Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 липня 2010 р. справа № 2а-14498/09/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Постановлена у нарадчій кімнаті
час прийняття постанови: 15-20
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Смагар С.В.
при секретаріКуранді Т.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Прокурора м. Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», м. Київ
до Державного підприємства «Красноармійськвугілля», м. Димитрів
про стягнення до бюджету суми штрафу відповідно до постанови Держенергонагляду від 24 листопада 2008 року № Д-251 у розмірі 1700 грн.
за участю прокурора: не зявився
представників від позивача: Соколової В.П., за довір. від 30.01.2010р.
від відповідача: не зявився
ВСТАНОВИВ:
Прокурором м. Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» заявлено позов до Державного підприємства «Красноармійськвугілля» про стягнення до бюджету суми штрафу відповідно до постанови Держенергонагляду від 24 листопада 2008 року № Д-251 у розмірі 1700 грн.
Підставою стягнення прокурор та представник позивача вважають наявність постанови про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику від 24 листопада 2008 року № Д-251 у розмірі 1700 грн. та відсутність сплати штрафу відповідачем.
Відповідач у судове засідання не зявився, про дату, місце та час слухання справи належним чином повідомлений, через канцелярію суду відповідачем надані письмова заява про розгляд справи без його участі та письмові заперечення, у яких заперечував проти задоволення позовних вимог та просив відмовити у задоволенні позову.
Вислухавши у судовому засіданні представника позивача, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Відповідно до статті361 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу згідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади» від 15 грудня 1999 року № 1573/99, покладено на Міністерство палива та енергетики України, яке є центральним органом державної виконавчої влади.
Відповідно до Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07 серпня 1996 року, державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Відповідно до пункту 3 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07 серпня 1996 року, метою енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.
Крім того, відповідно до частини 5 статті 9 цього Закону Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, у тому числі, давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи.
29 серпня 2008 року державним інспектором з енергетичного нагляду було проведено перевірку виконання припису Інспекції від 21 березня 2008 року ДЧ 101 № 163 про усунення порушень законодавства про електроенергетику, що підтверджується актом перевірки ДЧ 101 № 704-167.
Відповідно до статті 24 Закону України «Про електроенергетику» у разі порушення енергопостачальником, який здійснює постачання електричної енергії на закріпленій території, умов і правил здійснення ліцензованої діяльності з постачання електричної енергії та інших обов'язків, передбачених цим Законом, враховуючи зобов'язання щодо забезпечення захисту прав споживачів електричної енергії та проведення розрахунків за закуплену енергопостачальником електричну енергію, а також із суб'єктом підприємницької діяльності, який здійснює передачу належної енергопостачальнику електричної енергії, Національна комісія регулювання електроенергетики України застосовує до такого енергопостачальника санкції у вигляді штрафу.
Відповідно до частини 3 статті 27 Закону України «Про електроенергетику» субєкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Крім того, порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику визначається Положенням про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року № 1312.
Відповідно до пункту 2 цього Положення штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності, в тому числі, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Як встановлено судом, 24 листопада 2008 року відповідно до статті 27 Закону України «Про електроенергетику» Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області, який є відокремленим підрозділом позивача, що підпорядковується Міністерству палива та енергетики України, була прийнята постанова № Д-251 про накладення штрафу на відповідача за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 1700 грн. Згідно даної постанови сума штрафу повинна бути сплачена на користь Державного бюджету України, що підтверджує можливість представлення інтересів держави прокурором у даній справі. Сума штрафу не була сплачена відповідачем у справі.
Судом встановлено, що відповідачем спірна постанова позивача від 24 листопада 2008 року № Д-251 про накладення штрафу була оскаржена у судовому порядку. Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 22 грудня 2009 року по справі № 2-а-18401/09/0570 у задоволенні позовних вимог Державного підприємства «Красноармійськвугілля» про скасування постанови Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Донецькій області від 24 листопада 2008 року № Д-251 відмовлено. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2010 року по справі № 2-а-18401/09/0570 апеляційну скаргу Державного підприємства «Красноармійськвугілля» залишено без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 грудня 2009 року залишено без змін.
Відповідно до частини 5 статті 254 КАС України постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Суд не приймає посилання відповідача на пропущення річного строку позивачем для звернення із позовом до суду з огляду на наступне.
Відповідно до частини 2 статті 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивач прийняв постанову про накладення штрафу 24 листопада 2008 року, із позовом про стягнення даного штрафу прокурор звернувся до суду 3 вересня 2009 року, тобто в межах річного строку, встановленого КАС України. Відповідно до пункту 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 21 липня 1999 року № 1312, суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. З огляду на те, що предметом даного спору є стягнення штрафу, застосованого постановою від 24 листопада 2008 року, суд не приймає посилання відповідача на те, що строк повинен обчислюватися з дати прийняття акту перевірки, на підставі якого прийнята постанова.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги прокурора підлягають задоволенню у повному обсязі.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Прокурора м. Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Державного підприємства «Красноармійськвугілля» про стягнення до бюджету суми штрафу відповідно до постанови Держенергонагляду від 24 листопада 2008 року № Д-251 у розмірі 1700 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Красноармійськвугілля» (85322, м. Димитров, в. Ватутіна, б. 1, п/р № 26007301600953 в ПІБ м. Димитров, МФО 334806, ЄДРПОУ 32087941) на користь Державного бюджету України (п/р 31113106700034 УДК в м. Димитров, ДУДКУ в Донецькій області, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686500, одержувач: державний бюджет м. Димитров) суму штрафу відповідно до постанови Держенергонагляду від 24 листопада 2008 року № Д-251 у розмірі 1700 грн.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 22 липня 2010 року. Постанова у повному обсязі складена 27 липня 2010 року.
Суддя Смагар С.В.