ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
5 травня 2009 року справа № 2-а-3625/09/2270/4
Хмельницький окружний адміністративний суд в складі судді Ковальчук O.K. при секретарі Заблоцькому О.В. за участю
представників позивача Вакуляка В.А., Стрелкова П.С. представника відповідача Войцехівського В.П., Дрозда О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву кредитної спілки «Проскурівська» до державної податкової інспекції у місті Хмельницькому про скасування податкових повідомлень-рішень від 28 грудня 2008 року № 0000612200/1/10121 і № 0000682200/1/10122
ВСТАНОВИВ:
Кредитна спілка «Проскурівська» звернулась в суд з позовною заявою до державної податкової інспекції у місті Хмельницькому про скасування податкових повідомлень-рішень від 28 грудня 2008 року № 0000612200/1/10121, яким позивачеві визначене податкове зобов'язання з податку на прибуток в сумі 9547, 33 грн., в тому числі за основним платежем в сумі 7424, 38 грн. та штрафними санкціями в сумі 2122, 95 грн., і № 0000682200/1/10122, яким визначене податкове зобов'язання з податку на прибуток в сумі 742, 421 грн., в тому числі штрафні санкції в сумі 742, 42 грн., прийнятих на підставі акту № 8983/22-0/33177407 від 22.09.2008 року про результати виїзної планової перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2007 року по 30.06.2008 року.
На думку позивача, викладені в акті висновки відповідача щодо порушення вимог пп.4.1.6 п.4.6 ст.4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» та заниження податку на прибуток на суму 7424, 38 грн. по операції з оподаткування грошових коштів, отриманих позивачем від кредитної спілки «Самопоміч» як проценти за користування кредитом відповідно до договору кредитної лінії № 417 від 21.06.2007 року, на основі яких прийняті спірні податкові повідомлення-рішення, суперечать Статуту кредитної спілки «Проскурівська», Закону України «Про кредитні спілки», Ліцензійним умовам провадження діяльності кредитних спілок з надання фінансових послуг, затверджених розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 146 від 02.12.2003 року.
Позивач зазначає, що договір кредитної лінії № 417 від 21.06.2007 року, укладений ним з КС «Самопоміч» у відповідності до ст. 21 Закону України «Про кредитні спілки» та п.5.1 Статуту кредитної спілки «Проскурівська», згідно з якими одним з видів
господарської діяльності позивача є надання кредитів іншим кредитним спілкам, якщо інше не встановлено рішенням Уповноваженого органу. Проте, Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України, яка є спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг, не приймалося жодне рішення щодо обмеження чи заборони надання кредитними спілками кредитів іншим кредитним спілкам. Ліцензійними умовами провадження діяльності кредитних спілок з надання фінансових послуг, затвердженими розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 146 від 02.12.2003 року не передбачена наявність ліцензії на вказаний вид діяльності.
Крім того, позивач вважає, що штрафні санкції нараховані відповідачем з порушенням вимог п.17.1.9 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», оскільки ним не допущене порушення податкового законодавства.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача проти позву заперечив, вважає прийняті податків повідомлення - рішення від 28 грудня 2008 року № 0000682200/1/10121 і № 0000682200/1/10122 законними і обґрунтованими на підставі наведеного.
Відповідач вважає, що відповідно до Ліцензійних умов провадження діяльності кредитних спілок з надання фінансових послуг позивач мав право надати фінансовий кредит іншій кредитній спілці, зокрема КС «Самопоміч», без наявності ліцензії тільки за рахунок капіталу кредитної спілки. Однак, перевіркою встановлено, що на момент укладення договору та надання кредиту у позивача не було вільних коштів, оскільки за рахунок капіталу було надано кредити членам кредитної спілки, тому кредит КС «Самопоміч» наданий за рахунок коштів, за рахунок внесків членів кредитної спідки «Проскурівська», які надходили на розрахунковий рахунок з каси позивача.
