Постанова № 10531625, 11.02.2010, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.02.2010
Номер справи
2-а-1951/10/1070
Номер документу
10531625
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2010 року справа № 2-а-1951/10/1070 Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Панченко Н. Д., при секретарі судового засідання Горбачі А.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР»доБілоцерківської обєднаної державної податкової інспекції в Київській областіпроскасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, - ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР» (надалі позивач) звернулось до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Білоцерківської обєднаної державної податкової інспекції в Київській області (надалі відповідач) про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 25.03.2009 р. № 0001370235/1138 у розмірі 5440, 00 грн. та № 0001380235/1137 у розмірі 7820, 00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на відсутність факту порушення ним пункту 1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95 (надалі Закон України № 265/95), оскільки, розрахункові операції за надання послуги гри були проведені через реєстратори розрахункових операцій (надалі РРО) MINI 600.02 ME, а перевіряючим видані розрахункові документи (чеки). Тому рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 25.03.2009 р. № 0001370235/1138 та № 0001380235/1137 є неправомірними та такими, що підлягають скасуванню.

Відповідач позов не визнав, заперечення надав суду у письмовій формі. Просив суд у задоволені позову відмовити з огляду на те, що з 01.01.2007 р. суб'єкти господарювання, які надають послуги гральних автоматів, повинні бути переведені на облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про терміни переведення субєктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій». Однак, податковим органом в ході проведення перевірки встановлено факт надання позивачем послуг в сфері грального бізнесу з використанням, відповідно, 16-ти та 23-х гральних автоматів, які не переведені у фіскальний режим роботи, не зареєстровані та не опломбовані, що є порушення вимог пунктів 1, 2, 3 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

На думку податкового органу, відповідно до статті 2 Закону України № 265/95, гральні автомати, що застосовуються субєктами господарювання в сфері грального бізнесу, належать до реєстраторів розрахункових операцій автоматів з продажу товарів (послуг).

Оскільки, гральні автомати, які належать позивачу не обладнані пристроєм або програмно-технічним комплексом, в якому реалізовані фіскальні функції (видача (надання) готівкових коштів), їх використання без фіскальної функції з 01.01.2007 року є порушенням приписів Закону України №265/95-ВР.

В судове засідання представники сторін не зявились, були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду. Матеріали справи містять заяви представників позивача та відповідача про розгляд справи за їх відсутності, що відповідно до приписів ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для здійснення розгляду справи в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши подані документи та матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на таке.

Як встановлено в ході судового розгляду, 06 березня 2009 року посадовими особами Державної податкової адміністрації в Черкаській області з метою контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності була проведена перевірка філії позивача - зали гральних автоматів, яка розташована за адресою: м. Черкаси, бул. Шевченка, 345/10 (надалі філія-1 ТОВ «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР»), про що складено акт № 000550 від 06.03.2009 р. (надалі Акт перевірки-1).

Крім цього, 09 березня 2009 року посадовими особами Державної податкової адміністрації в Черкаській області з метою контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності була проведена перевірка філії позивача - зали гральних автоматів, яка розташована за адресою: м. Черкаси, вул. Шевченка, 409 (надалі філія-2 ТОВ «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР»), про що складено акт № 000553 від 09.03.2009 р. (надалі Акт перевірки-2).

За даними вказаних Актів перевірок податковим органом встановлено факт надання філіями ТОВ «ІГРОСЕРВІС -ЦЕНТР» послуги гри в сфері грального бізнесу за готівку з використанням 16-ти та 23-ьох гральних автоматів, які непереведені у фіскальний режим роботи, незареєстровані, неопломбовані та не працюють в режимі реєстраторів розрахункових операцій

Згідно з приписами постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 №121 «Про терміни переведення субєктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій», субєкти господарювання, які надають послуги гральних автоматів, повинні перейти на облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій з 31 грудня 2006 року.

На думку податкового органу, гральні автомати, що застосовуються філією ТОВ «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР» в сфері грального бізнесу, належать до реєстраторів розрахункових операцій автоматів з продажу товарів (послуг).

У звязку з цим, як стверджує відповідач, з 01.01.2007 р. позивач має застосовувати гральні автомати, які оснащені фіскальною памяттю і працюють у режимі реєстраторів розрахункових операцій.

