Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 Вн. № <Внутрішній Номер справи >
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
29 липня 2009 року 13:10 № 15/252
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Мазур А.С., при секретарі Бистрик О.С., за участю представника позивача Стаценко-Сургучової І.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліна ком»
про скасування державної реєстрації,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліна ком»(далі ТОВ «Ліна ком») про скасування державної реєстрації відповідача у якості платника податку на додану вартість та скасування державної реєстрації відповідача у якості юридичної особи як такі, що відбулись внаслідок недійсного з 30.01.2008 року правочину (вимоги з урахуванням уточнень позивача).
Представник позивача позов підтримав, мотивуючи тим, що державна реєстрація ТОВ«Ліна ком»відбулась із порушенням вимог закону, які не можна усунути, а саме: ТОВ«Ліна ком»зареєстровано на підставну особу ОСОБА_2, який не причетний до реєстрації та діяльності вказаного товариства, що підтверджується письмовими поясненнями ОСОБА_2, наданими ним у ході слідства. Також представником позивача зазначено, що наслідком неправомірної державної реєстрації, було проведення ТОВ «Ліна ком»незаконної діяльності. Крім того, відповідно до акта про незнаходження підприємства за юридичною (фактичною) адресою, ТОВ «Ліна ком»та його посадові особи за юридичною (фактичною) адресою не знаходиться, інформація про їх місцезнаходження відсутня.
Відповідач у судове засідання не прибув. Згідно з Довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відповідач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, зазначена адреса співпадає з адресою відповідача вказаною у позовній заяві, проте поштова кореспонденція направлена за вказаною адресою повертається до суду за закінченням терміну зберігання.
Враховуючи наведене, суд вважає відповідача належним чином повідомленим.
У звязку з неявкою відповідача та ненаданням витребуваних доказів розгляд справи неодноразово відкладався, відповідно до ст. 128 КАС України справа вирішується на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.
Відповідно до ст. 42 Конституції України, кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.
Підприємницька діяльність особою може здійснюватись як безпосередньо, так і шляхом створення та участі у субєктах господарювання, у тому числі, господарських товариств.
Відповідно до ч. 1 ст. 79 Господарського кодексу України, господарськими товариствами визнаються підприємства або інші суб'єкти господарювання, створені юридичними особами та/або громадянами шляхом об'єднання їх майна і участі в підприємницькій діяльності товариства з метою одержання прибутку.
В силу ч. 1 ст. 87 Цивільного кодексу України, для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово та підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження.
ТОВ «Ліна ком»з 30.01.2008р. зареєстровано як юридична особа у Дніпровській районній у м. Києві державній адміністрації та видано свідоцтво про державну реєстрацію серії АОО №781181 від 30.01.2008р.
Одноособовим засновником (учасником) цього товариства відповідно до його статуту став ОСОБА_2
Проведеною відділом податкової міліції Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києві перевіркою встановлено, що державна реєстрація юридичної особи ТОВ «Ліна ком»відбулась з порушенням закону, які не можна усунути, а саме: товариство зареєстровано на ОСОБА_2, який не здійснював та не мав наміру здійснювати господарську діяльність.
Як свідчать обставини справи, вимоги чинного законодавства при створенні ТОВ «Ліна ком»були порушені. Про даний факт також свідчать письмові пояснення ОСОБА_2 від 13.07.2008р. та протокол допиту свідка від 04.08.2008р., складений слідчим СВ ПМ ДПІ у Дніпровському районі м. Києва капітаном податкової міліції Зозулею О.П., у яких ОСОБА_2 зазначив те, що не причетний до діяльності даного товариства, ніяких документів ТОВ «Ліна ком»не підписував, доручень на здійснення реєстрації підприємства не видавав, про існування такого товариства на момент здійснення реєстрації не знав.
Відповідно до акта, складеного оперуповноваженими ГВПМ ДПА у Дніпровському районі м. Києві, ТОВ «Ліна ком»та його посадові особи за юридичною адресою: м.Київ, вул.Марини Раскової, 19 не знаходяться.
В силу п. 2 ч. 1 ст. 110 ЦК України, юридична особа ліквідується за рішенням суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом.
