Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 304/1560/22 Провадження № 2-о/304/43/2022
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 серпня 2022 рокум. Перечин
Перечинський районний суд Закарпатської області в складі:
головуючої судді Гевці В.М.,
за участі секретаря судового засідання Ковач М.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку окремого провадження цивільну справу № 304/1560/22 за заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), заінтересована особа - Перечинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Ужгородському районі Закарпатської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Івано-Франківськ) (89200, Закарпатська область, м. Перечин, вул. Ужгородська, № 43), про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка в м. Луганськ ІНФОРМАЦІЯ_2 померла у віці 72 роки.
Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Луганськ померла її хрещена мати ОСОБА_2 . Відповідно до законодавства України м. Луганськ є тимчасово окупованою територією України. Згідно з копією свідоцтва про смерть, виданого 13 квітня 2022 року Жовтневим відділом ЗАЦС Луганського міського управління юстиції Міністерства юстиції Луганської народної республіки, ОСОБА_2 , яка ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася у с. Гордіївка Глушковського району Курської області, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Луганськ, про що складено відповідний актовий запис № 815. Відповідно до довідки про причину смерті № 209, складеної за формою № 106/у та виданої 07 квітня 2022 року Луганською міською поліклінікою № 10, причина смерті: Ланова інтоксикація, меланома шкіри спини. Вказані вище свідоцтво про смерть та довідка про причину смерті ОСОБА_2 , які видані на тимчасово окупованій території України, є недійсними і не можуть бути підставою для реєстрації смерті в позасудовому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану. Заявниця також зазначає, що за життя ОСОБА_2 залишила заповіт від 11 травня 2016 року, посвідчений приватним нотаріусом Сєверодонецького міського нотаріального округу Малаховим С.О. та зареєстрований в реєстрі за № 1349, яким заповіла ОСОБА_1 належний їй на праві особистої приватної власності житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_2 , та земельну ділянку під ним загальною площею 0,0988 га, кадастровий номер 44101100000:02:077:0419. Оскільки від встановлення факту смерті ОСОБА_2 залежить реалізація її спадкових прав, передбачених законом, а іншого порядку встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території крім судового законом не встановлено, тому звернулася до суду з цією заявою.
У судове засідання учасники не з`явилися.
Заявниця ОСОБА_1 подала заяву, відповідно до якої просила суд розглянути справу без її участі.
Представник заінтересованої особи Перечинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Ужгородському районі Закарпатської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Івано-Франківськ) в судове засідання не з`явилася, однак подала заяву, в якій розгляд справи просила провести в її відсутності, при цьому вирішення заявленої заявником заяви залишила на розсуд суду, з позовними вимогами згідна, заперечень не має.
У зв`язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, суд відповідно до частини 2 статті 247 ЦПК України, постановив здійснювати розгляд справи у відсутності сторін, які належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши та оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні доказів у справі, які є належними, допустимими та достатніми у своїй сукупності, суд дійшов такого висновку.
Так, матеріалами справи доведено, що ОСОБА_2 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 у с. Гордіївка Глушковського району Курської області.
Також матеріалами справи доведено, що ОСОБА_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Луганськ, у віці 72 роки внаслідок ланової інтоксикації та меланоми шкіри спини, що підтверджується копією свідоцтва про смерть, виданого 13 квітня 2022 року Жовтневим відділом ЗАЦС Луганського міського управління юстиції Міністерства юстиції Луганської народної республіки, про що складено відповідний актовий запис № 815, та копією довідки про причину смерті № 209 від 07 квітня 2022 року.
Одинадцятого травня 2016 року у м. Сєвєродонецьк Луганської області складено заповіт, який посвідчено приватним нотаріусом Сєверодонецького міського нотаріального округу Малаховим С.О. та зареєстровано в реєстрі за № 1349, відповідно до якого ОСОБА_2 заповіла належний їй на праві особистої приватної власності житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_2 , та земельну ділянку під ним загальною площею 0,0988 га, кадастровий номер 44101100000:02:077:0419, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженці м. Луганськ Луганської області.
Суд вважає, що встановлення факту смерті ОСОБА_2 впливає на права ОСОБА_1 та має юридичне значення, відтак заявниця має право на звернення до суду із цією заявою.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Відповідно до ч. 4 ст. 317, п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів, що закріплено ч. 2 ст. 319 ЦПК України.
Так, відповідно до положень ч. 2 ст. 49 ЦК України актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо.
Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (ч. 3, 4 ст. 49 ЦК України).
Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Так, Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 в Україні з 24.02.2022 введений воєнний стан строком на 30 діб. Також Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022 та № 259/2022 від 18.04.2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 26.03.2022 та з 25.04.2022 відповідно строком на 30 діб. Крім цього, Указом Президента України № 341/2022 від 17.05.2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 26.05.2022 строком на 90 діб. Крім цього, Указом Президента України № 573/2022 від 12.08.2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 23.08.2022 строком на 90 діб.
Згідно з абзацом 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до п. 7 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» для цілей цього Закону тимчасово окупованою територією визначається сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об`єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року № 1207-VII, Державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв`язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.
Суд зазначає, що на час ухвалення рішення м. Луганськ входить у перелік тимчасово окупованих територій, що визначені Верховною Радою України, та ведення активних бойових дій, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України на території м. Луганськ в період смерті ОСОБА_2 та на даний час є загальновідомим фактом, який, згідно з ч. 3 ст. 82 ЦПК України, не потребує доказування.
Разом із тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, необхідно брати до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права.
Так, під час розгляду згаданої категорії справ необхідно враховувати висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини, де ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Як зазначено у вказаному вище Інформаційному листі, такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, при ухваленні рішення суду документи, видані органами та установами, що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток, беруться до уваги судом та оцінюються разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв`язку.
З огляду на викладене, дослідивши матеріали справи, беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, суд дійшов висновку, що надана в якості доказу копія свідоцтва про смерть та довідка про причини смерті, які хоча і не є документами встановленої форми про смерть, водночас вважаються доказом, який достовірно свідчить про смерть особи у певний час і за певних обставин, а саме у м. Луганськ, оскільки судом не встановлено іншого.
Враховуючи досліджені докази, суд дійшов висновку про те, що за заявою ОСОБА_1 є всі підстави для встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Луганськ, оскільки такий факт має для заявниці юридичне значення та необхідний для реєстрації смерті та отримання свідоцтва про смерть ОСОБА_2 . Іншого порядку, ніж судовий, для встановлення згаданого факту немає.
Рішення суду про встановлення факту смерті є підставою для видачі відповідного свідоцтва про смерть.
Рішення підлягає негайному виконанню.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 2, 4, 263-265, 273, 293, 294, 315-319, 430 ЦПК України, Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суд,
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Перечинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Ужгородському районі Закарпатської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Івано-Франківськ), про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України - задовольнити повністю.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, місцем народження якої є с. Гордіївка Глушковського району Курської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Луганськ у віці 72 років.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Копію рішення невідкладно надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Заявник: ОСОБА_1 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_5 ; місце проживання: АДРЕСА_3 ; місце реєстрації: АДРЕСА_4 .
Заінтересована особа: Перечинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Ужгородському районі Закарпатської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Івано-Франківськ), код ЄДРПОУ 25999080; місце знаходження: Закарпатська область, м. Перечин, вул. Ужгородська, № 43.
Головуюча: Гевці В. М.