Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 750/2910/22
Провадження № 2/750/953/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 серпня 2022 року м. Чернігів
Деснянський районнийсуд містаЧернігова в складі:
суддіСупруна О.П.,секретарСтеченко К.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу №750/2910/22 за позовомДепартаменту соціальноїполітики Чернігівськоїміської радидо ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів,
в с т а н о в и в :
15.06.2022 Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради звернувся до суду з позовом про стягнення з ОСОБА_1 надміру перерахованої житлової субсидії у розмірі 2 065 грн 33 коп. Позов обґрунтований тим, що у результаті проведення перевірки відділом державних соціальних інспекторів та контролю за цільовим використанням бюджетних коштів повноти та достовірності інформації на призначення житлових субсидій внаслідок аналітичного пошуку ТЗ по «НАЇС ДДАІ» МВС України № 09-27/402 від 29.08.2019, № 09-27/403 від 29.08.2019 та № 09-27/404 від 29.08.2019, було виявлено, що відповідач подав недостовірну інформацію про транспортні засоби, що перебувають у власності або володінні осіб зазначених в Декларації.
Ухвалою судді від 11.07.2022 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін на 10.08.2022.
10.08.2022 розгляд справи відкладений до 29.08.2022 у зв`язку з неявкою сторін.
У судове засідання 29.08.2022 представник позивача не з`явилася, подала заяву, в якій позов підтримала та просила провести розгляд справи без її участі.
Відповідач у судове засідання вдруге не з`явилася, про час і місце розгляду справи оповіщена у встановленому законом порядку, у поданій до початку судового засідання письмовій заяві позов визнала, просила справу розглядати без її участі та зменшити розмір судового збору через тяжке матеріальне становище.
У відповідності до вимог частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України (далі за текстом ЦПК України) фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
У відповідності до частини шостої статті 263 ЦПК України, якщо одна із сторін визнала пред`явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 206 цього Кодексу.
Згідно з частиною четвертою статті 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Судом встановлено, що відповідно до рішення Чернігівської міської ради від 25.06.2020 54/VII-13 «Про припинення управлінь праці та соціального захисту населення шляхом реорганізації» Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради 18 грудня 2020 року припинено шляхом реорганізації через приєднання до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради, який є правонаступником усіх прав та обов`язків Управління, про що 18.12.2020 внесено відповідний запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи за № 1000641120010002574 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та про підставу для його внесення - рішення щодо реорганізації.
08.10.2018 Управлінням праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради прийнята заява ОСОБА_1 про призначення житлової субсидії, в якій відповідач просила призначити їй субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з жовтня 2018 року.
Відповідачем також була подана декларація про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії (далі - Декларація) та задекларовано: 1) себе - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ); 2) чоловіка - ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт серії НОМЕР_3 , РНОКПП: НОМЕР_4 ); 3) сина - ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт серії НОМЕР_5 , РНОКПП: НОМЕР_6 ): невістку - ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , паспорт серії НОМЕР_7 , РНОКПП: НОМЕР_8 ); онуку - ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , паспорт № НОМЕР_9 , РНОКПП: НОМЕР_10 ); онуку - ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_11 ); 4) сина - ОСОБА_7 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 , паспорт серії НОМЕР_12 , РНОКПП: НОМЕР_13 ): невістку - ОСОБА_8 ( ІНФОРМАЦІЯ_8 , паспорт серії НОМЕР_14 , РНОКПП: НОМЕР_15 ); онука - ОСОБА_9 ( ІНФОРМАЦІЯ_9 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_16 ); онука - ОСОБА_10 ( ІНФОРМАЦІЯ_10 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_17 ).
На підставі поданих заяви та декларації, відповідно до п. 9 Положення про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.1995 № 848, у редакції станом на час виникнення вспірних правовідносин (далі Положеня № 848), ОСОБА_1 було призначено житлову субсидію з жовтня 2018 року без урахування зареєстрованих, але фактично не проживаючих у житловому приміщенні (будинку) осіб.
У результаті проведення перевірки відділом державних соціальних інспекторів та контролю за цільовим використанням бюджетних коштів повноти та достовірності інформації на призначення житлових субсидій внаслідок аналітичного пошуку ТЗ по «НАЇС ДДАІ» МВС України № 09-27/402 від 29.08.2019, № 09-27/403 від 29.08.2019 та № 09-27/404 від 29.08.2019 було виявлено, що відповідач подав недостовірну інформацію про транспортні засоби, що перебувають у власності або володінні осіб зазначених в Декларації.
