Постанова № 10608665, 21.07.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.07.2010
Номер справи
2а-4563/10/1270
Номер документу
10608665
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №2.32

ПОСТАНОВА

Іменем України

21 липня 2010 року Справа № 2а-4563/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: Судді:Ірметової О.В. при секретарі: Колеснікової Я.А., За участю сторін:

представник позивача: Броннікової І.А., Летенко Є.А.,

представник відповідача: Шуби В.Ю., Лець І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за адміністративним позовом Комунального підприємства «Алчевський міський ринок» до Контрольно-ревізійного відділу у м.Алчевську про визнання неправомірною вимоги, -

ВСТАНОВИВ:

10 червня 2010 року до суду надійшов адміністративний позов Комунального підприємства «Алчевський міський ринок» до Контрольно-ревізійного відділу у м.Алчевську про визнання неправомірною вимоги.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що КП «Алчевський міський ринок» Алчевським КРО пред'явлена вимога від 14.05.2010 р. щодо усунення фінансових порушень за результатами проведеною ревізії. У п. З вищезгаданій вимоги Алчевський КРО вказує на необхідність корегування у бухгалтерському обліку вартості нематеріального активу на право постійного користування земельною ділянкою у бік зменшення на суму 12 610 605,60 грн. Також у п. 4 вищезгаданій вимоги Алчевський КРО вказує на необхідність проведення експертної оцінки вартості земельної ділянки.

У акті ревізії дотримання вимог законодавства щодо законності та правильності відображення в обліку підприємства вартості земельних ділянок, встановлено, що згідно з рішенням Алчевської міської ради від 28.05.2009 №44/34 «Про надання КП «Алчевський міський ринок» земельної ділянки по вул. Менжинського, 44-ж» передано у постійне користування земельну ділянку для організації та експлуатації ринку на вул. Менжинського, 44-ж, площею 3, 1165 га.

Ревізією правильності визначення нематеріальних активі, правильності, повноти і своєчасності відображення операцій придбання, обліку та вибуття нематеріальних активів, встановлено завищення вартості нематеріальних активів на загальну суму 12610605,60 грн. внаслідок неправильного оприбуткування по бухгалтерському обліку КП «Алчевський міський ринок» нематеріального активу -Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою від 28.05.2009.

Позивач з висновками Алчевського КРО не згоден, вважає, що вимога про усунення порушень законодавства була предявлена безпідставно, у звязку з чим просив суд визнати неправомірними порушення позивача, в частині завищення в бухгалтерському обліку вартості нематеріальних активів на загальну суму 12610605,60 грн., а також не проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки та права на неї, викладені Алчевським КРО в акті ревізії фінансово - господарської діяльності у комунальному підприємстві «Алчевський міський ринок».

07.07.2010 року представником позивача було надано заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої позивач просить суд визнати вимогу від 14.05.2010 року №130-14\456 щодо усунення фінансових порушень за результатами ревізії у КП «Алчевський міський ринок», в частині завищення у бухгалтерському обліку вартості нематеріальних активів на загальну суму 12010605,60 грн., а також вимогу на проведення експертної грошової оцінки права на земельну ділянку неправомірною.

Представники позивача в судовому засіданні підтримали уточнені позовні вимоги, дали пояснення аналогічні позову, просили суд задовольнити позовні вимоги.

Представники відповідача в судовому засіданні не визнали позовні вимоги, просили суд відмовити в їх задоволенні надали суду заперечення.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, вивчивши матеріали справи та дослідивши докази, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивач - комунальне підприємство «Алчевський міський ринок» зареєстроване виконавчим комітетом Алчевської міської ради і. н. 36369062.

З державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ №170811 вбачається, що з 28 травня 2009 року КП «Алчевський міський ринок» має у постійному користуванні земельну ділянку, площею 3,1165 га за адресою: Луганська область, м. Алчевськ, вул. Менжинського, 44-ж (а.с.39).

20.04.2010 року відповідачем - Контрольно-ревізійним відділом у м.Алчевську було проведено ревізію фінансово-господарської діяльності КП «Алчевський міський ринок» за результатами якої складено акту ревізії від 20.04.2010 № 130-21/008.

З акту ревізії від 20.04.2010 № 130-21/008 вбачається, що згідно з рішенням Алчевської міської ради від 28.05.2009 №44/34 «Про надання КП «Алчевський міський ринок» земельної ділянки по вул. Менжинського, 44-ж» передано у постійне користування земельну ділянку для організації та експлуатації ринку на вул. Менжинського, 44-ж, площею 3,1165 га.

Як зазначено актом ревізії та не заперечувалося в судовому засіданні сторонами, за бухгалтерським обліком КП «Алчевський міський ринок» вказана земельна ділянка площею 3,1165 га відповідно до п. 1 розділу III «Облік активів» Положення про порядок бухгалтерського обліку окремих активів та операції підприємств державного, комунального секторів економіки і господарських секторів економіки і господарських організацій, які володіють та/або користуються об'єктами державної, комунальної власності, затвердженого наказом Мінфіну України від 19.12.2006 № 1213 обліковувалася на субрахунку 122 «Право використання майна» як право КП «Алчевський міський ринок» на постійне користування вказаною земельною ділянкою.