Відповідно до ч.1 ст. 59 Господарського кодексу України, припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом, зокрема, ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - за рішенням суду.
Згідно ч.6 цієї ж статті суб'єкт господарювання ліквідується: за ініціативою осіб, зазначених у частині першій цієї статті; у зв'язку із закінченням строку, на який він створювався, чи у разі досягнення мети, заради якої його було створено; у разі визнання його в установленому порядку банкрутом, крім випадків, передбачених законом; у разі скасування його державної реєстрації у випадках, передбачених законом.
Скасування державної реєстрації позбавляє суб'єкта господарювання статусу юридичної особи і є підставою для вилучення його з державного реєстру. Суб'єкт господарювання вважається ліквідованим з дня внесення до державного реєстру запису про припинення його діяльності. Такий запис вноситься після затвердження ліквідаційного балансу відповідно до вимог цього Кодексу (ч.7 ст.59 ГК України).
Припинення державної реєстрації суб'єкта господарювання провадиться за рішенням суду, що є підставою для ліквідації даного суб'єкта господарювання відповідно до статті 59 Господарського кодексу України.
За змістом статей 22, 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»від 15.05.2003 р. №755-ІV вбачається, що з підстав, передбачених цим Законом, зокрема з підстави визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути, суд може постановити рішення щодо припинення юридичної особи, що не повязане з банкрутством юридичної особи.
Право органу державної податкової служби звертатися до суду з заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності передбачене п. 17 ч.1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
При цьому з прикінцевих положень розділу VІІ Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»випливає, що закони, нормативно-правові акти, прийнятті до набрання чинності цим Законом, тобто до 1 липня 2004 року, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Тому положення пункту 17 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»щодо права податкового органу на звернення до суду з позовом про скасування державної реєстрації субєкта підприємницької діяльності; пункту 2 частини 1 статті 110 Цивільного кодексу України щодо можливості ліквідації юридичної особи за рішенням суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути; частини 6 статті 59 Господарського кодексу України щодо скасування державної реєстрації субєкта господарювання, слід розуміти як положення щодо припинення юридичної особи.
При розгляді вимог державної податкової адміністрації про скасування державної реєстрації відповідача в якості платника ПДВ суд прийшов до висновку, що зазначені вимоги не можуть бути самостійними позовними вимогами, оскільки скасування даної реєстрації в судовому порядку не вимагається та не передбачено Законом України «Про податок на додану вартість»від 3 квітня 1997 року № 168/97-ВР. Скасування реєстрації ТОВ «Ліна ком»в якості платника податку на додану вартість може бути здійснено за ініціативою органу податкової служби за наявності рішення суду щодо припинення юридичної особи, що не повязано з банкрутством.
Враховуючи недійсність правочину, який є підставою створення ТОВ «Ліна ком», реєстрація відповідача в якості платника ПДВ має бути анульована за ініціативою органу податкової служби.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Приймаючи до уваги той факт, що запис про проведення державної реєстрації вчинений з порушенням закону, які не можна усунути, а саме ТОВ «Ліна ком»зареєстровано на підставну особу, яка не здійснювала та не мала наміру здійснювати господарську діяльність, що підтверджується матеріалами справи, у суду є достатні підстави для висновку про неправомірність такої державної реєстрації, у звязку з чим запис від 30.01.2008 р. про державну реєстрацію ТОВ «Ліна Ком»підлягає визнанню недійсним, а юридична особа ТОВ «Ліна Ком»припиненню.
Керуючись ст. 124 Конституції України, Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», ст.ст. 69-72, 86, 94, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати недійсною державну реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю "Ліна Ком" (ЄДРПОУ 35646872), зареєстрованого Дніпровською районною у м. Києві державною адміністрацією 30.01.2008 р. за адресою: АДРЕСА_1.
Припинити юридичну особу Товариство з обмеженою відповідальністю "Ліна Ком" (ЄДРПОУ 35646872), зареєстроване Дніпровською районною у м. Києві державною адміністрацією за адресою: АДРЕСА_1.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Після набрання постановою законної сили направити її державному реєстратору Дніпровського району міста Києва для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення та для здійснення заходів з припинення підприємницької діяльності юридичної особи у встановленому законом порядку.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Мазур А.С.