Як зазначає відповідач, пунктом 7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» передбачено, що не звільняються від оподаткування благодійні внески фізичних та юридичних осіб та доходи від іншої діяльності. А підпунктом 7.11.9 п.7.11 ст.7 вказаного Закону встановлено, що незалежно від положень абзацу першого цього пункту, у разі коли організація отримує доход з джерел, інших ніж визначені відповідним підпунктами 7.11.2-7.11.7 цього пункту, така неприбуткова організація зобов'язана сплатити податок на прибуток, який визначається як сума доходів, отриманих х таких джерел, зменшена на суму витрат, пов'язаних із отриманням таких доходів, але не вище суми таких доходів.
Тому, позивач вважає, що оскільки позивачем порушений порядок надання фінансового кредиту кредитній спілці «Самопоміч», то надходження доходів у вигляді процентів за користування таким кредитом є надходженнями з інших джерел, які підлягають оподаткуванню на загальних підставах.
Заслухавши представників сторін, дослідивши надані сторонами докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд вважає позовні вимоги законними та обгрунтованими.
Судом встановлено, що позивач - кредитна спілка «Проскурівська» зареєстрована 29.04.2004 року виконавчим комітетом Хмельницької міської ради. Свідоцтво про реєстрацію фінансової установи видане позивачеві 09.11.2004 року Державно комісією з регулювання ринків фінансових послуг України.
На підставі акту № 8983/22-0/33177407 від 22.09.2008 року про результати виїзної планової перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2007 року по 30.06.2008 року відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення від 01 жовтня 2008 року № 0000612200/0/8418, яким позивачеві визначене податкове зобов'язання з податку на прибуток в сумі 9547, 33 грн., в тому числі за основним платежем в сумі 7424, 38 грн. та штрафними санкціями в сумі 2122, 95 грн., яке оскаржене позивачем в адміністративному порядку.
За результатом розгляду скарги відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення від 28 грудня 2008 року № 0000612200/1/10121, яким позивачеві визначене податкове зобов'язання з податку на прибуток в сумі 9547, 33 грн., в тому числі за основним платежем в сумі 7424, 38 грн. та штрафними санкціями в сумі 2122, 95 грн., і № 0000682200/1/10122, яким визначене податкове зобов'язання з податку на прибуток у вигляді штрафних санкцій в сумі 742, 42 грн.
Зазначені податкові повідомлення-рішення від 28 грудня 2008 року базуються на викладених в акті виїзної планової перевірки висновках відповідача щодо порушення позивачем пп.4.1.6 п.4.6 ст.4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» та заниження податку на прибуток на суму 7424, 38 грн. по операції з оподаткування грошових коштів, отриманих позивачем від кредитної спілки «Самопоміч» як проценти за користування кредитом відповідно до договору № 417 від 21.06.2007 року
Судом встановлено, що відповідно до договору кредитної лінії № 417 від 21.06.2007 року, укладеного з кредитною спілкою «Самопоміч» м.Заліщики Тернопільської області позивач надав позичальнику кредитну лінію з лімітом в сумі 200000, 0 грн зі сплатою процентів у розмірі 24 % річних (п.І.І. договору) строком на 12 місяців з 21 червня 2007 року по 23 червня 2008 року (п.1.3 договору). На виконання договору кредитної лінії позивач платіжними дорученнями перерахував кошти на загальну суму 2000000, 0 грн. на розрахунковий рахунок КС «Самопоміч» (від 21.06.2007 року на суму 70000, 0 грн., від 04.09.2007 року - 70000, 0 грн., від 11.09.2007 року -50000, 0 грн і від 20.09.2007 року - 10000, 0 грн.).
За період з 21.06.2007 року по 02.04.2008 року позивач отримав від КС «Самопоміч» відсотки за користування кредитом на загальну суму 29697, 53 грн.та включив їх до складу доходів, які не підлягають оподаткуванню на підставі пп.7.11.4 п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».
