Постанова № 106469504, 28.09.2022, Любашівський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
28.09.2022
Номер справи
507/1146/22
Номер документу
106469504
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 507/1146/22

Провадження № 3/507/763/2022

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.09.2022 року смт. Любашівка

Суддя Любашівського районного суду Одеської області Вужиловський Олег Володимирович за участю прокурора Бровченко В.С., особи яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Депратаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , депутата Зеленогірської селищної ради Подільського району Одеської області, жителя АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи депутатом Зеленогірської селищної ради VIII скликання Подільського району Одеської області, який відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. І ст. З Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) є суб`єктом, на якого поширюються вимоги ст. 28 Закону, 03.09.2021 року не повідомив колегіальний орган - депутатів Зеленогірської селищної ради Подільського району Одеської області про виникнення у нього реального конфлікту інтересів під час прийняття участі в голосуванні за питання порядку денного «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду фермерському господарству «Гранат» (ЄДРПОУ 25422038), з яким він перебував в трудових відносинах (працював агрономом), за результатами якого було прийнято рішення №608-VІІІ, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.

Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Рішенням І сесії VIII скликання Зеленогірської селищної ради Подільського району Одеської області №01-VIII від 01.12.2020 було визнано повноваження ОСОБА_1 як депутата Зеленогірської селищної ради VIII скликання Подільського району Одеської області.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.

Враховуючи вище викладене, згідно п.п. «б» п.1 ч.І ст.З Закону України «Про запобігання корупції», депутат Зеленогірської селищної ради VIII скликання Подільського району Одеської області ОСОБА_1 відноситься до суб`єктів на яких поширюється дія цього Закону, як на депутата селищної ради.

Відповідно до п. 1 ст. 18 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради зобов`язаний додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів.

Положеннями ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Так, відповідно до визначення, яке міститься в статті 1 Закону:

Приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв`язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.

Реальний конфліктінтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

Згідно частини першої статті 28 Закону особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої ст. З цього Закону, зобов`язані:

1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;

2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;

3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;

4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.

Статтею 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що сільський, селищний, міський голова, секретар, депутат сільської, селищної, міської ради, голова, заступник голови, депутат районної, обласної, районної у місті ради публічно повідомляєпро конфліктінтересів,який виникпід часучасті узасіданні ради,іншого колегіальногооргану (комісії,комітету,колегії тощо),відповідному колегіальномуоргану тане береучасті урозгляді,підготовці таприйнятті рішеньвідповідним колегіальниморганом. Якщо неучасть осіб, зазначених у частині першій цієї статті, у прийнятті рішення призведе до втрати повноважності відповідної ради, іншого колегіального органу, особи, у яких наявний конфлікт інтересів, беруть участь у прийнятті радою, іншим колегіальним органом рішення, за умови публічного самостійного повідомлення про конфлікт інтересів під час засідання колегіального органу. Якщо повідомлення про конфлікт інтересів здійснено на засіданні ради, іншого колегіального органу, інформація про таке повідомлення обов`язково вноситься до протоколу засідання ради, іншого колегіального органу".

Також, вимогами ч. 2 ст. 35-1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що у разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів у особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняної до неї особи, яка входить до складу колегіального органу (комітету, комісії, колегії тощо), вона не має права брати участь у прийнятті рішення цим органом.

Про конфлікт інтересів такої особи може заявити будь-який інший член відповідного колегіального органу або учасник засідання, якого безпосередньо стосується питання, що розглядається. Заява про конфлікт інтересів члена колегіального органу заноситься в протокол засідання колегіального органу.

У разі якщо неучасть особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняної до неї особи, яка входить до складу колегіального органу, у прийнятті рішень цим органом призведе до втрати правомочності цього органу, участь такої особи у прийнятті рішень має здійснюватися під зовнішнім контролем. Рішення про здійснення зовнішнього контролю приймається відповідним колегіальним органом.

В ході проведення перевірки, відносно депутата Зеленогірської селищної ради VIII скликання Подільського району Одеської області ОСОБА_1 встановлено, що 03.09.2021 року на позачерговому засіданні одинадцятої сесії Зеленогірської селищної ради VIII скликання Подільського району Одеської області за результатами розгляду питання «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ФГ «Гранат», було ухвалено рішення №608-VІІІ.

Згідно листа Головного управління Державної податкової служби в Одеській області № 9210/5/515-32-12-02-05 від 28.07.2022 року встановлено, що ОСОБА_1 отримує дохід у вигляді заробітної плати від фермерського господарства «Гранат» (ЄДРПОУ 25422038, юридична адреса: Одеська обл. Любашівський р-н, с. Гвоздавка Друга, вул. Яблунева, буд. 29).

Згідно протоколу позачергового засідання одинадцятої сесії Зеленогірської селищної ради VIII скликання Подільського району Одеської області від 03.09.2021 року були присутні 20 депутатів, та до порядку денного було винесено питання щодо розгляду заяви ФГ «Гранат» в особі голови ОСОБА_2 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду», за прийняття даного рішення за основу проголосували всі депутати присутні на даній сесії.

