Постанова № 10622112, 21.11.2006, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
21.11.2006
Номер справи
4/289-06-7166а
Номер документу
10622112
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

___________________

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" листопада 2006 р.Справа № 4/289-06-7166А

Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді : Жукової А. М.

суддів :                     Величко Т.А.

Бойко Л.І.

при секретарі : Храмшиній І.Г.

за участю представників сторін:                    

від позивача –Куцакова І.Т., Яриловець Д.А.

від відповідача –Васильченко О.В., Седлачек В.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу

СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Одесі

на постанову господарського суду Одеської області

від 19.09.2006р.

по справі №4/289-06-7166 А

за позовом: Державної установи „ Державна інспекція з карантину рослин по Одеській області”

до відповідача: СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Одесі

про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №0000213323/0 від 10.07.06 р.

встановив:

Постановою господарського суду Одеської області від 19.09.06 р., яка підписана 28.09.06 р. ( суддя Літвінов С.В.) позов задоволено, визнано нечинним оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0000213323/0 від 10.07.06 р. з підстав, що позивач є органом державної виконавчої влади і на нього не розповсюджується дія п.п.3.2.6 п.3.2 ст.3 ЗУ „Про податок на додану вартість”.

СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі не погодившись із постановою місцевого суду, звернулась 28.09.06 р. із заявою про апеляційне оскарження та 17.10.06 р. –із апеляційною скаргою, в якій просить цю постанову скасувати, у позові –відмовити, обґрунтовуючи свої доводи порушенням судом норм матеріального права та пояснюючи, що позивач є відповідно до ЗУ „Про карантин рослин” спеціальним органом, який здійснює свою діяльність спільно з СБУ, МВСУ, Державним комітетом у справах охорони державного кордону України, ДМК, місцевими органами державної виконавчої влади, проте цей закон не визначає орган карантину рослин як орган виконавчої влади на який розповсюджується положення п.п.3.2.6 п.3.2 ст.3 ЗУ „Про податок на додану вартість”, тому надання позивачем послуг за затвердженими тарифами –вартість цих послуг є базою оподаткування податком на додану вартість. Порушення виявлені при камеральній перевірці декларацій на додану вартість, відображені у акті перевірки від 4.07.06 р. за результатами якого правомірно було донараховано ПДВ та застосовано фінансові санкції в загальній сумі 512246,70 грн. Судом не доведено обставин, які мають значення для справи, що є підставою для скасування судового рішення.

Представник позивача заперечуючи доводи скаржника, просить залишити постанову місцевого суду без змін як таку, що відповідає фактичним обставинам, нормам матеріального права.

Заслухавши пояснення, розглянувши матеріали справи, судовою колегією встановлено таке.

СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі здійснило документальну невиїзну(камеральну) перевірку податкових декларацій з ПДВ у ДУ „Державна інспекція з карантину рослин по Одеській області за період листопад-грудень 2005 року та січень-травень 2006 року в результаті якої встановлено, що ця установа є неприбутковою організацією державної форми власності. В деклараціях з ПДВ по рядку 3 відображено обсяг продажу що не є об'єктом оподаткування в загальній сумі 2 439269 тис. грн. в т.ч. за листопад –308059 грн., за грудень –287700 грн., за січень –197560 грн., за лютий –555000 грн., за березень –380000 грн., за квітень –372000 грн., за травень –338950 грн. Відображення цих даних здійснено відповідно до п.п.3.2.6 п.3.2 ст.3 ЗУ „Про податок на додану вартість”. Проте цією нормою визначено, що не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість операції з оплати вартості державних платних послуг, які надаються фізичним або юридичним особам органами виконавчої влади і місцевого самоврядування,обов'язковість отримання (надання) яких встановлюється законодавством, включаючи плату за реєстрацію, отримання ліцензії(дозволу), сертифікатів у вигляді зборів, державного мита тощо. Оскільки органи з карантину рослин не є органами виконавчої влади і місцевого самоврядування, то операції з надання платних послуг спеціальними органами з карантину у тому числі інспекцією з карантину рослин області не відповідають приписам п.3.2.6 п.3.2 ст.13 ЗУ „Про податок на додану вартість” підпадають під об'єкт оподаткування, де базою оподаткування є затверджений тариф.Неправомірне віднесення вартості продажу з надання послуг до операцій, що не є об'єктом оподаткування призвело до заниження податкових зобов"язань на суму 487854 грн. в порушення п.п.7.3.1 п.7.3 ст.7 ЗУ „Про податок на додану вартість”. За результатами перевірки складено акт №177/13.32-3/00485227/12 від 4.07.06 р. та на підставі п.п.4.2.2 п.4.2 ст.4; п.п.17.1.4 п.17.1 ст.17 ЗУ „Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” №2181-ІІІ від 21.12.00 р. платникові визначено податкові зобов'язання з ПДВ та застосовано фінансові санкції в сумі 512246,70 грн. про що прийнято податкове повідомлення-рішення №0000213323/0 від 10.07.06 р. (а.с.5-8)

