Постанова № 10651524, 27.07.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.07.2010
Номер справи
2а-12815/09/0570
Номер документу
10651524
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 липня 2010 р. справа № 2а-12815/09/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Галатіної О.О.

при секретаріМичак О.С.

за участю:

представника позивача Кірянкова В.В.

представника відповідача Подобєдова Л.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної інспекції з енергозбереження до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» про скасування постанов стягнення підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів,

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся до суду з позовом до комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» про скасування постанов стягнення підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач має заборгованість перед Державним бюджетом України по сплаті підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів, яка відноситься до економічних заходів передбачених ст. 11 Закону України «Про енергозбереження». Згідно з постановою КМУ від 29.06.2000 № 1039, питання Державної інспекції з енергозбереження» з подальшими змінами і доповненнями, Державна інспекція з енергозбереження є урядовим органом державного управління, яка відповідно до законодавства виконує контрольно-наглядові функції щодо використання паливно-енергетичних ресурсів. Відповідно до Закону України «Про енергозбереження», зокрема ст. 5 цього закону визначено, субєктами правового регулювання відносин у сфері енергозбереження є юридичні та фізичні особи, в результаті діяльності яких здійснюється проведення енергозберігаючої політики та заходів щодо енергозбереження в усіх галузях народного господарства промисловості, транспорті, будівництві, сільському господарстві тощо, соціальній сфері та побуті, також у сфері міждержавного та міжнародного співробітництва.

Наказом Державного комітету України з енергозбереження від 04.08.2000 року № 64 «Про затвердження Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2000 за № 653/4874, визначений механізм накладення та стягнення підвищеної плати.

Структурною одиницею Державної інспекції з енергозбереження є територіальне управління Державною інспекцією з енергозбереження по Донецькій області, яким під час комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» Волноваського УВКГ встановлені факти нераціонального використання паливно-енергетичних ресурсів з системними перевищеннями стандартизованих енергетичних рівнів витрачання паливно-енергетичних ресурсів, тобто нераціонального використання паливно-енергетичних ресурсів, що відповідно до ст. 27 п. «є» Закону України «Про енергозбереження» від 01.07.1994 року № 74/94-ВР є порушенням законодавства про енергозбереження і тягне за собою передбачену законодавством відповідальність.

Відповідно до ст. 11 п. «е» Закону України «Про енергозбереження», економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін і тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами.

Встановлені факти нераціонального (неефективного) використання паливно-енергетичних ресурсів зафіксовані в акті комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів № 15-6/89-06/М від 25.03.2009 року.

Згідно з висновками зазначеного акту встановлено:

-перевитрати електричної енергії внаслідок понаднормативних втрат питної води при її транспортуванні;

-перевитрати електричної енергії в електричних мережах внаслідок низького коефіцієнту потужності.

Сумарні перевитрати електричної енергії складають розмір підвищеної плати (235,8 тис. кВт. год/рік х 701 грн.) х 2 = 330591,60 грн.

Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області, на підставі вищезазначеного акту перевірки, застосовано підвищену плату за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів, згідно з чинним законодавством, постановами № 15-6/103-КП06/М-1, та № 15-6/103-КП06/М-2 на загальну суму 330591,60 грн..

Відповідно до п.п. 16,17 «Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання» КП «Компанія «Вода Донбасу» повинно було внести підвищену плату протягом 30 днів з дня винесення постанови про її застосування. У разі несплати підвищеної плати у зазначений термін грошова сума стягується в судовому порядку. Відповідачем штраф за нераціональне використання ПЕР у розмірі 330591,60 грн. не сплачено. Просить суд стягнути з відповідача зазначену суму.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав суду пояснення аналогічні обґрунтуванню позовних вимог. Просив позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав. Просив відмовити у задоволенні позову.

Розгляд справи здійснювався із фіксуванням судового процесу за допомогою звукозаписувального пристрою «Камертон».

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Позивач - Державна інспекція з енергозбереження України, є урядовим органом державного управління, що діє у складі НАЕР і йому підпорядковується. Інспекція в своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, Положенням про Державну інспекцію з енергозбереження, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 2000 р. № 1039, та наказами НАЕР.

Територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області є територіальним органом Державної інспекції з енергозбереження України, створеним відповідно до п. 9 Положення про Державну інспекцію з енергозбереження, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 2000 р. № 1039.

Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» є юридичною особою, зареєстроване 03.09.2007 виконавчим комітетом Донецької міської ради, включене до ЄДРПОУ за № 00191678, здійснює діяльність у відповідності зі Статутом, затвердженим розпорядженням голови Донецької обласної ради від 28.08.2007 № 98р.

25 березня 2009 року Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області було здійснено планову перевірку Волноваського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Маріупольського регіонального виробничого управління комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» щодо стану використання паливно-енергетичних ресурсів підприємствами водопровідно-каналізаційного господарства, за результатами якої складено акт № 15-6/89-06/М.

Згідно висновків вказаного вище акту за результатами перевірки встановлено, що мережі водопостачання знаходяться в незадовільному стані, внаслідок чого перевищена норма втрат питної води при її транспортуванні, що веде до перевитрат електроенергії.

