Єдиний державний реєстр судових рішень
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 вересня 2022 р. № 400/5497/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , до відповідача:Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, вул. Декабристів, 5, м.Миколаїв, 54001, про:визнання дій протиправними, стягнення коштів в сумі 3 553,33 грн.,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області (далі - відповідач), в якому просила суд: визнати протиправними дії ГУНП в Миколаївській області щодо часткового позбавлення поліцейської ОСОБА_1 премії в травні 2021 року та стягнути з відповідача - Головного управління національної поліції в Миколаївській області на користь ОСОБА_1 кошти на відшкодування шкоди, заподіяної протиправними дією у розмірі 3 553 (три тисячі п`ятсот п`ятдесят три) гривні 33 копійки.
Ухвалою від 16.07.2021р. суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст.260 КАС України (без виклику сторін в судове засідання).
В обгрунтування позову позивач зазнчаила про те, що відповідач безпідставно частково позбавив її премії на загальну суиу 3553,33грн. в травні 2021 року, чим порушив права та інтереси позивача. Про незаконне зменшення премії в травні 2021 року позивач дізналась лише 20.06.2021р., після отримання архівної відомості №1 за період з січня 2021 року по травень 2021 року в Головному управлінні Національної поліції в Миколаївській області. Дії відповідача по зменшенню позивачу премії ОСОБА_1 вважає протипранвими та просить задовольнити вимоги в повному обсязі.
Відповідач у відзиві на позов вказав те, що позовні вимоги є протиправними, необгрунтованими, безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають. Постановою КМУ від 11.11.2015р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" надано право керівникам установ Національної поліції встановлювати в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення, преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби. Премія є правом, а не обовязком керівника і її розмір залежить від особистого внеску в загальний результат служби поліцейським. Відповідно до протоколу оперативної наради від 24.05.2021р. № 8701/50-2021 та наказу ГУНП в миколаївській області №286 о/с, розмір премії позивача за травень 2021 року склав 2,809% премії.
Станом на час розгляду справи заяв чи інших клопотань по суті справи до суду не надходило.
Відповідно до ч. 9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про наступне.
ОСОБА_1 станом на час звернення до суду займала посаду старшого інспектора сектора кадрового забезпечення Миколаївського районного управління поліції Головного управління національної поліції в Миколаївської області з посадовим окладом 2500 грн. Позивачці присвоєно спеціальне звання капітана поліції. Стаж служби в поліції ОСОБА_1 становить від 10 до 13 років.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015р. (далі - Постанова №988) грошове забезпечення ОСОБА_1 в 2021 році складалось з посадового окладу (2500 грн.), окладу за спеціальним званням капітан поліції (1800 грн.), надбавки за стаж служби від 10 до 13 років (25 відсотків), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
У квітні 2021 року ОСОБА_1 встановлено премію у розмірі 3915,27 грн. (72,8%).
У травні 2021 року ОСОБА_1 встановлено премію у розмірі 218,93 грн. (4 %).
Не погодившись з таким розміром премії, позивач звернулась до суду з даним позовом, адже вважає, що відповідач порушив її право безпідставно зменшивши розмір її премії в травні 2021 року.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з такого.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 02.07.2015 № 580-VІІІ «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VІІІ).
Згідно зі статтею 60 Закону № 580-VІІІ проходження служби в поліції регулюється цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч.1 ст. 59 Закону України «Про Національну поліцію» служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка частиною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Частинами першою, другою статті 94 Закону № 580-VІІІ, поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Згідно з пунктами 1, 2 частини 1 статті 18 Закону № 580-VІІІ поліцейський зобов`язаний: неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов`язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов`язків, наказів керівництва.
Загальні питання визначення порядку матеріального заохочення поліцейських, з урахуванням специфіки умов проходження служби та особливостей виконання покладених на них службових обов`язків, врегульовані постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
У пункті 1 Постанови № 988 визначено, що грошове забезпечення, зокрема, поліцейських складається з: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Підпунктом 2 пункту 4 Постанови № 988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення, здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 (далі - Порядок № 260), згідно пункту 3 якого до складу грошового забезпечення поліцейських входять: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); премії; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
У пункті 12 розділу 2 Порядку № 260 визначено, що керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та в межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції України.
Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.
