Постанова № 10524811, 05.07.2010, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.07.2010
Номер справи
2-а-3803/10/2270/1
Номер документу
10524811
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Копія

Справа № 2-а-3803/10/2270/1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 липня 2010 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіБлонського В.К.

при секретаріВарченко В.В.

за участі:

представника позивачаМельника В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом <в особі ><в чиїх інтересах >комунального підприємства Летичівської районної ради "Летичівський спецлісгосп" смт. Летичів Хмельницької області <3-тя особа >до державної екологічної інспекції в Хмельницькій області <3-тя особа >про визнання протиправним рішення про тимчасову заборону (зупинення) господарської діяльності підприємства та його скасування , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області № 8/10 від 26 березня 2010 року «Про тимчасову заборону (зупинення) господарської діяльності комунального підприємства Летичівської районної ради «Летичівський спецлісгосп» смт. Летичів Хмельницької області (юридична адреса: смт. Летичів, вул.. Затонського, 8, Летичівського району) в частині проведення рубок головного користування в кв. 78 вид.4 пл. 1,4 га, кв. 3 вид. 24 пл. 4,8 га, кв. 80 вид. 1 пл. 5,1 га, кв. 45 вид. 4 пл. 1,0 га, кв. 34 вид. 12 пл. 4,0 га, кв.34 вид 19 пл. 3,4 га».

Свій позов позивач мотивує тим, що 26 березня 2010 року посадова особа відповідача винесла рішення № 8/10 від 26 березня 2010 року «Про тимчасову заборону (зупинення) господарської діяльності комунального підприємства Летичівської районної ради «Летичівський спецлісгосп» смт. Летичів Хмельницької області (юридична адреса: смт. Летичів, вул.. Затонського, 8, Летичівського району) в частині проведення рубок головного користування в кв. 78 вид.4 пл. 1,4 га, кв. 3 вид. 24 пл. 4,8 га, кв. 80 вид. 1 пл. 5,1 га, кв. 45 вид. 4 пл. 1,0 га, кв. 34 вид. 12 пл. 4,0 га, кв.34 вид 19 пл. 3,4 га».

Таке рішення відповідача позивач вважає протиправним та просить його скасувати, тому що позапланова перевірка позивача проведена всупереч вимогам чинного законодавства про порядок проведення перевірок, посадова особа відповідача при проведенні перевірки перевищила свої посадові обовязки, перебравши на себе права Держкомлісгоспу України, позивач як юридична особа не ліквідований і не припинений.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, підтвердивши обставини зазначені у позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не зявився повторно, хоча відповідач був належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

В судовому засіданні встановлено, що постановою Господарського суду Хмельницької області № 3/26 Б від 26.02.2009 року комунальне підприємство Летичівської районної ради «Летичівський спецлісгосп» (К П «Летичівський спецлісгосп») смт. Летичів Хмельницької області, код ЄДРПОУ 30801060 визнано банкрутом та розпочато ліквідаційну процедуру комунального підприємства Летичівської районної ради «Летичівський спецлісгосп» (К П «Летичівський спецлісгосп») смт. Летичів Хмельницької області на строк шість місяців і ліквідатором призначено арбітражного керуючого Герасименко Ірину Іванівну.

Ухвалою Господарського суду Хмельницької області №4/3/26 Б від 09 березня 2010 року ліквідаційну процедуру комунального підприємства Летичівської районної ради «Летичівський спецлісгосп» (К П «Летичівський спецлісгосп») смт. Летичів Хмельницької області продовжено на шість місяців до 26.08.2010 року.

Посадовими особами Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області 22 січня 2010 року проведено позапланову перевірку комунального підприємства Летичівської районної ради «Летичівський спецлісгосп» з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства.

За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 220110/07 від 22.01.2010 року, яким встановлено, що Хмельницьким обласним управлінням лісового та мисливського господарства 14.05.2009 року та 15.07.2009 року для комунального підприємства Летичівської районної ради «Летичівський спецлісгосп» незаконно виписані лісорубні квитки № 115 на рубки головного користування у лісових масивах на загальній площі 31,9 га, та № 140 на рубки головного користування у лісових масивах на загальній площі 1,4 га.

