Постанова № 10634343, 23.07.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
23.07.2010
Номер справи
2а-8448/10/8/0170
Номер документу
10634343
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

23.07.10Справа №2а-8448/10/8/0170 (11:46) м.Сімферополь Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кушнової А.О., при секретарі Гнатенко І.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ПКФ Блик»

до Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» в особі Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» в особі Ленінського районного відділу Кримської регіональної філії «Центр державного земельного кадастру»

про визнання незаконними дій та спонукання до виконання певних дій,

за участю представників сторін:

від позивача: Гололобов Андрій Вячеславович, довіреність № 69 від 19.03.2010 року,

від відповідача: не зявився;

Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «ПКФ Блик» звернулося до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» в особі Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» в особі Ленінського районного відділу Кримської регіональної філії «Центр державного земельного кадастру» про визнання незаконними дій Ленінського районного відділу Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» стосовно відмови в державній реєстрації договору оренди земельної ділянки (кадастровий номер 0122755100:01:002:0174) площею 0,0200 га під будівництво аптеки у смт. Леніне, вул. Енгельса, Ленінського району, АР Крим, укладеного між Ленінською селищною радою та ПКФ «Блик»; зобовязання Ленінського районного відділу Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» провести державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки (кадастровий номер 0122755100:01:002:0174) площею 0,0200 га під будівництво аптеки у смт. Леніне, вул. Енгельса, Ленінського району, АР Крим, укладеного між Ленінською селищною радою та ПКФ «Блик».

Ухвалами Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 02.07.2010 року відкрито провадження по справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Судом встановлено, що в ухвалах Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 02.07.2010 року про відкриття провадження в адміністративній справі та закінчення підготовчого провадження і призначення справи до судового розгляду відповідачем по справі вказано Державне підприємство "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті по земельним ресурсів" в особі Кримської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам" в особі Ленінського районного відділу Кримської регіональної філії "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам". При цьому, у судовому засіданні судом встановлено, що вірною назвою відповідача є Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру» в особі Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» в особі Ленінського районного відділу Кримської регіональної філії «Центр державного земельного кадастру».

У судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав з підстав, зазначених у ньому, пояснив, що рішенням 18 сесії 5 скликання Ленінської селищної ради № 228-18/2007 від 14.09.2007 року ПКФ «Блик» було дозволено збір матеріалів попереднього узгодження місця розташування земельної ділянки під будівництво аптеки площею 0,0200 га за адресою: смт. Леніне, вул. Енгельса біля недобудованої будівлі автовокзалу.

Представник позивача зазначив, що після виконання цього рішення позивач звернувся до селищної ради з заявою про отримання дозволу на розробку проекту землеустрою з відведення цієї земельної ділянки.

Представник позивача пояснив, що рішенням 23 сесії 5 скликання Ленінської селищної ради № 32-23/2008 від 14.04.2008 року були затверджені матеріали попереднього узгодження (акту вибору земельної ділянки) та надано дозвіл на складання проекту землеустрою з відведення земельної ділянки площею 0,0200 га в оренду строком на 10 років під будівництво аптеки в смт. Леніне, вул.Енгельса, Ленінського району, АР Крим.

Представник позивача зазначив, що рішенням 28 сесії 5 скликання Ленінської селищної ради № 275-28/2008 від 15.12.2008 року був затверджений проект землеустрою з відведення земельної ділянки площею 0,0200 га в оренду строком на 10 років під будівництво аптеки в смт. Леніне, вул.Енгельса, Ленінського району, АР Крим. Пунктом 2 зазначеного рішення вирішено передати земельну ділянку площею 0,0200 га в оренду стрком на 10 років ПКФ «Блик» під будівництво аптеки у смт. Леніне, вул. Енгельса, Ленінського району, АР Крим.

Представник позивача пояснив, що Республіканський комітет по земельним ресурсам АРК провів державну експертизу та надав висновок № 1240 від 01.06.2010 року про узгодження проекту землеустрою з відведення земельної ділянки площею 0,0200 га в оренду строком на 10 років ПКФ «Блик» під будівництво аптеки у см. Леніне, вул. Енгельса, Ленінського району, АР Крим.

Представник позивача зауважив, що підписаний сторонами договір оренди землі та всі необхідні документи були спрямовані до Ленінського районного відділу Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» для державної реєстрації договору.

Представник позивача зазначив, що відповідач відмовив в державній реєстрації договору оренди земельної ділянки у звязку з відсутністю в наданих позивачем документах даних про проведення земельних торгів (аукціону) щодо передачі в оренду вказаної земельної ділянки.

