Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
Вн. № <Внутрішній Номер справи >
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
10 лютого 2009 року 12 год. 01хв. № 6/154
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі суду:
Суддя Добрянська Я.І.
секретар судового засідання Зубко Л.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»
до Спеціалізованої державної податкової інспекції в м. Києві по роботі з великими платниками податків
третя особа Державна податкова інспекція у м. Львові
про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення №0000754120/2 від 24.07.2007р.
Представники: від позивача Зубар О.В.. (довіреність від 17.12.2008 р. № 2-15д);
від відповідача Припіяло С.В.(довіреність від 25.04.2008 р. № 650/9/10-110), Білоноженко М.А. (довіреність від 13.01.2009р.)
10.02.2009 р. у судовому засіданні відповідно до п. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України оголошено вступну та резолютивну частину постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулася Дочірня компанія «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»(позивач) з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції в м. Києві по роботі з великими платниками податків (відповідач) про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення рішення від 24.07.2007 р. № 0000754120/2.
В обґрунтування позовних вимог ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»вказує на те, що відповідач СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП при проведенні перевірки дійшов до помилкового висновку про порушення підприємством п. 4.1, 4.2, 4.9 ст. 4, пп. 7.4.1, п.п. 7.4.4 п. 7.4 ст. 7, п. 11.13 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997 р. № 168/97-ВР (із змінами та доповненнями) (далі - Закон України № 168/97-ВР) та вважає протиправним донарахування підприємству податку на додану вартість у сумі 3417203,22 грн., в тому числі за основним платежем 1752 317,11 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями 1 664 886,11 грн.
.
Відповідач - СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП, проти позову заперечує та вказує на те, що позивач при визначенні податкових зобовязань по податку на додану вартість: за період з 01.04.2005р. по 31.12.2005р. на суму 621172,00 грн.; в травні місяці 2005 року на суму 956283,92 грн. та при визначенні податкового кредиту на суму 174862,00 грн. порушив п. 4.1, 4.2, 4.9 ст. 4, пп. 7.4.1, п.п. 7.4.2 п. 7.4 ст. 7 Закону № 168/97. Зокрема, безпідставно віднесено до складу податкового кредиту податок на додану вартість в 174862,00 грн. від вартості виконаних підрядником робіт по спорудженню вуличних газопроводів с. Марковичі та с.Затурці. Крім того управлінням в травні 2005 році занижено податок на додану вартість в сумі 956284,92 грн. від надходження коштів за транзит імпортного газу. А тому, донарахування позивачу податкового зобовязання з податку на додану вартість та застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідає чинному законодавству.
В попередньому судовому засіданні 08.10.2007р. представник відповідача заявив клопотання про залучення в якості третьої особи на стороні відповідача Державну податкову інспекцію у м. Львові.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.11.2007р. по справі №6/154 задоволено клопотання представника відповідача та залучено в якості третьої особи на стороні відповідача ДПІ у м. Львові.
Ухвалою Окружного суду м. Києва від 09.01.2008 р. по справі № 6/154 була призначена судово-бухгалтерська експертиза. Ухвалою суду від 11.11.2008 р., після надходження до суду висновку судово-економічної експертизи № 2917/2918 Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, провадження у справі № 6/154 було поновлено.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Державною податковою інспекцією у м. Львові проведена планова виїзна перевірка філії дочірньої компанії «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2005р. по 30.09.2006р., за результатами якої складено Акт від 24.01.2007р. № 22/23-0/25560533 (далі-Акт).
В результаті перевірки встановлено відповідачем порушення діючого податкового законодавства України, а саме: в порушення 4.1, 4.2, 4.9 ст. 4, пп. 7.4.1, п.п. 7.4.2 п. 7.4 ст. 7 п. 11.13. ст. 11 Закону № 168/97 підприємством безпідставно занижено валового доходу на загальну суму 3105861,48 грн., безпідставно включено Позивачем вартості робіт по спорудженню вуличних газопроводів, що не призначаються для використання у господарські діяльності до складу податкового кредиту, безпідставне включення до складу податкових зобовязань по податку на додану вартість суму коштів, отриманих як оплату заборгованості за транспортування газу.