На підставі вказаних лісорубних квитків ліквідатором комунального підприємства Летичівської районної ради «Летичівський спецлісгосп» протягом вересня грудня 2009 року проведені незаконні рубки дерев в слідуючих кварталах згідно листа арбітражного керуючого № 84 від 21.01.2010 року:

кв. 3 вид. 24 пл. 4,8 га, рубка не розпочата;

кв. 80 вид. 1 пл. 5,1 га, рубка не розпочата;

кв.34 вид 19 пл. 3,4 га», рубка не розпочата;

кв. 78 вид.4 пл. 1,4 га, рубка не розпочата;

кв. 45 вид. 4 пл. 1,0 га, рубка не розпочата;

кв. 18 вид. 9 пл. 0,9 га, рубка завершена;

кв. 14 вид.14 пл. 1,2 га, рубка завершена;

кв. 16 вид.11 пл. 0,2 га, рубка завершена;

кв. 28 вид. 6 пл. 2,4 га, рубка завершена;

кв. 28 вид. 7 пл. 1,2 га, рубка завершена;

кв. 56 вид. 4 пл. 1,7 га, рубка завершена;

кв. 57 вид.4 4 пл.3,3 га, рубка завершена;

кв. 86 вид. 12 пл. 0,4 га, рубка завершена;

кв. 10 вид. 2 пл. 0,3 га, рубка завершена;

кв. 34 вид. 12 пл. 4,0 га, рубка в стадії розробки;

кв. 47 вид. 6 пл. 1,7 га, рубка завершена;

кв. 70 вид. 5 пл. 0,3 га. рубка завершена.

Такий висновок перевіряючі особи відповідача зробили в звязку із наявністю прийнятого рішення про припинення вказаного підприємства як юридичної особи.

На підставі акту перевірки Головний державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області 26 березня 2010 року прийняв рішення № 8/10 від 26 березня 2010 року «Про тимчасову заборону (зупинення) господарської діяльності комунального підприємства Летичівської районної ради «Летичівський спецлісгосп» смт. Летичів Хмельницької області (юридична адреса: смт. Летичів, вул. Затонського, 8, Летичівського району) в частині проведення рубок головного користування в кв. 78 вид.4 пл. 1,4 га, кв. 3 вид. 24 пл. 4,8 га, кв. 80 вид. 1 пл. 5,1 га, кв. 45 вид. 4 пл. 1,0 га, кв. 34 вид. 12 пл. 4,0 га, кв.34 вид 19 пл. 3,4 га».

В обґрунтування прийнятого рішення посадовою особою відповідача в рішенні встановлено, що позивачу виписані лісорубні квитки № 115 від 14.05.2009 року, № 140 від 15.07.2009 року з порушенням вимог чинного законодавства.

Підставами для такого висновку на думку відповідача є такі обставини:

- рішенням сесії Летичівської районної ради № 4 20/2008 від 20.11.2008 року припинено діяльність комунального підприємства Летичівської районної ради «Летичівський спецлісгосп». Розпорядженням голови Летичівської районної ради № 142/2008-р від 16.12.2008 року створено ліквідаційну комісію підприємства;

- у бюлетені державної реєстрації за 2008 рік та «Летичівській газеті» № 96-97 від 26.12.2008 року опубліковані оголошення про припинення діяльності комунального підприємства Летичівської районної ради «Летичівський спецлісгосп»;

- постановою Господарського суду Хмельницької області № 3/26 Б від 26.02.2009 року комунальне підприємство Летичівської районної ради «Летичівський спецлісгосп» (К П «Летичівський спецлісгосп») смт. Летичів Хмельницької області, код ЄДРПОУ 30801060 визнано банкрутом та розпочато ліквідаційну процедуру комунального підприємства Летичівської районної ради «Летичівський спецлісгосп» (К П «Летичівський спецлісгосп») смт. Летичів Хмельницької області на строк шість місяців і ліквідатором призначено арбітражного керуючого Герасименко Ірину Іванівну;

- Летичівською районною радою 12.03.2009 року направлено листа до Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства з вимогою анулювати виписані лісорубні квитки на рубки головного користування та не виписувати нові для вказаного підприємства.

За вказаних обставин, враховуючи положення ч. ч. 1, 7, 8 ст. 59 Господарського кодексу України, ст. 104, ч. 3 ст. 110, ч. 5 ст. 111 ЦК України, ст. 23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», ч. 8 ст. 69, ч. 1 ст. 78 Лісового кодексу України, керуючись ст. 16 Конституції України, ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», п. п. «в», «и» п. 4 «Порядку обмеження чи тимчасової заборони (зупинення) діяльності підприємств, установ, організацій і обєктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища», п. п. 3 п. 5 «Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі» Головним державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області прийнято вищевказане рішення щодо тимчасової заборони (зупинення) господарської діяльності позивача.

