Постанова № 10594908, 23.04.2009, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2009
Номер справи
2-а-2886/09/2270/8
Номер документу
10594908
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2-а- 2886/09/2270/8

ПОСТАНОВА

Іменем України

«23» квітня 2009 року Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі: головуючого - судді Святецького В.В.,

при секретарі Маховичі В.А., з участю: представника позивача Ходоровського І. Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Хмельницькому адміністративну справу за позовом Пенсійного фонду України в Волочиському районі до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 АДРЕСА_1 про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ОСОБА_2 згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є страхувальником в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до ст. 17 Закону страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати у встановлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Згідно поданого ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Волочиському районі розрахунку суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за 2007 рік, нею нараховано страхових внесків лише в сумі 1181 грн. 92 коп.

Управлінням ПФУ в Волочиському районі відповідно до п.п. 2 п. 8 Прикінцевих положень зазначеного Закону, п.п. 5.3.2 п. 5.3 Інструкції, на підставі поданого розрахунку за 2007 рік проведено розрахунок суми доплати до мінімального розміру страхових внесків за кожний місяць, у якому ОСОБА_2, як суб'єкт підприємницької діяльності, одержала дохід від підприємницької діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб.

Враховуючи те, що відповідно до ст. 76 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» з 1 січня 2007 року розмір мінімальної заробітної плати становив 400 гривень на місяць, з 1 квітня 2007 року - 420 гривень, з 1 липня 2007 року - 440 гривень та з 1 жовтня 2007 року - 460 гривень, сума внесків, яку ОСОБА_2 необхідно було доплатити за 2007 рік становила 132 грн. 80 коп., про що складено відповідний акт, який Відповідач одержав під підпис.

Отже 1314 грн. 72 коп. гр. ОСОБА_2 зобов'язана була сплатити до 1 квітня 2008 року. Проте вона сплатила зазначену суму 19.08.08 р.

Відповідно до ч. 13 ст.106 Закону начальником управління 04 вересня 2008 року було винесено рішення № 422 про застосування фінансових санкцій в сумі 748 грн. 00 коп. та нарахування пені в сумі 204 грн. 54 коп. за несвоєчасну сплату ПП ОСОБА_2 страхових внесків. Цього ж дня зазначене рішення направлено листом з повідомленням на адресу Відповідача, отримання боржником даного рішення, підтверджується поштовим повідомленням про вручення. Проте протягом 10 робочих днів із дня його отримання ОСОБА_2 сплатила зазначену у рішенні суму частково. Залишок суми не оскаржила в адміністративному чи судовому порядку.

Несплата внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування призводить до невиконання плану надходжень, що тягне за собою несвоєчасну виплату пенсій, позбавляє можливості надавати соціальні послуги населенню з коштів Пенсійного фонду, що формується за рахунок страхових внесків роботодавців. Тому управління Пенсійного фонду України у Волочиському районі звертається з позовом до окружного адміністративного суду для задоволення своїх вимог.

Тому позивач просить суд стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 заборгованість в сумі 734 грн. 48 коп. (сімсот тридцять чотири грн. 48 коп.) в т. ч. 573 грн. 81 коп. (п'ятсот сімдесят три грн. 81 коп.) - фінансових санкцій та 160 грн. 67 коп. ( сто шістдесят грн. 67 коп. ) - пені на користь Пенсійного фонду України.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просить їх задовольнити.

Відповідачка в судове засідання не з'явилася, хоча була належним чином повідомлена про дату, час і місце судового розгляду справи, причини неприбуття до суду не повідомила, заяв про розгляд справи за її відсутності чи клопотань про відкладення розгляду справи до суду не подала. Тому суд визнає правильним розглянути справу у відсутності відповідачки.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд знаходить позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_2 зареєстрована як фізична особа - підприємцем Волочиською районною державною адміністрацією 23.03.2007 року та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Волочиському районі Хмельницької області, реєстраційний номер 3829.

