ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
Іменем України
08 липня 2010 року м. Чернівці Справа № 2а-246/10/2470
10 год. 10 хв. (№ 2а-1565/09/2470)
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі :
головуючого судді: Скакун О.П.
при секретарі судового засідання: Пишній К.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області до
Відповідача 1 Міністерства охорони здоровя України
Відповідача 2 Буковинського державного медичного університету
про виконання вимог КРУ в Чернівецькій області
за участю:
представника позивача Кондревої К.Г.
представника відповідача1 не зявився
представника відповідача 2 - Остафійчук А.В.
СУТЬ СПОРУ:
Контрольно-ревізійне управління в Чернівецькій області звернулося до суду з адміністративним позовом до Міністерства охорони здоровя України, Буковинського державного медичного університету про виконання вимог КРУ в Чернівецькій області від 13.07.2009 року № 24-04-10/3918.
В процесі розгляду справи позивач подав заяву про уточнення позовних вимог та виклав їх наступним чином:
1. Визнати незаконними дії БДМУ, які полягають у здійсненні нецільового використання бюджетних коштів;
2. Зобовязати Міністерство охорони здоровя України відповідно до вимог Порядку зменшення бюджетних асигнувань та повернення коштів у разі нецільового використання бюджетних коштів у поточному чи минулих роках, затвердженого постановою КМУ від 13.04.2006р. №492, зменшити бюджетні асигнування розпоряднику нижчого рівня - Буковинській державній медичній академії, на суму коштів нецільового використання бюджетних коштів 431997,34 грн.
3. Зобовязати Буковинську державну медичну академію виконати вимоги КРУ в Чернівецькій області від 13.07.2009р. № 24-04-10/3918 в частині відшкодування незаконних витрат на загальну суму 8452,50 грн., допущені внаслідок здійснення незаконних витрат за навчання працівникам Університету.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, в позовній заяві позивач посилається на те, що ревізією фінансово-господарської діяльності, а також використання коштів на підготовку та підвищення кваліфікації медичних та фармацевтичних, наукових та науково-педагогічних кадрів у Буковинському державному медичному університеті за 2007-2008 роки та звітний період 2009 року встановлено нецільове використання коштів спеціального фонду кошторису БДМУ за кодом програмної класифікації видатків (КПКВ) 2301070 «Підготовка і підвищення кваліфікації медичних та фармацевтичних, наукових та науково-педагогічних кадрів вищими навчальними закладами ІІІ і ІV рівнів акредитації»на 431997,37 грн. Кошторисом, планом використання коштів, розрахунками до кошторису та титульним переліком обєктів капітального ремонту на 2008 рік було передбачено кошти за кодом економічної класифікації видатків (КЕКВ) 2133 «Капітальний ремонт інших обєктів” та кодом економічної класифікації видатків (КЕКВ) «Капітальний ремонт житлового фонду” для проведення робіт з капітального ремонту гуртожитків та навчальних корпусів. Однак, кошти було спрямовано на реконструкцію приміщень з переобладнанням на суму 428887,10 грн., які повинні були проводитись за рахунок видатків КЕКВ 2143 «Реконструкція інших обєктів”. Крім того, відповідачем було перераховано кошти на рахунок ВАТ «Чернівецька обласна друкарня»за друкування газети на суму 3110,24 грн. за рахунок видатків, запланованих по КЕКВ 1131 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар», а не КЕКВ 1139 «Оплата інших послуг та інші видатки».
На думку позивача, головним розпорядником коштів Міністерством охорони здоровя України безпідставно не прийнято рішення про зменшення бюджетних асигнувань розпоряднику бюджетних коштів нижчого рівня Буковинському державному медичному університету, яким було допущено нецільове використання коштів.
Також позивач стверджує, що відповідачем, в порушення п.13 розділу V Колективного договору БДМУ, безпідставно було здійснено оплату за навчання у інших навчальних закладах двох працівників університету - асистентів кафедр.
Вимоги щодо усунення порушень відповідачем не виконані.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю.
