Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про розстрочення виконання рішення суду
14 вересня 2022 року Справа №200/7398/20-а
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку письмового провадження заяву відповідача про розстрочення виконання рішення суду від від 02 червня 2021 року в адміністративній справі за позовом Головного управління ДПС у Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення з платника податків податкового боргу,
встановив:
02 червня 2021 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення в адміністративній справі № 200/7338/20-а за позовом Головного управління ДПС у Донецькій області (далі - позивач, ГУ ДПС у Донецькій області) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі відповідач, ФОП ОСОБА_1 ) про стягнення з платника податків податкового боргу, яким позов задовольнив та стягнув з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 податковий борг в розмірі 54310,00 грн, а саме:
адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів (код бюджетної класифікації 21081500, Центральний район м. Маріуполя) в розмірі 43800,00 грн;
адміністративні штрафи та інші санкції (код бюджетної класифікації 21081103, Приморський район м. Маріуполя) в розмірі 510 грн;
адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів (код бюджетної класифікації 21081500, Приморський район м. Маріуполя) в розмірі 1000,00 грн.
08 липня 2021 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду, яке набрало законної сили, виданий виконавчий лист.
15 червня 2022 року до суду надійшла заява ОСОБА_1 про розстрочення виконання рішення суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС) заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
16 червня 2022 року суд постановив ухвалу про прийняття до розгляду заяви ОСОБА_1 .
У зв`язку з відсутністю можливості проводити судове засідання за участю сторін (їх представників) через існування загрози життю та здоров`ю учасників справи та працівників суду внаслідок триваючої широкомасштабної військової агресії Російської Федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану», суд запропонувати сторонам у разі відсутності заперечень подати заяви про розгляд заяви без їх участі (без участі їх представників) в письмовому провадженні.
Роз`яснив учасникам справи, що заяви, клопотання, докази тощо можуть бути подані засобами електронного зв`язку на електронну пошту суду або через підсистему ЄСІТС «Електронний суд».
Заяви про розгляд заяви про розстрочення виконання рішення суду без участі сторін (їх представників) в письмовому провадженні до суду не надходили.
Широкомасштабна військова агресія Російської Федерації проти України триває, а строк дії воєнного стану продовжений Указом Президента України від 12 серпня 2022 року № 573/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 15 серпня 2022 року № 2500-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
На підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 02 серпня 2022 року № 679-р «Про проведення обов`язкової евакуації населення Донецької області» проводиться обов`язкова евакуація населення Донецької області.
Через існування загрози життю та здоров`ю учасників справи та працівників суду проводити судові засіданні в приміщенні суду за адресою: Донецька обл., м. Слов`янськ, вул. Добровольського, буд. 2, наразі неможливо.
В період дії воєнного стану тимчасово Донецький окружний адміністративний суд відновив проведення судових засідань в приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
У зв`язку з цим 06 вересня 2022 року суд постановив ухвалу, якою призначив судове засідання для розгляду заяви про розстрочення виконання рішення суду на 14 вересня 2022 року о 10 годині 30 хвилин в приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: 49089, м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, буд. 4.
Про дату, час і місце проведення судового засідання сторони повідомлені в порядку, визначеному КАС.
Сторони явку своїх представників в судове засідання не забезпечили, а тому заява розглянута в письмовому провадженні.
Розглядаючи заяву по суті, суд виходить з такого.
Поняття способів захисту прав, свобод та інтересів особи в адміністративному судочинстві охоплюється визначеним законом механізмом матеріально-правових засобів здійснення охорони цих прав, свобод та інтересів, що приводиться в дію за рішенням суду у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.
Ст. 378 КАС містить не тільки механізм процесуальної процедури розгляду питань зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення, а й підстави для розгляду цих питань. Оскільки ці підстави є матеріально-правовими, то їх слід розглядати у сукупності з положеннями ст. ст. 5 та 245 КАС, які визначають зміст способів захисту порушеного права в адміністративному судочинстві.
Ст. 5 КАС встановлює предметність адміністративних позовів, з якими, зокрема, суб`єкт владних повноважень може звернутись до суду з позовом.
