Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №2.16
ПОСТАНОВА
Іменем України
26 липня 2010 року Справа № 2а-3383/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі
судді: Смішливої Т.В.
при секретарі: Попові М.Г., Лембі А.В.
за участю представників сторін:
від позивача: Колотович Д.О., дов. № 55 від 26.04.2010
Дубовик С.А., дов. № 65/юр від 05.02.2007
від відповідача:Нечипорук В.М., дов. № 34-03/1241від 04.03.2010
Єрмакова А.О., дов. 34-03-03/3706 від 06.07.2010
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Марс Беверіджес» до Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області про визнання протиправним і скасування рішення № 13 від 08.04.2010 та припису № 128 від 08.04.2010,-
В С Т А Н О В И В:
У квітні 2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Марс Беверіджес» звернулось до суду з позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області, в якому зазначив, що відповідачем з 01.04.2010 по 07.04.2010 проводилась перевірка позивача з питань дотримання мінімальних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» та Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» за період з 22.12.2009 по 31.03.2010. Результати перевірки викладено в акті № 197 від 07.04.2010, на підставі якого також прийнято рішення № 13 від 08.04.2010 про застосування до товариства фінансових санкцій у вигляді штрафу у сумі 24389,12 грн., а також внесено припис про усунення виявлених порушень.
Позивач вважає вказані рішення та припис незаконними, так як підставою для їх прийняття є висновок відповідача про необґрунтовано отриману виручку, однак, цей висновок не відповідає дійсності, позивач від реалізацій горілки «Люботин» не отримував необґрунтовану виручку. Крім того, відповідачем порушено порядок повідомлення про проведення перевірки та порядок проведення самої перевірки.
Позивач просив суд визнати протиправним та скасувати рішення № 13 від 08.04.2010 та припису № 128 від 08.04.2010.
Під час розгляду справи сторонами подавалась заява про надання часу для примирення, у звязку з чим ухвалою суду від 01.06.2010 провадження у справі було зупинено та ухвалою суду від 06.07.2010 поновлено, однак, за наданий судом час сторони примирення не досягли.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові. Крім того, зазначив, що
Представники відповідача позовні вимоги не визнали, пояснили, що перевіркою виявлено порушення порядку застосування цін при реалізації горілки «Люботин», а саме реалізація за цінами, нижчими за мінімальну ціну реалізації горілки, встановлену Постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 № 957. Саме за це порушення застосовано штрафні санкції у розмірі вартості отриманої партії товару, а саме у сумі 24389,12 грн. Вважали, що під час перевірки порушення чинного законодавства не мали місця.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених вимог з таких підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Марс Беверіджес» є юридичною особою, зареєстровано виконавчим комітетом Луганської міської ради 28.02.2001 за номером 13821050004005554, ідентифікаційний код 31375820 (а.с. 10 27)
Товариство з обмеженою відповідальністю «Марс Беверіджес» має право на здійснення оптової торгівлі алкогольними напоями на підставі ліцензії серії АГ № 152040 від 14.12.2009. (а.с. 28)
Як вбачається з матеріалів справи посадовими особами Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області на підставі посвідчення № 197 від 01.04.2010 проведено перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Марс Беверіджес» з питань дотримання мінімальних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» та Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». (а.с. 31)
Під час перевірки встановлено, що у період з 22.12.2009 по 24.02.2010 товариством здійснювалась реалізація алкогольних напоїв вітчизняного виробництва горілки «Люботин» пшеничною за цінами, нижче встановлених мінімальних цін, відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва», а саме реалізовувалась горілка, придбана у Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельний дім «Марс» за накладною С/РН 145170 від 22.12.2009 за ціною 11,86 грн./шт. Реалізація здійснювалась за ціною 11,87 грн./шт., яка є нижчою за мінімальну оптово-відпускну ціну 13,61 грн./шт. Кількість пляшок в партії 1792. Відповідно до ст. 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» за здійснення оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої застосовується штраф у розмірі 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 1000 гривень.
Результати перевірки викладено в акті № 197 від 07.04.2010, який надавався для ознайомлення керівнику та головному бухгалтеру Товариство з обмеженою відповідальністю «Марс Беверіджес», які від підписання акту відмовились без надання пояснень на письмових зауважень. (а.с. 32-33)
На підставі акту перевірки № 197 від 07.04.2010 Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області внесено позивачу припис № 128 від 08.04.2010, яким зобовязали Товариство з обмеженою відповідальністю «Марс Беверіджес» усунути встановлені перевіркою порушення чинного законодавства щодо реалізації алкогольних напоїв вітчизняного виробництва горілки «Люботин» пшеничною за цінами, нижче встановлених мінімальних цін, відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» (а.с. 34-35), а також прийнято рішення № 13 від 08.04.2010 на підставі ст. 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» про застосування фінансових (штрафних) санкцій до Товариства з обмеженою відповідальністю «Марс Беверіджес» на суму 24389,12 грн. за реалізацію горілки «Люботин» пшеничної вітчизняного виробника ємністю 0,5 л міцністю 40% за роздрібною ціною, сформованою на рівні 11,87 грн. за пляшку, що нижче за мінімальну законодавчо встановлену роздрібну ціну 13,61 грн. (а.с. 36)
Вирішуючи питання про правомірність прийнятих Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області прпису та рішення від 08.04.2010 суд виходить з наступного.
