Єдиний державний реєстр судових рішень ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 липня 2010 р. м. Чернівці Справа № 2а-2461/10/2470
09:42
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Левицького В.К.,
при секретарі судового засідання Левчуку Д.С..
за участю представників сторін:
позивача - Арич О.І., Доскалюк М.Г., за дорученням;
відповідача - Кройтор Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовомДержавної інспекції з контролю за цінами в Чернівецькій областідовідділу Держкомзему у Глибоцькому районіпро стягнення економічних та фінансових (штрафних) санкцій,-
ВСТАНОВИВ:
Державна інспекція з контролю за цінами в Чернівецькій області (далі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом доВідділу Держкомзему у Глибоцькому районі Чернівецької області (далі - відповідач) з вимогою про стягнення з відповідача економічної та фінансової (штрафної) санкції в розмірі 102780,00 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на те, що відповідач в добровільному порядку не сплачує до Державного бюджету України застосовані до нього економічні санкції за порушення державної дисципліни цін.
В судовому засіданні представники позивача позов підтримали та просили суд задовольнити його у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Відповідачем подано письмові заперечення проти прозову, відповідно до яких вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить суд у задоволенні позову відмовити, зазначаючи, що висновки позивача про порушення п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 01.11.2000 р. № 1619 «Про затвердження Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів» є необґрунтованими, оскільки наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України від 15.06.2001 р. № 97/298/124 «Про затвердження Розмірів оплати земельно-кадастрових робіт та послуг» визначено додатковий перелік платних земельно-кадастрових робіт та надання послуг, до якого віднесена підготовка висновків з надання земельних ділянок у користування на замовлення юридичних та фізичних осіб. За наведених обставин, вважає, що застосовані позивачем економічні санкції не підлягають стягненню.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити та надав пояснення аналогічні викладеним у запереченнях проти позову.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази по справі встановив наступне.
Відділ Держкомзему у Глибоцькому районі Чернівецької області є територіальним органом Держекомзему і підзвітний та підконтрольний відповідно, головному управлінню Держкомзему у Чернівецькій області.
Відповідно до Положення, відділ, відповідно до покладених на нього завдань, організовує та здійснює у встановленому порядку надання платних послуг згідно з переліком, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Працівниками Державної інспекції з контролю за цінами в Чернівецькій області, відповідно до плану роботи на ІІ квартал 2010 р., проведено планову перевірку Відділу Держкомзему у Глибоцькому районі Чернівецької області з питань дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів (розмірів плати) на землевпорядні роботи, роботи та послуги, повязані з оформленням документів, в тому числі, які посвідчують право власності на земельні ділянки при передачі їх у безоплатну власність громадян України, про що складено акт № 186 від 08.06.2010 р.
Проведеною перевіркою встановлено, надання відповідачем в період з 01.05.2009 р. по 30.04.2010 р. на платній основі послуги «Підготовка висновків з надання земельних ділянок у користування на замовлення юридичних та фізичних осіб», вартість якої складає 30,00 грн. за 1 висновок для фізичних осіб та 80,00 грн. за 1 висновок для юридичних осіб.
За результатами перевірки зроблено висновки про порушення відповідачем п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.11.2000 року № 1619 «Про затвердження порядку виконання земельно-кадастрових робіт на надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів», в результаті чого останнім необґрунтовано отримано виручку за надання послуги «Підготовка висновків з надання земельних ділянок у користування на замовлення юридичних та фізичних осіб» у сумі 34260,00 грн.
На підставі висновків акту перевірки, 11.06.2010 р. відповідачем винесено рішення № 42 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, згідно якого вирішено вилучити у відповідача в дохід державного бюджету 34260,00 грн. необґрунтовано отриманої виручки та 68520,00 грн. (34260 Х 2) штрафу.
Крім цього, позивачем направлено відповідачу претензію № 42 від 11.06.2010 р. щодо самостійного перерахування до Державного бюджету України застосованої економічної санкції за порушення державної дисципліни цін, яку відповідачем залишено без задоволення.
Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позову, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову частково з огляду на таке.
Основні принципи встановлення і застосування цін і тарифів та організацію контролю за їх дотриманням на території республіки визначаються Законом України «Про ціни та ціноутворення» від 03.12.1990 р. № 507-XII (далі Закон № 507-XII).
Згідно ст. 4 цього Закону повноваження визначати перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, а також визначати повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів) надано виключно Кабінету Міністрів України.