ДУ „Державна інспекція з карантину рослин по Одеській області” вважаючи, що СДПІ по роботі з ВПП порушено її права та охоронювані законом інтереси звернулась з позовом та уточненнями до нього про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення, обґрунтовуючи позовні вимоги ЗУ „Про карантин рослин” №3348-ХІІ від 1993 р., „Положенням про державну службу з карантину рослин України” затв. Мін.аграрної політики України наказом №439 від 11.12.03 р., ЗУ „Про податок на додану вартість” та зазначила, що державна служба з карантину рослин і діє у складі Міністерства аграрної політики України, яка є одним із центральних органів виконавчої влади відповідно до Указу Президента №1573/99 від 15.12.99 р. Отже, СДПІ безпідставно, в порушення п.п.3.2.6 п.3.2 ст.3 ЗУ „Про податок на додану вартість”, визначила об'єктом оподаткування вартість державних платних послуг, наданих Державною інспекцією з карантину рослин по Одеській області відповідно до тарифів, затв. Постановою КМУ №953 від 24.11.1993 р. „Про розцінки на інспектування підкарантинних матеріалів, платних послуг підприємствам, організаціям та громадянам”.

Заперечуючи позовні вимоги, СДПІ по роботі з ВПП направила господарському суду заперечення у якому викладено характеристику поняття виконавчої влади, державного управління та відповідно до ст.76 ГКУ відповідач вважає, що ДУ „Державна інспекція з карантину рослин по Одеській області” відноситься до казенного підприємства і зобов'язана сплачувати ПДВ на загальних підставах.

Місцевий суд задовольняючи позовні вимоги вмотивував постанову посиланням на матеріали справи, норми матеріального права, зокрема ЗУ „Про карантин рослин”, ЗУ „Про державну службу”, ст.113 Конституції України та зазначив, що позивачем, як органом виконавчої влади надавалися послуги за розцінками, встановленими Постановою КМУ №953 від 24.11.99 р. без нарахування податку на додану вартість. Кошти, які отримує позивач поступають до Державного бюджету, зокрема його безпосередньої складової частини спеціального фонду. Отже, на нього розповсюджується положення п.п.3.2.6 п.3.2 ст.3 ЗУ „Про податок на додану вартість” яким він звільнений від сплати ПДВ. Крім того, за висновком суду контролюючим органом при здійсненні перевірки порушено Порядок оформлення наслідків невиїзних документальних, виїзних планових, позапланових перевірок з питань додержання податкового, валютного чи іншого законодавства” затв. Наказом ГДПАУ №327 від 10.08.05 р., не надано доказів обґрунтування висновків, викладених у акті перевірки, допущено порушення п.п.7.7.5 п.7.5 ст.7 ЗУ „Про податок на додану вартість”.

Судова колегія вважає висновок місцевого суду таким, що відповідає обставинам справи та нормам матеріального права з огляду на таке.