Представник позивача підкреслив, що відмова в державній реєстрації договору оренди земельної ділянки є незаконною та такою, що не відповідає нормам матеріального права.

Представник позивача зазначив, що державним органом, на якого покладена функція державної реєстрації договорів оренди земельних ділянок, є Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру». Порядком державної реєстрації договорів оренди згідно Постанови КМУ № 2073 від 25.12.1998 року передбачений обсяг документації, необхідний для здійснення відповідачем дій з державної реєстрації договорів оренди.

Представник позивача пояснив, що умови державної реєстрації згідно Порядку № 2073 виконані позивачем повністю, проте відповідач не здійснив необхідних дій з державної реєстрації, незважаючи на те, що необхідний обсяг документів був наданий позивачем повністю.

Представник позивача зазначив, що посилання відповідача на Перехідні положення Земельного кодексу України як на підставу для відмову позивачеві у здійсненні державної реєстрації договору оренди земельної ділянки є безпідставними.

Представник позивача пояснив, що відповідач, посилаючись на норми Перехідних положень Земельного кодексу України, не прийняв до уваги той факт, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву» від 16 вересня 2008 року N 509-VI передбачено, що прийняті і не виконані до набрання чинності цим Законом рішення відповідних органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки зберігають чинність протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.

Представник позивача зазначив, що Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву» від 16 вересня 2008 року N 509-VI набрав чинності 14.10.2008 року. Рішення Ленінської селищної ради щодо погодження місця розташування обєкта та про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки були прийняті відповідно 14.09.2007 року та 14.04.2008 року, тобто до набрання чинності цим Законом.

У судове засідання представник відповідача не зявився, повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив.

На підставі ч.4 ст.128 КАС України суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, заслухавши представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Справою адміністративної юрисдикції (адміністративною справою) є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.1 ч.1 ст.3 КАС України).

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України визначено поняття субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Судом встановлено, що відповідачем по справі є Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру» в особі Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» в особі Ленінського районного відділу Кримської регіональної філії «Центр державного земельного кадастру».

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” систему органів державної реєстрації прав становить спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань державної реєстрації прав - Міністерство юстиції України, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, та його територіальні органи, які є органами державної реєстрації прав.

Так як відповідачеві делеговані Законом повноваження щодо реалізації державної політики у сфері державної реєстрації прав, здійснюючі свої завдання та функції у правовідносинах з фізичними та юридичними особами, він є суб'єктом владних повноважень.

Зазначений спір має ознаки публічно-правового спору та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Оцінюючи правомірність дій відповідача, суд керувався критеріями, закріпленими у частині 3 статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного субєкта.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Стаття 19 Конституції України зобовязує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Отже “на підставі” означає, що субєкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобовязаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.

“У межах повноважень” означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обовязків, встановлених законами.

“У спосіб” означає, що суб'єкт владних повноважень зобовязаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.

Суд зясовує, чи використане повноваження, надане субєкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.

З матеріалів справи судом встановлено наступне.

Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «ПКФ Блик» є юридичною особою, зареєстрованою виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А01 № 146029 (а.с.11), Довідкою з ЄДРПОУ серії АА № 231713 від 30.09.2009 року (а.с.10).

Відповідно до п.1.1 Статуту ТОВ «ПКФ Блик», затвердженого Протоколом Загальних зборів учасників № 1 від 28.09.2009 року (а.с.7-9), Товариство з обмеженою відповідальністю «ПКФ Блик» утворено в порядку перетворення і є правонаступником всіх прав і обовязків, у т.ч. майнових, Виробничо комерційної фірми «Блик» (ідентифікаційний код 20697339), зареєстрованої виконавчим комітетом Залізничної районної ради м.Сімферополя, створено відповідно до Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України шляхом обєднання майнових внесків учасників з метою одержання прибутку.

Судом встановлено, що Рішенням 18 сесії 5 скликання Ленінської селищної ради від 14 вересня 2007 року (а.с.28) за результатами розгляду клопотання ВКФ «Блик» на збір матеріалів попереднього узгодження місця розташування земельної ділянки під будівництво аптеки за адресою: смт. Леніне, вул.Енгельса біля недобудованої будівлі автовокзалу на підставі ст.123, 124 Земельного Кодексу України, п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» дозволено збір матеріалів попереднього узгодження місця розташування земельної ділянки під будівництво аптеки площею 0,0200 га ВКФ «Блик» за адресою: смт. Леніне, вул.Енгельса біля недобудованої будівлі автовокзалу. Зобовязано ВКФ «Блик» звернутися до Ленінського районного відділу земельних ресурсів та відділу містобудування і архітектури Ленінської РДА щодо оформлення матеріалів попереднього узгодження місця розташування земельної ділянки.

