Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
28.04.10 р. Справа № 17/107
Господарський суд Донецької області у складі судді Татенко В.М. розглянув у відкритому судовому засіданні справу, порушену:
за позовом: Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк
до відповідача: Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Вуглегірська», м. Єнакієве
третя особа: Вуглегірська міська рада
про стягнення шкоди у розмірі 4871,21 грн.
за участю представників сторін:
від позивача: Руденко А.О. – довіреності
від відповідача: не з’явився
від третьої особи: не з’явився
СУТЬ СПОРУ:
Державна екологічна інспекція в Донецькій області, м. Донецьк звернулася до господарського суду з позовом до Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» м. Єнакієве про стягнення шкоди у розмірі 4871,21 грн., заподіяної навколишньому природному середовищу, внаслідок порушення водного законодавства, з залученням третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Вуглегірської міської ради.
Державна екологічна інспекція в Донецькій області в обґрунтування позовних вимог посилається на проведену перевірку, на підставі якої виявлено, що у період з 01.01.2008р. по 31.12.2008р. відповідач здійснив скид забруднюючих речовин з шахтними водами у річку Карапулька (басейн річки Сіверський Донець), в порушення вимог статей 40, 68, 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” та статей 44, 66, 74, 95, 101, 110, 111 Водного кодексу України, чим заподіяв навколишньому природному середовищу шкоду у розмірі 4871,21 грн..
У якості доказів позивач посилається на акт перевірки дотримання вимог природо- охоронного законодавства № 76, протокол про порушення законодавства України про охорону та раціональне використання водних ресурсів №б/н від 10.06.2009р., припис №76 від 01.07.2008р., розрахунок, виконаний згідно «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18 травня 1995 р. N 37, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 1 червня 1995 р. за N 162/698 (далі – «Методика»).
Відповідач у судове засідання не з’явився, був повідомлений належним чином про дату, час та місце слухання справи. До канцелярії суду надав відзив, у якому проти позовних вимог не заперечував та позовні вимоги визнав у повному обсязі у розмірі 4871,21 грн..
Третя особа у судове засідання не з’явилася, була повідомлена належним чином про дату, час та місце розгляду справи; пояснення по суті позову не надала.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, господарський суд,-
ВСТАНОВИВ:
Згідно з планом інспекційної роботи Державної екологічної інспекції на II –й квартал 2008р., проведена перевірка додержання вимог природоохоронного законодавства на СП „Шахта „Вуглегірська”, у результаті якої встановлено, що відповідач здійснює господарську діяльність з видобутку енергетичного вугілля марок «Т».
Шахтні води по водозбірним канавкам збираються у шахтні водозбірники на різних горизонтах, де здійснюється первинне очищення від завислих речовин.
Шахтні води, відкочені на поверхню, поступають у двохсекційний горизонтальний відстійник, потім у контактний резервуар для обеззаражування рідким хлором, звідки по напірному колектору повинні перекачуватись у пруд-освітлювач у балці Вовчий Яр та далі у річку Карапулька (басейн річки Лугань).
Фактично, на момент перевірки, зворотні шахтні води скидаються частково по рельєфу у балку Оленівська та далі у Волинцевськке водосховище , частково – у пруд-освітлювач у балці Вовчий Яр та далі у річку Карапулька, при відсутності дозволу на спеціальне водокористування та затверджених нормативів ГДС, що є порушенням статей 44, 70 Водного кодексу України.
На підставі акту перевірки був складений припис №76 від 01.07.2008р. про усунення порушень вимог природоохоронного законодавства.
Керуючись вимогами Методики, Державною екологічною інспекцією був здійснений розрахунок розміру шкоди, заподіяної відповідачем навколишньому природному середовищу, відповідно до якої розмір шкоди склав 4871,21 грн.
Зважаючи на те, що:
- відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень;
- за ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
- Державна екологічна інспекція в Донецькій області - є спеціальним підрозділом Мін природи, яка в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів (земля, надра, поверхневі води, атмосферне повітря, тваринний та рослинний світ);
- згідно п.4 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі” (затвердженого Міністерством охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.06р. №548, зар. в МЮ України від 13.02.07р. за №120/13387) вона здійснює державний контроль за додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища, додержанням умов виданих дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди та скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, забрудненням навколишнього природного середовища внаслідок викидів та скидів шляхом проведення інструментально-лабораторних вимірювань показників складу та властивостей тощо;
- при здійсненні державного контролю, інспекція має право (п.5 Положення про інспекцію) перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; давати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених порушень; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища;
- згідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього середовища” від 25.06.1991р. № 1264/ХІІ (зі змінами та доповненнями) використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища;
- Інспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює інструментально-лабораторний контроль у межах галузі атестації за дотриманням нормативів викидів (скидів) забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище; за показниками стану забруднення морських, поверхневих і підземних вод та вод відкритих лиманів; за ефективністю роботи природоохоронних споруд та обладнання, у тому числі суден, кораблів та інших плавучих засобів (підпункт 10 пункту 5 Положення);
- статтею 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана зі шкідливим впливом на навколишнє природне середовища, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуваннями і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів;
- згідно до ст.ст. 44, 70 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території. Скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин. Водокористувачі зобов'язані здійснювати заходи щодо запобігання скидання стічних вод чи його припинення, якщо вони, зокрема за обсягом скидання забруднюючих речовин перевищують гранично допустимі нормативи;
- виходячи з вимог ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодовувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України;
- відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов'язання підприємства відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень , передбачена ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»;
- у відповідності до вимог ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та підпункту 4.1. пункту 4 Методики шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів;
- згідно вимог ст.47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються фонди охорони навколишнього природного середовища. Ці фонди утворюються у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок, у тому числі, грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища,
з огляду на вище наведене, визнання позову відповідачем, господарський суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Судові витрати віднести на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись 43, 32, 33, 43, 82-85 ГПК України господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» (86405, м. Єнакієве Донецької області, вул. Трестівська, 10; р/р26005301636489 у філії АБ „Промінвестбанк” у м. Єнакієве, МФО 335076, ЄДРПОУ 32276912) на користь місцевого бюджету Вуглегірської міської ради (п/р №31511921700048 в УДК м. Єнакієве, код ЄДРПОУ отримувача 34686594, МФО 834016, код бюджетної класифікації 24062100) суму 4871,21 грн. на відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, внаслідок порушення водного законодавства.
Стягнути з Державного підприємства «Орджонікідзевугілля» 86405, м. Єнакієве Донецької області, вул. Трестівська, 10; р/р26005301636489 у філії АБ „Промінвестбанк” у м. Єнакієве, МФО 335076, ЄДРПОУ 32276912) на користь Державного бюджету України (рахунок: 31111095700006, отримувач: УДК в Київському районі, банк отримувача: Головне управління державного казначейства України в Донецькій області, МФО: 834016, ЗКПО: 34687001) державне мито у сумі 102,00 грн.
Суддя