Рішення керівників органів поліції про преміювання оформлюється наказом, який видається до 25 числа кожного місяця, згідно із затвердженим положенням про преміювання та на підставі списків керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції. Рішення керівників органів поліції про преміювання заступників керівника органу поліції, керівників структурних підрозділів та відокремлених структурних підрозділів здійснюється на підставі наказу.
Залежно від виконання показників преміювання (у тому числі успішного виконання службових обов`язків, допущення проступків, застосування до поліцейських дисциплінарного стягнення в установленому законодавством порядку), які можуть впливати на розмір премії, до наказу про преміювання за відповідний місяць можуть уноситися відповідні зміни та проводитися перерахунок премії на підставі мотивованого рапорту (звернення) керівника.
Нарахування премії проводиться у відсотках до грошового забезпечення, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер).
Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.
Виплата премії проводиться щомісяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
Відповідно до вимог Постанови № 988 та Порядку № 260, наказом ГУНП в Миколаївській області від 11.01.2016 №14 Положення про преміювання поліцейських ГУНП в Миколаївській області (далі - Положення про преміювання).
16.12.2019 наказом ГУНП в Миколаївській області №1300 «Про внесення змін до Положень про преміювання поліцейських, державних службовців, працівників які виконують функції з обслуговування, цивільного персоналу, затвердженого наказом ГУНП в Миколаївській області наказами від 11.01.2016 №14, №15, №16» внесено зміни до Положення про преміювання, виклавши його в новій редакції.
Вказане положення розроблено з метою визначення порядку матеріального заохочення поліцейських, з урахуванням специфіки умов проходження служби та особливостей виконання покладених на них службових обов`язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівництва ГУНП.
Преміювання, згідно пункту 3.1. Положення про преміювання, визначається за результатами службової діяльності за місяць за такими показниками: неухильне дотримання положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Пррсяги поліцейського; якість виконання завдань, визначених положеннями про ГУНП, самостійний структурний підрозділ, у якому проходить службу поліцейський, його посадовою інструкцією (функціональними обов`язками) , а також наказами і дорученнями керівництва ГУНП в Миколаївській області та безпосереднього, прямого та інших начальників поліцейського; ініціативність, терміновість виконання; особистий внесок поліцейського у загальні результати роботи підрозділу; виконання додаткового обсягу завдань; дотримання виконавської дисципліни (виконання доручень керівництва Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції України, ГУНП в Миколаївській області, органів та підрозділів ГУНП); своєчасність та якість підготовки наказів, довідкових, аналітичних та інших матеріалів, що стосуються діяльності ГУНП в Миколаївській області; стан забезпечення публічного порядку та безпеки громадян; виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню кримінальних, адміністративних правопорушень, вжиття у межах своєї компетенції заходів для їх усунення; вжиття заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров`ю фізичних осіб і публічної безпеки, що виникли внаслідок учинення кримінального чи адміністративного правопорушень; дотримання службової дисципліни.
Відповідно до пункту 3.2. Положення про преміювання, розмір премії визначається за показниками, зазначеними в підпункті та залежно від особистого вкладу поліцейського у загальні результати службової діяльності.
Відповідно до п. 4.2. Положення про преміювання керівники структурних підрозділів і територіальних відділів та відділень Головного управління Національної поліції (або особи, які виконують обов`язки таких керівників) на основі розрахунків, наданих Управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Миколаївській області, до 20 числа місяця за який установлюється премія, готують списки щодо встановлення розміру місячної премії кожному поліцейському з урахуванням пропозицій безпосередніх керівників поліцейських, враховуючи виконання показників преміювання, із урахуванням та зазначенням термінів перебування у відрядженні, відпустці або на лікарняному за встановленою формою (додаток 1, додаток 2).
Після встановлення розміру премії поліцейським керівники структурних підрозділів, згідно пункту 4.5. Положення про преміювання, передають списки до УФЗБО ГУНП в Миколаївській області для розрахунку узагальнюючого відсотку премії (додаток 1, додаток 2).
Відповідно до пункту 4.6. Положення про преміювання, наказ про затвердження списків на преміювання поліцейських готує УКЗ ГУНП, на підставі поданих структурними підрозділами списків поліцейських на преміювання за встановленою формою (додаток 2), підписаних керівниками відповідних структурних підрозділів. Зазначений наказ не візується жодним керівником ГУНП в Миколаївській області, з метою не допущення порушення норм Закону України «Про запобігання корупції», а лише реєструється в ВДЗ ГУНП.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку про те що виплата та розмір премії залежить, по-перше, від наявності відповідних бюджетних асигнувань, по-друге, від оцінки керівництва поліцейського, його особистого внеску поліцейського в загальні результати служби.