Рішенням 23 сесії 5 скликання Ленінської селищної ради від 14 березня 2008 року № 32-23/2008 (а.с.27) за результатами розгляду заяви директора ВКФ «Блик» про дозвіл на розробку проекту землеустрою з відведення земельної ділянки під розміщення аптеки на умовах оренди в смт. Леніне, вул.Енгельса (біля недобудованого автовокзалу), акту вибору та обстеження земельної ділянки, на підставі ст.ст. 12,93,124,125,126 Земельного Кодексу України, п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» надано дозвіл ВКФ «Блик» на складання проекту землеустрою з відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,0200 га на умовах оренди строком на 10 років під розміщення аптеки в смт. Леніне по вул.Енгельса (біля недобудованого автовокзалу).

Зазначеним рішенням затверджено матеріали попереднього узгодження (акт вибору земельної ділянки), ВКФ «Блик» дозволено здійснення проектно- вишукувальних робіт протягом 2 років, зобовязано ВКФ «Блик» звернутися до Ленінського районного відділу земельних ресурсів та відділу архітектури і містобудування Ленінської РДА щодо узгодження умов відведення та розробки проектної документації. ВКФ «Блик» зобовязано в строк до 31.12.2009 року надати проект землеустрою з відведення земельної ділянки на затвердження сесії Ленінської селищної ради.

Рішенням 28 сесії 5 скликання Ленінської селищної ради від 15 грудня 2008 року № 275-28/2008 (а.с.19) за результатами розгляду клопотання ВКФ «Блик» про затвердження проекту землеустрою з відведення земельної ділянки на умовах оренди для будівництва аптеки за адресою: смт. Леніне, вул.Енгельса, проектної документації, на підставі ст.ст.12, 93, 124, 126 Земельного Кодексу України, п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», керуючись п.17 ст.151 Закону України № 509 VI від 16.09.2008 року «Про внесення змін в деякі законодавчі акти України», затверджено ВКФ «Блик» проект землеустрою з відведення земельної ділянки на умовах оренди для будівництва аптеки за адресою: смт.Леніне, вул. Енгельса, передано ВКФ «Блик» земельну ділянку (кадастровий номер 0122755100010020174) в оренду строком на 10 років, площею 0,0200 га, для будівництва аптеки за адресою: смт. Леніне, вул. Енгельса, код УКЦІЗ 1.11.6 (інша комерційна діяльність) за рахунок земель запасу ненаданих у власність чи користування в межах населеного пункту.

Зазначеним рішенням зобовязано позивача, крім того, в строк до 01.07.2009 року укласти договір оренди на земельну ділянку з Ленінською селищною радою та здійснити роботи з винесення в натуру меж земельної ділянки.

На підставі рішення Ленінської селищної ради № 275 -28/2008 від 15.12.2008 року та договору на здійснення робіт № 584 від 28.01.2009 року здійснені геодезичні роботи з встановлення зовнішніх меж земельної ділянки (узгодженої з суміжним землекористувачем), розташованої за адресою: АР Крим, Ленінський район, смт. Леніне, вул. Енгельса, за результатами чого складено акт встановлення меж земельної ділянки в натурі від 12.01.2009 року (а.с.16).

Рішенням 30 сесії 5 скликання Ленінської селищної ради від 20.02.2009 року № 60-30/2009 (а.с.17) за результатами розгляду клопотання ВКФ «Блик» про внесення змін в рішення № 275-28/2008 28 сесії 5 скликання Ленінської селищної ради від 15.12.2008 року «Про затвердження проекту землеустрою з відведення земельної ділянки на умовах оренди для будівництва аптеки за адресою смт. Леніне вул. Енгельса ВКФ «Блик», на підставі п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» в п.4 рішення № 275-28/2008 28 сесії 5 скликання Ленінської селищної ради від 15.12.2008 року «Про затвердження проекту землеустрою з відведення земельної ділянки на умовах оренди для будівництва аптеки за адресою: смт. Леніне вул. Енгельса ВКФ «Блик» внесені зміни: строк укладення договору оренди продовжено до 01.10.2009 року.

