ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" червня 2010 р. Справа № 2a-1349/10/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Тимощука О.Л.
при секретарі Гергелюк Н.Т.
за участю:
представника позивача: Гавадзина М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в Тисменицькому районі
до ГВП "Фортуна" Тисменицького районного споживчого товариства
про стягнення адміністративно-господарських санкцій у сумі 5391,00 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція в Тисменицькому районі (надалі позивач) звернулася в суд з адміністративним позовом до ГВП „Фортуна” Тисменицького районного споживчого товариства (надалі відповідач) про стягнення адміністративно-господарських санкцій в сумі 5391,00грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що перевіркою, проведеною позивачем, встановлені порушення у здійсненні відповідачем розрахунків за товари (послуги) та вимог з регулювання обігу готівки, що полягали у проведенні розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій без видачі розрахункового документу, а також невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій. З цих підстав до відповідача, рішенням від 05.03.2010р. №0000252310, були застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 5391,00грн., які на момент розгляду справи відповідачем не сплачені. Представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання повторно не зявився без поважних причин, хоч про час, дату та місце судового засідання повідомлявся належним чином, що підтверджується поштовими повідомленнями про вручення, наявними в матеріалах справи. Про причини неявки суд не повідомив, наданим правом на подання заперечення не скористався.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи із наступних підстав.
Суд встановив, що 25.02.2010р. працівниками ДПА в Івано-Франківській області на підставі направлення №106 від 22.02.2010р. було проведено планову перевірку господарського відокремленого підрозділу «Фортуна», який належить відповідачу, щодо дотримання порядку проведення розрахунків за товари, вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
За результатами проведеної перевірки, працівниками ДПА в Івано-Франківській області складено акт перевірки від 25.02.2010р. № 090095, згідно із яким встановлено порушення позивачем пунктів 1,2,13 статті 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, від 01.06.2000р. №1776-ІІІ (надалі Закон), а саме встановлено, що:
- розрахункову операцію із реалізації двох пачок сигарет „Честерфілд”, вартістю 6,50грн. за пачку, проведено без застосування реєстратора розрахункових операцій і роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції;
- сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків склала 1100 (одну тисячу сто) гривень 00 копійок, тоді як сума готівкових коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій становила 21 (двадцять одну) гривню 80 копійок, отже невідповідність, без врахування суми контрольної закупки в розмірі 13,00грн., склала 1065 (одну тисячу шістдесят пять) гривень 20 копійок.
У відповідності до вимог пункту 1 ст.17 та ст. 22 Закону прийнято рішення від 05.03.2010 року № 0000252310, згідно з яким застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 5391грн., в тому числі: 65грн. (13грн.х5) пятикратний розмір вартості проданого товару за непроведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій; 5326грн. ((1100грн.-13грн.-21,80грн.) х 5) пятикратний розмір суми, на яку виявлено невідповідність, за незабезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків.
Відповідно до ст.11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку. Згідно із ст.ст. 15, 16 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” контроль за додержанням субєктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України. Планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.
В частині наявності підстав для проведення перевірки необхідно встановлювати дотримання умов допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення планових та позапланових перевірок, передбачених ст.11-2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”. Як вбачається з матеріалів справи, перевірка позивача здійснювалась згідно із планом перевірок субєктів господарювання за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій відділу контролю за субєктами господарювання, що здійснюють розрахунки в готівковій формі управління податкового контролю юридичних осіб на лютий місяць 2010 року на підставі направлення №106 від 22.02.2010р., (з яким було ознайомлено як позивача так і продавця господарської одиниці без зауважень). У відповідності до Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 27.05.2008р. №355 перевірки вказаної категорії проводяться за окремими щомісячними планами органів державної податкової служби і за наявності направлення на перевірку.
Згідно із пунктами 1,2,13 ст.3 Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідно до п.1 ст.17 Закону, у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, за рішенням відповідних органів державної податкової служби України, до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність.
Згідно із ст.22 Закону у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
З вищенаведених норм Закону вбачається, що позивачем правомірно проведено перевірку та підставно застосовані штрафні санкції, у спосіб та в порядку, передбаченому чинним законодавством.
Статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Відповідачем не спростовані встановлені перевіркою порушення дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки.
На момент судового розгляду даної справи відповідачем не було вжито заходів щодо погашення податкового боргу, а отже сума застосованих штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 5391,00 грн. підлягає стягненню в судовому порядку.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ГВП "Фортуна" Тисменицького районного споживчого товариства (ЄДРПОУ 25802143) в доход бюджету 5391 (пять тисяч триста девяносто одна) гривня 00 коп. адміністративно-господарських санкцій.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України про апеляційне оскарження постанови подається заява протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у 20-денний строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя(підпис)Тимощук О.Л.
Постанова складена в повному обсязі 05.07.2010 року.