Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/7753/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 серпня 2022 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Атаманенка М.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Одеської міської ради про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Виконавчого комітету Одеської міської ради, в якому просить:
- скасувати рішення №263 від 30.07.2020 року Виконавчого комітету Одеської міської ради;
- Виконавчому комітету ОМР призначити службове розслідування цього ганебного інциденту, та покарати винних.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 30.07.2020 року Виконавчим комітетом Одеської міської ради було прийнято рішення №263, яким внесено зміни до рішення від 27.05.2004 року №316 Про впорядкування розрахунків за спожиті послуги водокористування та відміну тимчасових експлуатаційних норм водоспоживання, змінивши в п.1 слова, цифри та символи з 27.12.2003 р. на 27.11.2003 р..
Позивач вказав, що оскільки рішення від 27.05.2004 року №316 зовсім не існує та воно прийняте по сфальсифікованим документам, щоб ввести в оману суд у справі № 4206689/19. Позивач також вказав, що рішення від 27.05.2004 року №316, яке є нормативним актом, не було оприлюднене відповідачем, що підтверджується листом Департаменту інформації та зв`язків з громадськістю Одеської міської ради від 06.02.2020 року за № 01-18/64, а тому воно є нечинним відповідно до ст.57 Конституції України. Також позивач послався на лист Департаменту архівної справи та діловодства Одеської міської ради від 05.02.2020 року, згідно з яким в перевіреній базі даних системи електронного документообігу виконавчого комітету Одеської міської ради «Діло» за період з 2003 року по теперішній час не виявлено рішень виконавчого комітету Одеської міської ради щодо призупинення або скасування, виконання та зняття з контролю рішень виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.11.2003р. № 675 та від 27.05.2004р. № 316.
Отже, позивач наполягав, що оскаржуване рішення, яким внесено зміни до нечинного рішення № 316 підлягає скасуванню.
Ухвалою від 07.09.2020 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.
Ухвалою від 29.10.2020 року зупинено провадження у справі до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, і з урахуванням наказу голови Одеського окружного адміністративного суду від 20.10.2020 року №22-ОС/Д/С Про встановлення обмежень, спрямованих на запобігання, виникнення і поширення коронавірусної хвороби (СОVІD-19) в Одеському окружному адміністративному суді на період запровадження в Україні карантинних заходів.
Ухвалою від 04.08.2022 року за заявою позивача поновлено провадження у справі. Продовжено розгляд справи зі стадії, на якій його було зупинено, викликано сторони у судове засідання.
Ухвалою від 17.08.2022 року продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 днів.
Ухвалою від 17.08.2022 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.
У судове засідання, призначене на 30.08.2022 року о14:00 годині, з`явилися позивач та представник відповідача.
Під час судового розгляду справи позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, вважав позов необґрунтованим.
05.10.2020 року представник відповідача подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що з метою приведення норм водоспоживання у відповідність до фактичного споживання води виконавчий комітет Одеської міської ради прийняв рішення від 27.11.2003 року №675 Про впорядкування розрахунків за спожиті послуги водопостачання та затвердження експлуатаційних норм водоспоживання.
Відповідач вказав, що листом управління житлово-комунального господарства Одеської міської ради від 06.05.2004 року №481/вих повідомлено Одеського міського голову, що у зв`язку із затвердженням тимчасових експлуатаційних норм водоспоживання відповідно до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.11.2003 року № 675, спостерігається збільшення сум щомісячних нарахувань населенню за послуги з водопостачання та надходження значної кількості звернень населення з питань оплати зазначених послуг, на підставі чого запропоновано розглянути можливість збереження норм водоспоживання на попередньому рівні.
На виконання резолюції міського голови щодо вирішення порушеного питання у зазначеному листі управлінням паливно-енергетичного комплексу Одеської міської ради листом від 17.05.2004 року № 826-05/378 підготовлено проект рішення Про впорядкування розрахунків за спожиті послуги водокористування та відміну тимчасових експлуатаційних норм водоспоживання.
За наведених обставин, у зв`язку з тим, що філією Інфоксводоканал ТОВ ІНФОКС у зазначений термін не надано пропозицій щодо встановлення норм водоспоживання на рівні розрахованих науково-виробничим підприємством Центр проблем екології (м. Харків), рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.05.2004 року № 316 Про впорядкування розрахунків за спожиті послуги водокористування та відміну тимчасових експлуатаційних норм водоспоживання вирішено скасувати пункти 1, 2 рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.11.2003 року №675 Про впорядкування розрахунків за спожиті послуги водопостачання та затвердження експлуатаційних норм водоспоживання.
