Постанова № 10630933, 29.07.2010, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.07.2010
Номер справи
2-а-10487/09/2570
Номер документу
10630933
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2-а-10487/09/2570 Головуючий у 1-й інстанції: Кашпур О.В. Суддя-доповідач: Данилова М. В.

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"29" липня 2010 р. м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Данилової М. В.,

суддів: Безименної Н.В., Бистрик Г.М.

при секретарі судового засідання Горбачовій Ю.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві апеляційну скаргу Прилуцької обєднаної державної податкової інспекції Чернігівської області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2009 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрікор»до Прилуцької обєднаної державної податкової інспекції Чернігівської області про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень,

в с т а н о в и л а :

У липні 2009 року Товариство з обмеженою відповідальністю ««Агрікор»звернулось до суду з позовом, у якому, посилаючись на положення Законів України «Про податок на додану вартість», Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.99р №805 та від 26.02.99р. №271, просило визнати недійсними податкові повідомлення-рішення від 22.07.2009 року № 0000082300/3/1535, яким зменшено суму бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 1040064,00 грн. та № 0000092300/3/1 яким застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 340, 00 грн.

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2009 року позов задоволено.

Своє рішення суд першої інстанції мотивував тим, що на законодавчому рівні не встановлено обов'язку сільськогосподарських товаровиробників на застосування спеціального режиму в оподаткуванні податком на додану вартість. Крім того, статтею 7 Закону України „Про податок на додану вартість", в частині відшкодування з державного бюджету України ПДВ не встановлено обмежень стосовно її застосування сільськогосподарськими товаровиробниками, а відтак позивач правомірно відображав обороти по господарським операціям з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою сільськогосподарськими товаровиробниками всіх форм власності і господарювання, яким також є позивач, в рядку 2.2. декларації з Податку на додану вартість, форма якої затверджена Наказом ДПАУ №166 від 30.05.97 р.. тобто загальній (бюджетній) декларації.

В апеляційній скарзі Відповідач, вказуючи на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просить скасувати вказану постанову і прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Апелянт вважає, що позивач підпадає під дію абз.2 п.11.21 та п.11.29 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість», тобто під спеціальний режим оподаткування ПДВ, а відтак мало відображати обороти по господарським операціям з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою сільськогосподарськими товаровиробниками всіх форм власності і господарювання в скороченій податковій декларації з Податку на додану вартість. Крім того, апелянт вважає, що залишок податкового кредиту за такими операціями покривається податковими зобовязаннями наступних податкових періодів не і не підлягає відшкодуванню.

Заслухавши суддю-доповідача про обставини справи, зміст судового рішення і апеляційної скарги та, перевіривши доводи апеляції наявними у матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрікор" з 12 квітня 2006 року товариство зареєстроване як платник податку на додану вартість, і подає до Прилуцької об'єднаної Державної податкової інспекції Чернігівської області податкові декларації з податку на додану вартість за формою, затвердженою Наказом Державної податкової адміністрації України «Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання»№ 166 від 30.05.97 p.. тобто загальні податкові декларації, що передбачають розрахунок з бюджетом.

За результатами проведеної виїзної позапланової документальної перевірки позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за листопад 2008 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період за жовтень місяць, складений акт перевірки від 20.02.2009 року № 217/23-33660151.

Перевіркою встановлено, що TOB „Агрікор" з 01.01.2007 року є платником фіксованого податку, сума одержана від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки за попередній звітний (податковий) рік, становить більше ніж 75 відсотків від загальної суми валового доходу, тому підприємство підпадає під дію пункту 11.29. статті 11. Закону України "Про податок на додану вартість", зі змінами та доповненнями. Одночасно TOB «Агрікор»підпадає під дію другого абзацу пункту 11.21. статті 11. Закону України "Про податок на додану вартість".З 01.01.2007 року по даний час TOB „Агрікор" звітує з податку на додану вартість лише по декларації, що передбачає розрахунки з бюджетом (загальна декларація або „бюджетна").