Крім того, відповідно до протоколу позачергового засідання одинадцятої сесії Зеленогірської селищної ради VIII скликання Подільського району Одеської області, будь-яких повідомлень щодо виникнення реального конфлікту інтересів під час розгляду винесених на сесію питань від депутатів Зеленогірської селищної ради VIII скликання Подільського району Одеської області, в тому числі від ОСОБА_1 не надходило.

Так, ОСОБА_1 , будучи депутатом Зеленогірської селищної ради VIII скликання Подільського району Одеської області, тобто особою, уповноваженою на виконання функцій місцевого самоврядування, приймав участь у розгляді питання і голосуванні за рішення № 608-VІІІ від 03.09.2021 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ФГ «Гранат», де він працював агрономом та отримував дохід, тобто був зацікавлений в позитивному результаті голосування, що також підтверджується результати поіменного голосування, згідно яких ОСОБА_1 проголосував «за» прийняття рішення «за основу» та «в цілому».

Тобто, ОСОБА_1 ані до початку розгляду питання «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ФГ «Гранат», ані під час його проведення не вжив заходів щодо недопущення будь-якої можливості виникнення конфлікту інтересів та негайно не повідомив про наявність реального конфлікту інтересів колегіальний орган, тобто не вжив всіх необхідних заходів, спрямованих на запобігання конфлікту інтересів, який виник у нього під час голосування за вищевказане рішення, чим порушив вимоги ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за що передбачена ч. 1 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Наявність приватного інтересу у депутата Зеленогірської селищної ради VIII скликання Подільського району Одеської області ОСОБА_1 під час розгляду питання про можливість надання ФГ «Гранат» (в якому він працює агрономом та отримує заробітну плату) на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в оренду, а також суперечність між його приватним інтересом та його повноваженнями, вплинула на об`єктивність та неупередженість прийняття рішень, а також на вчинення дій і прийняття рішення під час здійснення повноважень.

Таким чином, 03.09.2021 року ОСОБА_1 будучи депутатом Зеленогірської селищної ради VIII скликання Подільського району Одеської області, тобто особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка відповідно до п.п. «б» п.1 ч.І ст. З Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, достовірно знаючи, що в інтересах ФГ «Гранат» (з яким він перебуває в трудових відносинах та отримує заробітну плату), приймається рішення Зеленогірської селищної ради № 608-УІІІ від 03.09.2021 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ФГ «Гранат», де він працює та отримує заробітну плату, не повідомив про наявність у нього реального конфлікту інтересів під час засідання ради, на якій розглядалось відповідне питання, тобто навмисно порушив ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції».

Таким чином, ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП, а саме неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у нього реального конфлікту інтересів.

Крім того, за вищевказаних обставин, ОСОБА_1 , будучи депутатом Зеленогірської селищної ради VIII скликання Подільського району Одеської області, який відповідно до п.п. «б» п.1 ч.І ст. З Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) є суб`єктом, на якого поширюються вимоги ст. 28 Закону, 03.09.2021 року вчинив дії та прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів під час прийняття участі в голосуванні за питання порядку денного «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду фермерському господарству «Гранат» (ЄДРПОУ 25422038) з яким він перебуває в трудових відносинах та отримує заробітну плату, а саме прийняв участь у голосуванні, за результатами якого було прийнято рішення №608-УІІІ.

Таким чином, ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, а саме вчинення дій та прийняття рішень особою в умовах реального конфлікту інтересів.

Прокурор вважав доведеним факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, а просив накласти на нього адміністративне стягнення в розмірі 3400 грн.

ОСОБА_1 у судовому засіданні обставини викладені в протоколах про вчинення адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією не визнав, так пояснив, що хоча він і голосував за питання про надання дозволу на розробку технічної документації фермерському господарству «Гранат», однак його голос не вплинув на прийняття рішення. Крім того, дана земельна ділянка виділялась під уже існуючу споруду. Крім того, пояснив, що в нього не було реального конфлікту інтересів, а тому, просив зарите провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно нього.

Суд не може прийняти до уваги доводи ОСОБА_1 щодо його невинуватості виходячи з наступного.

Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст.245 КУпАП, одним з завдань провадження в справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.

Статтями 251, 280 КУпАП, визначено фактичні дані, обставини, на основі яких, у визначеному законом порядку, орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення.

Положеннями ст. 280 КУпАП передбачено, що необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб`єктом правопорушення, всіх обов`язкових ознак складу певного адміністративного правопорушення.

