Постанова № 10608501, 16.06.2010, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2010
Номер справи
2а-2600/10/0870
Номер документу
10608501
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2010 року <Текст >Справа № 2а-2600/10/0870

(11 год. 25 хв.)

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ЩербакаА.А., при секретарі Запара О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «ВП Електрум»» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «ВП Електрум»» про стягнення адміністративно господарських санкцій та пені у розмірі 13287 грн. 29 коп. за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році.

У позовній заяві Фонд зазначив, що відповідачем не виконується норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів. Беручи до уваги зазначену обставину позивачем були нараховані штрафні санкції, які не були сплачені ТОВ «ВП Електрум» у встановлений термін. Просить стягнути суму адміністративно-господарських санкцій та пені у розмірі 13287 грн. 29коп..

У судовому засідання представником позивача подана заява про зменшення позовних вимог у звязку із тим, що відповідачем надані додаткові докази, що підтверджують іншу середньооблікову кількість інвалідів. Просить стягнути з ТОВ «ВП Електрум» суму адміністративно-господарських санкцій та пені у розмірі 6643 грн. 78 коп. Відповідно до ст. 51 КАС України позивач може зменшити розмір позовних вимог у будь-який час до закінчення судового розгляду. Зменшення позовних вимог прийняте судом.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення первинних позовних вимог заперечила. Надала письмові заперечення, у яких вказала, що у звіті за формою 10-ПІ невірно розраховано середньооблікову кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавство встановлена інвалідність. Зазначає, що середньооблікова кількість інвалідів становить 1 особа. Заперечення обґрунтовує положеннями Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 за №286. Просить частково відмовити у позові частково у умі 6590 грн. 31 коп. штрафних санкцій та пені у розмірі 53 грн. 19 коп.

У судовому засіданні представник відповідача уточнені позовні вимоги у сумі 6643 грн. 78 коп. визнала у повному обсязі. Відповідно до ст.ст..51, 136 КАС України відповідач протягом усього часу розгляду справи може визнати адміністративний позов. Визнання адміністративного позову прийняте судом.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази, враховуючи визнання представником відповідача уточнених позовних вимог, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судом встановлено, що ТОВ «ВП Електрум» відноситься до субєктів підприємницької діяльності, яким, відповідно до ст.. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлюється норматив робочих місць по працевлаштуванню інвалідів.

ТОВ «ВП Електрум» подано звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів, зареєстрований за № 020563 (форма 10-ПІ річна-поштова). Відповідно до даних зазначеного звіту середньооблікова кількість штатних працівників, що працювали у відповідача становить 62 (рядок 01). Відповідачем у звіті вказано, що кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до ст.. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» становить 2 особи (рядок 03). Згідно з даними звіту, середньооблікова кількість штатних працівників інвалідів на підприємців становить 0 (рядок 02), що менше встановленого нормативу.

У судове засідання представником відповідача подані відповідні копії посвідчень, витяги з наказів про звільнення та про прийняття на роботу осіб, що мають статус інваліда, копії особових карток працівників, копії трудових книжок працівників, що мають статус інваліда, копії табелів обліку робочого часу та копії платіжних відомостей про нарахування та виплату заробітної плати. Матеріалами справи встановлено, що протягом 2009 року у ТОВ «ВП Електрум»» працювали інваліди ОСОБА_1 з 01.07.2009 до кінця року, тобто 6 місяців, ОСОБА_2 з 14.09.2009 до кінця року, тобто 3,5 місяців.

Згідно з положеннями п. 3.2.5 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28 вересня 2005 р. N 286 Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 листопада 2005 р. за N 1442/11722Середньооблікова кількість штатних працівників за період з початку року (у тому числі за квартал, півріччя, 9 місяців, рік) обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової кількості штатних працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно, та ділення одержаної суми на кількість місяців у цьому періоді, тобто відповідно на 2, 3, 4, ... 12.

Таким чином, середньооблікова кількість інвалідів, яка працювала на підприємстві становить 1 особи, а не 0, як було вказано у звіті форми 10-ПІ за 2009 рік. Тобто, правильною чисельністю, яка повинна бути зазначена у рядку 02 звіту 10-ПІ є 1 особи.

Відповідно до даних звіту форми 10 ПІ, середньорічна заробітна плата штатного працівника ТОВ «ВП Електрум»» становить 6590 грн. 33 коп.. Таким чином, відповідно до вимог ч.1 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» сума адміністративно-господарських санкцій становить 6590,33 х (2-1)= 6590 грн. 33 коп.

Відповідно до ч.8 ст.69 Господарського кодексу України підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до Закону кількість робочих місць для працевлаштування неповнолітніх, інвалідів, інших категорій громадян, які потребують соціального захисту. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється Законом.

Згідно ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.

Відповідно до ч.4 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. N 70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства подають інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Як встановлено поясненнями представника відповідача ТОВ «ВП Електрум» не проводило інформування органів зайнятості населення про наявність вакантних місця для працевлаштування інвалідів, також не проводилося інформування населення про наявність таких вакансій через засоби масової інформації.

Частиною 1 ст.20 Закону встановлено, що підприємства (об'єднання), установи і організації незалежно від форми власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом. Для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності та господарювання, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір штрафних санкцій за робоче місце, не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (об'єднанні), у відповідній установі, організації.

Згідно з положень ч.4 ст. 20 зазначеного Закону адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.

Відповідно до п.2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. N 70, роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів (далі - відділення Фонду) за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на балансовий рахунок 3510 в установах Національного банку, відкритий в органах Державного казначейства, або на балансовий рахунок 2510 в установах комерційних банків до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. П.4. зазначеного Порядку встановлює, що порушення строків сплати суми адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний календарний день прострочення.

Пункт 3.7 Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15 травня 2007 р. N 223 встановлює, що у поданій позовній заяві за невиконання нормативу щодо працевлаштування інвалідів до відповідної судової інстанції відділення Фонду розраховує суму пені на дату її подання.

Відповідно до постанови Правління Національного Банку України «Про регулювання грошово-кредитного ринку» від 12 серпня 2009 року, облікова ставка НБУ становить 10,25%

Термін прострочення на дату подання позовної заяви становив 27 днів, таким чином, сума пені становить 53 грн. 46 коп..

Крім того, сума адміністративно-господарських санкцій та пені підтверджується контр розрахунком, наданим до матеріалів справи представником відповідача..

Згідно п.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Отже, матеріали справи свідчать про те, що підприємством не виконано вимог чинного законодавства щодо нормативу робочих місць працевлаштування інвалідів у 2009 році в обсязі, встановленому законодавством. Таким чином, суд приходить до думки, що позовні вимоги про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій у розмірі 6590 грн. 32 коп. та пені у розмірі 53 грн. 46 коп. підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладено, ст.ст. 94, 158, 161-163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «ВП Електрум» (69002, м. Запоріжжя, вул. Грязнова, 2, кв. 84, ЄДРПОУ 33210758) на користь Державного бюджету Жовтневого району м. Запоріжжя (р/р 31213230700003, код ЄДРПОУ 34677124, ГУДКУ у Запорізькій області МФО 813015, 50070000 «Платежі до Фонду соціального захисту інвалідів за 2009 рік») суму адміністративно господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році у розмірі 6643 грн. 78 коп. (шість тисяч шістсот сорок три гривні сімдесят вісім копійок).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з одночасної подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. (якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови)

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.

Повне рішення виготовлено 29 червня 2010 року.

Суддя (підпис) А.А. Щербак