Відповідно до п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.11.2000 року № 1619 «Про затвердження Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів» ( далі Постанова № 1619) державні органи земельних ресурсів можуть виконувати та надавати на платній основі такі види земельно-кадастрових робіт і послуг: розроблення нормативно-технічної та науково-методичної документації з питань землевпорядних, ґрунтових, геоботанічних, радіологічних, лісотипологічних, містобудівних та інших обстежень і розвідувань земельних угідь з метою отримання земельно-кадастрової інформації; виготовлення планово-картографічних матеріалів;проведення спеціальних обстежень і розвідувань, в тому числі збирання, обробка, аналіз, зберігання, надання та публікація земельно-кадастрової інформації;проведення землевпорядних та землеоціночних робіт, у тому числі грошова оцінка земель та експертна грошова оцінка земельних ділянок; проведення робіт з паспортизації земельних ділянок; внесення записів до державного реєстру земель;розроблення проектів оптимізації структури земельних угідь новостворених господарств;складання схем землеустрою, розроблення техніко-економічних обґрунтувань з використання й охорони земельних ресурсів, визначення меж земельних ділянок, а також виконання інших робіт щодо проведення землеустрою; проведення державної землевпорядної експертизи; надання консультацій з питань оформлення прав на земельні ділянки, державного земельного кадастру, кількісної та якісної характеристики земельних угідь, економічної та грошової оцінки земель, інших питань використання та охорони земель; підготовка дублікатів державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, сертифікатів на право на земельну частку (пай); публікація матеріалів статистичних даних про стан та склад земельних угідь; розповсюдження статистичної та іншої інформації на паперових і електронних носіях;підготовка та видання довідників, збірників, бюлетенів, брошур, буклетів тощо; підготовка та надання аналітичних записок щодо стану земельних ресурсів України, земельно-кадастрової інформації на замовлення, відомостей з бази даних державного земельного кадастру; розроблення програмного забезпечення та технології автоматизованої обробки даних; запровадження та експлуатація програмно-технічних комплексів для збирання, обробки, систематизації, зберігання та аналізу земельно-кадастрової інформації; підготовка та підвищення кваліфікації спеціалістів-землевпорядників, супроводження процесу автоматизованого ведення державного земельного кадастру, інших спеціалістів у галузі використання, оцінки та охорони земель; надання витягів з державного земельного кадастру; надання витягів з Державного реєстру оцінювачів з експертної грошової оцінки земельних ділянок.
Відповідно до п.2 Постанови № 1619 виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг здійснюється на платній основі відповідно до поданих заяв та укладених договорів. Згідно п. 8 Постанови № 1619 відповідальність за дотримання встановленого порядку надання земельно-кадастрової інформації та послуг на платній основі, визначення їх вартості несуть державні органи земельних ресурсів.
З огляду на вищенаведене державні органи земельних ресурсів мають право стягувати плату, встановлену спільним наказом Державного комітету по земельних ресурсах, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України № 97/298/124 від 15.06.2001 року лише, за ті види землевпорядних робіт та послуги, право які надавати на платній основі їм надано Постановою № 1619.
Згідно ч. 1 ст. 14 Закону № 507-XII вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Відповідач зобовязання по сплаті застосованих економічних санкцій належним чином не виконував, у результаті виникла заборгованість по економічних санкціях у розмірі 102780,00 грн., яку він зобовязаний сплатити.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Відповідно п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. На час вирішення справи відповідач не надав доказів відсутності або погашення ним в добровільному порядку застосованої економічної санкції, або оскарження рішення в судовому порядку.
З урахуванням вищенаведених у справі обставин суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підтверджуються матеріалами справи та доказами наявними в ній, є правомірними та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до ст. 94 КАС України, стягненню з відповідача не підлягають.
У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 129 Конституції України. ст. ст. 2, 71, 86, 94, 158, 160-163 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Стягнути з відділу Держкомзему у Глибоцькому районі Чернівецької області (60400, Чернівецька область, с.м.т. Глибока, вул. Піонерська, 2 "А", ідентифікаційний код 26075099) в дохід Державного бюджету України економічні та фінансові санкції в сумі 102780,00 грн.
3. В частині стягнення судових витрат відмовити.
Порядок та строки набрання постановою законної сили та оскарження.
Постанова відповідно до ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складання її в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено та підписано судом 02.08.2010 р.
Суддя В.К. Левицький