Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
05 травня 2022 року м. Київ № 640/22611/19
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Вєкуа Н.Г., розглянувши в письмовому провадженні звіт Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві про виконання судового рішення
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства оборони України
Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві
Київського міського військового комісаріату
про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії, -
У С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з позовом до Міністерства оборони України(03168, м. Київ, проспект Повітрофлотський, 6, код ЄДРПОУ 00034022), Головне управління Пенсійного Фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 22869069), Київській міський військовий комісаріат (04112, м. Київ, вул. Парково-Сирецька, 19, код ЄДРПОУ 07774420), в якому просить суд:
- зобов`язати Міністерство оборони України надати доручення Київському міському військовому комісаріату щодо визначення правильного розміру посадового окладу для перерахунку пенсій позивача з 01.01.2018 року;
- зобов`язати Київський міський військовий комісаріат надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року з урахуванням посадового окладу 5360,00 грн;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 та здійснити виплату пенсії з урахуванням виплачених сум у відповідні місяці вказаного періоду;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплатити недоплачену суму пенсії з урахуванням виплачених сум, ОСОБА_1 на підставі постанови КМУ від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та в подальшому виплачувати пенсію у повному обсязі.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.07.2020 адміністративний позов ОСОБА_1 - задоволено частково.
Суд вирішив: зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2018 з урахуванням посадового окладу 5 360, 00 грн., зазначеного у довідці від 29.10.2019 №ФА149423 та здійснити виплату пенсії з урахуванням виплачених сум у відповідні місяці вказаного періоду; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити виплату ОСОБА_1 з 05.03.2019 пенсії в розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.11.2021 року задоволено частково заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.07.2020 року. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві місячний строк з дня отримання даної ухвали для подання звіту про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.07.2020 року у справі №640/22611/19. Попереджено Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві про можливість застосування заходів, передбачених частиною другою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України. Відмовлено в задоволенні іншої частини заяви.
20 січня 2022 року Головним управлінням Пенсійного фонду України подано звіт про виконання судового рішення, в якому зазначено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в м.Києві здійснено виконання судового рішення в межах повноважень: здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та нарахована різниця пенсії у сумі 70248,18 грн, виплату якої буде здійснено в межах бюджетних асигнувань.
Розглянувши поданий відповідачем звіт від 19.01.2022 №2600-0904-8/9498 про виконання судового рішення, суд дійшов наступних висновків.
Як вбачається з наявних матеріалів та не заперечується сторонами, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.07.2020 у справі №640/22611/19 залишається невиконаним у частині виплати боргу за період з 01.03.2018 по 31.01.2022 в сумі 70 248,18 грн.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" , виплата пенсії, призначених відповідно цього Закону, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Витрати Пенсійного фонду України на виплати, які здійснюються за рахунок Державного бюджету України затверджуються Бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік. Тому, погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду здійснюється органами Пенсійного фонду України в межах бюджетних асигнувань виділених на цю мету.
Суд звертає увагу, що органи Пенсійного фонду України фінансують види пенсійних виплат за рахунок коштів Державного бюджету у межах виділених асигнувань.
Таким чином, нарахована позивачу сума компенсації має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України. Отже, проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, зокрема ГУ ПФУ в м. Києві, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.
Згідно із підпунктами 4-5 пункту 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: забезпечує ведення бухгалтерського обліку з виконання доходів і видатків, кошторису видатків на утримання управління Фонду та своєчасно складає і в установленому порядку подає затверджену звітність головним управлінням Фонду.
Тобто, пенсійні виплати здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від територіального органу Пенсійного фонду України.
Відповідно до частин першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України будь- які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Відповідно до правового висновку, викладеного у постанові Верховного Суду від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, невиконання судового рішення ГУ ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Судовий контроль за виконанням рішень в адміністративних справах передбачений статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина друга статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України).
Отже, судовий контроль здійснюється судом шляхом зобов`язання відповідача надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої інстанції, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
При цьому зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об`єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
Окрім вищезазначеного, суд звертає увагу на те, що у зв`язку з складною ситуацією в країні, яка склалась у всіх сферах діяльності держави після вторгнення в Україну Російською Федерацією, суд з розумінням ставиться до складнощів (затримання) виплат щодо виконання рішень в частині виплати заборгованості перерахованих пенсій. У зв`язку з викладеним, приймає звіт Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві та роз`яснює позивачу про можливість повторного звернення з клопотання про встановлення судового контролю за виконання судового рішення у справі.
Таким чином, враховуючи те, що відповідачем рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.07.2020 року №640/22611/19 було виконано в межах резолютивної частини, наразі обліковується борг в сумі 70 248,18 грн. щодо виплати такої заборгованості, який буде погашений після виділення Головному управлінню відповідних коштів, суд вважає, що відсутні правові підстави для накладення штрафу, оскільки відповідне фінансове забезпечення не залежить від відповідача особисто, а також відсутня доцільність у встановленні нового строку для подачі звіту, оскільки невідомо коли будуть виділені кошти, тому суд доходить висновку, що вказаний звіт про виконання рішення від 15.07.2020 року №640/22611/19 має бути прийнятий судом за умови обов`язкового повідомлення суду про здійснену виплату позивачу нарахованої суми на виконання рішення суду.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 19.01.2022 №2600-0904-8/9498 про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.07.2020 року у справі №640/22611/19 за умови обов`язкового повідомлення суду про здійснену виплату позивачу нарахованої суми на виконання рішення суду.
Роз`яснити Позивачу про можливість повторного звернення з клопотанням про встановлення судового контролю за виконання судового рішення у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Суддя Н.Г. Вєкуа