ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
02.08.10 р. Справа № 32/115
Господарський суд Донецької області у складі судді О.М. Сковородіної
при секретарі судового засідання: І.О. Чукліній
за участю представників сторін
від позивача: Руденко А.О. довіреність від 11.01.2010р.
від відповідача: не з’явився
за позовом: Державної екологічної інспекції в Донецькій області м. Донецьк
до відповідача: Державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія” м. Донецьк
про відшкодування збитків у сумі 1880304,56грн.
Позивач, Державна екологічна інспекція в Донецькій області м. Донецьк, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія” м. Донецьк про відшкодування збитків у сумі 1880304,56грн.
В обґрунтування свої вимог позивач посилається на акт перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства України, яким зафіксовано факт забруднення атмосферного повітря відповідачем без отримання відповідних дозволів, що порушує вимоги Закону України „Про охорону атмосферного повітря”.
Відповідач у судові засідання не з’явився, про час і місце слухання був належним чином повідомлений, позов не оспорив, відзив на позовну заяву не надав, не надав витребувані судом документи, необхідні для вирішення спору. Зважаючи на достатність представлених позивачем документів, справа розглядається по наявним в ній матеріалам відповідно до ст. 75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив.
12.03.08р. старшим державним інспектором – заступником начальника відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Донецькому регіону була здійснена перевірка додержання вимог природоохоронного законодавства відокремленого підрозділу „Шахта ім. М.І. Калініна” державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія”.
За результатами перевірки складено акт від 12.03.2008р. № 10/83, в якому зафіксований факт наднормативних викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря без наявності відповідного дозволу, що є порушенням ст.ст. 10,11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”.
За фактом виявленого порушення був складений припис № 10/83 від 20.03.08р., яким було зобов’язано відповідача: 1) отримати дозвіл на викид забруднюючих речовин у атмосферне повітря у Державному управлінні екології та природних ресурсів у Донецькій області; 2) провести повну інвентаризацію джерел викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря по підприємству з метою повного та достовірного їх обліку; 3) провести лабораторний контроль джерел забруднення атмосферного повітря; 4) провести інвентаризацію відходів на підставі матеріально-сировинних балансів; 5) узгодити у встановленому порядку інструкцію по поводженню з відходами; 6) не допускати змішування відходів різних класів небезпечності, схоронності або видалення відходів у несанкціонованих місцях; 7) розробити та представити на затвердження у Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області проект ПДС та дозвіл на спецводокористування; 8) здійснити чистку резервуару – накопичувача та секцій відстійника зливневих від; 9) розробити заходи з гасіння породного відвалу; 10) отримати акт на землекористування під породний відвал; 11) дотримуватись вимог природоохоронного законодавства.
Також, факт наднормативних викидів забруднюючих речовин ВП „Шахта ім. М.І. Калініна” ДП „Донецька вугільна енергетична компанія” встановлений актом відбору проб викидів стаціонарних джерел № 1 від 23.01.08р. (арк. справи 7-8).
Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 12.05. – 14.05.09р. підтверджено, що за період з 23.01.08р. по 31.01.09р. ВП „Шахта ім. М.І. Калініна” ДП „Донецька вугільна енергетична компанія” без наявності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Внаслідок порушення вимог діючого законодавства державі заподіяний збиток на суму 1880304,56грн., який розрахований у відповідності до „Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, затвердженої Наказом Міністерства екологічної безпеки України № 38 від 18.05.1995р., зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.05.1995р. за № 157/693.
За результатами розгляду матеріалів справи суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного:
Відповідно до ст. 40 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог:
а) раціонального і економного використання природних ресурсів на основі широкого застосування новітніх технологій;
б) здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища;
в) здійснення заходів щодо відтворення відновлюваних природних ресурсів;
г) застосування біологічних, хімічних та інших методів поліпшення якості природних ресурсів, які забезпечують охорону навколишнього природного середовища і безпеку здоров'я населення;
д) збереження територій та об'єктів природно-заповідного фонду, а також інших територій, що підлягають особливій охороні;
е) здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб.
При використанні природних ресурсів має забезпечуватися виконання й інших вимог, встановлених цим Законом та іншим законодавством України.
У статті 10 Закону України „Про охорону атмосферного повітря” зазначено, що підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, окрім іншого, зобов'язані здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік; забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин; своєчасно і в повному обсязі сплачувати збори за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів відповідно до закону.
Статтею 11 цього ж Закону визначено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Як зазначає позивач, та підтверджується матеріалами справи, відповідачем здійснювались викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без отримання відповідних дозволів.
Стаття 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” передбачає, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря був здійснений розрахунок суми збитків, заподіяних відповідачем державі, розмір якого складає 1880304,56грн.
За таких обставин, вимога щодо стягнення з відповідача збитків, заподіяних державі в сумі 1880304,56грн., підлягає задоволенню.
Судові витрати підлягають віднесенню на відповідача в порядку, що передбачений ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 22, 32, 33, 34, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
ВИРІШИВ:
Задовольнити позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області до Державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія” м. Донецьк про відшкодування збитків у сумі 1880304,56грн.
Стягнути з Державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія” (83000, м. Донецьк, вул. Артема, 63, ЄДРПОУ 33161769) збитки, заподіяні державі, в сумі 1880304,56грн. на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Донецької міської ради (УДК м. Донецька, рахунок 31513921700002 ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686537, КБК 24062100).
Стягнути з Державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія” (83000, м. Донецьк, вул. Артема, 63, ЄДРПОУ 33161769) на користь Державного бюджету України державне мито в розмірі 18803,05грн.
Стягнути з Державного підприємства „Донецька вугільна енергетична компанія” (83000, м. Донецьк, вул. Артема, 63, ЄДРПОУ 33161769) на користь державного бюджету витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00грн.
Рішення набирає законної сили 13.08.2010р.
Рішення може бути оскаржено в Донецький апеляційний господарський суд згідно розділу XII ГПК України.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя
.