Також , ревізією правильності визначення нематеріальних активі, правильності, повноти і своєчасності відображення операцій придбання, обліку та вибуття нематеріальних активів, встановлено завищення вартості нематеріальних активів на загальну суму 12610605,60 грн. внаслідок неправильного оприбуткування по бухгалтерському обліку КП «Алчевський міський ринок» нематеріального активу -Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ № 170811 від 28.05.2009.

14.05.2010 року на підставі акту ревізії від 20.04.2010 № 130-21/008 КП «Алчевський міський ринок» пред'явлена вимога № 130-14Н/456 від 14.05.2010 р. щодо усунення фінансових порушень за результатами проведеною ревізії.

З пункту 3 зазначеної вимоги вбачається, що Алчевський КРО вказує на необхідність корегування у бухгалтерському обліку вартості нематеріального активу на право постійного користування земельною ділянкою у бік зменшення на суму 12 610 605,60 грн. У пункті 4 вимоги Алчевський КРО вказує на необхідність проведення експертної оцінки вартості земельної ділянки оскільки КП «Алчевський міський ринок» не проведено експертну грошову оцінку вищезазначеної земельної ділянки для відображення її вартості та права користування у бухгалтерському обліку, чим було порушено вимоги ст. 13 Закону України від 11.12.2003 № 1278- IV «Про оцінку земель».

Суть спору полягає в застосуванні сторонами різного методу грошової оцінки земельної ділянки: позивачем - справедливої вартості на дату отримання, відповідачем експертної грошової оцінки земельної ділянки.

У п. 13 П(С)БО 8 «Нематеріальні активи» визначено, що первісною вартістю безоплатно отриманих нематеріальних активів є їх справедлива вартість на дату отримання з урахуванням витрат, передбачених пунктом 11 цього Положення (Стандарту).

Відповідно до п. 11 П(С)БО 8 «Нематеріальні активи» значиться, що первісна вартість придбаного нематеріального активу складається з ціни (вартості) придбання (крім отриманих торговельних знижок), мита, непрямих податків, що не підлягають відшкодуванню, та інших витрат, безпосередньо пов'язаних з його придбанням та доведенням до стану, у якому він придатний для використання за призначенням.

За бухгалтерським обліком КП «Алчевський міський ринок» значаться здійсненими витрати, безпосередньо пов'язані з придбанням вищевказаного нематеріального активу щодо права підприємства на постійне користування земельною ділянкою площею 3,1165 га у загальній сумі 22816,76 грн.

Відповідно до ст.5 Закону України від 11.12.2003 №1378-ІУ «Про оцінку земель» (далі - Закон №1378) передбачено, що «Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель. Експертна грошова оцінка ( земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об'єкта оцінки...».

Крім того, відповідно до ст.13 Закону №1378 значиться, що для відображення вартості земельних ділянок та права користування земельними ділянками у бухгалтерському обліку відповідно до законодавства України проводиться експертна грошова оцінка земельних ділянок.

Експертна грошова оцінка земельної ділянки та права на неї, проведення якої регламентується Методикою експертної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2002 №1531.

У п.3 вищевказаної Методики передбачено, що експертна грошова оцінка передбачає визначення не тільки ринкової оцінки (імовірної ціни продажу на ринку) за яку він може бути проданий (придбаний) або іншим чином відчужений на дату оцінки відповідно до умов договору, але і визначення іншого виду вартості об'єкта оцінки, в тому числі - і для бухгалтерського обліку.

При цьому, п.48 вищевказаної Методики передбачено, що при визначенні вартості права постійного користування застосовується метод прямої капіталізації очікуваного додаткового доходу.

Аналізуючи вищенаведені законодавчі норми, суд дійшов до висновку, що позивачем було порушено норми ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» щодо експертної оцінки земельної ділянки переданої Алчевською міською радою у користування, що призвели до завищення вартості нематеріального активу щодо права на постійне користування земельною ділянкою площею 3,1165 га. на суму 12610605,60 грн., а тому вимоги КРУ в частині здійснення коригування вартості нематеріального активу по бухгалтерському обліку в сторону зменшення та проведення експертної оцінки вартості земельної ділянки площею 3,1165 га, на яку є Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою від 28.05.2009 року серії ЯЯ №170811, є законними та обґрунтованими.

За таких підстав суд дійшов до висновку, що позовні вимоги КП «Алчевський ринок» необґрунтовані та такі, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 17, 87, 89, 94, 98, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог Комунального підприємства «Алчевський міський ринок» до Контрольно-ревізійного відділу у м.Алчевську про визнання вимоги від 14.05.2010 року в частині усунення фінансових порушень неправомірною відмовити.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови складено та підписано 26 липня 2010 року.

СуддяІрметова О.В.