За результатами акту, СДПІ по роботі з ВПП винесене податкове повідомлення-рішення від 16.02.2007 р. №0000754120/0 підприємству було донараховане податкове зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 3542201,00 грн. з урахуванням штрафних фінансових санкцій: основний платіж 1814816,00 грн. та штрафні санкції 1727385,00 грн.
Позивач не погодився з вказаним податковим повідомленням рішенням та в порядку передбаченому п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІоскаржив його в адміністративному порядку.
За наслідком апеляційного узгодження вказаного повідомлення рішення в ДПА у м. Києві скарга була частково задоволена, в наслідок чого СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП винесла податкове повідомлення рішення від 24.07.2007р. №0000754120/2 яким визначено суму податкового зобовязання з ПДВ на загальну суму 3417203,22 грн., з яких - 1752317,11 грн. основний платіж та застосовано штрафну санкцію у сумі 1 664 886,11 грн.
Відповідач вказує в акті перевірки, що в порушення п. 4.1, 4.2, 4.9 ст. 4 Закону №168/97 ГПУ «Львівгазвидобування»не оподатковано податком на додану вартість в повному обсязі дохід від реалізації нафтопродуктів, які отримані від переробки газового конденсату у 2005 році на загальну суму 3105861 грн., з них у: квітні 2005 року 316019,62 грн.; у жовтні 2005 року 1707296,46 грн.; листопаді 2005 року 63072,96 грн. Внаслідок чого занижено податок на додану вартість у 2005 році на загальну суму 621172,00 грн.
Також, як зазначено в акті перевірки, в порушення п.п. 7.4.1, пп. 7.4.2 п. 7.4 ст. 7 Закону №168/97 позивачем зайво включено до складу податкового кредиту вартість робіт по спорудженню вуличних газопроводів сіл Марковичі та Затурці, що не призначаються для використання у господарській діяльності в сумі 174862,00 грн. Таким чином, підприємством безпідставно віднесено до податкового кредиту суму податку на додану вартість 174862 грн.
Встановлене актом перевірки порушення норм пункту 11.13 статті 11 Закону №168/97 допущено за рахунок надходження на поточний рахунок ГПУ «Львівгазвидобування»у травні 2005 року грошових коштів від НАК «Нафтогаз України»у розмірі 5737703,52 грн. за транспортування газу за 1998 рік згідно акту звірки станом на 01.04.2005р., які не було оподатковано податком на додану вартість, що призвело до донарахування та збільшення податкових зобовязань з податку на додану вартість за травень 2005 року на суму 956284,92 грн.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення частково з таких підстав.
Філія дочірньої компанії «Укргазвидобування»НАК "Нафтогаз України" Газопромислового управління "Львівгазвидобування" /надалі - Управління/ створена згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 24.07.1998 року №1173 "Про розмежування функцій видобування, транспортування, зберігання і реалізації природного газу" та спільного наказу від 06.11.1998 року Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" за № 68/234 та Державного Комітету нафтової, газової та нафтопереробної промисловості за № 234 "Про реорганізацію АТ "Укргазпром" без статусу юридичної особи, підпорядкована ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України".
Дочірня компанія "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" зареєстрована як юридична особа Шевченківською районною державною адміністрацією у м. Києві та взято на податковий облік СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП.
Як вбачається з матеріалів справи, в процесі ведення фінансово-господарської діяльності з метою забезпечення реалізації газового конденсату, нафти та продукції переробки, в 2005 році Дочірньою компанією "Укргазвидобування" відпускна ціна їх визначалась наказами Компанії.
Крім того, в жовтні-грудні 2005 року на виконання наказу ДК "Укргазвидобування" від 31.03.2005 року № 168 "Про забезпечення оперативного врегулювання взаємовідносин між апаратом управління ДК "Укргазвидобування" та філіями ДК "Укргазвидобування" Дочірньою компанією були видані Розпорядження за № 67-р від 21.10.2005 року., № 75-р від 1 1.1 1.2005 року та № 78-р від 15.12.2005 року "Про порядок взаємовідносин апарату управління ДК "Укргазвидобування" та філій компанії стосовно передачі газового конденсату, нафти, продуктів переробки та деетанпропанбутаиізованого конденсату, а такооїс переробки газового конденсату, нафти та. деетанпропанбутаиізованого конденсату"... в жовтні-грудні місяці 2005 року, пунктом 14 яких передбачено, що: " - у випадку реалізації скрапленого газу на спеціалізованому аукціоні за цінами, згідно договорів купівлі-продажу, укладених по результатах проведених аукціонних торгів, про що компанія повідомляє філії листом... ", філії зобов'язані передати скраплений газ апарату управління компанії, що підтверджується протоколом № 1 87 УЛБ-СГ/18 УФБ-Н/ГК засідання Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля від 19.10.2005 року, а саме:
"3. Погодити пропозиції на продаж на спеціалізованому аукціоні № 67 ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" щодо виставлення 13768 тонн скрапленого газу, згідно наданої заявки від 18.10.2005 року № 21-1555...;
4. Ціна 1 тонни скрапленого газу, заявленого на спеціалізований аукціон, не повинна перевищувати 1897,5 гривні.'