Служба по карантину рослин створена відповідно до Постанови КМУ №892 від 28.10.1993 р., є органом державної виконавчої влади та утримується за рахунок коштів Державного бюджету України. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та створені ними установи та організації, що утримуються за рахунок коштів бюджету є неприбутковими організаціями. Від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, отримані у вигляді коштів. Доходи неприбуткових організацій, які утримуються за рахунок бюджету, зараховуються до державного бюджету відповідно до Прикінцевих положень ЗУ „Про джерела фінансування органів державної влади №783-ХІV від 30.06.1999 р. ( із змінами і доповненнями).

Згідно довідки №6629 з ЄДРПОУ ДУ „Державна інспекція з карантину рослин по Одеській області” здійснює діяльність за КВЕД 75.13.1 „коригування діяльності у сфері економіки”, підпорядкована головній державній інспекції з карантину рослин України, яка у свою чергу, створена Міністерством аграрної політики України, яким затверджено Положення про Державну службу з карантину рослин України” 11.12.2003 р. №439. Позивач, як орган виконавчої влади здійснює свою діяльність виключно відповідно до Законів України. Так, ст.3 ЗУ „Про карантин рослин” №3348-ХІІ від 30.06.1993 р. –державне управління у сфері карантину рослин здійснюється Кабінетом Міністрів України, Центральним органом виконавчої влади з питань аграрної політики, органами державної служби з карантину рослин України. Таким чином, служба з карантину рослин України входить до складу та підпорядкована центральному органу виконавчої влади з питань аграрної політики. Застосовуючи розцінки та інспектування підкарантинних матеріалів, платних послуг підприємствам, установам, організаціям та громадянам, які затверджені Постановою КМУ №953 від 24.11.1993 р. позивач діяв у спосіб, визначений законом. Зокрема, п.п.3.2.6 п.3.2 ст.3 ЗУ „ Про податок на додану вартість” –не є об'єктом оподаткування операції зі сплати вартості державних платних послуг, які надаються фізичним або юридичним особам органами виконавчої влади і місцевого самоврядування та обов'язковість отримання яких встановлюється законодавством, включаючи плату за реєстрацію, отримання ліцензій, сертифікатів у вигляді зборів, державного мита, тощо. Отже, дані декларацій з ПДВ по рядку 03 „операції, що не є об'єктом оподаткування” відповідають вимогам закону. СДПІ помилково дійшла висновку про необхідність застосування до ДУ „Державна інспекція з карантину рослин по Одеській області” положень п.п.3.1.1 п.3.1 ст.3 ЗУ „Про податок на додану вартість”, та як наслідок, безпідставно визначила податкове зобов'язання з ПДВ та застосувала фінансові санкції в сумі, визначеній п.п.17.1.4 п.17.1 ст.17 ЗУ №2181-ІІІ від 21.12.00 р.

Разом з тим, судова колегія не погоджується з мотивувальною частиною постанови, щодо порушення контролюючим органом Порядку оформлення наслідків невиїзних документальних, виїзних планових, позапланових перевірок з питань додержання податкового, валютного та іншого законодавства, оскільки, по перше, судом не зазначено, які саме допущені порушення при складанні акту, а по-друге, форма акту про результати документальної невиїзної камеральної перевірки податкової декларації затверджена ДПАУ відповідно до наказу №213 від 15.06.05 р., зареєстр. МЮУ 30.06.05 р. за №702/10982. Також безпідставно вмотивовано постанову посиланням на п.п.7.7.5 п.7.5 ст.7 ЗУ „Про податок на додану вартість”, оскільки контролюючим органом не перевірялися питання щодо права виникнення податкового кредиту та бюджетного відшкодування з ПДВ.

За результатами розгляду апеляційної скарги в межах перегляду справи, судова колегія не знаходить підстав доля скасування постанови місцевого суду.

Керуючись ст. ст. 160,198,200,205,206,212,254 КАС України, суд

ухвалив:

1.Постанову господарського суду Одеської області від 19.09.2006р. у справі №4/289-06-7166 А –залишити без змін, апеляційну скаргу –без задоволення.

Ухвала апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя                               А.М. Жукова

Суддя                                                                       Т.А. Величко

Суддя                                                                                 Л.І. Бойко