лютий 2009 року, а порушення встановлено за начебто несвоєчасну сплату позивачем зобовязань за липень 2008 року, що в свою чергу є порушенням вимог чинного податкового законодавства, оскільки перевірці підлягає податковий період, зазначений в акті перевірки.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як встановлено судом, відповідач не довів правомірності прийнятих податкових повідомлень рішень про донарахування штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничного строку сплати по рентній платі за транзитне транспортування природного газу територією України.

Згідно зі ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Якщо адміністративний позов задоволено, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Згідно Прикінцевих та перехідних положень КАС України до набрання чинності законом, який регулює порядок сплати і розмір судового збору, розмір цього збору за подання позовів немайнового характеру визначається відповідно до пп. „б” п.1 ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 9, 69-71, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення рішення:

від 06.04.2009 року №0000094120/0, від 16.06.2009 року №0000094120/1, від 20.08.2009 року №0000094120/2 та від 23.10.2009 року №0000094120/3;

3. Судові витрати у розмірі 3,40 присудити на користь Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»з Державного бюджету України.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги.

Суддя Я.І.Добрянська

Дата складання та підписання постанови в повному обсязі 19.02.2010р.