Відповідно до пп.7.11.4 п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у абзаці "в" підпункту 7.11.1, отримані у вигляді:
коштів, які надходять до кредитних спілок та пенсійних фондів у вигляді внесків на недержавне пенсійне забезпечення або внесків на інші потреби, передбачені законодавством;
доходів від здійснення операцій з активами (у тому числі пасивних доходів) недержавних пенсійних фондів та кредитних спілок, за пенсійними вкладами (внесками), рахунками учасників фондів банківського управління відповідно до закону з цих питань; дотацій або субсидій, отриманих з державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або у межах благодійної, у тому числі гуманітарної допомоги чи технічної допомоги, що надаються таким неприбутковим організаціям відповідно до умов міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх отримувачем згідно із законодавством, з метою зниження рівня таких цін.
При цьому згідно до пп.7.11.13 п.7.11.ст.7 названого вище Закону та Порядку визначення структури ознаки неприбуткових установ (організацій), затвердженого наказом ДПА України від 03.07.2000 року № 355, зареєстрованим Міністерством юстиції України 27.07.2000 року за № 451/4672, під терміном «пасивні доходи» слід розуміти доходи, отримані у вигляді процентів, дивідендів, страхових виплат і відшкодувань, а також роялті.
За змістом пункту «в» пп. 7.11.1 п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» неприбутковими організаціями зокрема є кредитні спілки, створені у порядку, визначеному законом.
Нормами ч.1 ст.1 Закону України «Про кредитні спілки» визначено, що кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. А частиною 2 цієї статті встановлено, що кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.
Пунктом 6 ч. 1 ст.4 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» визначено, що фінансовими зокрема вважаються послуги з надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту.
Відповідно до ч. 1 ст.21 Закону України «Про кредитні спілки» кредитна спілка відповідно до свого статуту надає кредити іншим кредитним спілкам, якщо інше не встановлено рішенням Уповноваженого органу.
За змістом п. «ж» п.5.1 Статуту, затвердженого рішенням установчих зборів кредитної спілки «Проскурівська», зареєстрованого 12.04.2007 року виконавчим комітетом Хмельницької міської ради позивач для досягнення мети, зазначеної у розділі 2 цього Статуту (задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки) позивач кредити іншим кредитним спілкам, якщо інше не встановлено рішенням Уповноваженого органу.
У відповідності до п.1 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого Указом Президента України від 04.04.2003 року № 292/2003, спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг є Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України.
Судом не встановлено та не доведено відповідачем наявність рішення Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України щодо обмеження ( або заборони) діяльності кредитної спілки щодо надання кредитів іншим кредитним спілкам.
Як встановлено ч. 4 ст.8 Закону України «Про кредитні спілки» ліцензуванню в кредитній спілці підлягає діяльність по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також інші види діяльності відповідно до закону.
Водночас п.1.2 Ліцензійних умов провадження діяльності кредитних спілок з надання фінансових послуг, затверджених розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 146 від 02.12.2003 року визначено, що діяльність кредитної спілки з надання фінансових кредитів за рахунок капіталу кредитної спілки, а також коштів об'єднаних кредитних спілок, залучених кредитною спілкою, що є їх членом, та коштів спільних фінансових фондів асоціацій кредитних спілок, утворених їх членами, не потребує отримання ліцензії.
Таким чином, з урахуванням викладеного, викладений в акті виїзної планової перевірки висновок відповідача щодо належності процентів за наданий кредит до доходів з джерел, інших ніж визначені відповідними підпунктами 7.11.2-7.11.7 п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», та заниження у зв'язку з цим податку на прибуток на суму 7424, 38 грн. є неправомірним.