До зазначеного акту комплексної перевірки було складено припис від 25.03.2009 року № 15-6/89-06/М.

Наказом Державного комітету України з енергозбереження № 64 від 04.08.2000р., зареєстрованим у Мінюсті України 25 вересня 2000 року за № 653/4874, затверджено Порядок проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання.

У відповідності до п. 12 цього Порядку за результатами перевірки інспектор складає акт. У разі виявлення порушень з питань енергозбереження складається припис, який обов'язковий для виконання підприємством. Акт підписується працівником Інспекції, що проводив перевірку та керівником (головним інженером) підприємства, яке перевірялося. У разі незгоди керівництва підприємства з висновками акта, воно може оскаржити його до Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів.

Відповідно до п. 15 вищевказаного Порядку рішення про сплату підвищеної плати за неефективне використання енергоресурсів приймається відповідно до законодавства України на підставі акта перевірки підприємства, складеного інспектором і оформлюється постановою про сплату підвищеної плати. Перший примірник постанови залишається в Інспекції, а другий примірник у триденний термін після оформлення постанови надсилається (видається повноважному представнику) підприємству для сплати ним підвищеної плати.

17 квітня 2009 року на підставі акту перевірки та у відповідності до Законів України «Про енергозбереження», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», та згідно з Положенням про Державну інспекцію з енергозбереження, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.2000 № 1039, начальником Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області було винесено постанови за №№ 15-6/103-КП06/М-1 та 15-6/103-КП06/М-2 про застосування економічних санкцій (підвищеної плати або енергетичного збору за нераціональне (неефективне) використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів) у розмірі 324983.60 грн. та 5608.00 грн., а всього у розмірі 330591,60 грн.

Згідно з цими постановами до позивача застосовані економічні санкції за перевитрати електричної енергії внаслідок понаднормативних втрат питної води при її транспортуванні та внаслідок низького коефіцієнта потужності. Підставою для такого висновку у постанові відповідач зазначив ст. 11 Закону України «Про енергозбереження», Наказ Міністерства палива та енергетики України від 17.01.2002 року № 19, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 1 лютого 2002 року за № 93/6381.

Відповідач оскаржив зазначені рішення позивача до суду, та Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 13.01.2010 року по справі № 2-а-7140/09/0570 позовні вимоги Комунального підприємства «Вода Донбасу», щодо визнання недійсними постанов Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області від 17 квітня 2009 року № 15-6/103-КП06/М-1 про застосування економічних санкцій у розмірі 324983.60 грн. та № 15-6/103-КП06/М-2 про застосування економічних санкцій у розмірі 5608 грн. задоволені повністю.

Однак, ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 02.07.2010 року постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13.01.2010 року скасовано, у задоволенні позовних вимог Комунальному підприємству «Вода Донбасу» - відмовлено.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Отже, рішенням суду, що набрало законної сили (ухвала ДААС від 02.07.2010 року) була встановлена правомірність рішень Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області від 17 квітня 2009 року № 15-6/103-КП06/М-1 про застосування економічних санкцій у розмірі 324983.60 грн. та № 15-6/103-КП06/М-2 про застосування економічних санкцій у розмірі 5608 грн.

Посилання відповідача на Наказ Міністерства палива та енергетики України № 4/24 про скасування застосування економічних санкцій за перетікання реактивної потужності, суд не приймає до уваги, з наступних підстав.

Відповідно до ст. ст. 1, 2, 3 Указу Президента України «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» від 03.10.1992 року № 493/92 (із змінами та доповненнями), установлено, що з 1 січня 1993 року нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації.

Державну реєстрацію здійснюють:

нормативно-правових актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, органів господарського управління та контролю - Міністерство юстиції України;

нормативно-правових актів міністерств і республіканських комітетів Автономної Республіки Крим - Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим;

нормативно-правових актів обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, їх управлінь, відділів, інших підрозділів, а також місцевих органів господарського управління та контролю - обласні, Київське та Севастопольське міські управління юстиції;

нормативно-правових актів районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, їх управлінь, відділів, інших підрозділів - районні, районні у містах Києві та Севастополі управління юстиції.

Нормативно-правові акти, зазначені в статті 1 цього Указу, набувають чинності через 10 днів після їх реєстрації, якщо в них не встановлено пізнішого строку надання їм чинності.

Оскільки, зазначений Наказ, не було зареєстровано в Міністерстві юстиції України, він не може вважаєтися нормативно-правовим актом.

За таких обставин, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог позивача у повному обсязі.

Судові витрати у даному випадку розподіляються згідно ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-72, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-112, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державної інспекції з енергозбереження до комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» про скасування постанов стягнення підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» штрафні санкції за порушення законодавства з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів у розмірі 330591,60 грн. (триста тридцять тисяч пятсот девяносто одна грн.. 60 коп.) в доход Державного бюджету України (р/р 31210202700004, банк: УДК у Донецькій області, МФО: 834016, ЄДРПОУ: 34686537, код бюджетної класифікації 21081200).

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 27 липня 2010 року в присутності представників сторін.

Постанова виготовлена в повному обсязі 1 серпня 2010 року.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Галатіна О.О.