Рішенням 37 сесії 5 скликання Ленінської селищної ради від 20.11.2009 року № 311 37/2009 (а.с.18) за результатами розгляду клопотання ВКФ «Блик» про внесення змін в рішення № 60-30/2009 30 сесії 5 скликання Ленінської селищної ради від 20.02.2009 року «Про внесення змін в рішення № 275-28/2008 28 сесії 5 скликання Ленінської селищної ради від 15.12.2008 року «Про затвердження проекту землеустрою з відведення земельної ділянки на умовах оренди для будівництва аптеки за адресою: смт. Леніне, вул. Енгельса ВКФ «Блик», на підставі п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» у звязку з тривалими строками проходження обмінних файлів строк укладання договору оренди продовжено до 31.12.2009 року.

15 грудня 2009 року між Ленінською селищною радою та ВКФ «Блик» укладено договір оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення, площею 0,0200 га (кадастровий номер 0122755100010020174), який знаходиться: АР Крим, Ленінський район, смт. Леніне, вул. Енгельса (а.с.12 -14).

Республіканським комітетом по земельним ресурсам АР Крим проведено державну експертизу землевпорядної документації та надано висновок № 78/7 від 06 травня 2010 року (а.с. 31-32) про узгодження проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки в оренду строком на 10 років ВКФ «Блик» під будівництво аптеки в смт. Леніне, вул. Енгельса, Ленінського району, АР Крим.

Відділом держкомзему в Ленінському районі АР Крим видано висновок № 1240 від 01.06.2010 року (а.с.70) про можливість здійснення державної реєстрації договору оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: смт. Леніне, вул. Енгельса, що передається ВКФ «Блик» в оренду.

З пояснень представника позивача судом встановлено, що договір оренди земельної ділянки та всі необхідні документи були направлені до Ленінського районного відділу Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» для здійснення державної реєстрації договору оренди земельної ділянки.

Судом встановлено, що Ленінським районним відділом Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» відмовлено в проведенні державної реєстрації договору оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: смт. Леніне, вул. Енгельса (кадастровий номер 0122755100:01:002:0174), у звязку з відсутністю в наданих позивачем документах даних про проведення земельних торгів (аукціону) щодо передачі в оренду вказаної земельної ділянки, про що зазначено в Листі Ленінського районного відділу Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» від 08.06.2010 року № 24-03/0599 (а.с.21).

Вищевказана відмова Ленінського районного відділу Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» в проведенні державної реєстрації договору оренди земельної ділянки стала підставою для звернення позивача до суду.

Перевіряючи обгрунтованість позовних вимог судом встановлено наступне.

Суд зазначає, що поняття землі визначено у ст.1 Земельного Кодексу України N 2768-III від 25.10.2001 р. (надалі ЗК України), де зазначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Статтею 2 ЗК України встановлено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).

Серед передбачених ст. 12 ЗК України повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, визначено передачу земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання їх в користування відповідно до вимог цього Кодексу.

Згідно статті 93 ЗК України право оренди земельної ділянки це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності

Відповідно до частин 1, 2 ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно положень частин 1, 2 ст.124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Поняття оренди землі визначено Законом України “Про оренду землі” N 161-XIV від 06.10.1998 р. (далі-Закон № 161), де оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ч.2 ст.4 Закону № 161 орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.

Відповідно до ст.13 Закону № 161 договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст. 14 Закону № 161 договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.

Порядок проведення конкурсу чи аукціону та набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах визначається законодавством.

Відповідно до абз. 3 п.1 розділу Х Перехідних положень ЗК України у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).

Судом встановлено, що зазначена норма абз.3 п.1 розділу Х Перехідних положень ЗК України діє до 15 жовтня 2010 року.

Отже, до даних правовідносин стосовно реєстрації договору оренди позивача підлягає застосуванню абз. 3 п.1 розділу Х Перехідних положень ЗК України.

Судом встановлено, що рішення Ленінською селищною радою щодо погодження місця розташування земельної ділянки ВКФ «Блик» було прийнято 14.09.2007 року, тобто до 01.01.2008 року.

Таким чином, відповідно до абз. 3 п.1 розділу Х Перехідних положень ЗК України передача в оренду земельної ділянки позивачеві здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).

Отже, відмова відповідача у проведенні державної реєстрації договору оренди, укладеного між Ленінською селищною радою та ВКФ «Блик» є такою, що не ґрунтується на нормах чинного законодавства.