Вказане підтверджується також рішенням державної податкової адміністрації у Хмельницькій області від 03.02.2009 року № 1517/10/25-036 про результати розгляду повторної скарги позивача самим відповідачем, яким скасоване податкове повідом л ення-рішення відповідача від 01 жовтня 2008 року № 0000612200/0/8418, яким позивачеві визначене податкове зобов'язання з податку на прибуток в сумі 9547, 33 грн., в тому числі за основним платежем в сумі 7424, 38 грн. та штрафними санкціями в сумі 2122, 95 грн.
Судом також враховується, що податкове повідомлення-рішення 01 жовтня 2008 року № 0000612200/0/8418, яким позивачеві визначене податкове зобов'язання з податку на прибуток в сумі 9547, 33 грн. оскаржене позивачем і за результатом розгляду скарги відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення 28 грудня 2008 року № 0000612200/1/10121, яким позивачеві визначене податкове зобов'язання з податку на прибуток в сумі 9547, 33 грн., в тому числі за основним платежем в сумі 7424, 38 грн. та штрафними санкціями в сумі 2122, 95 грн., і № 0000682200/1/10122, яким визначене податкове зобов'язання з податку на прибуток у вигляді штрафних санкцій в сумі 742, 42 грн.
В той же час, за результатами розгляду повторної скарги рішенням державної податкової адміністрації у Хмельницькій області від 03.02.2009 року № 1517/10/25-036 вказане вище податкове повідомлення-рішення відповідача від 01 жовтня 2008 року № 0000612200/0/8418 скасоване.
За змістом пп «б» пп.6.4.1 п.6.4 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове повідомлення вважається відкликаним, якщо контролюючий орган скасовує або змінює раніше прийняте рішення про нарахування суми податкового зобов'язання або податкового боргу внаслідок їх адміністративного оскарження.
Тому податкове повідомлення-рішення ДПІ в місті Хмельницькому 28 грудня 2008 року № 0000612200/1/10121, яким позивачеві визначене податкове зобов'язання з податку на прибуток в сумі 9547, 33 грн., в тому числі за основним платежем в сумі 7424, 38 грн. та штрафними санкціями в сумі 2122, 95 грн. є відкликаним до подачі позову, а тому позовні вимоги в частині скасування вказаного рішення не підлягають до задоволення.
Щодо правомірності прийняття відповідачем податкового повідомлення-рішення від 28 грудня 2008 року № 0000682200/1/10122, яким визначене податкове зобов'язання з податку на прибуток у вигляді штрафних санкцій в сумі 742, 42 грн. судом встановлено наведене нижче.
Відповідно до п.2.3 Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 17 березня 2001 року N 110, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23 березня 2001 р. за N 268/5459 штрафна (фінансова) санкція (штраф) - плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних (фінансових) санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законодавчими та іншими нормативно-правовими актами, а також відповідно до законодавчих актів, якими надано право органам державної податкової служби застосовувати штрафні (фінансові) санкції, на підставі рішення контролюючого органу.
Оскільки податкове повідомлення-рішення 28 грудня 2008 року № 0000612200/1/10121, яким позивачеві визначене податкове зобов'язання з податку на прибуток в сумі 9547, 33 грн., в тому числі за основним платежем в сумі 7424, 38 грн. вважається відкликаним, то відповідно і податкове повідомлення-рішення від 28 грудня 2008 року № 0000682200/1/10122, яким нараховані штрафні санкції в сумі 742, 42 грн. від основної суми визначеного відповідачем податкового зобов'язання з податку на прибуток підлягає скасуванню.
Керуючись Законами України «Про кредитні спілки», «Про оподаткування прибутку підприємств», «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед
бюджетами та державними цільовими фондами», ст.ст. 11, ст. 99, 100, 158 - 163, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву кредитної спілки «Проскурівська» задовольнити частково.
Скасувати податкове повідомлення - рішення державної податкової інспекції у місті Хмельницькому від 28 грудня 2008 року № 0000682200/1/10122
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлений 11.05.2009 року