На підставі вищевказаних Розпоряджень ДК "Укргазвидобування" були доведені газопромисловому управлінню "Львівгазвидобування" ціни для реалізації скрапленого газу у жовтні-грудні 2005 року у розмірі 1897,50 гри./тн з ПДВ:
Господарські операції з передачі газового конденсату, нафти та продуктів переробки були оформлені актами приймання передачі.
Відповідно до п. 4.1 ст. 4 Закону №168/97 база оподаткування операції з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними цінами, але не нижче за звичайні ціни, з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів), згідно із законами України з питань оподаткування (за винятком податку на додану вартість, а також збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на послуги стільникового рухомого зв'язку, що включається до ціни товарів (послуг)). До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу в зв'язку з компенсацією вартості товарів (послуг).
У разі якщо звичайна ціна на товари (послуги) перевищує договірну ціну на такі товари (послуги) більше ніж на 20 відсотків, база оподаткування операції з поставки таких товарів (послуг) визначається за звичайними цінами.
Згідно ст.1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.99р. № 996-ХІУ, із змінами і доповненнями, первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Відповідно вимогам п.1 статті 9 даного Закону зазначено; що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.
Як вбачається з дослідження вищевказаних первинних документів, господарські операції з реалізації бензину та дизельного палива здійснювались газопромисловим управлінням "Львівгазвидобування" за відпускними ціпами па бензин А-76 та дизельне паливо у відповідності з цінами, встановленими наказом № 202 від 14.04.2005 року ( А-76 - 3204,00 гри. з ПДВ ) та наказом № 110 від 28.02.2005 року ( дизельне паливо - 2400,00 з ПДВ).
Передача скрапленого газу газопромисловим управлінням "Львівгазвидобування" аппарату управління компанії здійснювалась па підставі листів ДК "Укргазвидобуванпя" як головного підприємства згідно наступних Розпоряджень: за № 67-р від 21.10.2005 року., № 75-р від 11.11.2005 року та № 78-р від 15.12.2005 року на виконання рішення Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля від 19.10.2005 року (протокол № 187 УАБ-СГ/18 УФБ-Н/ГК ), що відповідає положенням статуту Дочірньої компанії "Укргазвидобуванпя" МАК "Нафтогаз України" (п.3.5, 3,6 ст.З та ст.4 Статуту) та "Положення про філію дочірньої компанії "Укргазвидобуванпя" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"газопромислове управління "Львівгазвидобування". Таким чином, як свідчать матеріали справи, реалізація бензину та дизельного палива й скрапленого газу газопромисловим управлінням "Львівгазвидобування" здійснювалася у відповідності з цінами, що були встановлені па підставі наказів та розпоряджень Дочірньої компанії "Укргазвидобування" ПАК "Нафтогаз України", розбіжності між цінами відсутні. Таким чином, виходячи з вищевикладеного, суд не погоджується із встановленим за висновками акту виїзної планової документальної перевірки ГПУ "Львівгазвидобування" ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" фактом заниження валового доходу за період II квартал, ІУ квартал 2005 року на суму 3 105 861,48 гри., та відповідно нарахуванням податкового зобов'язання з податку па додану вартість у сумі 621172,00 гри. Суд не погоджується з висновками перевірки щодо порушення позивачем пп.7.4.4 п. 7.4 ст. 7 Закону №168/97 та безпідставного віднесення до податкового кредиту податок на додану вартість в сумі 174862,00 грн. від вартості виконаних підрядних робіт по спорудженню вуличних газопроводів сіл Марковичі та Затурці. Документальною перевіркою встановлено, що ГПУ «Львівгазвидобування»проводило газифікацію сіл Марковичі та Затурці. Роботи по проведенню вуличних газопроводів сіл Марковичі та Затурці для ГПУ «Львівгазвидобування»проводило УМБР «Укргазспецбудмонтаж». Вартість виконаних робіт по проведенню вуличних газопроводів сіл Марковичів та Затурці відображено у реєстрах отриманих та виданих податкових накладних у складі податкового кредиту по податку на додану вартість. Згідно з пп. 7.4.1. п. 7.4. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку. Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду. Якщо у подальшому такі товари (послуги) починають використовуватися в операціях, які не є об'єктом оподаткування згідно зі статтею 3 цього Закону або звільняються від оподаткування згідно зі статтею 5 цього Закону, чи основні фонди переводяться до складу невиробничих фондів, то з метою оподаткування такі товари (послуги), основні фонди вважаються проданими за їх звичайною ціною у податковому періоді, на який припадає початок такого використання або переведення, але не нижче ціни їх придбання (виготовлення, будівництва, спорудження).
податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, сплачених (нарахованих) платником податку у звітному періоді у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до складу валових витрат виробництва (обігу) та основних фондів чи нематеріальних активів, що підлягають амортизації.
Зміст документів підтверджує правомірність віднесення позивачем вартості придбаних нематеріальних активів до валових витрат виробництва.
Як вбачається з матеріалів справи та додатково наданих документів, ДК "Укргазвидобування" /надалі - "Газотранспортна організація 7, в особі начальника Філії газопромислове управління "Львівгазвидобування" Дідуся Р.І., були укладені договори № 10В/2005 від 01.12.2005 року, № 1Т/06 від 12.01.2006 року па надання послуг по транспортуванню природного газу для населення.
Укладені договори підписані від імені обох сторін та скріплені печатками, тобто відповідно до "Положення про документальне забезпечення записів в бухгалтерському обліку", затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 88 від 24.05.1995 року, є документами, що мають юридичну силу і доказовість.
Для забезпечення виконання умов вищевказаних укладених договорів, ГПУ "Львівгазвидобування" були виконані роботи по спорудженню вуличних газопроводів с. Затурці та с. Марковичі Локачинського району Волинської області.
Крім того, по кожній господарській операції Управлінням будівельно-монтажних робіт "Укргазспецбудмонтаж" надані довідки про вартість виконаних підрядних робіт та виписані податкові накладні, які оформлені у відповідності з вимогами пп.7.2.1, пп.7.2.2 н.7.2 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" № 168/97-ВР від 03.04.1997 року та п.18 "Порядку заповнення податкової накладної", затвердженого наказом ДПА України № 165 від 30.05.97р., тобто відповідають вимогам чинного законодавства України і є звітними та одночасно розрахунковими документами за даними операціями.
Згідно з "Порядком ведення реєстру отриманих та виданих податкових накладних", затвердженим наказом ДПА України від 30.06.2005 року № 244, та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.07.2005 року за № 770/11050, зазначені податкові накладні включені до Реєстру отриманих та виданих податкових накладних ГПУ "Львівгазвидобування" і, відповідно, включені до складу податкового кредиту в деклараціях з податку на додану вартість за відповідні звітні періоди.
Загальна сума податку на додану вартість з виконання робіт по спорудженню вуличних газопроводів в с. Затурці та с. Марковичі Локачинського району Волинської області за період з липня 2005 року по грудень 2005 року включно, становить 174861,40 грн.
Відповідно до норм статті 3 Господарського кодексу України № 436-IV від 16.01.03 р. "Господарська діяльність та господарські відносини", під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Згідно статті 42 Господарського Кодексу України № 436-ІУ від 16.01.03р., господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва підприємцями. Господарська діяльність може здійснюватись і без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність).
За визначенням пункту 1.32 статті 1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" №334/94-ВР від 28.12.94 р. (із змінами та доповненнями), господарська діяльність - це будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою.
Крім того, слід зазначити, що можливість підприємців самостійно формувати програму діяльності, вибір постачальників і споживачів продукції, що виробляється, залучення матеріально-технічних, фінансових та інших видів ресурсів, використання яких не обмежено законом, встановлення цін на продукцію та послуги відповідно до закону встановлює стаття 44 Господарського Кодексу України.
