ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 липня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-1653/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Шевякова І.С.,
при секретарі Мушук В.В.,,
за участю:
представників позивача - Мороховець М.А., Павленка В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Кредитпромбанк"до Управління Пенсійного фонду України Автозаводського району м. Кременчукапро скасування вимоги про сплату боргу, -
В С Т А Н О В И В:
22 квітня 2010 року Публічне акціонерне товариство "Кредитпромбанк"звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України Автозаводського району м. Кременчукапро скасування вимоги про сплату боргу.
В обґрунтування позовних вимог позивачем було зазначено, що за результатами проведеної планової перевірки Кременчуцької філії ПАТ "Кредитпромбанк" з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування від суми операцій з купівлі продажу безготівкової іноземної валюти за гривню, здійсненої як для власних потреб, так і за дорученням клієнтів за період з 01.06.2009 року по 28.02.2010 року, складений акт № 4 від 09.04.2010 року. На підставі вказаного акту була прийнята вимога про сплату боргу в сумі 1362,15 грн. від 09.04.2010 року № Ю 682, яка, як зазначає позивач, є незаконною та такою, що підлягає скасуванню. ПАТ "Кредитпромбанк" сплачував відповідний збір за ставкою 0,2 відсотка протягом січня-лютого 2010 року, оскільки статтею 14 Закону України "Про систему оподаткування" збір на обов'язкове державне пенсійне страхування належить до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів). Статтями 6 та 77 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" було встановлено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування на рівні 0,2 % від суми придбання іноземної валюти та визначено, що він є джерелом формування спеціального фонду Державного бюджету на 2009 рік.
Відповідно до статті 46 Бюджетного кодексу України до прийняття закону про Державний бюджет України на поточний бюджетний період податки, збори (обов'язкові платежі) та інші надходження справляються відповідно до закону про Держбюджет на попередній бюджетний період та інших нормативно-правових актів.
Крім того до 09 березня 2010 року відповідно до пунктів З та 4 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1740 від 03.11.1998 року було закріплено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти у розмірі 0,2%.
До того ж підпунктом 1 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України № 1414 від 29.12.2009 року «Про заходи щодо організації бюджетного процесу у 2010 році»встановлено, що до набрання чинності Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" Державному казначейству зараховувати податки, збори (обов'язкові платежі) та інші надходження до державного і місцевих бюджетів відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та інших нормативно-правових актів.
В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги, просили позов задовольнити повністю.
В судове засідання відповідач не з'явився, до суду надав заяву про розгляд справи без участі його представника та письмове заперечення, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог, оскільки вважає оскаржувану вимогу законною та обґрунтованою. В обгрунтування своїх заперечень посилався на те, що при проведенні планової перевірки Кременчуцької філії ПАТ "Кредитпромбанк" встановлено, що при здійсненні в січні - лютому 2010 року операцій з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню в порушення вимог п. 6 ст. 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" позивач сплатив збір за ставкою 0,2 % замість 0,5 %, у зв'язку із чим не доплачено збір в сумі 1362,15 грн., що зафіксовано в акті перевірки № 4 від 09.04.2010 року. Відповідно до вказаного акту перевірки та на підставі пункту 8.2 "Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", Кременчуцькій філії ПАТ "Кредитпромбанк" надіслано вимогу № Ю - 682 від 09.04.2010 року про сплату боргу в сумі 1362,15 грн.
Суд, заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи, повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору, встановив наступне.
Позивач, Публічне акціонерне товариство "Кредитпромбанк" (ідентифікаційний код 21666051) зареєстроване юридичною особою 20.05.1997 року Печерською районною у м. Києві державною адміністрацією, та має ряд філій, в тому числі і Кременчуцьку філію ПАТ "Кредитпромбанк" (ідентифікаційний код 33151661).
Відповідно до копії "Положення про Кременчуцьку філію ПАТ "Кредитпромбанк" за своїм правовим статусом Кременчуцька філія ПАТ "Кредитпромбанк" не має статусу юридичної особи.
З 08.04.2010 року працівниками Управління Пенсійного фонду України в Автозаводському районі м. Кременчука Полтавської області була проведена планова перевірка Кременчуцької філії ПАТ "Кредитпромбанк" з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування від суми операцій з купівлі продажу безготівкової іноземної валюти за гривню, здійсненої як для власних потреб, так і за дорученням клієнтів за період з 01.06.2009 року по 28.02.2010 року.
За результатами перевірки був складений акт № 4 від 09.04.2010 року, в якому встановлено порушення п. 6 ст. 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування". Внаслідок чого Кременчуцької філії ПАТ "Кредитпромбанк" донараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування за січень-лютий 2010 року в сумі 1362,15 грн.
На підставі вказаного акта була прийнята вимога № Ю-682 від 09.04.2010 року про сплату боргу в сумі 1362,15 грн.
Відповідно до пункту 5 статті 1 Закону України "Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування", платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи, що здійснюють операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню. Платниками збору з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню є юридичні особи - резиденти, нерезиденти, постійні представництва юридичної особи - нерезидента, власники корпоративних картрахунків іноземної валюти, банки - члени міжнародних платіжних систем, банки (у тому числі уповноважені банки з операцій за власними зовнішньоекономічними договорами) та фізичні особи, в тому числі нерезиденти, що здійснюють операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню. Банки та їх установи зобов'язані нараховувати, утримувати та одночасно із подачею заявки на купівлю іноземної валюти, здійснювану ними за власними операціями і від імені та за рахунок клієнтів таких банків, сплачувати до спеціального фонду державного бюджету додатковий збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі, встановленому цим Законом, від суми операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню, зазначеної у такій заявці, вести податковий облік та подавати звітність органам Пенсійного фонду України.
Згідно із пунктом 6 статті 4 Закону України "Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування", для платників збору, визначених пунктом 5 статті 1 цього Закону, - 1 відсоток від об'єкта оподаткування, визначеного пунктом 4 статті 2 цього Закону, а з 2008 року - 0,5 відсотка об'єкта оподаткування, визначеного пунктом 4 статті 2 цього Закону.
Статтею 77 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" було встановлено, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню протягом 2009 року справляється в розмірі 0,2 відсотка.
Таким чином, суд вважає, що ставка збору на обов'язкове державне пенсійне страхування від суми операцій з купівлі продажу безготівкової іноземної валюти за гривню, на рівні 0,2 відсотка діяла лише протягом 2009 року, а з 01 січня 2010 року підлягала застосуванню ставка сплати збору на рівні 0,5 відсотка, визначена пунктом 6 статті 4 Законом України "Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування", оскільки вона не була скасована чи змінена.
Відповідно до частини третьої статті 5 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", суми збору, донараховані під час перевірок органами державної податкової служби та органами державної контрольно-ревізійної служби, та фінансових санкцій перераховуються до Пенсійного фонду України у повному обсязі без спрямування їх на розвиток матеріально-технічної бази цих органів.
Таким чином, відповідачем було правомірно донараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування від суми операцій з купівлі продажу безготівкової іноземної валюти за гривню, а вимога № Ю 682 про сплату боргу в сумі 1362,15 грн. винесена в межах компетенції відповідача та згідно вимог законодавства.
Відповідно до частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач довів суду правомірність донарахування збору на обов'язкове державне пенсійне страхування від суми операцій з купівлі продажу безготівкової іноземної валюти за гривню, пред'явлення вимоги про сплату боргу, та відсутність з його боку порушень прав та охоронюваних законом інтересів позивача, а тому суд вважає, що позовні вимоги безпідставні, необгрунтовані та задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову відмовити.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 02 серпня 2010 року.
СуддяІ.С. Шевяков