Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-3275/10/2370 21.07.2010 р. м. Черкаси
11 год. 50 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гараня С.М.,
при секретарі Лисенко С.С.,
за участю:
представника позивача товариства з обмеженою відповідальністю «Славутич»Матвієнка І.К. за посадою,
представника відповідача державної податкової інспекції у Кам`янському районі Черкаської області Ліпченко О.М. за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Славутич»до державної податкової інспекції у Кам`янському районі Черкаської області про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,
ВСТАНОВИВ:
До суду з адміністративним позовом звернулося товариство з обмеженою відповідальністю «Славутич», в якому просить визнати нечинним рішення державної податкової інспекції у Кам`янському районі Черкаської області про застосування штрафних санкцій.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та просив суд їх задовольнити. В обґрунтування позову зазначив, що державною податковою інспекцією у Кам`янському районі Черкаської області до господарюючого субєкта були застосовані штрафні санкції за несвоєчасне внесення до реєстру розрахункових операцій даних фіскальних звітних чеків, з чим він не погоджується оскільки була порушена процедура проведення перевірки, а саме позивач не був попереджений про дану перевірку за 10 днів до її початку. Крім того готівкові кошти були оприбутковані в повному обсязі та були розподілені відповідними частинами на видачу заробітної плати, здані в профком як профспілкові внески, та здана в банківську установу. Сам же факт невнесення до книги обліку розрахункових операцій є формальним порушенням та не є підставою для застосування фінансових санкцій.
Представник відповідача проти позову заперечувала, просила суд залишити його без задоволення, та зазначила, що працівники податкової служби під час проведення перевірки діяли в межах наданих їм повноважень та у відповідності до вимог закону. Щодо порушення вимог податкового законодавства, то відповідно до Положення про ведення касових операцій у національній валюті України оприбуткуванням готівки підприємств вважається проведення ними обліку готівки на повну суму їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій. Таким чином готівкові кошти які надходять до каси, в повному обсязі та в день їх надходження мають своєчасно оприбутковуватися.
Суд, заслухавши доводи та пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи та оцінивши письмові докази в їх сукупності, прийшов до висновку, що позов не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Славутич»як субєкт підприємницької діяльності зареєстроване Кам`янською районною державною адміністрацією Черкаської області 06.04.1995 р. ідентифікаційний код 21372987, перебуває на обліку в державній податковій інспекції у Кам`янському районі Черкаської області як платник податків і зборів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування»№ 1251-XII від 25.06.1991р. (далі Закон № 1251-XII).
14.05.2010 р. державною податковою адміністрацією в Черкаській області проведена перевірка позивача з питань дотримання ним порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої був складений акт № 083086.
В ході перевірки був встановлений факт несвоєчасного оприбуткування фактичних готівкових надходжень у повній їх сумі у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків у розмірі 2465 грн. 61 коп.
На підставі акту перевірки № 083086 від 14.05.2010 р. державною податковою інспекцією у Камянському районі Черкаської області 26.05.2010 р. було винесене рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000312308 в сумі 12328 грн. 05 коп. за порушення вимог Положення про проведення касових операцій у національній валюті України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. № 637, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 р. за № 40/10320 (далі Положення).
Дане Положення визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою.
Відповідно до пункту 1.2 Положення оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій; книга обліку розрахункових операцій - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг).
Пунктом 2.6. Положення передбачено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Згідно пункту 7.3. Положення відповідальність за дотримання порядку ведення операцій з готівкою покладається на підприємців, керівників підприємств. Особи, які винні в порушенні порядку ведення операцій з готівкою, притягуються до відповідальності в установленому законодавством України порядку. У разі виявлення порушень установленого порядку ведення операцій з готівкою органи державної податкової служби України застосовують до порушників штрафні санкції на підставі подання органів контролю згідно з законодавством України.
Відповідальність за додержання норм з регулювання обігу готівки передбачена Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 12 червня 1995 року № 436/95.
Пунктом 1 цього Указу встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Відповідно наданих суду позивачем документів облік готівкових коштів, що не були оприбутковані після їх фактичного надходження у книзі обліку розрахункових операцій, проведений з застосуванням реєстратора розрахункових операцій 28.04.2010 р. та 29.04.2010 р. в розмірі 105 грн. та 2360 грн. 61 коп. відповідно, про що свідчать копії відповідних фіскальних чеків.
Вказані суми не були своєчасно оприбутковані в розділі 2 книги обліку розрахункових операцій, що свідчить про порушення позивачем вимог законодавства в сфері обігу готівкових коштів, а тому відповідач правомірно застосував до нього штрафні (фінансові) санкції в розмірі 12328 грн. 05 коп. (2465 грн. 61 коп. х 5).
Щодо твердження позивача про його неповідомлення про проведення податковим органом планової перевірки, в звязку з чим останній не мав права на проведення такої перевірки, суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог частини 1 статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 року № 509, плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка. Право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.
Згідно пункту 9 частини 6 статті 11-1 Закону № 509 позаплановими перевірками вважаються перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а в інших випадках - за рішенням суду.
Таким чином суд приходить до висновку, що посадові особи державної податкової служби діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позов товариства з обмеженою відповідальністю «Славутич»до державної податкової інспекції у Кам`янському районі Черкаської області про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій не підлягає до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі, а у випадку відсутності особи, яка бере участь у справі з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлений 22 липня 2010 року.
СуддяС.М.Гарань