Представник відповідача Міністерства охорони здоровя України подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі та заперечував проти позову, з підстав викладених у письмових запереченнях. Зазначив, що фінансування БДМУ у 2009 році із загального фонду бюджету здійснюється тільки за видатками, які у відповідності до діючого законодавства являються захищеними статтями. За бюджетною програмою КПКВ 2301070 «Підготовка і підвищення кваліфікації медичних та фармацевтичних, наукових та науково-педагогічних кадрів вищими навчальними закладами ІІІ і ІV рівнів акредитації», за якою фінансується зазначений заклад, кошти на капітальні видатки на 2009 рік не передбачено, тому зменшити бюджетні асигнування по загальному фонду БДМУ Міністерство охорони здоровя не має можливості.
Представник відповідача Буковинського державного медичного університету проти позову заперечував, з підстав, викладених у письмових запереченнях. Факт нецільового використання коштів визнав в повному обсязі, однак зазначив, що можливості зменшення бюджетних асигнувань не вбачає, оскільки університет фінансується лише за захищеними статтями. Щодо встановлення факту незаконних видатків по оплаті за навчання співробітників університету в сумі 8452,50 грн., то відповідач зазначив що такі видатки здійснені правомірно. Відповідно до п.3.3 Статуту БДМУ університет зобовязаний забезпечити підготовку наукових і науково - педагогічних кадрів вищої кваліфікації в магістратурі, аспірантурі та докторантурі. Заперечував факт порушення п.13 розділу V Колективного договору БДМУ, оскільки в даному пункті йдеться про безкоштовне навчання співробітників університету на передатестаційних циклах навчання, удосконалення, спеціалізації, перекваліфікації, які здійснюються на кафедрах університету. В даному випадку навчання співробітників здійснювалось на базі інших навчальних закладів, рівня підготовки яких в БДМУ немає. Кошторисні призначення на ці видатки було передбачено шляхом збільшення кошторисних призначень по коду 1172 на суму 10000 грн., 5000 грн. та 15000 грн. за рахунок зменшення кошторисних призначень по коду 1171.
Виходячи з вище зазначених фактів відповідач вважає позов безпідставним і просить відмовити в задоволенні позову.
ВСТАНОВИВ:
Контрольно-ревізійним управлінням в Чернівецькій області було проведено ревізію фінансово-господарської діяльності, в тому числі питань використання коштів на підготовку та підвищення кваліфікації медичних та фармацевтичних, наукових та науково-педагогічних кадрів у Буковинському державному медичному університеті за 2007-2008 роки та звітний період 2009 року.
За результатами проведеної ревізії було складено акт від 26.06.2009 року за №24-04-235, в якому зафіксовано виявлені порушення.
Ревізією надходження коштів на рахунки та законності списання коштів з рахунків, в тому числі щодо їх цільового використання, встановлено що по КТКВ 2301070 "Підготовка і підвищення кваліфікації медичних та фармацевтичних, наукових та науково-педагогічних кадрів вищими навчальними закладами III і IV рівнів" відповідно до платіжних доручень від 12.02.2007 № 137, 08.05.2007р. № 730 та 07.10.2008р. № 1788 Університетом перераховано кошти спеціального фонду на рахунок ВАТ „Чернівецька обласна друкарня" за друкування газети в сумах відповідно 663,20 грн., 376,76 грн. та 2070,28 грн.
Відповідні видатки по випуску газети на загальну суму 3110,24 грн. проведено за рахунок видатків, запланованих по КЕКВ 1131 „Предмети, матеріали, обладнання та інвентар", а не КЕКВ 1139 „Оплата інших послуг та інші видатки", чим порушено п. 8 ст. 7, п. 1 ст. 23, ст. 51 Бюджетного кодексу України, п. 5 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002р. № 228 із змінами та вимоги "Роз'яснення щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету", затвердженого наказом Державного казначейства України від 04.11.2004 № 194 (із змінами та доповненнями).