Підприємство реалізує свою продукцію та послуги за цінами, які встановлюються ним безпосередньо або на договірній основі. Підприємство (крім казенного) самостійно планує свою діяльність і визначає перспективи розвитку виходячи з попиту па виготовлену продукцію, роботи, послуги та з необхідності забезпечення виробничого та соціального розвитку підприємства, підвищення доходів. Відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями і громадянами в усіх сферах, господарської діяльності здійснюються на основі договорів. Підприємство реалізує свої послуги за цінами і тарифами, що встановлюються самостійно або па договірній основі, а у випадках, передбачених законодавчими, актами України, - за державними цінами і тарифами. Держава гарантує додержання прав і законних інтересів підприємства. Підприємство при здійсненні господарської та іншої діяльності має право з власної ініціативи приймати будь-які рішення, що не суперечать законодавству України.
Основні правові, економічні та організаційні засади діяльності нафтогазової галузі України та регулює відносини, пов'язані з особливостями користування нафтогазоносними надрами, видобутком, транспортуванням, зберіганням та використанням нафти, газу та продуктів їх переробки з мстою забезпечення енергетичної безпеки України, розвитку конкурентних відносин у нафтогазовій галузі, захисту прав усіх суб'єктів відносин, що виникають у зв'язку геологічним вивченням нафтогазоносності надр, розробкою родовищ нафти і газу, переробкою нафти і газу, зберіганням, транспортуванням та реалізацією нафти, газу та продуктів їх переробки, споживачів нафти і газу та працівників галузі, визначає Закон України "Про нафту і газ" від 12.07.200 і року № 2665-Ш, із змінами та доповненнями.
Відповідно до норм статті 1 цього Закону:
"Нафтогазова галузь - галузь економіки України, яка разом з іншими галузями забезпечує пошук, розвідку та розробку родовищ нафти і газу, транспортування, переробку, зберігання і реалізацію нафти, газу та продуктів їх переробки...;
магістральний трубопровідний транспорт нафти і газу - технологічний комплекс - окремий трубопровід ( або сукупність трубопроводів ) та пов'язані з ним єдиним технологічним процесом об'єкти, за допомогою яких здійснюється постачання нафти і газу споживачам, включаючи транзитне постачання через територію України..."
Як зазначалося вище, до предмету діяльності газопромислового управління "Львівгазвидобування", визначеного "Положенням про філію дочірньої компанії "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" газопромислове управління "Львівгазвидобування", відноситься і надання послуг населенню.
Пунктом 2.3.1 даного Положення передбачено виконання Управлінням як функцій видобутку та переробки газу, газового конденсату, нафти, так і виробництва та реалізації продукції переробки газу і конденсату.
У відповідності з умовами пункту 2.4.1 Управління має право вступати від імені Компанії у договірні відносини з державними, кооперативними, індивідуальними, сімейними, приватними, колективними та іншими "підприємствами, організаціями та громадянами, а також бути посередниками між ними у зв'язку з виконанням робіт, що належать до предмету діяльності Управління.
Пунктом 2.4.2 цього Положення передбачено, що Управління має право проводити розрахунки за договорами з підприємствами, організаціями та громадянами, які виконують для Управління послуги.
Відповідно до умов вищевказаного Положення, газопромисловим управлінням "Львівгазвидобування" були укладені господарські договори № 1013/2005 від 01.12.2005 року та № 1Т/06 від 12.01.2006 року на падання послуг по транспортуванню природного газу по газотранспортній системі до газорозподільчих станцій ( ГРС ), для потреб населення, що не суперечить положенню щодо головних завдань, предмету діяльності та функцій управління як філії ДК "Укргазвидобування".
При цьому, транспортування газу по газотранспортній системі Газотранспортною організацією (ГПУ "Львівгазвидобування") до Газорозподільної станції здійснюється згідно тарифів, визначених постановами НКРС України, тобто за державними тарифами, що відповідає вимогам чинного законодавства України.
Оскільки транспортування газу по газотранспортній системі є технологічним комплексом, об'єкти, які пов'язані з ним єдиним технологічним процесом та за допомогою яких здійснюється постачання нафти і газу споживачам, є його складовою частиною, тому спорудження вуличних газопроводів безпосередньо відноситься до господарської діяльності Газотранспортної організації.
