Рішення № 10612568, 12.07.2010, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
12.07.2010
Номер справи
6/293
Номер документу
10612568
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 6/29312.07.10 За позовом                              Державного підприємства «Херсонський морський торговельний                     порт»

До відповідача          Акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот»

Про                                        стягнення 96022,94 грн.

                                                                                Суддя Ковтун С.А.

Представники сторін:

від позивача Чурай Г.В. (за дов.)

від відповідачів Петровський Р.О. (за дов.)

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До господарського суду міста Києва звернулося з позовом державне підприємство «Херсонський морський торговельний порт»до акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот» про стягнення 96022,94 грн. корабельного, канального, адміністративного та санітарного збору.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем не оплачені збори за проходження Херсонським морським каналом.

Ухвалою від 21.05.2010 р. було порушено провадження у справі № 6/293, розгляд останньої призначено на 22.06.2010 р..

Відповідач у наданому суду відзиві позовні вимоги відхилив, зазначивши, що корабельний, адміністративний та санітарний збори нараховані безпідставно.

Розгляд справи відкладено на 12.07.2010 р..

Відповідачем надано докази проведення заліку вимог з оплати канального збору.

Розглянувши надані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників, всебічно та повно з’ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, об’єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:

Статтею 84 Кодексу торговельного мореплавства України передбачено, що у морському порту справляються такі цільові портові збори: корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, вантажний, адміністративний та санітарний. Інші види зборів можуть встановлюватися законодавчими актами України. Розмір портових зборів установлюється Кабінетом Міністрів України. Використання портових зборів допускається виключно за їх цільовим призначенням.

Згідно з п. 12 постанови КМУ «Про портові збори»№ 1544 від 12.10.2000 р. (далі –Постанова) для суден груп А, Б і Г нарахування корабельного збору здійснюється за кожний вхід у порт і вихід з нього за 1 куб. метр об'єму судна за ставками встановленими у даному ж пункті.

Відповідно до п. 18 Постанови нарахування канального збору здійснюється за кожне проходження каналу судном в один кінець і кожне проходження каналу судном транзитом в один кінець за 1 куб. метр об'єму судна.

Пунктом 32 Постанови передбачено, що із суден груп А, Б, В і Г адміністративний збір справляється під час кожного заходження судна у порт.

Згідно з п. 35 Постанови справляння санітарного збору передбачає: обов'язкове прийняття портом із судна всіх видів забруднень (за винятком баластних вод) за весь час стоянки судна в порту, а також виконання своїми силами і за свій рахунок операцій, пов'язаних з прийняттям забруднень (подача і прибирання плавзасобів, надання контейнерів та інших місткостей для збирання сміття, перевантажувальні операції, шлангування, відшлангування тощо); обов'язкове здавання судном у порту всіх наявних на борту видів забруднень з метою запобігання їх скиданню у море. Здавання забруднень засвідчується відповідною довідкою порту.

Протягом 2007 - 2008 років судна акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот»«Орель-6», «В. Примаков», «10-я Пятилетка», «А. Железняков», «М. Синиця», «Орель-5», «Орель-3», «Орель-1», «Днепр 1», «Днепр 2», «Днепр 4», «Орель 4», «С. Руднев», «Стефан Горшков», «Иван Кудря»(далі –Судна) проходили Херсонський морський канал і заходили до Херсонського річкового порту з метою здійснення навантажувально-розвантажувальних операцій, що сторонами не заперечується.

Державним підприємством «Херсонський морський торговельний порт»були виставлені акціонерній судноплавній компанії «Укррічфлот»рахунки фактури на оплату корабельного, канального, адміністративного та санітарного збору на загальну суму 103562,90 грн.

Відповідно до ст. 73 Кодексу торговельного мореплавства України морський порт є державним транспортним підприємством, призначеним для обслуговування суден, пасажирів і вантажів на відведених порту території та акваторії, а також перевезення вантажів і пасажирів на суднах, що належать порту.

Статтею 74 Кодексу торговельного мореплавства України встановлено, що територією морського порту є відведені порту землі; до території морського порту також належать намиті, насипані або створені із застосуванням інших гідротехнічних технологій площі, створені за рахунок порту і за користування якими не стягується плата; акваторією морського порту є відведені порту водні простори; територія та акваторія морського порту є державною власністю і надається порту в користування; відведення земельних і водних ділянок для морського порту, а також вилучення цих ділянок здійснюються в порядку, встановленому чинним законодавством України.

Пунктом 3 Правил охорони внутрішніх морських вод територіального моря України від забруднення та засмічення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.1996 р. № 269 зі змінами (далі - Правила) визначено, акваторія - це водний об'єкт або його ділянка, обмежена природними, штучними або умовними кордонами.

Згідно з вказаним пунктом Правил до внутрішніх морських вод України відносяться, зокрема, води портів України, обмежені лінією, що проходить через постійні портові споруди, які найбільше виступають у бік моря.

Статтею 5 Водного кодексу України встановлено, що до водних об'єктів загальнодержавного значення належать, зокрема, внутрішні морські води та територіальне море.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 14 Водного кодексу України до відання Кабінету Міністрів України у галузі управління і контролю за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів належить, зокрема, розпорядження водними об'єктами загальнодержавного значення.

Отже, встановлення меж та надання морському торговельному порту у користування акваторії належить до компетенції Кабінету Міністрів України.

Оскільки у період 2006-2008 р. чинним законодавством (постановою або рішенням Кабінету Міністрів України) не було визначено акваторію Херсонського морського торговельного порту, підстави для нарахування позивачем відповідачу корабельного, санітарного та адміністративного зборів відсутні, а позовні вимоги в цій частині є безпідставними та необґрунтованими.

Щодо оплати відповідачем канального збору судом встановлено наступне.

Відповідно до рахунків-фактури виставлених позивачем канальний збір становив 50544,01 грн. На час подання позову відповідачем було частково проведено оплату на суму 6163,20 грн., що відповідачем не заперечується.

Під час судового розгляду сторонами було проведено залік оплати, відповідно до якого позивачем було зараховано в оплату канального збору здійснені відповідачем платежі на загальну суму 44380,79 грн.

Відповідно до п. 1-1 ч. 1 ст. 80 ГПК України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.

Оскільки залік оплат канального збору на суму 44380,79 грн. було проведено після звернення позивача до суду, суд вважає за необхідне припинити провадження у справі в частині стягнення 44380,79 грн.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються в частині припинення на відповідача, в іншій частині на позивача. Зокрема, з відповідача підлягає стягненню 443,81 грн. державного мита та 109,08 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, 49, 80, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В частині стягнення 44380,79 грн. провадження у справі припинити.

Стягнути з акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот»(04071, м. Київ, вул. Нижній Вал, 51, код 00017733) на користь державного підприємства «Херсонський морський торговельний порт»(73000, м. Херсон, пр. Ушакова, 4, код 01125695) 443,81 грн. державного мита та 109,08 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

В іншій частині позову відмовити.

Суддя                                                                                                    С.А. Ковтун

Рішення підписано 28.07.2010 р.