Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 серпня 2022 року м. Київ № 640/1236/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Донця В.А., розглянув у спрощеному позовному провадженні без виклику повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Національної поліції України про зобов`язання вчинити дії.
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про зобов`язання Національної поліції України зарахувати головному інспектору 3-го відділу 3-го управління Департаменту оперативної підтримки рядовому поліції Яремчуку А.О. до стажу служби в поліції, який надає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, вислугу років у податковій міліції Державної податкової адміністрації та Державної фіскальної служби з 09.08.1999 по 15.02.2019.
Ухвалою суду від 23.01.20120 відкрито провадження в адміністративній справі, постановлено здійснювати судовий розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено строки для подання заяв по суті та доказів. На підставі розпорядження керівника апарату та протоколу про автоматичний розподіл - справу передано судді Донцю В.А.
Ухвалою суду від 05.07.2021 постановлено здійснювати судовий розгляд справи в спрощеному провадженні без повідомлення (виклику) сторін, надано час сторонам для подання заяв по суті.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не включено стаж служби в податковій міліції до стажу служби в поліції.
Національна поліція України подала до суду відзив, відповідно до якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки згідно з частиною другою статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" служба в податковій міліції не зараховується до стажу служби в поліції, що дає право для виплати поліцейському надбавки за стаж служби. У відзиві наголошено, що "органи внутрішніх справ" та "органи державної податкової служби" є різними державними органами, окремими центральними органами виконавчої влади, а тому прирівняння служби в податковій міліції до служби в органах внутрішніх справ України не допускається.
Також представник відповідача зазначив, що наказом Національної поліції України від 05.05.2020 №459 о/с підполковника поліції ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції за пунктом 4 частини першої статті 77Закону України про національну поліцію.
Розглянувши заяви по суті, дослідивши письмові докази, суд установив.
Відповідно до трудової книжки від 31.01.2019 серія НОМЕР_1 та послужного списку, ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) з 09.08.1999 по 15.02.2019 проходив службу в органах податкової міліції.
Наказом від 07.03.2019 №39 о/с ОСОБА_1 прийнято на службу до Національної поліції України.
Наказом національної поліції України від 01.04.2019 №337 о/с рядового поліції ОСОБА_1 призначено головним інспектором 3-го відділу 3-го управління у порядку просування по службі.
Листом від 24.12.2019 №Я-2447/12//1/2/01-2019 Департамент кадрового забезпечення Національної поліції України повідомив позивача на його звернення від 17.12.2019, що при підготовці наказу Національної поліції України від 01.04.2019 №337 о/с про призначення головним інспектором 3-го відділу 3-го управління Департаменту оперативної підтримки встановлено стаж служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, станом на 01.04.2019 - 00 років 00 місяців 20 днів, до якого зараховано службу в поліції з 12.03.2019 до 01.04.2019.
Вважаючи дії відповідача щодо обчислення вислуги років протиправними, позивач звернувся з позовом до суду.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII.
Відповідно до частини першої статті 59 Закону України "Про національну поліцію" служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Згідно зі статтею 78 Закону України "Про національну поліцію" стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки (частина перша). До стажу служби в поліції зараховуються: служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих; дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР (пункти 1-6 частини другої).
Відповідно до Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 №509-XII (у редакції, чинній станом на час проходження позивачем служби в податковій міліції, втратив чинність з 12.08.2012) податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних органів державної податкової служби, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції (частина перша статті 19); особи начальницького складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ (частина перша статі 24); держава гарантує правовий і соціальний захист осіб начальницького складу податкової міліції та членів їх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 Закону України "Про міліцію" (стаття 26).
Частиною четвертою статті Закону України "Про державну податкову службу в Україні" встановлювалось, що особам, яких прийнято на службу до податкової міліції на посади начальницького складу, присвоюються такі спеціальні звання: Вищий начальницький склад: генерал-лейтенант податкової міліції, генерал-майор податкової міліції. Старший начальницький склад: полковник податкової міліції, підполковник податкової міліції, майор податкової міліції. Середній начальницький склад: капітан податкової міліції, старший лейтенант податкової міліції, лейтенант податкової міліції. Молодший начальницький склад: старший прапорщик податкової міліції, прапорщик податкової міліції.
Відповідно до наказу Державної фіскальної служби України від 01.09.2016 №3066-О ОСОБА_1 встановлено спеціальне звання підполковник податкової міліції.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби у зв`язку з проведенням адміністративної реформи в України" від 05.07.2012 №5083-VI (набрав законної сили 12.08.2012) ПК України доповнено розділами XVIII-1 та XVIII-2.
Зокрема, змінами до ПК України встановлено: особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (пункт 353.1 статті 353); держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист" (пункту 356.1 статті 356).
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.1996 №1486 "Про деякі питання проходження служби в податковій поліції" до врегулювання в установленому порядку питань проходження служби в податковій поліції поширено на працівників податкової поліції дію "Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.1991 №114.
Як уже зазначалось, позивач проходив службу в податковій міліції з 09.08.1999 по 15.02.2019 на посадах начальницького складу. Отже, під час проходження позивачем служби в органах податкової міліції згідно з Законом України "Про державну податкову службу в Україні" та ПК України на нього, як службовця начальницького складу податкової міліції, поширювались гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".
З огляду на проаналізоване правове регулювання та встановлені обставини, суд погоджується з доводами позивача, що його служба в органах податкової міліції має такий же правовий статус як і служба в органах внутрішніх справ на посадах начальницького складу, тому така служба підлягає зарахуванню до вислуги років в поліції на підставі пункту 3 частини другої статті 78 Закону України "Про Національну поліцію", що дає право позивачу на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки з урахуванням відповідної вислуги років (наприклад, постанови Верховного Суду від 07.10.2020 №826/16143/18, від 13.08.2021 №440/1564/20, від 02.06.2022 справа № 280/8419/20).
З огляду на викладене, суд доходить висновку про необґрунтованість не зарахування Національною поліцією України до вислуги років ОСОБА_1 служби в податковій міліції, відповідно підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов`язання Національної поліції України зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 стаж служби в податковій міліції за період з 09.08.1999 по 15.02.2019 до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" з урахуванням відповідної вислуги років.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн. (квитанція від 09.01.2020 №37). Оскільки позов задоволено повністю, сторонами не надано інших доказів понесення судових витрат, на користь позивача підлягають присудженню судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Зобов`язати Національну поліцію України зарахувати головному інспектору 3-го відділу 3-го управління Департаменту оперативної підтримки рядовому поліції ОСОБА_1 стаж служби в податковій міліції за період з 09 серпня 1999 року по 15 лютого 2019 року до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" від 02 липня 2015 року №580-VIII, з урахуванням відповідної вислуги років.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Національної поліції України.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Національна поліція України (ідентифікаційний номер 40108578, місцезнаходження: 01601, місто Київ, вулиця Академіка Богомольця, будинок 10).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя В.А. Донець