Відповідні операції призвели до недостовірності відображення операцій у картках обліку касових видатків, у формах № оз-2д/4д "Звіт про виконання показників плану використання бюджетних коштів" за 2007 - 2008 роки, так як не було відображено касові видатки за КЕКВ 1139 „Оплата інших послуг та інші видатки" та завищено за КЕКВ 1131 „Предмети, матеріали, обладнання та інвентар", чим порушено ч. 1 ст. 3 Закону України від 16.07.1999 № 996 „Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні" та п. 1.2 Порядку складання річних фінансових звітів за 2007 - 2008 роки установами та організаціями, які отримують кошти державного або місцевих бюджетів, затверджених наказами Державного казначейства України від 10.01.2008 № 3 та 10.01.2009 № 4.
Також, ревізією повноти застосування передбачених законодавством процедур закупівель та правильності вибору процедур закупівлі встановлено, що відповідачем у 2008 році проводились роботи по капітальному ремонту частини будівель гуртожитку №2 по вул.. Чорноморській,15-А та приміщення по вул.. Чорноморській,15-Б.
Підрядником по капітальному ремонту визначено кооператив «Технік»(ідентифікаційний код 21420166, голова кооперативу Герасимчук Л.Т.), з яким Університетом у 2007 році укладено договір підряду на капітальний ремонт від 15.01.2007 року №02-11-07 на суму 295000,00 грн. та у 2008 році два окремих договори підряду на капітальний ремонт на загальну суму 597000 грн., а саме договір підряду від 03.04.2008р. №03 на виконання капітального ремонту по вул.. Чорноморській,15-А гуртожитку №2.
Вартість фактично виконаних робіт по капітальному ремонту приміщень по вул. Чорноморській, 15, літера А, згідно актів форми КБ-2в за 2008 рік склала 119024,00 грн., по ремонту приміщень по вул. Чорноморській, 15-б відповідно 332913,00 грн.
Рішенням виконкому Чернівецької міської ради від 14.08.2007р. №621/14 «Про надання дозволу суб'єктам підприємницької діяльності на реконструкцію з переобладнанням, внесення змін в окремі рішення виконавчого комітету», Університету надано дозвіл на проведення реконструкції з переобладнанням під навчальні аудиторії частини будівлі гуртожитку №2 по вул. Чорноморській, 2 літера А загальною площею 4318,00 кв.м., які знаходяться в оперативному управлінні Університету.
Фактично, за даними актів приймання виконаних робіт форми КБ-2в встановлено, що проведені роботи є реконструкцією з переобладнанням приміщень у будівлі по вул.Чорноморській, 15Б (літера Б - І -II поверхи) та примикаючому до нього гуртожитку №2 по вул.Чорноморській, 15 А (літера А) під навчальні аудиторії, де розміщено кафедру фармації, кафедру медсестринства та лекційний зал.
Проте, оплату вказаних робіт проведено за рахунок видатків, передбачених планом використання коштів по КЕКВ 2133 «Капітальний ремонт інших об'єктів»та КЕКВ 2131 «Капітальний ремонт житлового фонду», а не КЕКВ 2143 «Реконструкція інших об'єктів», що суперечить Роз'ясненню щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженому наказом Державного казначейства України від 04.11.2004р. №194, зі змінами і доповненнями, і є порушенням п.8 ст.7, п.1 ст.23, п.6 ст.78 Бюджетного кодексу України, а також п.5 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрі України від 28.02.2002р. №228.
Крім того, ревізією встановлено, що згідно з договором від 01.05.2005р. № 18/2005, укладеного між відповідачем та Чернівецьким національним університетом ім. Ю.Федьковича, протягом 2007 -2008 років останньому перераховано кошти спеціального фонду по КПКВ 2301070 "Підготовка і підвищення кваліфікації медичних та фармацевтичних, наукових та науково-педагогічних кадрів вищими навчальними закладами III і IV рівнів" за навчання асистента кафедри біологічної фізики та медичної інформатики ОСОБА_5 за спеціальністю „Фізика напівпровідників і діелектриків" в сумі 4252,50 грн.