Разом з тим, ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 02.12.2019 року відкрито провадження у справі №420/6689/19 за позовом ОСОБА_2 до виконавчого комітету Одеської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача - ОСОБА_1 , на стороні відповідача - ТОВ Інфокс, про скасування рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.11.2003 року №675.
Під час розгляду наведеної справи №420/6689/19 юридичним департаментом Одеської міської ради, яким здійснюється представництво інтересів виконавчого комітету Одеської міської ради в судах, було виявлено, що у рішенні виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.05.2004 року №316 наявна технічна помилка, а саме: зазначено про скасування рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.12.2003 року №675 Про впорядкування розрахунків за спожиті послуги водопостачання та затвердження експлуатаційних норм водоспоживання, тоді як рішення №675 Про впорядкування розрахунків за спожиті послуги водопостачання та затвердження експлуатаційних норм водоспоживання було прийнято 27.11.2003 року.
З метою виправлення технічної помилки, допущеної при оформленні рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.05.2004 року №316, юридичний департамент Одеської міської ради направив відповідного листа до керуючої справами виконавчого комітету Одеської міської ради від 13.07.2020 року №1561 з проханням вжити заходів щодо виправлення відповідної технічної помилки шляхом внесення змін до зазначеного рішення, а саме: в його пункті 1 замінити дату скасованого рішення виконавчого комітету Одеської міської ради №675 з 27.12.2003 року на 27.11.2003 року.
На виконання резолюції Одеського міського голови від 20.07.2020 року №02.2-14/2006 департаментом міського господарства Одеської міської ради підготовлено відповідний проект рішення виконавчого комітету Одеської міської ради.
Керуючись ст.52 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, 30.07.2020 року виконавчий комітет Одеської міської ради прийняв рішення №263 Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 27 травня 2004 року №316 Про впорядкування розрахунків за спожиті послуги водокористування та відміну тимчасових експлуатаційних норм водоспоживання, яким вирішено внести зміни до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.05.2004 року №316, замінивши у пункті 1 слова, цифри та символи з 27.12.2003 року на слова, цифри та символи 27.11.2003 року.
Як вбачається з вищенаведеного, оскаржуваним у справі рішенням виконавчим комітетом Одеської міської ради виправлено допущену ним у попередньому рішенні технічну помилку.
Відповідач зазначив, що наведене рішення має виключно технічний характер, не встановлює, не змінює та не припиняє жодних прав та обов`язків третіх осіб.
Також відповідач зазначив, що на момент прийняття рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.05.2004 року законодавством не передбачалося вичерпного переліку способів оприлюднення рішень органів місцевого самоврядування.
Дійсно, листом від 06.02.2020 року № 01-18/64 департаментом інформації та зв`язків з громадськістю Одеської міської ради зазначено про відсутність у останнього даних щодо оприлюднення рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.05.2004 року №316.
Проте, відсутність інформації щодо оприлюднення рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.05.2004 року № 316 (з урахуванням того, що останнє було прийнято 16 років тому) не свідчить про сам факт неоприлюднення такого рішення, а тим більше не вказує на те, що такого рішення не існувало взагалі.
Відповідач вказав, що на сьогоднішній день усі вищезгадані рішення виконавчого комітету Одеської міської ради публічно доступні на офіційному веб-сайті Одеської міської ради.
Заслухавши вступне слово учасників справи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що з метою приведення норм водоспоживання у відповідність до фактичного споживання води виконавчий комітет Одеської міської ради прийняв рішення від 27.11.2003 року №675 Про впорядкування розрахунків за спожиті послуги водопостачання та затвердження експлуатаційних норм водоспоживання (а.с. 37-38), відповідно до якого:
1. Затверджено з 1 грудня 2003 року тимчасові експлуатаційні норми водоспоживання.
2. Комунальному підприємству Одесводоканал (Малонога О.С.) доручено до 1 березня 2004 року надати пропозиції щодо встановлення норм водоспоживання на рівні розрахованих науково-виробничим підприємством Центр проблем екології (м. Харків).
3. Рекомендовано всім водоспоживачам, підприємствам та організаціям незалежно від форм власності, встановити засоби обліку води.