За правилами ч. ч. 1-2 ст. 245 КАС у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини, та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправнимирішеннями, дією або бездіяльністю; 7) тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об`єднання громадян; 8) примусовий розпуск (ліквідацію) об`єднання громадян; 9) примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України; 10) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів; 11) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України або про продовження строку такого затримання; 12) затримання іноземця або особи без громадянства до вирішення питання про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні; 13) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 14) звільнення іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; 15) зобов`язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Ст. 124 Конституції України та ст. 14 КАС встановлюють, що судові рішення, зокрема постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 378 КАС за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Ч. ч. 3, 4 ст. 378 КАС встановлено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: ступень вини відповідача у виникненні спору, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановлені раніше порядок і спосіб. Змінюючи спосіб і порядок виконаннясудового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Зі змісту наведеної норми слідує, що суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, не змінюючи при цьому його змісту.
Разом із цим, розстрочка/відстрочка, в розумінні зазначеної норми закону, є відкладення чи перенесення, виконання рішення на новий строк, який визначається адміністративним судом, допускається у виняткових випадках, залежно від обставин справи. Підставою для відстрочки/розстрочки можуть бути конкретні існуючи обставини, що ускладнюють виконання судового рішення у встановлений строк або встановленим судом способом.
У будь-якому випадку відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення у судовому порядку пов`язується з об`єктивними, непереборними, іншими словами, виключними обставинами, що ускладнюють вчасне виконання судового рішення. Вказані обставини можуть мати як суб`єктивний так і об`єктивний характер, але обов`язковою умовою є ускладнення виконання рішення суду або фактичне унеможливлення його виконання.
До обставин, що ускладнюють виконання судового рішення та які є підставою для відстрочки/розстрочки його виконання, належать скрутне матеріальне становище боржника, наявність загрози банкрутства юридичної особи-боржника, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відстрочка/розстрочка виконання рішення має базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувачів і боржників.
В постанові від 06 грудня 2019 року у справі № 2а/0570/6531/2011, постанові від 30 січня 2020 року у справі № 819/150/17 Верховний Суд навів висновок, що відстрочення в розумінні зазначеної норми закону є відкладенням чи перенесенням дати виконання рішення на новий строк, який визначається адміністративним судом, та допускається у виняткових випадках, залежно від обставин справи. Підставою для відстрочення можуть бути конкретні існуючі, об`єктивні, виключні обставини, що ускладнюють виконання судового рішення у встановлений строк або фактично унеможливлюють таке.
При розгляді заяв щодо відстрочення виконання судового рішення необхідно виходити з міркувань доцільності та об`єктивної необхідності надання саме таких строків відтермінування виконання рішення в цілому. Наявність підстав для відтермінування має бути доведена боржником. Строки відтермінування знаходяться у прямій залежності від обставин, що викликають необхідність надання додаткового строку для повного виконання рішення суду. Надання такого не може створювати занадто або безпідставно привілейовані умови для боржника, натомість повинне базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувачів і боржників.
Оцінюючи доводи заяв про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення, суди повинні враховувати, що ці заходи не повинні створювати боржнику можливість ухилятися від виконання судового рішення. До уваги повинні братися не лише реальний майновий стан боржника, але й його наміри, що свідчать про бажання виконати рішення.
Звертаючись до суду з заявою про розстрочення виконання рішення суду, ОСОБА_1 зазначив, що знаходиться в складному матеріальному становищі і не має достатніх коштів для своєчасного виконання рішення суду, а тому просив розстрочити його виконання строком на дванадцять місяців зі сплатою в березні 2022 року січні 2023 року по 4525,83 грн щомісячно та в лютому 2023 року 4525,87 грн.
На підтвердження доводів, викладених в заяві про розстрочення виконання рішення суду, позивач надав постанову старшого державного виконавця Приморського відділу державної виконавчої служби у м. Маріуполі Маріупольського району Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хакрів) Чудновець К.О. про відкриття виконавчого провадження № 67101454 з примусового виконання виконавчого листа № 200/7398/20-а, виданого Донецьким окружним адміністративним судом 08 липня 2021 року; відомості з Державного реєстру фізичних осіб платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків відповідь на запит у електронному вигляді від 16 лютого 2022 року, згідно з яким впродовж 2021 року будь-яких доходів ОСОБА_1 не отримував.
