ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 липня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-3221/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єресько Л.О.,
при секретарі Ємець Я.М.,
за участю:
представників позивача - Гасанової Х.К., Андрущенко А.А.,
представників відповідача - Дешко І.А., Клименко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Асоціації захисту прав споживачівдо Державної податкової інспекції в м.Полтавіпро визнання дій неправомірними, скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
05 липня 2010 року Асоціація захисту прав споживачів (надалі - позивач)звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м.Полтаві (надалі - відповідач)про визнання неправомірними дій відповідача по відмові у внесенні Асоціації захисту прав споживачів до Реєстру неприбуткових організацій і віднесенню громадської організації до складу суб'єктів підприємницької діяльності, скасування рішення № 27 від 28.04.2010 року про відмову у включенні організації (установи)до Реєстру неприбуткових організацій (установ), зобов'язання відповідача здійснити реєстрацію позивача в якості неприбуткової організації та включити до Реєстру неприбуткових організацій.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що у квітні 2010 року Асоціація захисту прав споживачів звернулася до Державної податкової інспекції в м. Полтаві із заявою форми № 1-РН про включення до Реєстру неприбуткових організацій як громадської організації, разом з тим податковим органом прийнято рішення № 27 від 28.04.2010 року про відмову у включенні організації до Реєстру неприбуткових організацій (установ), обґрунтування мотивів якого викладено у листі від 28.04.2010 року № 8386/10/15-466. Вважає, що висновки і рішення відповідача суперечать нормам чинного законодавства, оскільки Асоціація захисту прав споживачів була створена та зареєстрована відповідно до положень Закону України «Про об'єднання громадян», внесена до ЄДРПОУ за організаційно-правовою формою за кодом 815 «громадська організація», тому на підставі пп. б п. 7.1.1. ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»належить до неприбуткових організацій. Зазначав, що посилання відповідача на невідповідності Статуту Асоціації положенням п. 7.11. ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»є необґрунтованими.
У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги, просили їх задовольнити.
Представники відповідача проти позову заперечували, просили відмовити у його задоволенні.
У запереченнях посилалися на те, що умовою включення організації до Реєстру неприбуткових організацій є дотримання нею вимог, зокрема, абз. 3 пп. 7.11.13 п. 7.11. ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», яким передбачено, що статутні документи неприбуткових організацій мають містити вичерпний перелік видів діяльності, а також вимог пп. 7.11.11. п. 7.11. ст. 7 вказаного Закону, яким визначено порядок розподілу майна під час ліквідації неприбуткової організації, а саме, що у разі ліквідації неприбуткової організації її активи повинні бути передані іншій неприбутковій організації відповідного виду або зараховані до доходу бюджету. Натомість за результатами розгляду заяви позивача за формою 1 РН про включення до Реєстру неприбуткових організацій та його установчих документів було встановлено, що в порушення вищевказаних вимог Закону у Статуті позивача було визначено невичерпне коло завдань, а п. 6.5. Статуту передбачав, що майно та кошти організації, що залишились після розрахунків з кредиторами, розрахунків з бюджетом та позабюджетними державними фондами, розподіляється згідно чинного законодавства. За таких обставин Державною податковою інспекцією в м. Полтаві прийнято рішення від 28.04.2010 року № 27, яким відмовлено позивачу у включенні до Реєстру неприбуткових організацій. Вважають, що дії та рішення Державної податкової інспекції в м. Полтаві відповідають вимогам чинного законодавства.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що Асоціація захисту прав споживачів (ідентифікаційний код 24385816) є громадською організацією, зареєстрованою Виконавчим комітетом Полтавської міської ради 18.03.1996 року, включеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 12.03.2010 року та Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України 15.03.2010 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 791625, довідкою з ЄДРПОУ серії АА № 105747, виданою 22.03.2010 року, копії яких наявні у справі.
Із довідки з ЄДРПОУ серії АА № 105747 також вбачається, що Асоціація захисту прав споживачів внесена до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій за організаційно-правовою формою за кодом 815 «громадська організація», вид діяльності за КВЕД 91.33.0 «Діяльність громадських організацій, не віднесених до інших групувань».
Асоціація перебуває на податковому обліку у Державній податковій інспекції у м. Полтаві з 15.03.2010 року також як громадська організація, що підтверджується витягом із бази даних ДПІ у м. Полтаві.
Статут Асоціації захисту прав споживачів у чинній редакції затверджено рішенням загальних зборів членів Асоціації від 11.03.2010 року, протокол № 2, зареєстровано державним реєстратором Виконавчого комітету Полтавської міської ради 01.04.2010 року, запис про державну реєстрацію змін до установчих документів № 15881050001009014.
