Постанова № 10635219, 01.06.2010, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.06.2010
Номер справи
2а-284/10/1170
Номер документу
10635219
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

< Список >

Україна

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 червня 2010 року Справа № 2а-284/10/1170

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Яковлєва О.В.;

при секретарі Дигас В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Кіровограді адміністративну справу за позовом Прокурора м.Олександрії Кіровоградської області в інтересах Міністерства палива та енергетики України, якому підпорядковано Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго»в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні»до Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора №1»про стягнення суми штрафу ,-

В С Т А Н О В И В:

Прокурор звернувся до суду з позовною заявою в якій ставить вимоги до Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора №1»про стягнення штрафу, у сумі 3400 гривень.

Вимоги обґрунтував тим, що в період з 22 по 27 січня 2009року державним інспектором з енергетичного нагляду проведено обстеження КП «Житлово-експлуатаційна контора №1»з питань технічного стану організації експлуатації електричних установок та режимів споживання електроенергії. За результатами обстеження складено акт перевірки №01/32-0016 від 27 січня 2009р., на підставі якого начальнику підприємства видано для виконання припис №01/32-0012 від 27.01.2009р. Акт обстеження і припис вручені керівнику підприємства особисто. Про виконання припису в цілому інспекцію необхідно було повідомити до 30.04.2009р.. 31.07.2009р. державним інспектором з енергетичного нагляду проведено обстеження ПП «Оріон-сервіс»з питання перевірки раніше виданого припису, за результатами якого встановлено, що на час перевірки відповідачем не виконано 22 із 35 пунктів припису, що зафіксовано в акті за №01/32-0145 від 31.07.2009р., на підставі якого у відповідності до ст.27 Закону «Про електроенергетику»та Положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою КМУ від 21.07.99р. №1312, за порушення зазначених норм Закону та ухилення від виконання припису інспекції Держенергонагляду на КП «Житлово-експлуатаційна контора №1»накладено штраф, у сумі 3400 гривень.

На момент звернення до суду штраф відповідачем в добровільному порядку не сплачено.

Прокурор та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та надали пояснення у відповідності до обґрунтувань викладених у позові.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив, письмових заперечень на позов не надав.

Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст.60 КАС України у випадках встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах. Прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.

Відповідно до ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру»прокурор може звернутися до суду з заявою для захисту інтересів держави в суді в разі наявності порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або державою.

Ст.9 Закону України «Про електроенергетику», встановлено, Державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж здійснює нагляд за додержанням вимог технічної експлуатації електричних станцій і мереж, вимог технічної експлуатації енергетичного обладнання об'єктів електроенергетики, підключених до об'єднаної енергетичної системи України.

Згідно з п.1 Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії»державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

Пп.11 п.11 Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії»Держенергонагляд має право надавати (надсилати) суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи, розпорядження та інші розпорядчі документи щодо усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.

Ч.4 ст.26 Закону «Про електроенергетику», передбачено, що споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Ст.27 Закону, встановлено, суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою. Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку. Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.

Відповідно до п.10 Положення «Про накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312 суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладання.

Діяльність Інспекції Держенергонагляду має на меті забезпечення встановлених державою відносин і норм у сфері енергопостачання, порушення у цій сфері завдають шкоди функціонуванню об'єднаної енергетичної системи України та забезпеченню її енергетичної безпеки. Несвоєчасне надходження штрафних санкцій до бюджету зумовлює недофінансування соціальних програм, бюджетних установ, організацій, що в цілому погіршує соціальну політику країни.

Судом встановлено, що в період з 22 по 27 січня 2009року державним інспектором з енергетичного нагляду проведено обстеження КП «Житлово-експлуатаційна контора №1»з питань технічного стану організації експлуатації електричних установок та режимів споживання електроенергії. За результатами обстеження складено акт перевірки №01/32-0016 від 27 січня 2009р., на підставі якого начальнику підприємства видано для виконання припис №01/32-0012 від 27.01.2009р. Акт обстеження і припис вручені керівнику підприємства особисто. Про виконання припису в цілому інспекцію необхідно було повідомити до 30.04.2009р., однак в порушення вищезазначених норм відповідач про виконання вимог припису останню не повідомив.

Відповідно до ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст.9 Закону України «Про електроененергетику»та Положення про державний енергетичний нагляд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996р. №929 (із змінами і доповненнями), в період з 30.07.2009р. по 30.07.2009р. державним інспектором з енергетичного нагляду, проведено позапланову перевірку підприємства з питань виконання раніше виданого припису, №01/32-0012 від 27.01.2009р. щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходу з державного енергетичного нагляду, за результатами якого встановлено, що на час перевірки підприємством не виконано 22 із 35 пунктів припису, що зафіксовано в акті №01/32-0145 від 30.07.2009р., який отримано керівником підприємства особисто (а.с.9,10). За результатами перевірки встановлено ухилення споживача від виконання припису, №01/32-0012 від 27.01.2009р., який є обовязковим для виконання згідно ч.5 ст.9 Закону України «Про електроененергетику», у відповідності з чим останній несе відповідальність, передбачену ч.4 ст.26 зазначеного Закону.

Крім того, встановлено, що 04.08.2009р. відповідачу направлений лист №45/1064, яким начальника підприємства повідомлено про те, що 11.08.2009 р. о 10-й год. відбудеться розгляд матеріалів перевірки виконання законодавства про електроенергетику і накладення штрафу на підприємство у зв'язку з порушенням Закону України «Про електроенергетику»(а.с.12). Даний лист отриманий уповноваженою особою підприємства 07.08.2009р., що підтверджується повідомленням про поштове відправлення (а.с.13).

Внаслідок порушення зазначених норм Закону та ухилення від виконання припису інспекції Держенергонагляду, відносно КП «Житлово-експлуатаційна контора №1», начальником Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області - старшим державним інспектором з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії Кузенним В.В. винесена постанова, №1/30-0115 від 11.08.2009 р. про накладення штрафу, у розмірі 3400гривень, за порушення законодавства про електроенергетику , яку направлено відповідачу рекомендованим листом з поштовим повідомленням про вручення за №22760 (а.с. 15, 15зв.) .

Зазначений штраф відповідач до Державного бюджету України не сплатив.

Таким чином, враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що нарахований Комунальному підприємству «Житлово-експлуатаційна контора №1» штраф, у сумі 3400гривень є обґрунтованим, а тому підлягає стягненню в Державний бюджет України.

Відповідно ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст.9, 26, 27 Закону України "Про електроенергетику", п.п. 2, 3, 6, 10 «Положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення Законодавства «Про електроененергетику», п.п. 1,10,11 Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії»ст.ст. 71, ст.ст. 158-163 КАС України ,-

П О С Т А Н О В И В:

Позов Прокурора м.Олександрії Кіровоградської області в інтересах Міністерства палива та енергетики України, якому підпорядковано Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго»в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні»до Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора №1»про стягнення суми штрафу - задовольнити.

Стягнути з Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора №1», код ЄДРПОУ 03347342, р/р 26004000528002 в КРУ ВАТ КБ «Надра», МФО 323602 на користь Державного бюджету України в особі Міністерства палива та енергетики України, якому підпорядковано Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго»в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні», банк ГУДК в Кіровоградській області, р/р. №31118106700006, МФО 823016, код 24146085, одержувач Олександрійське УДК, штраф, у сумі 3400гривень.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі проголошення вступної та регулятивної частин постанови - з дня складання постанови в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви.

Повний текст постанови виготовлено 07.06.2010р.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.В. Яковлєв