В ході проведення перевірки встановлено, що підприємством не ведеться облік операцій, які підпадають під спеціальний режим оподаткування ПДВ відповідно до Закону України „Про податок на додану вартість". Окремо не відображаються в податковому обліку податкові зобов'язання та податковий кредит по операціях з продажу молока, худоби, птиці, вовни, молочної продукції та м'ясопродуктів, виготовлених на власних переробних потужностях та продажу молока і м'яса живою вагою на переробні підприємства („скорочена" декларація з ПДВ) та податкові зобов'язання та податковий кредит по операціях з продажу продукції . товарів (робіт, послуг) власного виробництва (крім молока, худоби, птиці, вовни), в тому числі і продукції, виготовленої на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, крім підакцизної продукції («скорочена»декларація з ПДВ).

В результаті проведеного розподілу фінансово-господарських операцій, які підпадають під спеціальний режим оподаткування ПДВ, шляхом виключення податкових зобов'язань та податкового кредиту вищезазначених операцій з „бюджетної" декларації та відображення їх у спецдекларації № 1 (відповідно до вимог пункту 11.21 статті 11 Закону України "Про податок на додану вартість") та спецдекларації № 2 (відповідно до вимог пункту 11.29 статті 11 даного Закону) встановлено, що в порушення пп. 7.7.1. 7.7.2. 7.7.4 п. 7.7. пп. 7.4.1 п. 7.4 п.. пп. 7.3.1 п. 7.3 ст. 7. п. 4.1 ст. 4. п. 11.21. 11.29 ст. 11 Закону України "Про податок на додану вартість", п.12 Постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 1999 p. N 805 Про Порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі", зі змінами та доповненнями, п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1999 p. N 271 „Про Порядок акумуляції та використання коштів. які нараховуються сільськогосподарськими товаровиробниками - платниками податку на додану вартість щодо операцій з продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини", зі змінами та доповненнями позивачем завищено суму податку на додану вартість заявлену до відшкодування з бюджету за листопад 2008 року в розмірі 1040064 грн.

За результатами перевірки прийнято податкове повідомлення рішення від 20.02.2009 року № 0000082300/0/444 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 1,040064,00 грн. та податкове повідомлення рішення від 20.02.2009 року № 0000092300/0/443 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 340,00 грн.

На підставі акту перевірки від 20.02.2009 року № 217/23-33660151 та рішення ДПА України від 15.07.2009 р. про результати повторної скарги TOB „Агрікор" відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення від 22.07.2009 року № 0000082300/3/1535,Чіким зменшено суму бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 1040064,00 грн.. та № 0000092300/3/1, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 340, 00 грн.

Судова колегія не погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність прийняття податковим органом вищезазначених податкових повідомлень-рішень з огляду на наступне.

Пунктом 11.21 статті 11 Закону України „Про податок на додану вартість" передбачено, що до 1 січня 2009 року сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі.

Сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва.

Порядок нарахування і використання зазначених коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно підпункту 11.29 статті 11 Закону України „Про податок на додану вартість", до 1 січня 2009 року зупинено дію пункту 7.7 статті 7, пунктів 10.1 і 10.2 статті 10 цього Закону в частині сплати до бюджету податку на додану вартість щодо операцій з поставки товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, за винятком операцій з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою, що здійснюються сільськогосподарськими товаровиробниками незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, в яких сума, одержана від поставки сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки за попередній звітний (податковий) рік. становить не менше 50 відсотків загальної суми валового доходу підприємства.

Зазначені кошти залишаються в розпорядженні сільськогосподарських товаровиробників і використовуються ними на придбання матеріально-технічних ресурсів виробничого призначення. У разі нецільового використання акумульованих коштів вони стягуються до Державного бюджет) України в безспірному порядку.

Порядок акумуляції та використання зазначених коштів визначається Кабінетом Міністрів України.

Тому, відповідно до пунктів 11.21 та 11.29 статті 11 Закону України „Про податок на додану вартість" Постановами Кабінету Міністрів України затверджено Порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молока та м'яса в живій вазі (Постанова КМУ № 805 від 12.05.99 р.) та Порядок акумуляції та використання коштів, які нараховуються сільськогосподарськими товаровиробниками - платниками податку на додану вартість щодо операцій з продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини (Постанова КМУ № 271 від 26.02.99 р.).