Водночас, відповідно до письмових пояснень відповідача, послуги гри надаються філією ТОВ «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР» шляхом продажу електронних кредитів (прийняття ставок), які вводяться на гральних автоматах за допомогою електронного ключа. Розрахунки за купівлю-продаж кредитів для гри на всіх гральних автоматах здійснюються через один реєстратор розрахункових операцій електронний контрольно-касовий апарат моделі MINI 600.02 ME.

За не проведення позивачем розрахункових операцій за надані послуги через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, а також за використання при здійсненні розрахункових операцій незареєстрованих, неопломбованих або опломбованих з порушенням встановленого порядку реєстраторів розрахункових операцій податковим органом на підставі Акта перевірки-1 та Акта перевірки-2 прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 25.03.2009 р. № 0001370235/1138 та № 0001380235/1137 згідно яких позивачу нараховані фінансові (штрафні) санкції у розмірі, відповідно, 5440, 00 грн. та 7820, 00 грн.

Проте, суд не приймає до уваги зазначені твердження відповідача та вважає їх необґрунтованими з огляду на таке.

Правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування, послуг встановлені Законом України № 265/95.

Обовязок суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, застосовувати РРО, передбачено статтею 3 Закону України № 265/95.

Згідно зі статтею 11 вказаного Закону терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України.

Відповідно до змін, внесених у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 р. N 121 "Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" (постанова Кабінету Міністрів України від 07.06.2006 р. N 803), термін переведення суб'єктів господарювання, які надають послуги гральних автоматів, на облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій перенесено на 31 грудня 2006 року.

Таким чином, з 01.01.2007 р. суб'єкти господарювання, які надають послуги гральних автоматів, мають здійснювати облік розрахункових операцій із застосуванням РРО.

Відповідно до статті 2 Закону України № 265/95, РРО - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг).

До реєстраторів розрахункових операцій відноситься, зокрема, автомат з продажу товарів (послуг), який в автоматичному режимі здійснює видачу (надання) за готівкові кошти або із застосуванням платіжних карток, жетонів тощо товарів (послуг) і забезпечує відповідний облік їх кількості та вартості.

Суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, відповідно до пункту 1 статті 3 Закону України № 265/95 зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.

Крім цього, пунктом 3 статті 3 Закону України № 265/95 встановлено, що зазначені суб'єкти підприємницької діяльності, зобов'язані застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.

Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій містить перелік моделей реєстраторів розрахункових операцій, їх модифікацій вітчизняного та іноземного виробництва, які відповідають вимогам нормативно-правових актів і нормативних документів, пройшли державну сертифікацію і дозволені для застосування під час здійснення розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг (Положення про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2002 р. № 131).

Отже, субєкти підприємницької діяльності у встановлених законодавством випадках, зобовязані у своїй господарській діяльності використовувати лише РРО, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника (частина перша статті 12 Закону України № 265/95).

Судом встановлено, що:

- філія-1 ТОВ «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР» у своїй діяльності при здійсненні розрахунків між споживачем послуги гри і продавцем такої послуги застосовує РРО апарат MINI-600.02 ME, заводський номер ПА 62100122, фіскальний номер 2301009912, реєстраційне посвідчення № 2301009912 від 20.09.2006 р.

- філія-2 ТОВ «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР» у своїй діяльності при здійсненні розрахунків між споживачем послуги гри і продавцем такої послуги застосовує РРО апарат MINI-600.02 ME, заводський номер ПА 62100337, фіскальний номер 2301010179, реєстраційне посвідчення № 2301010179 від 30.01.2007 р.

Тобто, філія ТОВ «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР» переведена на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій.

При цьому, відповідачем не заперечувався той факт, що апарати MINI-600.02 ME, переведені у фіскальний режим роботи, опломбовані та внесені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій протокольним рішенням Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним грошовим обігом від 16.12.2005 року № 20 із визначенням сфери застосування - «Казино, зали гральних автоматів, торгівля та послуги гральних закладів».

Конструкція і програмне забезпечення зазначеного апарату відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника, відповідає вимогам щодо реалізації фіскальної функції, а отже, він є РРО в розумінні Закону України № 265/95.