4. Визначено, що поливний сезон, в тому числі полив вулиць, прибудинкових територій та зелених насаджень у місті, починається 1 квітня та закінчується 30 вересня кожного року.
5. Контроль за виконанням цього рішення покладено на заступника міського голови Прокопчука В.А.
Листом управління житлово-комунального господарства Одеської міської ради від 06.05.2004 року №481/вих повідомлено Одеського міського голову, що у зв`язку із затвердженням тимчасових експлуатаційних норм водоспоживання відповідно до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.11.2003 року №675, спостерігається збільшення сум щомісячних нарахувань населенню за послуги з водопостачання та надходження значної кількості звернень населення з питань оплати зазначених послуг, на підставі чого запропоновано розглянути можливість збереження норм водоспоживання на попередньому рівні (а.с. 43).
На виконання резолюції міського голови щодо вирішення порушеного питання у зазначеному листі управлінням паливно-енергетичного комплексу Одеської міської ради листом від 17.05.2004 року № 826-05/378 підготовлено проект рішення Про впорядкування розрахунків за спожиті послуги водокористування та відміну тимчасових експлуатаційних норм водоспоживання (а.с. 47).
У зв`язку з тим, що філією Інфоксводоканал ТОВ ІНФОКС у зазначений термін не надано пропозицій щодо встановлення норм водоспоживання на рівні розрахованих науково-виробничим підприємством Центр проблем екології (м. Харків), рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.05.2004 року №316 Про впорядкування розрахунків за спожиті послуги водокористування та відміну тимчасових експлуатаційних норм водоспоживання вирішено скасувати пункти 1, 2 рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.11.2003 року № 675 Про впорядкування розрахунків за спожиті послуги водопостачання та затвердження експлуатаційних норм водоспоживання.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 02.12.2019 року відкрито провадження у справі №420/6689/19 за позовом ОСОБА_2 до виконавчого комітету Одеської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача - ОСОБА_1 , на стороні відповідача - ТОВ Інфокс, про скасування рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.11.2003 року № 675.
Під час розгляду справи №420/6689/19 з`ясувалося, що у рішенні виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.05.2004 року № 316 наявна технічна помилка, а саме: зазначено про скасування рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.12.2003 року №675 Про впорядкування розрахунків за спожиті послуги водопостачання та затвердження експлуатаційних норм водоспоживання, тоді як рішення №675 Про впорядкування розрахунків за спожиті послуги водопостачання та затвердження експлуатаційних норм водоспоживання було прийнято 27.11.2003 року.
На запит юридичного департаменту Одеської міської ради від 31.01.2020 року щодо справи № 420/6689/19 Департамент архівної справи та діловодства Одеської міської ради листом від 05.02.2020 року № 474-11.1-29 повідомив, що в перевіреній базі даних системи електронного документообігу виконавчого комітету Одеської міської ради «Діло» за період з 2003 року по теперішній час не виявлено рішень виконавчого комітету Одеської міської ради щодо призупинення або скасування, виконання та зняття з контролю рішень виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.11.2003р. № 675 та від 27.05.2004р. № 316 (а.с.6).
Цим же листом Департамент архівної справи та діловодства Одеської міської ради вказав, що рішення виконкому Одеської міської ради за датою 27.12.2003р. № 675 не існує, тобто текст «скасувати п.1, 2 рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.12.2003р. № 675 Про впорядкування розрахунків за спожиті послуги водопостачання та затвердження експлуатаційних норм водоспоживання відповідає рішенню виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.11.2003р. № 675 Про впорядкування розрахунків за спожиті послуги водопостачання та затвердження експлуатаційних норм водоспоживання.
З метою виправлення технічної помилки, допущеної при оформленні рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.05.2004 року №316, юридичний департамент Одеської міської ради направив лист від 13.07.2020 року №1561 керуючій справами виконавчого комітету Одеської міської ради з проханням вжити заходів щодо виправлення відповідної технічної помилки шляхом внесення змін до зазначеного рішення, а саме в його пункті 1 замінити дату скасованого рішення виконавчого комітету Одеської міської ряди №675 з 27.12.2003 року на 27.11.2003 року (а.с. 57-58).
На виконання резолюції Одеського міського голови від 20.07.2020 року №02.2-14/2006 департаментом міського господарства Одеської міської ради підготовлено проект рішення виконавчого комітету Одеської міської ради (а.с. 61).