Відповідно до п/п 4 п. 6 Положення № 848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням з призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 5 Положення № 848) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень.
Згідно з пунктом 9 Положення № 848 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства; до складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії; під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються; під час призначення житлової субсидії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають у зв`язку з призовом на строкову військову службу. При цьому фактичні доходи таких осіб не враховуються в сукупний дохід домогосподарства; кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія; у разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за рішенням комісії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці десятому пункту 7 цього Положення; за рішенням комісії доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за даною адресою не проживають, в сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці десятому пункту 7 цього Положення, і не може поширюватися на випадок, визначений в абзаці третьому цього пункту; на підставі рішення комісії управителі, об`єднання, виконавці комунальних послуг не нараховують плати за житлово-комунальні послуги, внески/платежі на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком на членів домогосподарства, які зареєстровані, але фактично не проживають у житловому приміщенні (будинку); якщо в житловому приміщенні (будинку) є кілька розділених особових рахунків, для призначення житлової субсидії склад кожного із таких домогосподарств визначається за рішенням комісії на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. При цьому до складу різних домогосподарств у межах одного житлового приміщення (будинку) не можуть входити члени однієї сім`ї; до складу домогосподарств, які є дитячими будинками сімейного типу (з моменту їх створення) та прийомними сім`ями, а також сім`ями (крім багатодітних сімей), в яких не менше року проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування, за рішенням комісії можуть включатися діти, які не зареєстровані в такому житловому приміщенні (будинку), але які фактично в ньому проживають; під час призначення житлової субсидії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на дітей - членів домогосподарства, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому проживають. При цьому доходи таких дітей (у разі наявності) в сукупний дохід домогосподарства не враховуються; рішення комісії у випадках, передбачених цим пунктом, приймаються на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
Таким чином, під час звернення за призначенням житлової субсидії, здійснення 02.03.2018 ОСОБА_7 купівлі транспортного засобу Volksvagen Passat, вартість якого перевищує 50 тис. грн, про що ОСОБА_1 не зазначила в Декларації, вплинуло на встановлення права на призначення житлової субсидії.
За приписами частин першої та другої статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Сума надміру виплачених бюджетних коштів у розмірі 2 065 грн 33 коп. за період з 01.02.2019 по 31.03.2019 на рахунок Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради не сплачена, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 142 ЦПК України у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
З платіжного доручення № 1132 від 07.06.2022 убачається, що позивач при зверненні до суду з позовом сплатив судовий збір у розмірі 2 481,00 грн.
Оскільки відповідач позов визнала до початку розгляду справи по суті, враховуючи положення частини першої статті 142 ЦПК України, суд вважає за можливе повернути Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при подачі позовної заяви, а саме 1 240,50 грн.
За положеннями частин першої - третьої статті 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі; якщо у встановлений судом строк судові витрати не будуть сплачені, заява відповідно до статті 257 цього Кодексу залишається без розгляду, або витрати стягуються за судовим рішенням у справі, коли сплата судових витрат була відстрочена або розстрочена до ухвалення цього рішення; з підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
З огляду на розмір пенсії відповідача (довідка про доходи № 3440 4442 6245 1402 від 29.08.2022) та положення частин першої - третьої статті 136 ЦПК України, суд вважає за необхідне зменшити розмір судового збору, що підлягає стягненню з відповідача на користь позивача до 500,00 грн.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 136, 141, 142, 258, 259, 263-265, 273, 354 ЦПК України, суд
в и р і ш и в :
Позов Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради суму надміру перерахованої житлової субсидії у розмірі 2 065 грн 33 коп. (дві тисячі шістдесят п`ять гривень 33 копійки).
Зобов`язати Головне управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області (місцезнаходження: м. Чернігів, вул. Реміснича, 27, ідентифікаційний код юридичної особи 37972475) повернути Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради 50 відсотків судового збору в розмірі 1240 грн 50 коп. (одна тисяча двісті сорок гривень 50 копійок), сплаченого при подачі позову до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів, згідно квитанції платіжного доручення № 1132 від 07.06.2022.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради 500 грн 00 коп. (п`ятсот гривень 00 копійок) у відшкодування витрат по сплаті судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач: Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради, місцезнаходження: вул. Івана Мазепи, 19, м. Чернігів, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 43649464.
Відповідач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Суддя