Також, згідно з договором від 19.12.2006р. № 3/5.2006.ПВШ.З. „Про підготовку фахівця з освітньо-кваліфікаційним рівнем „Магістр" за спеціальністю „Педагогіка вищої школи" (заочна форма навчання) протягом 2007 - 2008 років Національному фармацевтичному університету перераховано кошти спеціального фонду по КПКВ 2301070 за навчання асистента кафедри фармації та кафедри молодших спеціалістів ОСОБА_6 в сумі 4200,00 гривень.
Контрольно-ревізійним управлінням в Чернівецькій області відповідачу було направлено вимоги від 13.07.2009 року № 24-04-10/3918. Пунктами 4.1. та 4.2. яких зобовязано ініціювати перед головним розпорядником бюджетних коштів зменшення асигнувань на суму нецільового використання коштів та вжити заходів по відшкодуванню незаконних видатків на загальну суму 8452,50 грн., допущені внаслідок здійснення незаконних витрат за навчання працівникам Університету.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, встановивши фактичні обставини у справі, дослідивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
У відповідності до статті 2 Закону України «Про контрольно-ревізійну службу в Україні», головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Згідно ст.113 Бюджетного кодексу України, органи Державної контрольно-ревізійної служби України здійснюють контроль за цільовим та ефективним використанням коштів державного бюджету та місцевих бюджетів.
Суд доходить висновку про закриття провадження у справі в частині позовних вимог про визнання незаконними дій Буковинського державного медичного університету, які полягають у здійсненні нецільового використання бюджетних коштів виходячи з наступного.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.157 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, суд закриває провадження у справі.
Згідно п.4 ч.1 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Статтею 104 Кодексу адміністративного судочинства України субєкту владних повноважень надано право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.
У відповідності до статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статус державної контрольно-ревізійної служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначаються Законом України «Про контрольно ревізійну службу в Україні». Статтями 10, 11 цього Закону встановлено випадки, в яких органам державної контрольно ревізійної служби надано право звертатися до суду.
Суд вважає, що вказаними нормами законодавства не надано субєкту владних повноважень - органу державної контрольно ревізійної служби права на звернення до суду з позовом про визнання незаконними дій підконтрольних установ.
Позовна вимога про зобовязання Міністерства охорони здоровя України відповідно до вимог Порядку зменшення бюджетних асигнувань та повернення коштів у разі нецільового використання бюджетних коштів у поточному чи минулих роках, затвердженого постановою КМУ від 13.04.2006р. №492, зменшити бюджетні асигнування розпоряднику нижчого рівня - Буковинській державній медичній академії, на суму коштів нецільового використання бюджетних коштів 431997,34 грн. задоволенню не підлягає з наступних підстав.
У відповідності до ч.3 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Факт нецільового використання коштів спеціального фонду кошторису Буковинським державним медичним університетом за кодом програмної класифікації видатків (КПКВ) 2301070 «Підготовка і підвищення кваліфікації медичних та фармацевтичних, наукових та науково-педагогічних кадрів вищими навчальними закладами ІІІ і ІV рівнів акредитації»на суму 431997,37 грн. визнано сторонами, зокрема Відповідачем 1 Міністерством охорони здоровя України та Відповідачем 2 Буковинським державним медичним університетом .
У звязку з цим, цей факт вважається судом доведеним.
Механізм передбаченого законом зменшення бюджетних асигнувань розпорядникам бюджетних коштів та повернення коштів одержувачами бюджетних коштів у дохід відповідного бюджету у разі їх нецільового використання (крім бюджетних коштів, одержаних як субвенція), допущеного у поточному чи минулих роках визначено постановою КМУ від 13.04.2006р. №492 «Про затвердження Порядку зменшення бюджетних асигнувань та повернення коштів у разі нецільового використання бюджетних коштів у поточному чи минулих роках».
Відповідно до п.п. 5, 7 зазначеного Порядку, рішення про зменшення бюджетних асигнувань головному розпоряднику коштів державного бюджету приймає Міністр фінансів, головному розпоряднику коштів місцевого бюджету - керівник місцевого фінансового органу, розпоряднику бюджетних коштів нижчого рівня - головний розпорядник коштів відповідного бюджету. Протягом п'яти робочих днів після надходження документів, передбачених пунктом 6 цього Порядку, Міністр фінансів (керівник місцевого фінансового органу, головний розпорядник бюджетних коштів) приймає рішення про зменшення бюджетних асигнувань у поточному бюджетному періоді розпоряднику бюджетних коштів (далі - рішення про зменшення асигнувань) за кодами економічної класифікації видатків та відповідною бюджетною програмою (функцією), за якими встановлено факт нецільового використання бюджетних коштів, крім бюджетних асигнувань за захищеними статтями видатків бюджету.
Згідно ст. 55 Бюджетного кодексу України, захищеними статтями видатків бюджету визнаються статті видатків Державного бюджету України, обсяг яких не може змінюватися при проведенні скорочення затверджених бюджетних призначень.
Статтею 27 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»та ст.27 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»затверджено перелік захищених статей видатків загального фонду Державного бюджету України на 2009 рік та 2010 рік за економічною структурою видатків.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, з Планів використання бюджетних коштів на 2009 рік та 2010 рік та Кошторисів на 2009 рік та 2010 рік, Буковинський державний медичний університет фінансується лише за захищеними статтями видатків загального фонду Державного бюджету України.
Таким чином, суд доходить висновку, що головним розпорядником коштів Міністерством охорони здоровя України правомірно не було прийнято рішення про зменшення бюджетних асигнувань розпоряднику бюджетних коштів нижчого рівня - Буковинському державному медичному університету.
Позовна вимога про зобовязання Буковинського державного медичного університету виконати вимоги КРУ в Чернівецькій області від 13.07.2009р. № 24-04-10/3918 в частині відшкодування незаконних витрат на загальну суму 8452,50 грн., допущені внаслідок здійснення незаконних витрат за навчання працівникам Університету підлягає задоволенню у звязку з наступним.
Як вбачається з матеріалів справи, пунктом 13 розділу V колективного договору Буковинського державного медичного університету на 2007 - 2008 роки передбачено здійснення безкоштовного навчання співробітників університету на передатестаційних циклах навчання (стажування), циклах тематичного удосконалення, спеціалізації, перекваліфікації, які здійснюються на кафедрах університету.
Суд доходить висновку, що безкоштовне навчання працівників відповідача повинно здійснюватися лише на кафедрах Буковинського державного медичного університету.
Суд не бере до уваги твердження відповідача - БДМУ про наявність кошторисних призначень на ці видатки по коду 1172. Оскільки, згідно Розяснень щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету код 1172 «Окремі заходи по реалізації державних (регіональних) програм, не віднесені до заходів розвитку»крім видатків, повязаних з оплатою післядипломної підготовки, включає ряд інших видатків.
Крім того, наявність таких кошторисних призначень не спростовує положення пункту 13 розділу V колективного договору Буковинського державного медичного університету.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Контрольно-ревізійним управлінням в Чернівецькій області доведено ті обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги частково.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Керуючись ст.ст.2,3,6-12,17,18,160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити частково.
2.Зобовязати Буковинський державний медичний університет виконати вимоги КРУ в Чернівецькій області від 13.07.2009р. № 24-04-10/3918 в частині відшкодування незаконних витрат на загальну суму 8452,50 грн., допущених внаслідок здійснення незаконних витрат за навчання працівникам університету.
3.В частині визнання незаконними дій Буковинської державної медичної академії, які полягають у здійсненні нецільового використання бюджетних коштів закрити провадження у справі.
4.В іншій частині вимог відмовити в позові.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
У судовому засіданні 08 липня 2010р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Постанову виготовлено в повному обсязі 13 липня 2010 року.
Суддя О.П. Скакун