Відповідно до абзацу четвертого пункту 1.2 розділу 1 "Загальні положення" Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30.05.1997 року № 166 (у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), платники податку, у яких згідно з чинним законодавством (пункти 11.21, 11.29 Закону) суми податку на додану вартість повністю залишаються у розпорядженні цих платників податку для цільового використання, подають податкову декларацію з податку на додану вартість (скорочену). До такої податкової декларації включаються лише ті операції, що стосуються спеціальних режимів, установлених указаними пунктами.

Згідно з пунктом 6 Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1999 № 805, переробні підприємства за результатами діяльності за кожний звітний (податковий) період ведуть окремий податковий і бухгалтерський облік молока, молочної продукції, м'яса, м'ясопродуктів, виготовлених з проданих сільськогосподарськими товаровиробниками молока та м'яса в живій вазі, та окремий облік іншої продукції.

За результатами окремого обліку продукції, виготовленої з проданих сільськогосподарськими товаровиробниками молока та м'яса в живій вазі, переробні підприємства відповідно до вимог Закону України "Про податок на додану вартість" визначають суми податкових зобов'язань та податкового кредиту, які виникають у зв'язку з переробкою та продажем такої продукції, і складають окрему податкову декларацію, яка разом з декларацією щодо іншої діяльності подається до органу державної податкової служби за місцем реєстрації переробного підприємства як платника податку на додану вартість у порядку і в строки, визначені цим Законом, з урахуванням нормативно-правових актів Державної податкової адміністрації. Визначена до сплати за окремою податковою декларацією сума податку на додану вартість перераховується переробним підприємством на його окремий рахунок. У разі встановлення за окремою податковою декларацією перевищення суми податкового кредиту над сумою податкових зобов'язань така сума перевищення перераховується переробним підприємством платіжними дорученнями з окремого рахунка на його поточний рахунок за умови надання органом державної податкової служби відповідного висновку в порядку, передбаченому для бюджетного відшкодування.

В силу вимог пункту 7 цього ж Порядку переробні підприємства щомісяця складають розрахунок нарахування сум дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продаж переробним підприємствам молока та м'яса в живій вазі згідно з додатком 2 за фактичними даними про обсяги закупленого молока та м'яса в живій вазі і надходження на окремий рахунок сум податку на додану вартість. На підставі цього розрахунку переробними підприємствами проводиться остаточне перерахування платіжними дорученнями сум дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за здані молоко та м'ясо в живій вазі за звітний період. Не перераховані на окремі рахунки сільськогосподарських товаровиробників суми дотацій вважаються такими, що використовуються не за цільовим призначенням.

Аналіз наведених приписів чинного законодавства дає підстави для висновку про те, що при визначенні обєкта оподаткування платник ПДВ, який підпадає під дію пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість», як податкове зобовязання, так і податковий кредит декларує за спеціальною (скороченою) податковою декларацією.

Таким чином, висновок попередньої судової інстанції щодо обґрунтованості включення ПДВ з вартості операцій з поставки молока, худоби, птиці, вовни, іншої продукції, виробленої у власних переробних цехах, до загальної декларації із цього податку є безпідставним.

Беручи до уваги викладене вище, колегія суддів вважає зазначені в апеляційній скарзі доводи обґрунтованими і такими, що спростовують висновки суду першої інстанції.

Згідно п.4 ч.1 ст.202 КАС України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Зважаючи на те, що Чернігівський окружний адміністративний суд порушив вищевказані норми матеріального права, апеляційну скаргу належить задовольнити, а постанову суду скасувати та прийняти нове судове рішення про відмову в задоволенні позову.

Керуючись статтями 196, 198, 202, 205, 206, 212 КАС України, колегія суддів, -

п о с т а н о в и л а:

Апеляційну скаргу Прилуцької обєднаної державної податкової інспекції Чернігівської області задовольнити.

Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2009 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрікор»до Прилуцької обєднаної державної податкової інспекції Чернігівської області про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень відмовити.

Повний текст постанови виготовлено 30 липня 2010 року.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий:

Судді: