Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 540/1291/22
У Х В А Л А
31 серпня 2022 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Глуханчука О.В., розглянувши у порядку письмового провадженні клопотання Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про зупинення провадження у справі,
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Херсонського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, у якому позивач просить:
- визнати неправомірними дії Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо виплати позивачу разової грошової допомоги до 5 травня, яка передбачена ст. 12 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту у розмірі 1491,00 грн.;
- стягнути з Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на користь позивача недоплачену частину щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2021 рік, відповідно до ст. 12 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, у розмірі 7354,00 грн.
Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду (головуючий суддя Пекний А.С.) від 22 лютого 2022 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлено відповідачу строк протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву. Зобов`язано відповідача протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали надати до суду докази виплати позивачу разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком та належним чином завірені копії матеріалів, на підставі яких позивачу виплачена разова грошова допомога до 5 травня у розмірі 1491 грн.
Розпорядженням голови Верховного Суду від 18 березня 2022 року № 11/0/9-22, враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, змінено територіальну підсудність судових справ Херсонського окружного адміністративного суду на Одеський окружний адміністративний суд.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями Одеського окружного адміністративного суду від 28 червня 2022 року, справа №540/1291/22 передана судді Глуханчуку О.В.
Одеському окружному адміністративному суду надано доступ до електронної судової справи №540/1291/22.
Згідно даних автоматизованої документообігу Діловодство спеціалізованого суду, судове рішення по суті в адміністративній справі №540/1291/22 прийнято не було.
Ухвалою суду від 04 липня 2022 року (головуючий суддя Глуханчук О.В.) прийнято до провадження адміністративну справу № 540/1291/22 та розпочато її розгляд спочатку зі стадії відкриття провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження за ч. 5 ст. 262 КАС України.
20 липня 2022 року за допомогою системи Електронний суд від Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат надійшли письмові пояснення по справі (а.с. 21-25).
Згідно цих пояснень, відповідач зазначив, що у зв`язку із встановленням в Україні воєнного стану та окупацією території Херсонської області, у базі даних АСОПД/КОМТЕХ ІОЦ Мінсоцполітики закрито інформацію про отримувачів разової грошової допомоги до 5 травня, зокрема, по Херсонській області. У зв`язку з викладеним, Центр не має можливості надати відзив на позов, підтвердити чи заперечити факт оформлення допомоги Центром саме Позивачу, надати інформацію стосовно того, чи надходив до Центру розпорядчий акт одного з Управлінь Херсонської області щодо призначення Позивачу допомоги за відповідним статусом у встановленому розмірі та яким чином визначено територіальність призначення допомоги за місцем служби або за місцем проживання.
З цих підстав відповідач клопотав щодо зупинення провадження по справі до припинення обставин, що склались, вважаючи на воєнний стан та знаходження Відповідача на окупованій території.
Розглянувши клопотання відповідача про зупинення провадження у справі до закінчення воєнного стану, суд зазначає наступне.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України № 2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 14 березня 2022 року №133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року №2119-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21.04.2022 № 2212-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 17 травня 2022 року №341/2022 затвердженим Законом України від 22.05.2022 № 2263-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України від 12 серпня 2022 року № 573, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Відповідно до статті 1 Закону України Про правовий режим воєнного стану від 12.05.2015 № 389-VIII, воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Статтею 9 вказаного Закону встановлено, що в умовах воєнного стану Президент України та Верховна Рада України діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією та законами України. Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.
Згідно зі ст.12-2 Закону України Про правовий режим воєнного стану від 12.05.2015 № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Крім того, питання здійснення правосуддя в умовах воєнного стану регламентовано ст.26 Закону Про правовий режим воєнного стану, відповідно до якої правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України (ч.1 ст.26).
Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється (ч.2 ст.26).
У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів. Створення надзвичайних та особливих судів не допускається (ч.3,4 ст.26).
Аналіз вищевказаних норм законодавства свідчить про те, що суди в умовах воєнного стану здійснюють правосуддя, скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.
Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 16 листопада 2015 року управління особового складу штабу Командування Сухопутних військ (а.с. 10).
Позивачу здійснена виплата разової щорічної грошової допомоги до 5 травня у 2021 році як учаснику бойових дій у розмірі 1491,00 грн. (а.с. 12).
Органами, уповноваженими здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня, є Управління соціального захисту населення за місцем проживання позивача та Херсонський Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Таким чином, оскільки матеріалами справи підтверджуються обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, суд не вбачає підстав для додаткового підтвердження цих обставин відповідачем.
З огляду на вищевикладене, введення в Україні воєнного стану, наразі, не перешкоджає розгляду цієї справи Одеським окружним адміністративним судом.
Порядок та підстави зупинення провадження у справі визначені статтею 236 КАС України.
Однак, клопотання відповідача не містись посилання на жодну з підстав, передбачених ст. 236 КАС України, для зупинення провадження у цій справі.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання відповідача про зупинення провадження у справі до закінчення воєнного стану.
Керуючись ст.ст. 2, 44, 236, 248, 293 КАС України,
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про зупинення провадження у справі відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Глуханчук