Відповідно до висновку щодо застосування норм права, викладеному у постанові Великої палати Верховного Суду від 20.03.2019 у справі № 442/730/10, при виникненні конфлікту інтересів у депутата сільської ради він має діяти у відповідності до правила, передбаченого у статті 59-1 закону № 280/97-ВР, згідно з яким можливість брати участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою пов`язано з виконанням ним такої умови: самостійного публічного оголошення про це під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання. Разом з тим у частині другій статті 35 закону № 1700-VII зазначено, що у разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів у особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняної до неї особи, яка входить до складу колегіального органу (комітету, комісії, колегії тощо), вона не має права брати участь у прийнятті рішення цим органом. Відповідно до п.1.1.2 Методичних рекомендацій щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 29 вересня 2017 року № 839, зазначено, що за частиною другою статті 35 закону № 1700-VII член колегіального органу, у разі виникнення у нього реального чи потенційного конфлікту інтересів, не має права брати участь у прийнятті рішення цим органом, а його заява про конфлікт інтересів заноситься в протокол засідання колегіального органу. Орган, наділений спеціальною компетенцією НАЗК, відповідно до пункту 15 статті 11 закону №1700-VII витлумачив застосування положень статті 59-1закону № 280/97-ВР та частини другої статті 35 закону № 1700-VII, зазначивши, що у такій ситуації перевагу має спеціальний закон, яким є закон № 1700-VII. Крім того, у частині другій статті 35 закону №1700-VII передбачено, що про конфлікт інтересів такої особи може заявити будь-який інший член відповідного колегіального органу або учасник засідання, якого безпосередньо стосується питання, що розглядається. З урахуванням вимог статті 59-1 та 47 закону № 280/97-ВР необхідно зазначити, що про наявність такого конфлікту інтересів мав заявити і член відповідної постійної комісії сільської ради, до обов`язків якої входить урегулювання конфлікту інтересів у депутатів сільської ради чи будь-який депутат сільської ради. Відповідно до положень ч.5 ст. 12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" на сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.

З листа Зеленогірської селищної ради Подільського району Одеської області № 853/02-19 від 29 липня 2022 року видно, що перед початком ХІ сесії VІІІ скликання Зеленогірської селищної ради Подільського району Одеської області від жодного з депутатів не надходило повідомлення про виникнення в них реального конфлікту інтересів, що підтверджується протоколом позачергового засідання одинадцятої сесії Зеленогірської селищної ради Подільського району Одеської області VІІІ скликання від 03 вересня 2021 року. Із зазначеного протоколу позачергового засідання сусії видно, що на сесії приймалось рішення про надання дозволу на розробку технічної документації для передачі земельної ділянки в оренду фермерському господарству «Гранат».

Згідно протоколу голосування та пояснень ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , ОСОБА_1 проголосував «ЗА» прийняття рішення про надання дозволу на розробку технічної документації відносно фермерського господарства «Гранат».

З листа Головного управління Державної податкової служби в Одеській області № 9210/5/515-32-12-02-05 від 28.07.2022 року встановлено, що ОСОБА_1 отримує дохід у вигляді заробітної плати від фермерського господарства «Гранат» з січня 2020 року по березень 2022 року.

За таких обставин, суд вважає, що в судовому засіданні доведено, що ОСОБА_1 при прийняті рішення про надання дозволу на розробку технічної документації відносно фермерського господарства «Гранат», з яким він перебував в трудових відносинах та отримував заробітну плату, приймав участь в голосуванні в умовах реального конфлікту інтересу і не повідомив про наявність в нього реального конфлікту інтересу.

За таких обставин, суд вважає необхідним накласти ОСОБА_1 адміністративне стягнення - за ч. 1 ст. 172-7 КУпАП- у виді штрафу в розмірі 100 (ста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто в сумі 1700 грн. (одна тисяча сімсот гривень), за ч. 2 ст.172-7КУпАП у виді штрафу в розмірі 200 (двохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто в сумі 3400 грн. (три тисячі чотириста гривень).

Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

На підставіст. 36 КУпАП,остаточно накласти на ОСОБА_1 , стягнення за ч. 2 ст.172-7КУпАП у виді штрафу в розмірі 200 (двохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто в сумі 3400 грн. (три тисячі чотириста гривень).

Згідно ЗУ "Про судовий збір" з ОСОБА_5 , належить стягнути на користь держави судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, тобто в сумі496 грн. 20 коп.

На підставі викладеного, керуючись ЗУ «Про запобігання корупції», ст.ст. 33, ч. 1, 2 ст. 172-7, 221, 283 КУпАП, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення:

- за ч. 1 ст. 172-7 КУпАП- у виді штрафу в розмірі 100 (ста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто в сумі 1700 грн. (одна тисяча сімсот гривень).

- за ч. 2 ст.172-7КУпАП у виді штрафу в розмірі 200 (двохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто в сумі 3400 грн. (три тисячі чотириста гривень).

На підставіст. 36 КУпАП,остаточно накласти на ОСОБА_1 стягнення за ч. 2 ст.172-7КУпАП у виді штрафу в розмірі 200 (двохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто в сумі 3400 грн. (три тисячі чотириста гривень).

Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, тобто в сумі 496 грн. 20 коп.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного суду через Любашівський районний суд Одеської області.

Суддя: Вужиловський О.В.