Єдиний державний реєстр судових рішень
Провадження № 3/760/5121/22
Справа № 760/7668/22
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 липня 2022 року суддя Солом`янського районного суду м. Києва Митрофанова А.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської митниці Держмитслужби про притягнення до адміністративної відповідальності відправника міжнародного поштового відправлення № LT952923844NL гр. ОСОБА_1 / ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ),
за ознаками порушення митних правил, відповідальність за яке передбачена ст. 473 Митного кодексу України,
ВСТАНОВИВ:
30.06.2022 року до Солом`янського районного суду м. Києва надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності відправника міжнародного поштового відправлення № LT952923844NL гр. ОСОБА_1 / ОСОБА_1 за порушення митних правил.
З протоколу №1345/10000/22 про порушення митних правил від 06.06.2022 року вбачається, що в діях відправника міжнародного поштового відправлення № LT952923844NL гр. ОСОБА_1 / ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) вбачаються ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ст. 473 Митного кодексу України, а саме пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання актами Всесвітнього поштового союзу
Представник Київської митниці Держмитслужби у судовому засіданні пояснив, що відправник міжнародного поштового відправлення № LT952923844NL гр. ОСОБА_1 / ОСОБА_1 порушив митні правила, у зв`язку з чим щодо останнього складено протокол про порушення митних правил № 1298/10000/22 за ст. 473 МК України.
Громадянин ОСОБА_1 / ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, про дату та час розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив.
Заслухавши пояснення представника Київської митниці Держмитслужби, розглянувши отримані матеріали, суд приходить до наступних висновків.
Встановлено, що 28.01.2022 року в зоні митного контролю м/п «УкрПошта» Київської митниці, на території цеху № 2 АТ «Укрпошта» за адресою: м. Київ, вул. Г. Кірпи, 2, під час митного огляду міжнародного поштового відправлення (далі МПВ) № LT952923844NL, яке пересилалось з Китаю ( ОСОБА_1 / ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1) до України на адресу громадянина ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), виявлено:
- ніж у піхвах з маркуванням «Columbia USA SABER» - 1 шт.
В митній декларації CN 22 № LT952923844NL в графі «Кількість і детальний опис вкладення» відправником зазначено «Kitchenware», що в перекладі на українську мову означає «Кухонний посуд».
Листом Київської митниці від 02.02.2022 № 7.8-28.12/164 вказаний зразок направлено для проведення експертного дослідження до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби (СЛЕД Держмитслужби).
Відповідно до висновку Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби (СЛЕД Держмитслужби) від 07 лютого 2022 року № 1420003302-0081, ніж вилучений в МПВ № LT952923844NL, відноситься до холодної зброї колюче-ріжучої дії.
На адресу Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області направлено Повідомлення про кримінальне правопорушення № 77 від 14.02.2022 р., за ознаками ст. 201 Кримінального кодексу України.
Київською митницею Держмитслужби отримано лист Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області від 15.02.2022 № 51/12-860 (вхід. митниці від 17.02.2022 № 6299/8.6), відповідно до якого слідчим відділом ГУ СБ України у м. Києві та Київській області розглянуто повідомлення про кримінальне правопорушення, вивченням повідомлення встановлено, що викладені обставини не достатньо свідчать про можливе вчинення кримінальних правопорушень, тому надані в повідомленні відомості не можуть бути внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань відповідно до ст. 214 КПК України.
Згідно із ст. 487 МК України, провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) адміністративним правопорушення визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За приписами ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Згідно з приписами ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 489 МК України передбачено, що посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов`язана з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 196 Митного кодексу України не можуть бути пропущені через митний кордон України:
1) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом;
2) товари, на пропуск яких відповідно до закону потрібні дозволи інших державних органів, за відсутності цих дозволів (крім алкогольних напоїв і тютюнових виробів, а також харчових продуктів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та в порядку, встановлених статтею 376 та частиною другою статті 378 цього Кодексу);
3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Правила переміщення (пересилання) міжнародних поштових та експрес-відправлень через митний кордон України визначено ст.ст. 233-237 МК України.