30.07.2020 року виконавчий комітет Одеської міської ради прийняв рішення №263 Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 27 травня 2004 року №316 Про впорядкування розрахунків за спожиті послуги водокористування та відміну тимчасових експлуатаційних норм водоспоживання, яким вирішено внести зміни до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.05.2004 року №316, замінивши у пункті 1 слова, цифри та символи з 27.12.2003 року на слова, цифри та символи 27.11.2003 року (а.с. 66).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.57 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов`язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом.
Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов`язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.
Відповідно до ч.5 ст.12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.52 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні (у редакції, чинній на 27.05.2004 року), виконавчий комітет ради: попередньо розглядає проекти місцевих програм соціально-економічного і культурного розвитку, цільових програм з інших питань, місцевого бюджету, проекти рішень з інших питань, що вносяться на розгляд відповідної ради
Згідно ч.11 ст.59 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні (у редакції, чинній на 27.05.2004 року), акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування доводяться до відома населення. На вимогу громадян їм може бути видана копія відповідних актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Як встановлено судом вище, оскаржуваним рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради виправлено технічну помилку, допущену при оформленні рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.05.2004 року №316.
В обґрунтування підстав для скасування оскаржуваного рішення позивач зазначає про те, що рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.05.2004 року №316 не було оприлюднене, а тому воно є нечинним.
Суд погоджується з доводами відповідача, що відсутність інформації щодо оприлюднення рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.05.2004 року №316 не свідчить про те, що такого рішення не існувало взагалі.
Вказане підтверджується архівними матеріалами щодо підготовки та прийняття цього рішення та оригіналом рішення від 27.05.2004 року №316, що досліджені у судовому засіданні за участю сторін (а.с.51-56).
Дійсно, вказані матеріали не містять відомостей про оприлюднення цього рішення після його прийняття виконкомом Одеської міської ради.
Разом з тим, суд бере до уваги, що на момент звернення позивача до суду з даним позовом, усі вищезгадані рішення виконавчого комітету Одеської міської ради публічно доступні на офіційному веб-сайті Одеської міської ради за посиланням: https://omr.gov.ua/ru/acts/committee/360/ (рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.11.2003 року № 675); https://omr.gov.ua/ru/acts/committee/180864/ (рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.05.2004 року № 316); https://omr.gov.ua/ru/acts/committee/180531/ (рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 30.07.2020року № 263).
За інформацією за наведеними вище посиланнями, зокрема, вбачається, що рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.05.2004 року № 316 оприлюднене на сайті Одеської міської ради 07.08.2020р., а рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 30.07.2020 року № 263 оприлюднене на сайті Одеської міської ради 31.07.2020р. (а.с.70, 71).
Отже, вказане рішення відповідача від 27.05.2004 року № 316 є оприлюдненим, а тому доводи позивача про його нечинність не беруться судом до уваги.
Також суд бере до уваги, що рішення відповідача від 27.05.2004 року № 316 не було оскаржене до суду, а оскаржуваним рішенням від 30.07.2020 року № 263 лише виправлено технічну помилку у рішенні від 27.05.2004 року № 316.
Згідно ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Дослідивши надані сторонами докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 30.07.2020 року № 263 відповідає приписам ч.2 ст.2 КАС України, а тому підстави для його скасування відсутні.
Також суд зазначає, що позовна вимога стосовно призначення виконавчим комітетом Одеської міської ради службового розслідування та покарання винних, по суті, є похідною від вимоги про скасування рішення від 30.07.2020 року № 263, і оскільки суд не вбачає підстав для його скасування, то і відсутні підстави для призначення відповідачем службового розслідування.
Крім того, суд погоджується з доводами відповідача, що проведення службового розслідування відповідно до Порядку проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та осіб, які для цілей Закону України Про запобігання корупції прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого постановою КМ України від 13.06.2000 року №950, є правом суб`єкта владних повноважень, що вказує на дискрецію органу місцевого самоврядування у вирішенні даного питання.
За викладених обставин, суд дійшов висновку, що дана вимога також задоволенню не підлягає.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 вказаної статті передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
За встановлених судом обставин, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 241-246, 293 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Одеської міської ради (адреса: пл. Думська, буд. 1, м. Одеса, 65026, код ЄДРПОУ 04056919) про скасування рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради №263 від 30.07.2020 року, зобов`язання Виконавчого комітету Одеської міської ради призначити службове розслідування та покарати винних відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 09 вересня 2022 року.
Суддя В.В. Андрухів