Встановлене за актом перевірки порушення норм пункту 11.13 статті 11 Закону України "Про податок па додану вартість" від 22.05.1997 року № 168/97-ВР допущено за рахунок надходження на поточний рахунок ГНУ "Львівгазвидобування" у травні 2005 року грошових коштів від НАК "Нафтогаз України" у розмірі 5737703,52 гри. за транспортування газу за 1998 рік згідно акту звірки етапом на 01.04.2005 року, які не було оподатковано податком на додану вартість, що привело до донарахування та збільшення податкових зобов'язань з податку па додану вартість за травень 2005 року на суму 956 284,92 грн.
Відповідно до п.11.13 ст. 11 Закону №167-97 встановлено до 1 січня 1999 року такий порядок сплати податку на додану вартість: за операціями з поставки газу, видобутого в Україні, об'єктом оподаткування є операції з поставки газопостачальниками безпосередньо споживачам (крім поставки газу населенню та бюджетним організаціям) та будь-які операції з поставки газу газодобувними підприємствами України. Поставка газу населенню та бюджетним організаціям здійснюється у порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом. (в редакції Закону від 01.01.2005р.)
Як вбачається з матеріалів справи, Філія Дочірньої компанії "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" Газопромислового управління "Львівгазвидобування" /надалі - Управління/ створена згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 24.07.1998 року № 1173 "Про розмежування функцій видобування, транспортування, зберігання і реалізації природного газу" та спільного наказу від 06.11.1998 року Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" за № 68/234 та Державного Комітету нафтової, газової та нафтопереробної промисловості за № 234 "Про реорганізацію АТ "Укргазпром". Управління не є юридичною особою, підпорядковане ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України".
Пунктом 3 наказу № 68/234 від 06.11.1998 року Дочірня компанія "Укргазвидобування" визнана правонаступником частки дочірнього підприємства "Прикарпаттрансгаз".
В процесі реорганізації згідно передаточного балансу станом на 01.01.1999р. ДП "Прикарпаттрансгаз" було передано ДК "Укргазвидобування" дебіторську заборгованість у розмірі 103165633,69 грн. До складу дебіторської заборгованості було включено заборгованість за великий транзит згідно договору № 39-25 від 04.03.1997 р. на суму 70 616 551,00 грн. без ПДВ. Договір № 39-25 про надання послуг по транзиту природного газу через територію України від 04.03.1997 року був укладений між акціонерним товариством "Укргазпром" /Замовник/ та ДП "Прикарпаттрансгаз" /Газотранспортна організація /.
Предметом даного договору є зобов'язання ДП "Прикарпаттрансгаз" здійснити транзит природного газу в 1997 році через територію України по газопроводах, що знаходяться в її господарському підпорядкуванні, на основі контракту № 1ГУ-97 від 31.12.1996 року між АТ "Укргазпром" та РАТ "Газпром" "Про об'єми та умови транзиту російського природного газу через територію України та прийомки-передачі газу українським покупцям в 1997 році".
При цьому, Замовник зобов'язується передати Газотранспортній організації газ в пунктах прийому-передачі газу в кількості, встановленій на 1997 рік Контрактом та угодою або іншими договорами, а Газотранспортна організація - прийняти газ від Замовника або інших газотранспортних організацій, здійснити транзит газу по газопроводах, що знаходяться в її господарському підпорядкуванні та передати газ Замовнику або іншій газотранспортній організації.
Порядком та умовами проведення розрахунків за даним договором передбачено, що Замовник здійснює розрахунки за транзит газу з газотранспортною організацією грошовими коштами, а також шляхом передачі останній газу для технологічних потреб та компенсації втрат газу при транспортуванні, матеріально-технічних ресурсами, продукцією, розрахунками з бюджетом, векселями.
Даний договір вступає в силу з 01.01.1997 року і діє до 31.12.1997 року, а в частині розрахунків до повного їх виконання.
Як вбачається з матеріалів справи та наданих документів, в подальшому, після проведення реорганізації, на підставі акту прийому-передачі дебіторської заборгованості за спожитий газ станом на 01.01.1999 року ДК "Укргазвидобування" сума боргу за великий транзит у розмірі 10 475 151,52 грн. передана до ГПУ "Львівгазвидобування".