Як встановлено судом із пояснень представників сторін та матеріалів справи, у квітні 2010 року Асоціація захисту прав споживачів звернулася до Державної податкової інспекції у м. Полтаві із заявою форми 1-РН щодо внесення до Реєстру неприбуткових організацій та установ, до якої були додані копія Статуту, довідки з ЄДРПОУ та свідоцтва про державну реєстрацію.
28.04.2010 року Державною податковою інспекцією у м. Полтаві прийнято рішення № 27 про відмову у включенні позивача до Реєстру неприбуткових організацій (установ).
У листі від 28.04.2010 року за вих. № 8386/10/15-466, надісланого позивачу, Державною податковою інспекцією у м. Полтаві викладено мотиви прийняття такого рішення. Так, вказано, що в порушення вимог пп. 7.11.13. п. 7.11. ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»у розділі першому Статуту передбачено здійснення Асоціацією «інших завдань в межах повноважень, передбачених законодавством України, та проведення самостійно експертизи та випробування продукції», а всупереч вимогам пп. 7.11.11. п. 7.11. ст. 7 Закону пунктом 6.5. Статуту передбачено, що «майно та кошти організації, що залишились після розрахунків з кредиторами, розрахунків з бюджетом та позабюджетними державними фондами, розподіляється згідно чинного законодавства».
Позивач не згоден із вищевказаним рішенням та діями Державної податкової інспекції у м. Полтаві, у зв'язку з чим оскаржив їх до суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);безсторонньо (неупереджено);добросовісно;розсудливо;з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Надаючи оцінку позовним вимогам, суд виходить з наступного.
Перелік установ та організацій, які належать до неприбуткових, та порядок їх оподаткування визначені пунктом 7.11. ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28.12.1994 року № 334/94-ВР.
Так, згідно підпункту б. пп. 7.11.1. п. 7.11. ст. 7 Закону до неприбуткових установ та організацій належать благодійні фонди і благодійні організації, створені у порядку, визначеному законом для проведення благодійної діяльності, в тому числі громадські організації, створені з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності, а також творчі спілки та політичні партії, громадські організації інвалідів та їх місцеві осередки, створені згідно з Законом України "Про об'єднання громадян", науково-дослідні установи та вищі навчальні заклади III - IV рівнів акредитації, внесені до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, заповідниками, музеями-заповідниками.
Відповідно до пп. 7.11.10. п. 7.11. ст. 7 Закону з метою оподаткування центральний податковий орган веде реєстр всіх неприбуткових організацій, які звільняються від оподаткування згідно з положеннями цієї статті. Державна реєстрація неприбуткових організацій здійснюється у порядку, передбаченому відповідним законодавством.
Пунктом 2.1. Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ, затвердженого наказом ДПА України від 11.07.1997 року № 232, встановлено, що до Реєстру заносяться неприбуткові організації та установи, які згідно із пунктом 7.11 статті 7 Закону звільняються від сплати податку на прибуток.
При цьому згідно п. 1.2. Положення, організації та установи, які не підпадають під визначення неприбуткових відповідно до підпункту 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону, не повинні проходити реєстрацію згідно із цим Положенням.
Відповідно до п. 1.4. Положення при включенні неприбуткової організації або установи до бази Реєстру їй по її ідентифікаційному номеру ставиться ознака неприбуткової організації (установи). Структуру ознаки неприбуткової організації або установи встановлює Державна податкова адміністрація України.
Пунктом 2.2. Порядку визначення структури ознаки неприбуткових установ (організацій), затвердженого наказом ДПА України від 03.07.2000 року № 355, визначено наступну структуру ознаки - (0006) - громадські організації, створені з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності, громадські організації інвалідів та їх місцеві осередки, створені згідно з Законом України "Про об'єднання громадян". Передбачено, що при визначенні структури ознаки неприбуткових установ (організацій) для громадських організацій, створених з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності необхідно керуватися такими нормативно-правовими актами: Законами України "Про об'єднання громадян", "Про оподаткування прибутку підприємств", іншими нормативно-правовими актами.
З огляду на викладене вбачається, що громадські організації, створені відповідно до Закону України «Про об'єднання громадян», у розумінні підпункту б. пп. 7.11.1. п. 7.11. ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»відносяться до неприбуткових організацій та підлягають включенню до Реєстру неприбуткових установ та організацій за структурою ознаки 0006.
Таким чином, Асоціація захисту прав споживачів як громадська організація мала право бути внесеною до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Посилання відповідача на те, що Статут Асоціації суперечить вимогам пп. 7.11.11. та 7.11.13. п. 7.11. ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», у зв'язку з чим прийнято рішення про відмову у включенні її до Реєстру неприбуткових установ та організацій, суд вважає безпідставними з огляду на наступне.
