ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 липня 2010 року <Текст >Справа № 2а-2798/10/0870
(15 год. 35 хв.) м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Прудивуса О.В.,
при секретарі судового засідання Скачковій Т.В.,
за участю:
представника позивача: Сідомон А.І.,
представника відповідача: Ясир Д.І.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом:управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя
до:відкритого акціонерного товариства «Автотранспортне підприємство № 12327»
про:відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій.
19.05.2010 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя (далі позивач) до відкритого акціонерного товариства «Автотранспортне підприємство № 12327» (далі відповідач), в якому позивач просив стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість із відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій призначених відповідно до п. «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» колишнім працівникам відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 в розмірі 51020,21 грн.
Ухвалою судді Запорізького окружного адміністративного суду від 20.05.2010 було відкрито провадження у справі, судове засідання призначено на 16 червня 2010 року.
За клопотанням відповідача від 15.06.2010 розгляд справи був відкладений до 14.07.2010.
Позивач обґрунтував свої вимоги тим, що за період з червня 2009 року по квітень 2010 року (включно) по пенсіонерам ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 нараховані до відшкодування фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за п «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в сумі 51020,21 грн. Проплат відповідачем за вказаний період не здійснювалось.
Посилаючись на ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 1, 2 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування», п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування позивач просив суд стягнути з відповідача зазначену заборгованість.
Представник відповідача 14.07.2010 надав суду заперечення проти позову, в яких зазначив, що на підставі проведеного ним аналізу норм чинного законодавства є підстави для висновку, що положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років. При цьому, частину 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», яка передбачала, що підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до пенсійного фонду України плату, що покриває витрати на виплату і доставку пенсій відповідно до пунктів «б» - «з» цієї статті до досягнення працівником пенсійного віку, передбаченого ст. 12 цього ж Закону, у відповідному розмірі, було виключено відповідно до Закону України від 17.02.2000 № 1461-14 «Про внесення змін до деяких законів України».
На думку відповідача, та обставина, що фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення», є обєктом оподаткування збором на загальнообовязкове державне пенсійне страхування (поряд з іншими виплатами на користь найманих працівників) не відносять зазначені витрати до кола загальнообовязкових платежів.
Також відповідач зазначив, що п. 2 розділу 15 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» передбачено лише внесення до Пенсійного фонду підприємствами та організаціями з коштів призначених на оплату праці, плати, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України. Однак позивач не довів відповідність професій колишніх працівників відповідача, а нині пенсіонерів ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 вищевказаному списку № 1.
З наведених підстав, відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими, документально не підтвердженими, а отже і такими, що не підлягають задоволенню
У судовому засіданні 14.07.2010 представник позивача позов підтримав у повному обсязі, а представник відповідача проти позову заперечував.
У судовому засіданні 14.07.2010 судом було проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Суд, розглянувши матеріали і зясувавши обставини адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши інші наявні у справі докази у їх сукупності,
ВСТАНОВИВ:
Державна реєстрація відповідача була проведена 21.08.1997, що підтверджується витягом з ЄДРПОУ станом на 13.07.2010.
Згідно з п.п. «б», «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ (далі Закон № 1788-ХІІ) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв): чоловіки після досягнення 55 років і при стажі роботи 25 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.
Як встановлено з матеріалів справи, колишнім працівникам відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 призначена та виплачується пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до п. «б», «з» ст. 13 Закону № 1788-ХІІ, а саме:
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, працював на посаді водія автобуса міського пасажирського транспорту, що підтверджується довідкою відповідача від 22.09.2005 № 12, має загальний стаж роботи 39 р. 1 міс. 28 днів, з них пільговий стаж 13 р. 6 міс. 12 днів, з яких пільгового стажу у відповідача 100 %, що підтверджується розрахунком стажу. Отримує пенсію за віком на пільгових умовах з 15.09.2005 згідно з протоколом № 900322 від 28.09.2005. Довідкою УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя від 23.06.2010 підтверджується отримання ним з червня 2009 року по квітень 2010 року пенсії у розмірі 14862,91 грн.;
ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, працював на посаді водія автобуса міського пасажирського транспорту, що підтверджується довідкою відповідача від 31.10.2005 № 15, має загальний стаж роботи 39 р. 9 міс. 01 день, з них пільговий стаж 17 р. 4 міс. 11 днів, з яких пільгового стажу у відповідача 100 %, що підтверджується розрахунком стажу. Отримує пенсію за віком на пільгових умовах з 08.11.2005 згідно з протоколом № 900806 від 03.02.2006. Довідкою УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя від 23.06.2010 підтверджується отримання ним з червня 2009 року по квітень 2010 року пенсії у розмірі 12 147,45 грн.;
ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, працював на посаді водія автобуса міського пасажирського транспорту, що підтверджується довідкою відповідача від 15.01.2008 № 27, має загальний стаж роботи 37 р. 9 міс. 23 дні, з них пільговий стаж 15 р. 3 міс. 19 днів, з яких пільгового стажу у відповідача 14,89 %, що підтверджується розрахунком стажу. Отримує пенсію за віком на пільгових умовах з 23.01.2008 згідно з протоколом № 505027 від 25.03.2008. Довідкою УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя від 23.06.2010 підтверджується отримання ним з червня 2009 року по квітень 2010 року пенсії у розмірі 11 007,51 грн.;
ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, працював на посаді водія автобуса міського пасажирського транспорту, що підтверджується довідкою відповідача від 10.07.2008 № 526, має загальний стаж роботи 37 р. 0 міс. 20 днів, з них пільговий стаж 15 р. 10 міс. 21 день, з яких пільгового стажу у відповідача 14,89 %, що підтверджується розрахунком стажу. Отримує пенсію за віком на пільгових умовах з 31.07.2008 згідно з протоколом № 806186 від 28.08.2008. Довідкою УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя від 23.06.2010 підтверджується отримання ним з червня 2009 року по квітень 2010 року пенсії у розмірі 9 222,28 грн.;
ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, працював на посаді водія автобуса міського пасажирського транспорту, що підтверджується довідкою відповідача від 28.01.2009 № 36, а також на інших посадах, яки дали йому право на отримання пенсії відповідно до п. «б» ст. 13 Закону № 1788-ХІІ (за списком № 2). Має загальний стаж роботи 35 р. 6 міс. 15 днів, з них пільговий стаж 10 р. 10 міс. 8 днів, з яких пільгового стажу у відповідача 4,17 %, що підтверджується розрахунком стажу. Отримує пенсію за віком на пільгових умовах з 07.02.2009 згідно з протоколом № 906950 від 13.02.2009. Довідкою УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя від 23.06.2010 підтверджується отримання ним з червня 2009 року по квітень 2010 року пенсії у розмірі 17 120,92 грн.;
ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_3, працював на посаді водія автобуса міського пасажирського транспорту, що підтверджується довідкою відповідача від 05.05.2008 № 440, має загальний стаж роботи 32 р. 10 міс. 25 днів, з них пільговий стаж 12 р. 7 міс. 10 днів, з яких пільгового стажу у відповідача 100 %, що підтверджується розрахунком стажу. Отримує пенсію за віком на пільгових умовах з 15.04.2009 згідно з протоколом № 758652 від 14.07.2009. Довідкою УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя від 23.06.2010 підтверджується отримання ним з червня 2009 року по квітень 2010 року пенсії у розмірі 11 231,93 грн.