Частиною 1 статті 235 МК України регламентується заборона щодо переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях товарів, відправлених з порушенням митних правил; а також товарів, заборонених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території (п. 1.1), відправлених з порушенням митних правил (п. 1.2) та товарів, щодо яких відсутні відповідні дозвільні документи, у разі застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності (п. 1.3).
Статтею 236 МК України регламентовано здійснення декларантом письмового декларування товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях.
Згідно з ч. 1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Крім того, зазначені правовідносини врегульовано Всесвітньою поштовою конвенцією (Доха, 2012), яка в силу положень ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства України.
За змістом ст. 18 Всесвітньої поштової конвенції (Доха, 2012) до пересилання забороняється в усіх категоріях відправлень предметів ввезення або обіг яких заборонено в країні призначення та предметів, що за своїм характером чи упакуванням можуть становити небезпеку для поштових працівників або населення.
Товари та інші предмети, які заборонені до переміщення (пересилання) через митний кордон згідно із законодавством або є предметами контрабанди чи порушення митних правил, вилучаються підрозділом митного органу в установленому порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 18 Всесвітньої поштової конвенції (учиненої в м. Доха 11 жовтня 2012 року), унесення зазначених нижче предметів забороняється в усіх категоріях відправлень (п.2.1.):
- наркотиків і психотропних речовин, визначених Міжнародним комітетом з контролю за наркотиками, або інших незаконних речовин, заборонених у країні призначення (п.2.1.1.);
- інших предметів, увезення чи обіг яких заборонено в країні призначення (п. 2.1.4.);
- предметів, що за своїм характером чи упакуванням можуть становити небезпеку для поштових працівників або населення (п. 2.1.5.).
Тобто, у діях відправника міжнародного поштового відправлення № LT952923844NL гр. ОСОБА_1 / ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), вбачаються ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ст. 473 Митного кодексу України, а саме пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання актами Всесвітнього поштового союзу.
Суд приходить до висновку про те, що в діях відправника міжнародного поштового відправлення № LT952923844NL гр. ОСОБА_1 / ОСОБА_1 , вбачаються ознаки порушення митних правил, відповідальність, за які передбачено ст. 473 МК України.
Стаття 473 МК України передбачає відповідальність особи за вчинення дій, спрямованих на пересилання через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України, а також пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання актами Всесвітнього поштового союзу, що тягне за собою конфіскацію цих товарів.
З огляду на викладене, відправника міжнародного поштового відправлення № LT952923844NL гр. ОСОБА_1 / ОСОБА_1 слід визнати винним у порушенні митних правил за ст. 473 МК України та піддати адміністративному стягненню у виді конфіскації безпосереднього предмету порушення митних правил.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та ЗУ «Про судовий збір» підлягає стягненню судовий збір у розмірі 496,20 грн.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 235, 236, 257, 458, 459, 473, 526-529 МК України, ст.ст. 40-1, 283, 284, 294 КУпАП, суд
ПОСТАНОВИВ:
Визнати відправника міжнародного поштового відправлення № LT952923844NL гр. ОСОБА_1 / ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 473 Митного кодексу України.
Накласти на відправника міжнародного поштового відправлення № LT952923844NL гр. ОСОБА_1 / ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1) адміністративне стягнення у вигляді конфіскації предметів порушення митних правил, а саме: холодна зброя колюче-ріжучої дії ніж з маркуванням «Columbia USA SABER» у піхвах з тканини чорного кольору - 1 шт.
Стягнути з відправника міжнародного поштового відправлення № LT952923844NL гр. ОСОБА_1 / ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) на користь держави судовий збір в сумі 496,20 грн.
Судовий збір необхідно сплатити за реквізитами: рахунок UA908999980313111256000026001, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, код класифікації доходів бюджету: 22030106, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Солом`янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред`являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя А.О. Митрофанова