Підпунктом 7.11.11. п. 7.11. ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»встановлено, що у разі ліквідації неприбуткової організації її активи повинні бути передані іншій неприбутковій організації відповідного виду або зараховані до доходу бюджету.
У п. 6.6. Статуту Асоціації захисту прав споживачів визначено, що майно та кошти Організації, що залишилися після розрахунків з кредиторами, розрахунків з бюджетом та позабюджетними державними фондами, розподіляється згідно чинного законодавства.
Отже, суд приходить до висновку, що положення п. 6.6. Статуту Асоціації не суперечать підпункту 7.11.11. пункту 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», оскільки містять відсилання до порядку, передбаченого законодавчими актами, яким є і Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств». При цьому обовязок неприбуткової організації включати положення абзацу першого підпункту 7.11.11 пункту 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»до свого статуту Законом не передбачений.
Згідно п. 7.11.13 п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»під терміном "основна діяльність" слід розуміти діяльність неприбуткових організацій з надання благодійної допомоги, просвітніх, культурних, наукових, освітніх та інших подібних послуг для суспільного споживання, зі створення систем соціального самозабезпечення громадян (недержавні пенсійні фонди, кредитні спілки та інші подібні організації). Статутні документи неприбуткових організацій мають містити вичерпний перелік видів їх діяльності.
Як вбачається із положень Статуту Асоціації захисту прав споживачів, види діяльності Асоціації не визначені, натомість передбачені мета і завдання діяльності Асоціації (пункти 1.6., 1.7. Статуту). При цьому п. 1.1. Статуту встановлено, що Асоціація не займається підприємницькою діяльністю з метою отримання прибутку і є неприбутковою організацією.
Наявність у Статуті положення про те, що завданням Асоціації є «виконання інших завдань в межах повноважень, передбачених законодавством України»не свідчить про порушення п. 7.11.13 п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», оскільки є лише одним із завдань, що виконується в межах законодавства, що регламентує діяльність громадських організацій, зокрема, Закону України «Про об'єднання громадян».
Так, ст. 3 Закону України «Про об'єднання громадян»передбачено, що громадські організації створюються для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів, а згідно ст. 24 Закону господарська та інша комерційна діяльність здійснюється ними лише з метою виконання статутних завдань і цілей і лише шляхом створення госпрозрахункових установ і організацій із статусом юридичної особи, заснування підприємств в порядку, встановленому законодавством.
З огляду на викладене, у Державної податкової інспекції у м. Полтаві були відсутні підстави для відмови у включенні позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій, тому рішення від 28.04.2010 року № 27 «Про відмову у включенні організації (установи) до Реєстру неприбуткових організацій (установ)»не ґрунтується на вимогах чинного законодавства та є безпідставним.
Зважаючи на те, що вказане рішення є правовим актом індивідуальної дії, та згідно ч. 2 ст. 162 КАС України, у разі його неправомірності, визнається судом протиправним і скасовується, суд вважає за необхідне згідно ч. 2 ст. 11 КАС України вийти за межі позовних вимог про рішення, та визнати його протиправним і скасувати.
Позовні вимоги про зобов'язання відповідача включити позивача до Реєстру неприбуткових організацій та установ також підлягають задоволенню, оскільки є способом відновлення порушеного права позивача.
Вимоги позивача про визнання дій відповідача по відмові у внесенні позивача до Реєстру неприбуткових організацій та установ задоволенню не підлягають з огляду на те, що відповідно до 2.4. Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ відмова у включенні до Реєстру неприбуткових організацій та установ оформлюється відповідним рішенням органу державної податкової служби, яке є юридично значимим для позивача, будь-які інші дії в даному випадку не впливають на права та обов'язки позивача.
Отже, позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.
На підставі викладеного, керуючись пунктом 7.11. ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28.12.1994 року № 334/94-ВР, Положенням про Реєстр неприбуткових організацій та установ, затвердженого наказом ДПА України від 11.07.1997 року № 232, статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Асоціації захисту прав споживачівдо Державної податкової інспекції в м.Полтавіпро визнання дій неправомірними, скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції в м.Полтаві № 27 від 28.04.2010 року про відмову у включенні Асоціації захисту прав споживачівдо Реєстру неприбуткових організацій (установ).
Зобов'язати Державну податкову інспекцію в м.Полтаві включити Асоціацію захисту прав споживачів (код ЄДРПОУ 24385816) до Реєстру неприбуткових організацій та установ.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Асоціації захисту прав споживачів витрати зі сплати судового збору у розмірі 2 грн. 40 коп.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 26 липня 2010 року.
СуддяЛ.О. Єресько