Посилання відповідача на те, що п. 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV) передбачено лише внесення до Пенсійного фонду підприємствами та організаціями з коштів призначених на оплату праці, плати, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України суд вважає помилковими з огляду на таке.
Вказані норми, зокрема абз. 4 пп. 1 п. 2 розділу XV Закону № 1058-IV, не стосуються спірних відносин, оскільки не поширюються на відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону № 1788-XII. Вони були направлені, зокрема, на врегулювання відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України. Тобто ці норми були направлені на встановлення регулювання інших відносин, а не на зміну чинного регулювання спірних правовідносин.
Заперечення відповідача в іншій частині суд вважає необґрунтованими виходячи з наступного.
Відповідно до п. 2 прикінцевих положень Закону України Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вищезазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом № 1788-ХІІ.
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону № 1058-IV.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом, а саме відповідно до норм Закону № 1788-ХІІ та Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» від 27.06.1997 № 400/97-ВР (далі Закон № 400/97-ВР).
Згідно з п. 1 ст. 1 Закону № 400/97-ВР платниками збору на обовязкове державне пенсійне страхування є, зокрема, субєкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, бюджетні, громадські та інші установи та організації, обєднання громадян та інші юридичні особи.
За правилами абз. 4 п. 1 ст. 2 Закону № 400/97-ВР для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, обєктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України № 1788-ХІІ до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону № 1788-ХІІ.
Відповідно до абз. 3 п. 1 ст. 4 Закону № 400/97-ВР ставка збору на обовязкове державне пенсійне страхування становить 100 відсотків від обєкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Виходячи з наведених норм, відповідач є платником збору на обовязкове державне пенсійне страхування.
Ст. 1 Закону № 1058-IV встановлено, що страховими внесками є кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обовязкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообовязкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону. Таке саме визначення страхових внесків наведено і в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженій Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663 (далі Інструкція).
Отже, до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди осіб, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, суми відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах таким особам, сплачуються як збір на обовязкове державне пенсійне страхування і відносяться за визначенням, наведеним у Законі № 1058-IV та Інструкції, до страхових внесків.
Згідно з ч. 2 ст. 106 Закону № 1058-IV суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Згідно з ч. 3 ст. 106 Закону № 1058-IV орган Пенсійного фонду має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки.
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначений розділом 6 Інструкції.
Підпунктом 2.1.1 п. 2.1 Інструкції встановлено, що платниками страхових внесків є підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Згідно з п. 6.1 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону № 1058-IV в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень цього Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до п. 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону № 1058-IV, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно з п. 6.10 Інструкції, в разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Витягом з ЄДРПОУ станом на 13.07.2010 підтверджується, що відповідач знаходиться у Комунарському районі м. Запоріжжя.
Надсилання відповідачу розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, підтверджується наявними у матеріалах справи копіями повідомлень про вручення рекомендованих поштових відправлень.
Пунктом 6.8 Інструкції передбачено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій підтверджується наявність у відповідача зобовязання з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій пенсіонерам ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 з червня 2009 року по квітень 2010 року (включно) в розмірі 51020,21 грн., яке не було виконано.
Вищенаведені, встановлені судом, обставини справи були підтверджені доказами, зібраними під час її розгляду.
Таким чином суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі.
Враховуючи вищезазначене, та керуючись ст.ст. 2, 4, 7 12, 14, 86, 158 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя до відкритого акціонерного товариства «Автотранспортне підприємство № 12327» задовольнити.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Автотранспортне підприємство № 12327», (вул. Жасмінна, буд. 5, м. Запоріжжя, 69083, ідентифікаційний код 03114170) на користь управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя (вул. Чумаченка, 13а, м. Запоріжжя, 69104, ідентифікаційний код 20508410, р/р 25606301201078 в ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 313957) заборгованість із відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» колишнім працівникам відкритого акціонерного товариства «Автотранспортне підприємство № 12327» ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 в розмірі 51020,21 грн. (пятдесят одна тисяча двадцять гривень 21 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення її в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.В. Прудивус
Постанова у повному обсязі складена 16 липня 2010 року.