Крім цього, як вбачається з наявних в матеріалах справи Актів перевірок при здійсненні реалізації послуги гри на гральному автоматі філією ТОВ «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР» перевіряючими встановлений факт проведення розрахункової операції через переведений у фіскальний режим роботи та опломбований РРО з видачею відповідних розрахункових документів.

Відповідно до письмових пояснень відповідача, фактів не проведення розрахункових операцій на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО філією ТОВ «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР» з дати її державної реєстрації, не встановлено.

Пунктом 4.4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування РРО за товари (послуги), затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 р. N 614, встановлено, що реєстрація продажу товару (оплати послуги) через РРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією. Розрахунковий документ повинен видаватися покупцеві не пізніше завершення розрахункової операції. Розрахункова операція вважається проведеною через РРО, якщо дані про її обсяг уведені в режимі реєстрації.

Місцем проведення розрахунків - є місце, де здійснюються розрахунки з покупцем за продані товари та зберігаються отримані за реалізовані товари готівкові грошові кошти, а також місце одержання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо (стаття 2 Закону України № 265/95).

Згідно з пунктом 5 Порядку обліку доходів фізичних осіб у гральних закладах та персоніфікації таких осіб, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 20.10.2003 р. N 494 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2003 р. за N 1016/8337, придбання особами фішок, жетонів, отримання інших документів, які засвідчують прийняття ставок для участі в азартній грі, здійснюється через належним чином зареєстрований реєстратор розрахункових операцій з видачею чеків, які повинні зберігатися фізичною особою - гравцем до закінчення її участі в азартній грі.

Тобто, приписи зазначених Порядків передбачають необхідність реєстрації продажу товарів (оплати послуг) через РРО одночасно при здійсненні розрахункової операції.

При цьому, суд звертає увагу на те, що відповідно до частини третьої статті 2 Закону України № 265/95 розрахункова операція це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Як встановлено судом, філії ТОВ «ІГРОСЕРВІС -ЦЕНТР» для надання послуг гри використовують гральні автомати, які не приймають грошові кошти (фішки, жетони) безпосередньо від гравців, оскільки вони не обладнані купюроприймачами або монетоприймачами, а також не видають виграш в грошовому виразі. Дані автомати приймають ставки за допомогою електронного ключа шляхом внесення у поле кредиту розміру ставки у виразі віртуальних очок. Зазначена обставина не заперечувалась представником відповідача.

Внесення у поле кредиту грального автомату розміру придбаної споживачем ставки для гри не може вважатись розрахунковою операцією, оскільки в цей момент кошти, що становлять доход споживача чи продавця послуги не передаються.

За таких обставин, гральні автомати, що використовуються філією ТОВ «Ігросервіс - центр», не можуть розглядатись як РРО в розумінні Закону України № 265/95.

Саме тому, розрахунок між споживачем послуги гри і продавцем такої послуги здійснюється з використанням РРО - апарату MINI-600.02 ME, який і виконує фіскальну функцію та в якому зберігаються грошові кошти.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Проте, відповідачем не надано суду належних та достатніх доказів, які б обґрунтовували твердження відповідача про зобовязання позивача щодо встановлення РРО або іншого фіскального пристрою на кожний гральний автомат, який не обладнаний купюроприймачами або монетоприймачами, як і доказів порушення терміну переведення філіями ТОВ «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР» або їх непереведення на облік розрахункових операцій із застосуванням РРО.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Зважаючи на викладене та керуючись ст. ст. 69, 71, 94, 97, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Скасувати рішення від 25.03.2009 р. № 0001370235/1138 Білоцерківської обєднаної державної податкової інспекції в Київській області про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 5440 (пять тисяч чотириста сорок) грн. 00 коп.

Скасувати рішення від 25.03.2009 р. № 0001380235/1137 Білоцерківської обєднаної державної податкової інспекції в Київській області про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 7820 (сім тисяч вісімсот двадцять) грн. 00 коп.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР» судовий збір у розмірі 3 грн. 40 коп. (р/р 26006010021740 в ВАТ ВТБ Банк в м. Києві, МФО 321767, код ЗКПО 34326294).

Постанова відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складання за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Н. Д. Панченко

постанова виготовлена в повному обсязі та підписана 12.02.2010 р.