Статтею 6 Закону України "Про ціни та ціноутворення" встановлено, що в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи.
Згідно ст. 4 Закону України "Про ціни і ціноутворення" Кабінет Міністрів України: визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, крім сфери телекомунікацій; визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Згідно з ч. 2 і ч. 3 ст. 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення" контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.; державні органи, що здійснюють контроль за цінами, та їх посадові особи мають права, виконують обов'язки і несуть відповідальність, передбачені Законом України "Про державну податкову службу в Україні", крім повноважень, передбачених пунктами 6 - 9 статті 11 вказаного Закону.
Статтею 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення" передбачена відповідальність за порушення державної дисципліни цін: вилучення в доход відповідного бюджету суми необґрунтовано одержаної виручки та стягнення штрафу.
Повноваження та компетенція відповідача визначена постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819, якою затверджено Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами. Відповідно до цього Положення Державна інспекція з контролю за цінами (далі "Держцінінспекція") є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінекономіки і підпорядковується йому; Держцінінспекція має серед інших право: проводити в органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, підприємствах, установах та організаціях незалежно від форми власності перевірки бухгалтерських документів, книг, звітів, калькуляцій та інших документів, пов'язаних з формуванням, встановленням і застосуванням цін і тарифів; у межах своєї компетенції вимагати від керівників та інших посадових осіб органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які перевіряються, усунення виявлених порушень порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів; приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необґрунтовано одержаної підприємством, установою, організацією виручки у результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі, а також звертатись з позовами до судів про стягнення з підприємств, установ та організацій зазначених сум у разі невиконання ними рішень державних інспекцій з контролю за цінами.
Держцінінспекціям, відповідно до Положення про Міністерство економіки України, затвердженого Указом Президента України від 23 жовтня 2000 року № 1159/2000, надано право застосовувати відповідно до законодавства України до суб'єктів підприємництва економічні (фінансові) санкції.
Таким чином, у даних правовідносинах Державна інспекція з контролю за цінами в Луганській області виступає у якості субєкта владних повноважень, а тому даний спір підсудний адміністративному суду. Крім того, відповідач мав право здійснювати перевірку позивача з питань дотримання мінімальних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» встановлено мінімальну оптово-відпускну ціну на горілку та лікеро-горільчани вироби вітчизняного виробництва на рівні 68,05 грн. за 1 літр 100-відсоткового спирту, що у перерахунку становить 13,61 грн. за пляшку ємністю 0,5 літра міцністю 40%.
Як вбачається з матеріалів справи Товариство з обмеженою відповідальністю «Марс Беверіджес» отримало від Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Марс» алкогольні напої, у тому числі горілку «Люботин» 0,5л пшеничну у кількості 1792 пляшок за ціною 11,86 грн. на підставі накладної № С/РН-145170 від 22.12.2009. (а.с. 123)
Крім того, 05.01.2010 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Марс Беверіджес» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Марс» укладено договір поставки № 307111, за умовами якого Товариство з обмеженою відповідальністю «Марс Беверіджес» зобовязується систематично поставляти та передавати у власність Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Марс» товар згідно специфікації, а Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Марс» зобовязується прийняти вказаний товар та своєчасно оплатити. (а.с. 37 40) Згідно специфікації до договору поставки № 307111 від 05.01.2010 предметом поставки є також горілка пшенична «Люботин» 0,5 л. (а.с. 41 46)
На підставі накладних № С/РН-000100 від 11.01.2010, № С/РН-000101 від 11.01.2010, № С/РН-000240 від 26.01.2010, № С/РН-000286 від 27.01.2010, № С/РН-000326 від 27.01.2010, № С/РН-000325 від 27.01.2010, № С/РН-000320 від 27.01.2010, № С/РН-000308 від 27.01.2010, № С/РН-000328 від 28.01.2010, № С/РН-000348 від 28.01.2010, № С/РН-000352 від 28.01.2010, № С/РН-000341 від 28.01.2010, № С/РН-000373 від 28.01.2010, № С/РН-000366 від 28.01.2010, № С/РН-000381 від 28.01.2010, № С/РН-000372 від 20.01.2010, № С/РН-000578 від 15.02.2010, № С/РН-000630 від 19.02.2010, № С/РН-000617 від 19.02.2010, № С/РН-000627 від 17.02.2010, № С/РН-000642 від 21.02.2010, № С/РН-000041 від 24.02.2010 (а.с. 124 145) Товариство з обмеженою відповідальністю «Марс Беверіджес» здійснило поставку алкогольних напоїв до мережі супермаркетів Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Марс», у тому числі горілки «Люботин» пшеничної ємністю 0,5 л., міцністю 40% за ціною 11,87 грн. (з урахуванням ПДВ).
Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 1000 гривень. Отримана партія горілки «Люботин» пшенична 0,5 л. становить 1792 пляшки, мінімальна оптово-відпускна ціна на горілку відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» становить 13,61 грн. Таким чином, відповідачем правильно розраховано суму штрафних санкцій у розмірі 24389,12 грн. (1792 х 13,61 грн.)
Посилання представника позивача на те, що до початку перевірки позивачем самостійно проведено коригування цін до законодавчо встановленої мінімальної оптово-відпускної ціни у розмірі 13,61 грн. суд оцінює критично з огляду на такі обставини.
На підтвердження своїх доводів про проведення коригування цін представником позивача надано коригуючи накладні від 01.03.2010, якими здійснено коригування вартості горілки «Люботин» пшенична до законодавчо встановленої мінімальної оптово-відпускної ціни у розмірі 13,61 грн. (а.с. 86 117)
Однак, представник позивача не надав пояснень про причини ненадання вказаних коригуючи накладних під час перевірки, яка проводилась з 1 по 7 квітня 2010 року. Крім того, до матеріалів справи позивачем долучено акт звірення по рахунку 36112 станом на 30.03.2010 проведеного між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Марс» із зазначенням сум коригування (а.с. 47 65), однак, з наданого позивачем листа ТОВ «Марс Беверіджес» № 357 від 08.04.2010 до ТОВ «Торговий Дім «Марс» вбачається, що лише після закінчення перевірки позивач звернувся з пропозицією провести коригування вартості горілки «Люботин» до законодавчо встановленої мінімальної оптово-відпускної ціни у розмірі 13,61 грн., у звязку з виявленими під час перевірки Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області порушень щодо формування цін, а також пропонував провести звірення розрахунків та надавав для підписання акти звірення (а.с. 66-67).
З відповіді ТОВ «Торговий Дім «Марс» № 467 від 15.04.2010 вбачається, що станом до 15 квітня 2010 року горілка «Люботин» пшенична обліковувалась по ціні 11,87 грн. (а.с. 68)
Вказані документи, на думку суду, підтверджують, що на час перевірки ТОВ «Марс Беверіджес» здійснювало реалізацію горілки «Люботин» пшенична ємністю 0,5 л міцністю 40% за ціною 11,87 грн., що менше законодавчо встановленої мінімальної оптово-відпускної ціни у розмірі 13,61 грн., а коригування ціни реалізованої продукції проведено лише після закінчення перевірки Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області, що може бути розцінено судом як здійснення заходів, спрямованих на виконання припису.
Посилання позивача на порушення порядку повідомлення про проведення перевірки та оформлення її результатів суд вважає необґрунтованими, так як позивач посилається на норми Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05 квітня 2007 року № 877-V, який у даному випадку не підлягає застосуванню, у звязку з тим, що відповідно до ст. 2 вказаного Закону його дія не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів валютного контролю, митного контролю, контролю за дотриманням бюджетного і податкового законодавства, контролю за дотриманням порядку проведення розрахунків, за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та інше.
Крім того, у випадку, якщо субєкт господарювання вважає, що його неналежним чином повідомили про проведення перевірки такий субєкт має право не допустити посадових осіб субєкту владних повноважень до перевірки. У даному випадку посадові особи Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області були допущені до перевірки.
Також, необгрунтованими є посилання позивача на те, що відповідачем порушено положення постанови Кабінету Міністрів України № 502 від 29.05.2009 року в частині прийняття рішення про застосування штрафних санкцій до закінчення 30-денний строк після внесення припису про усунення порушень.
Так, вказана постанова КМУ містить обмеження щодо застосування до субєктів господарювання з високим ступенем ризику відповідно до затверджених Кабінетом Міністріва України критеріїв оцінки ступеня ризику.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 483 від 21.05.2008 року «Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності і визначається періодичність проведення планових заходів, пов'язаних з державним наглядом (контролем) за додержанням порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів)» до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику бути віднесені ті, що порушують державну дисципліну цін.
Згідно ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.
Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Натомість, відповідач довів правомірність винесення рішення № 13 від 08.04.2010 про застосування до товариства фінансових санкцій у вигляді штрафу у сумі 24389,12 грн., а також і припису № 128 від 08.04.2010, яким зобовязано ТОВ «Марс Беверіджес» усунути виявлені під час перевірки порушення.
Згідно ст. 94. Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа), а у випадку часткового задоволення позову відповідно до задоволених вимог, якщо суд відмовляє у задоволенні позову, судові витрати позивачу не відшкодовуються.
На підставі викладеного, ст. ст. 2, 11, 17, 18, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Марс Беверіджес» до Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області про визнання протиправним і скасування рішення № 13 від 08.04.2010 та припису № 128 від 08.04.2010 відмовити за необґрунтованістю.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя
Смішлива Т.В.