Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 560/5899/22
РІШЕННЯ
іменем України
15 вересня 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання рішення протиправним, зобов`язання зарахувати періоди роботи до стажу державної служби, призначити пенсію державного службовця.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 17 березня 2022 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу". Вказує на те, що записи у її трудовій книжці підтверджують періоди роботи на посадах у органах місцевого самоврядування, які прирівнюються до посад державної служби, і тривалість такої роботи є достатньою для призначення пенсії державного службовця.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подало відзив, у якому просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що Головним управління Пенсійного фонду України в Донецькій області прийняте рішення від 04.04.2022, яким відмовлено позивачці у переведенні її на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» оскільки станом на 01.05.2016 у неї відсутній необхідний стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби. Також вважає, що до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ, правомірно не зараховано періоди роботи позивачки на посадах у органах місцевого самоврядування.
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у відзиві просить у задоволенні позову відмовити, покликаючись на законність свого рішення. Вказує на те, що відповідно до приписів Закону № 2493 посади службовців місцевих рад та їх виконавчих комітетів відносяться до відповідних категорій посад місцевого самоврядування, а не категорій посад державних службовців. Таким чином, періоди роботи у органах місцевого самоврядування після 04.07.2001 не зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, отримуючи пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 (далі Закон № 1058-IV).
17 березня 2022 позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення її з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону № 1058-IV, на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу".
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 04.04.2022 №968230192531 відмовлено у переведенні її на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", оскільки станом на 01.05.2016 у неї відсутній необхідний стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби.
Листом від 19.05.2022 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивачку про прийняте рішення, а також зазначило, що період роботи з 01.04.2004 по 21.11.2016 на посадах у органах місцевого самоврядування не зараховуються до стажу, що дає право на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".
Зі змісту трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_1 встановлено, що позивачку 01.04.2004 призначено на посаду спеціаліста-бухгалтера Крупецької сільської ради; 01.04.2004 нею складено присягу посадової особи місцевого самоврядування та присвоєний 15-й ранг державного службовця; 31.03.2006 присвоєний 14-й ранг посадової особи місцевого самоврядування; 03.05.2006 ОСОБА_1 переведена на посаду головного бухгалтера Крупецької сільської ради; 31.03.2008 присвоєний 13-й ранг посадової особи місцевого самоврядування; 21.11.2016 звільнена з посади головного бухгалтера Крупецької сільської ради.
Починаючи з 28 грудня 1993 (дати набрання чинності Законом України Про державну службу № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 ) і до 01 травня 2016 (дати набрання чинності Законом про державну службу № 889-VІІІ) визначення загальних засад діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, регулювалось Законом України Про державну службу № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 (далі Закон № 3723-ХІІ).
Умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, передбачені розділом ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України № 889-VІІІ. Відповідно до пункту 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VІІІ з 01 травня 2016 втратив чинність Закон № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Згідно із пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Пунктом 12 Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889 передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, стаття 37 Закону № 3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: вік і страховий стаж.
Згідно із ч.1 статті 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Отже, за наявності у особи станом на 01 травня 2016 стажу державної служби, визначеного пунктами 10, 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII, така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII. Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 822/524/18, у постанові Верховного Суду від 02.04.2020 у справі № 687/545/17.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з пунктом 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом, обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 № 889-VIII, обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII. Отже, у даному випадку слід керуватись Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 № 283 (далі - Порядок № 283), відповідно до пункту 1 якого визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.
Згідно з п. 2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" №2493-III від 07.06.2001 в органах місцевого самоврядування встановлюється, серед інших, сьома категорія посад, до якої належать посади радників, консультантів секретаріатів районних у містах рад, спеціалістів виконавчих органів районних у містах, міських (міст районного значення) рад, спеціалістів виконавчих органів сільських, селищних рад.
Згідно з п. 4 Порядку №229 до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування". У пункті 4 частини 2 статті 46 Закону України "Про державну службу" № 889-VIII зазначено, що до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Як встановлено з матеріалів справи, відповідачі стверджують, що у позивачки відсутній необхідний стаж державної служби, оскільки до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, не зараховуються періоди роботи на посадах у органах місцевого самоврядування.
Як вбачається зі змісту рішення від 04.04.2022 № 968230192531, пенсійний орган зарахував ОСОБА_1 стаж державної служби - 04 роки 04 місяців (з 01.09.2001 по 30.03.2006)
У той же час, як вже зазначалось, статтею 14 Закону № 2493 посади, за якими працювала позивачка (спеціаліста-бухгалтера та головного бухгалтера), були віднесені до сьомої категорії посад у органах місцевого самоврядування. Крім того, їй присвоєні послідовно 15, 14 та 13 ранги посадової особи місцевого самоврядування, що вбачається з відомостей трудової книжки, а у довідці Крупецької сільської ради Шепетівського району від 24.05.2022 № 586 міститься додаткове підтвердження згаданих записів трудової книжки.
Зважаючи на це, період роботи позивачки на вищевказаних посадах ( з 31.03.2006 по 21.11.2016) у органах місцевого самоврядування повинен зараховуватись до стажу державної служби. Відповідачі зазначене належними доказами не спростували і протилежне суду не довели.
За змістом рішення Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у зразковій справі №822/524/18 належним способом захисту прав позивачів у таких типових справах є зобов`язання пенсійного органу призначити та здійснити нарахування і виплату пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України №3723-ХІІ "Про державну службу".
Відповідно до ст.45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Суд відхиляє викладені у відзиві Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області доводи щодо неможливості врахування заробітної плати, вказаної у довідці для перерахунку пенсії. Оскільки зазначені доводи не були відображені у спірному рішенні і не були підставою відмови у переведенні позивачки на інший вид пенсії, Головне управління на цей час не може посилатись на вказані обставини, заперечуючи відповідне суб`єктивне право пенсіонера.
Враховуючи це, а також те, що станом на 01.05.2016 ОСОБА_1 працювала у органі місцевого самоврядування на посаді, робота на якій прирівнюється до роботи на посадах відповідної категорії державної служби, і мала станом на 01.05.2016 понад 10 років спеціального стажу ( з урахуванням того, який зараховується за цим рішенням), суд вбачає підстави для зобов`язання відповідача вирішити питання призначення їй пенсії державного службовця згідно з ч. 9 статті 37 Закону № 3723-XII.
На думку суду, відповідачі не довели правомірності прийнятих рішень, відтак позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" № 3723-XII.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди її роботи на посадах у Крупецькій сільській раді Шепетівського району Хмельницької області з 31.03.2006 по 21.11.2016.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 з 17.03.2022 пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 № 3723-XII "Про державну службу", провести нарахування та виплату пенсії, із урахуванням наданих нею довідок про заробітну плату ( з урахуванням раніше проведених виплат)
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 15 вересня 2022 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області (вул. Генерала Батюка, 8,Слов`янськ,Донецька область,84100 , код ЄДРПОУ - 13486010)
Головуючий суддя І.С. Козачок