Справа № 2-а-4275/09/2270/8
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 червня 2009 року Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі: головуючого судді - Святецького В.В.
при секретарі - Маховичі В.А.,
з участю представника позивача Калужської Н.О.,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Хмельницькому адміністративну справу за позовом Красилівської міжрайонної державної податкової інспекції в особі Теофіпольського відділення до ОСОБА_3 про зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
В обгрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що ОСОБА_3 являється засновником та власником приватного підприємства «Вавітал», що підтверджується статутом вказаного підприємства.
Приватне підприємство «Вавітал» зареєстроване Теофіпольською районною державною адміністрацією 30 березня 2001 року(ідентифікаційний код юридичної особи 31278877) та поставлене на облік в Теофіпольському відділені Красилівської МДПІ як платник податків згідно довідки від 02 квітня 2001 року.
02 грудня 2008 року власником підприємства ОСОБА_3 прийнято рішення № 30 про внесення змін до розміру статутного фонду(капіталу), відповідно до якого вирішено збільшити розмір статутного фонду (капіталу) до 3000000, 00 грн. за рахунок додаткового грошового внеску власника. Відповідно до даного рішення та доданих документів державним реєстратором 18 грудня 2008 року зареєстровано зміни до установчих документів.
Посилаючись на п.3 ст. 86 Господарського кодексу України, яким передбачено, що у разі внесення змін до установчих документів, а саме збільшення внеску до статутного фонду , майновий стан засновників-громадян має бути підтверджений декларацією про одержані доходи і майно, завіреною відповідним податковим органом та враховуючи зміни до позовних вимог позивач просить зобов'язати ОСОБА_3 задекларувати доходи, які були ним внесені до статутного фонду ПП «Вавітал» на суму 1000000, 00 грн..
В судовому засіданні представник позивача підтримала позов та просить його задовольнити в повному обсязі. При цьому зазначила, що в порушення п.п 4.1.4 п.4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платником податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідач декларації про майновий стан до 1 квітня 2009 року не подав, на запрошення працівників ДПІ не з'явився.
Представник відповідача позов не визнав, подав суду письмові заперечення, в яких зазначив, що відповідно до ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» декларація про доходи і майно, завірена податковим органом, не вимагається при проведені державної реєстрації змін до установчих документів. У звітному податковому періоді відповідач не отримував доходів, а тому у відповідності до ст. ст. 8, 9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» він не зобов'язаний подавати декларацію.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд визнає позов не підлягаючим задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
В силу ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення.
Статтею 14 Закону України "Про систему оподаткування" податок на доходи фізичних осіб віднесений до загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів).
Законом України "Про державну податкову службу в Україні" на державні податкові інспекції покладені функції із здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Таким чином, податкова інспекція - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції відносно суб'єктів господарювання та фізичних осіб щодо контролю у сфері податкових взаємовідносин.
Відповідно до ст. 11 Закону України "Про систему оподаткування" платники податку несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування відповідно до законів України.
Згідно п.п.4.1.4 п.4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкові декларації подаються за базовий податковий період, що дорівнює календарному року.
Підпунктом 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено, що платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Відповідно до п. 1 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції здійснюють, зокрема, контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів, проводять перевірки фактів приховування і заниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України;
Статтею 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" визначені права податкових органів, зокрема, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов 'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів
підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків); запрошувати платників податків або їх представників для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) такими платниками податків. Письмові повідомлення про такі запрошення направляються не пізніше ніж за десять робочих днів до дня запрошення рекомендованими листами, в яких зазначаються підстави запрошення, дата і час, на які запрошується платник податків (посадова особа платника податків); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Тобто, податковому органу надане право здійснити перевірку відповідача щодо своєчасності подання декларації про доходи та повноти сплати податку з доходів фізичних осіб та.
В матеріалах справи відсутні докази, які підтверджують факт здійснення такої перевірки податковим органом та нарахування фінансових (штрафних) санкцій за порушення вимог законодавства.
Відповідно до п. 11, 17 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" податкові органи в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України мають право подавати до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна; звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
З системного аналізу норм чинного законодавства України вбачається, що податковим інспекціям не надане право звертатись до суду з позовними заявами про зобов'язання суб'єктів господарювання або фізичних осіб подати до податкового органу податкову декларацію, податкова інспекція має право здійснити перевірку суб'єкта господарювання або фізичної особи, застосувати фінансові санкції в разі встановлення порушення та у випадку несплати таких санкцій звернутись до суду з позовною заявою про їх стягнення.
За таких підстав суд вважає, що вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача подати податковому органу декларацію про доходи є неправомірними, а тому задоволенню не підлягають. .
Керуючись ст. ст. 9, 71, 86, 122, 158-163, 167, 254 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову Красилівської міжрайонної державної податкової інспекції в особі Теофіпольського відділення до ОСОБА_3 про зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.
Постанова в повному обсязі складена 09 червня 2009 року.