Згідно п.3 ст. 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.03 p. №1058-IV загальнообов'язковому пенсійному страхуванню підлягають, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговийпатент), та члени сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Згідно п. 1 ст. 14 Закону страхувальниками визначено: роботодавців -"підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру".

Згідно до п.3 ст. 18 зазначеного Закону страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.

Законодавством не можуть встановлюватись пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати відповідно до п.6 ст.18 вказаного Закону.

Відповідно до п.п. 1 п. 8 Прикінцевих положень зазначеного Закону страхові внески, що перераховуються до солідарної системи, сплачуються страхувальниками та застрахованими особами на умовах і в порядку, визначених цим Законом, та в розмірах, передбачених Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" для відповідних платників збору. Тобто, Закон України „Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування " визначає тільки ставки страхових внесків, згідно з якими повинні здійснюватись відрахування до бюджету Пенсійного фонду України.

Відповідно до п. 4 ст. 18 Закону страхові внески не включаються до складу податків (інших обов'язкових платежів), що складають систему оподаткування, а також на ці внески не поширюється податкове законодавство.

Згідно п.1 ст. 19 вказаного Закону, п. 2 ст, 4 Закону України „Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " та п.п. 4.3. п. 4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановок, правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1. зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663підприємець ОСОБА_2 зобов'язана нараховувати та сплачувати в 2007 році -33, 2 відсотки від суми доходу (прибутку), отриманого від відповідної діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб.

Згідно п.п.5.3.1 п.5.3 вказаної Інструкції передбачено, що визначення сум страхових внесків зазначеною категорією платників здійснюється на підставі даних у річних розрахунках; даних у розрахунку авансових сум страхових внесків; даних річних розрахунків про нараховані та сплачені суми фіксованого розміру страхових внесків, отриманих від фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування своїх доходів; отриманих від податкових органів відомостей про результати перевірок діяльності таких осіб, що призвели до збільшення або зменшення розмірів страхових внесків. Згідно п.п. 5.3.2 п. 5.3 зазначеної Інструкції, страхові внески платники - фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, крім тих, які обрали особливий спосіб оподаткування, сплачують за себе та членів їх сімей, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, якщо податковими органами провадиться нарахування авансових сум податку, протягом року до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня і до 15 листопада авансові платежі в розмірі 25 відсотків річної суми страхового внеску, обчисленої від суми, визначеної податковими органами для сплати авансових сум податку на доходи фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності. Суми страхових внесків, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються платником при остаточному розрахунку, який здійснюється ним до 1 квітня наступного року за звітний рік на підставі даних річної податкової декларації. Розмір місячного страхового внеску повинен бути не менше мінімального розміру страхового внеску за кожний місяць, розрахованого шляхом множення розміру мінімальної заробітної плати за відповідний місяць, у якому платник мав чистий дохід, на розмір страхового внеску, встановленого Законом на день отримання доходу.

Згідно ч. 2 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у вищезазначені строки, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

У відповідності до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону, виконавчі органи Пенсійного фонду за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату ( несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків до Пенсійного фонду, накладають штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:

10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;

20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;

50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених ( не перерахованих ) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0, 1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Враховуючи часткову сплату заборгованості, згідно картки особового рахунку у фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 станом на 30.12.08 року існує заборгованість до управління Пенсійного фонду України у Волочиському районі в сумі 734 (сімсот тридцять чотири) грн. 48 коп. в т. ч. 573 (п'ятсот сімдесят три) грн. 81 коп. - фінансових санкцій та 160 грн. (сто шістдесят) грн. 67 пені.

На підставі викладеного, суд визнає вимоги позивача законними та підлягаючими задоволенню.

Керуючись ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст. 7, 9, 71, 86, 122, 158-163, 167, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, інд. код НОМЕР_1 ) в користь управління Пенсійного фонду України у Волочиському районі р/р 25602301186 в ВАТ ДОБ 3201 м. Волочиськ, МФО 375047, код 14147267) заборгованість по штрафних санкціях в сумі 734 (сімсот тридцять чотири) гривні 48 коп.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.