Суд також зазначає, що відповідно до ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо:

- заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону;

- об'єкт нерухомого майна або більша його частина розміщені на території іншого органу державної реєстрації прав;

- із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа;

- подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують;

- заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону;

- заявлене право вже зареєстровано.

Крім того, ч.4 ст.24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.

Додаткові вимоги до договору оренди землі встановлені також статтею 15 Закону України “Про оренду землі”, відповідно до якої відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди.

Відповідно також до п. 9 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1998р. № 2073 “Про затвердження порядку державної реєстрації договорів оренди землі”відсутність у договорі оренди однієї з істотних умов, передбачених пунктом 8, порушення вимог статей 4, 5, 6, 7, 9, 13, 15 Закону України "Про оренду землі" є підставою для відмови у державній реєстрації договору оренди.

Як вбачається з листа Ленінського районного відділу Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» від 08.06.2010 року № 24-03/0599 (а.с.21), відповідач, відмовляючи в проведенні державної реєстрації договору оренди, не посилається на жодну з вищевказаних підстав.

Суд зазначає, що необхідний обсяг документів для реєстрації договору оренди у повному обсязі був наданий позивачем, проте орган, уповноважений проводити державну реєстрацію прав користування земельною ділянкою, посилається на підстави, не передбачені в законодавстві.

Укладений 15.12.2009 року між Ленінською селищною радою та позивачем договір оренди земельної ділянки повністю відповідає вимогам ст. 15 Закону України "Про оренду землі". В договорі сторонами обумовлені всі істотні умови.

Діючим законодавством України не передбачені інші підстави для відмови уповноваженим органом у реєстрації договору оренди земельної ділянки, крім тих, які викладені у статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», статті 15 Закону України «Про оренду землі», п. 9 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1998р. № 2073 «Про затвердження порядку державної реєстрації договорів оренди землі».

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що відмова відповідача в проведенні державної реєстрації договору оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: смт. Леніне, вул. Енгельса (кадастровий номер 0122755100:01:002:0174) у звязку з відсутністю в наданих позивачем документах даних про проведення земельних торгів (аукціону) щодо передачі оренди вказаної земельної ділянки не є такою, що заснована на чинному законодавстві.

Отже, висновок відповідача щодо неможливості здійснення державної реєстрації договору оренди земельної ділянки, наданої позивачеві, не ґрунтується на діючому законодавстві, порушує законні права та інтереси позивача на користування переданою йому земельною ділянкою.

Стаття 71 КАС України передбачає обовязок кожної сторони довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У ході розгляду справи відповідач доказів правомірності своїх дій, які оскаржуються позивачем, не надав, не довів, що діяв неупереджено, враховуючи усі обставини правовідносин, що склалися, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення та розсудливо, а тому суд знаходить дії Ленінського районного відділу Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» стосовно відмови в державній реєстрації договору оренди земельної ділянки (кадастровий номер 0122755100:01:002:0174) площею 0,0200 га під будівництво аптеки у смт. Леніне, вул. Енгельса, Ленінського району, АР Крим, укладеного між Ленінською селищною радою та ВКФ «Блик» противоправними, такими, що порушують права позивача, які підлягають судовому захисту, шляхом зобовязання проведення державної реєстрації такого договору оренди земельної ділянки.

Таким чином, суд дійшов висновку про правомірність вимог позивача, вважає їх такими, що ґрунтуються на вимогах діючого законодавства, належним чином обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Приймаючи до уваги, що суд задовольнив позовні вимоги повністю, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача судовий збір в розмірі 3 гривні 40 копійок.

У звязку зі складністю справи судом 23.07.2010 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 27.07.2010 року постанова складена у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Ленінського районного відділу Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» стосовно відмови в державній реєстрації договору оренди земельної ділянки (кадастровий номер 0122755100:01:002:0174) площею 0,0200 га під будівництво аптеки у смт. Леніне, вул. Енгельса, Ленінського району, АР Крим, укладеного між Ленінською селищною радою та ВКФ «Блик».

3. Зобовязати Ленінський районний відділ Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» провести державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки (кадастровий номер 0122755100:01:002:0174) площею 0,0200 га під будівництво аптеки у смт. Леніне, вул. Енгельса, Ленінського району, АР Крим, укладеного між Ленінською селищною радою та ВКФ «Блик».

4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ПКФ Блик» 3,40 грн. судового збору.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Кушнова А.О.