Згідно з актом звірки розрахунків за період з 01.01.2005 року по 31.03.2005 року, складеним від ГПУ "Львівгазвидобування" та НАК "Нафтогаз України", станом на 31.03.2005 року кредиторська заборгованість "Нафтогаз України" перед ГПУ "Львівгазвидобування" складала 5 737 703,52 грн. Зазначений акт звірки розрахунків за період з 01.01.2005 року по 31.03.2005 року підписаний від імені обох сторін та скріплений печатками.
Погашення встановленої заборгованості НАК "Нафтогаз України" проведено у травні 2005 року шляхом перерахування грошових коштів у розмірі 5737 703,52 грн. на поточний рахунок ГПУ "Львівгазвидобування" , а саме:пл./дор. № 4114 від 27.05.2005 року - 5000000,00 грн.; пл./дор. № 4120 від 30.05.2005 року 737 703,52 гри., з призначенням платежу: "оплата за транспортування газу за 1998 рік згідно акту звірки від 01.04.2005 року".
Позивачем, в порушення вищезазначених норм законодавчих актів не включено в травні 2005 року до складу податкових зобовязань по податку на додану вартість суму коштів, отриманих як оплату заборгованості за транспортування газу за 1998 рік в розмірі 956283,92 грн.
Вищевказана заборгованість у ГПУ «Львівгазвидобування»обліковувалась на Дт рахунку 36 «Розрахунки з покупцями та замовниками».
Пунктом 11.13 ст. 11 Закону №168, із змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань оподаткування»від 30.є12.97р. №799/97-ВР передбачено: «встановити до 1 січня 1999 року такий порядок сплати податку на додану вартість: за операціями з продажу газу, видобутого в Україні, обєктом оподаткування є операції з продажу газо постачальниками безпосередньо споживачам (крім продажу газу населенню та бюджетним організаціям) та будь-які операції з продажу газу газодобувними підприємствами України. Продаж газу населенню та бюджетним організаціям здійснюється у порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом».
До 1 січня 2000 року датою виникнення податкових зобовязань за операціями з надання послуг із транспортування газу є дата зарахування коштів на банківський рахунок платника податку як оплата наданих послуг (у разі надання послуг за готівкові грошові кошти дата їх оприбуткування у касі платника податку), а датою виникнення права на податковий кредит у продавця зазначених послуг є дата списання коштів як оплата придбаних послуг. У покупця послуг з транспортування газу датою виникнення права на податковий кредит за операціями з отримання таких послуг є дата списання коштів з банківського рахунку платника податку як оплата цих послуг або дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків.
Отже, нарахування податку на додану вартість проводиться за операціями з транспортування газу 1998 року при поступленні коштів на розрахунковий рахунок або в касу підприємства.
Таким чином, не нарахування позивачем податку на додану вартість за транзит газу за 1998 рік є неправомірним.
Враховуючи викладене, суд погоджується з встановленим за актом перевірки порушенням норм пункту 11.13 статті 11 Закону №168/97 за рахунок надходження на поточний рахунок ГПУ "Львівгазвидобування" у травні 2005 року грошових коштів від НАК "Нафтогаз України" за договором № 39-25 від 04.03.1997 року у розмірі 5737703,52 грн. за транспортування газу за 1998 рік згідно акту звірки станом на 01.04.2005 року.
Таким чином, суд приходить до висновку, що податковий орган, як субєкт владних повноважень довів правомірність визначення позивачу податкового зобовязання з податку на додану вартість в сумі 956284,92 грн. та визначено штрафну (фінансову) санкцію в сумі 573770,40 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог частково шляхом скасування податкового повідомлення рішення №0000754120/2 від 24.07.2007р . в частині 796032,19 грн. основного платежу та 1091115,71 грн. штрафних санкцій, в іншій частині позову відмовити
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Якщо адміністративний позов задоволено, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 71, 94, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення винесені Спеціалізованою державною податковою інспекцією у м. Києві по роботі з великими платниками податків від 24.07.2007р. №0000754120/2 в частині 796 032,19 грн. основного платежу та 1091115,71 грн. штрафних санкцій.
3. В іншій частині позову відмовити.
4. Присудити на користь Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»судові витрати в сумі 1,70 грн. судового збору з Державного бюджету України.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги.
Суддя Я.І.Добрянська Дата складення та підписання постанови в повному обсязі 11.02.2009 р.