На переконання суду, позивач довів належними доказами наявність обставин, які об`єктивно ускладнюють виконання рішення суду у справі № 200/7386/20-а, а тому розстрочення його виконання відповідає принципам співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів як стягувача, так і боржника.
У зв`язку з агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» введений в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
У зв`язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» строк дії воєнного стану в Україні продовжений з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб; Указом Президента України від 18 квітня 2022 року № 259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» строк дії воєнного стану в Україні продовжений з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб; Указом Президента України від 18 квітня 2022 року № 259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» строк дії воєнного стану в Україні продовжений з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб; Указом Президента України від 17 травня 2022 року № 341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» строк дії воєнного стану в Україні продовжений з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Зазначені вище Укази Президента України затверджені законами України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, від 15 березня 2022 року № 2119-ІХ, від 21 квітня 2022 року № 2212-ІХ та від 22 травня 2022 року № 2263-ІХ.
Як було вказано вище, широкомасштабна військова агресія Російської Федерації проти України триває, а строк дії воєнного стану продовжений Указом Президента України від 12 серпня 2022 року № 573/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 15 серпня 2022 року № 2500-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Місце проживання заявника ОСОБА_1 зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчать відомості Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25 квітня 2022 року затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75.
До цього переліку включений Маріупольський район, включаючи Маріупольську міську територіальну громаду.
Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України неодноразово оновлювало цей перелік (станом на 30 квітня 2022 року, 03 травня 2022 року, 09 травня 2022 року, 18 травня 2022 року, 24 травня 2022 року, 27 травня 2022 року, 30 травня 2022 року, 07 червня 2022 року, 11 червня 2022 року, 17 червня 2022 року, 20 червня 2022 року, 23 червня 2022 року, 26 червня 2022 року, 29 червня 2022 року, 05 липня 2022 року, 08 липня 2022 року, 14 липня 2022 року, 23 липня 2022 року, 10 серпня 2022 року).
Маріупольський район, включаючи Маріупольську міську територіальну громаду, включений і до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 23 серпня 2022 року, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75 (в редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 26 серпня 2022 року № 193).
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 про розстрочення виконання рішення суду від 02 червня 2021 року підлягає задоволенню.
Беручи до уваги, що з заявою про розстрочення виконання рішення суду заявник звернувся до суду до широкомасштабної військової агресії Російської Федерації проти України та введення воєнного стану, а заява ОСОБА_1 розглянута по суті 14 вересня 2022 року, виконання рішення суду від 02 червня 2021 року належить розстрочити строком на дванадцять місяців, починаючи з 01 жовтня 2022 року зі сплатою у жовтні 2022 року 4525,83 грн, в листопаді 2022 року 4525,83 грн, в грудні 2022 року 4525,83 грн, в січні 2023 року 4525,83 грн, в лютому 2023 року 4525,83 грн, в квітні 2023 року 4525,83 грн, в травні 2023 року 4525,83 грн, в червні 2023 року 4525,83 грн, в липні 2023 року 4525,83 грн, в серпні 2023 року 4525,83 грн, у вересні 2023 року 4525,83 грн, в жовтні 2023 року 4525,87 грн до повного погашення загальної суми боргу 54310,00 грн.
Керуючись ст. ст. 241, 248, 256, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ухвалив:
1. Заяву відповідача фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про розстрочення виконання рішення суду задовольнити.
2. Відстрочити фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 червня 2021 року в адміністративній справі № 200/7398/20-а на дванадцять місяців, починаючи з 01 жовтня 2022 року зі сплатою у жовтні 2022 року 4525,83 грн, в листопаді 2022 року 4525,83 грн, в грудні 2022 року 4525,83 грн, в січні 2023 року 4525,83 грн, в лютому 2023 року 4525,83 грн, в квітні 2023 року 4525,83 грн, в травні 2023 року 4525,83 грн, в червні 2023 року 4525,83 грн, в липні 2023 року 4525,83 грн, в серпні 2023 року 4525,83 грн, у вересні 2023 року 4525,83 грн, в жовтні 2023 року 4525,87 грн до повного погашення загальної суми боргу 54310,00 грн.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складання її повного тексту.
4. Повний текст ухвали складений і підписаний суддею 14 вересня 2022 року.
Суддя Т.О. Кравченко