Призначення або позбавлення премії поліцейського, не є заходом дисциплінарної відповідальності, не потребує доведеності вини поліцейського у скоєнні правопорушення, а є суто управлінським рішенням, яке переслідує виховні цілі, підвищує зацікавленість поліцейського у результатах своєї роботи, підвищує виконавську дисципліну.
Більше того, Верховний Суд розглядаючи справи від 27.04.2020 № 816/2038/17, від 16.04.2020 № 818/1157/17, від 06.05.2020 № 813/4032/17, від 16.04.2020 № 805/1874/18-а, від 11.07.2019 № 819/1613/16, від 02.10.2019 № 808/1629/18, за аналогічними обставинами дійшов до того ж самого висновку про те, що виплата премії - це особисте рішення керівника про виплату додаткового виду грошового забезпечення і її розмір залежить від оцінки особистого вкладу працівника у загальний результат роботи органу поліції.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Крім того, суд зауважує, що доводи позивача про те, що йому не було доведено до відома рапорт безпосереднього керівника, не надання їй на ознайомлення проекту наказу про преміювання також не приймається судом до уваги, оскільки, ні Порядком МВС №260, ні постановою КМУ №988, ні Положенням про преміювання не передбачено такого обов`язку.
Судом встанвовлено, а матеріалами справи підтверджено, що 24.05.2021 начальник СКЗ Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області старший лейтенант поліції Олександр Левчик, враховуючи результати службової діяльності та особистого внеску в загальний результат роботи сектору кадрового забезпечення окремими працівниками, які в свою чергу негативно вплинули на результативність роботи Миколаївського РУП через несвоєчасне та неякісне виконання завдань, відсутність ініціативності, не виконання додаткового обсягу завдань, покладених на працівників обов`язків, запропонував заступнику начальника Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області полковника поліції Віталію Чебану розглянути питання щодо зменшення розміру премії до грошового забезпечення за травень місяць 2021 року, надані Управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Миколаївській області, наступним співробітникам:
- капітану поліції ОСОБА_2 , старшому інспектору СКЗ Миколаївського РУП;
- капітану поліції ОСОБА_1 , старшому інспектору СКЗ Миколаївського РУП;
- майору поліції ОСОБА_3 , інспектору СКЗ Миколаївського РУП.
Відповідно до протоколу оперативної наради при начальникові Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області від 24.05.2021 № 8701/50- 2021», де проходить службу позивач, заступник начальника Миколаївського РУП полковника поліції ОСОБА_4 доповідав, що серед працівників сектору кадрового забезпечення є ті, які в свою чергу негативно вплинули на результативність роботи Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області. У зв`язку з зазначеним, враховуючи результати службової діяльності за 4 місяці 2021 року, для стимулювання співробітників сектору кадрового забезпечення до кращого та ефективнішого виконання завдань, керівництвом сектору запропоновано зменшити відсоток преміювання за травень місяць, деяким співробітникам, в тому числі ОСОБА_1
24.05.2021 наказом ГУНП в Миколаївській області № 286 о/с «Про затвердження списків на преміювання особового складу ГУНП в Миколаївській області та внесення змін до наказу ГУНП в Миколаївській області та внесення змін до наказу ГУНП в Миколаївській області від 23.04.2021 №224 о/с» затверджено, серед іншого, список поліцейських Миколаївського районного управління поліції, що подаються на преміювання за результатами роботи з 01.05.2021 по 31.05.2021. За таких обставин та з зазначених підстав, керівництвом ГУНП В Миколаївській області, ОСОБА_1 становлено 2,809% премії за травень місяць.
При цьому, суд звертає увагу на те, що премія є саме правом, а не обов`язком керівника, а її розмір залежить від особистого внеску поліцейського в загальний результат служби та виплачується у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.
Частиною 1 статті 90 КАС України зазначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
У відповідності до статті 72 КАС України, доказами в адміністративній справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що маються значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статті 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необгрунтованими та безпідставними, а тому задоволенню не підлягають.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області (вул. Декабристів, 5, м.Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 40108735) відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя І. А. Устинов