Основні засади господарювання в Україні і регулювання господарських відносин, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між субєктами господарювання, а також між цими субєктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання встановлені Господарським кодексом України.

Згідно ч. ч. 1, 6, 7, 8 ст. 59 ГК України припинення діяльності субєкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб засновників субєкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - за рішенням суду.

Субєкт господарювання ліквідується за ініціативою осіб, зазначених у частині першій цієї статті, а також у разі визнання його в установленому банкрутом, крім випадків, передбачених законом.

Субєкт господарювання вважається ліквідованим з дня внесення до державного реєстру запису про припинення його діяльності. Такий запис вноситься після затвердження ліквідаційного балансу.

Оголошення про реорганізацію чи ліквідацію господарської організації або припинення діяльності індивідуального підприємця підлягає опублікуванню реєструючим органом у спеціальному додатку до газети «Урядовий курєр» та/або офіційному друкованому виданні органу державної влади або органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням субєкта господарювання протягом десяти днів з дня припинення діяльності субєкта господарювання.

Такі ж положення про порядок припинення юридичної особи містяться і в нормах статей ЦК України.

Так зокрема у ст. 104 ЦК України зазначено, що юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обовязків іншим юридичним особам правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.

Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Порядок припинення юридичної особи в процесі відновлення її платоспроможності або банкрутства встановлюється законом.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» № 755-4 від 15.05.2003 року юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обовязків іншим юридичним особам правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом.

Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Аналізуючи наведені норми чинного законодавства, суд приходить до висновку, що обовязковою умовою, яка свідчить про припинення юридичної особи є внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Як вбачається із пояснень представника позивача, які обєктивно підтверджуються матеріалами справи, зокрема довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців станом на 24.06.2010 року запис про припинення комунального підприємства Летичівської районної ради «Летичівський спецлісгосп» смт. Летичів Хмельницької області до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи не вчинений, тобто підприємство не ліквідоване та не припинене.

Відповідно до ч. ч. 1, 2, 6, 9 ст. 69 Лісового кодексу України № 3852-12 від 21.01.1994 року спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом лісорубним квитком або лісовим квитком, що видається безоплатно.

Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства.

Форми спеціальних дозволів і порядок їх видачі затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Однією із підстав для анулювання спеціального дозволу на використання лісових ресурсів є припинення права використання лісових ресурсів з підстав, передбачених ст. 78 цього Кодексу.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 78 Лісового кодексу України право використання лісових ресурсів припиняється в разі припинення діяльності лісокористувачів, яким було надано право використання лісових ресурсів.

На виконання ч. 6 ст. 69 Лісового кодексу України Кабінетом Міністрів України 23 травня 2007 року прийнято постанову № 761 «Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів», якою затверджено «Порядок спеціального використання лісових ресурсів» і «Порядок видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів».

Відповідно до ч. 3 «Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів» лісорубний квиток видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами Держкомлісгоспу на заготівлю деревини під час проведення рубок головного користування на підставі затвердженої в установленому порядку розрахункової лісосіки.

Комунальне підприємство Летичівської районної ради «Летичівський спецлісгосп» на підставі поданих документів отримало від Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства лісорубний квиток № 115 від 14 травня 2009 року, та лісорубний квиток № 140 від 15 липня 2009 року.

Частиною 14 «Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів» встановлено, що лісорубний квиток або лісовий квиток може бути анульований за рішенням органів Держкомлісгоспу, власників лісів або постійних лісокористувачів, які видали квиток, відповідно до закону.

Як зазначено вище, підставою для прийняття рішення компетентним органом про анулювання спеціального дозволу на використання лісових ресурсів відповідно до закону є припинення діяльності лісокористувачів, яким було надано право використання лісових ресурсів.

Так як встановлено, що комунальне підприємство Летичівської районної ради «Летичівський спецлісгосп» не припинено, тому що немає запису до державного реєстру про припинення комунального підприємства Летичівської районної ради «Летичівський спецлісгосп» смт. Летичів Хмельницької області, відповідно і відсутні підстави для анулювання отриманих лісорубних квитків компетентним органом, у даному випадку Хмельницьким обласним управлінням лісового та мисливського господарства, яке видало вказані лісорубні квитки.

Анулювання лісорубного квитка № 115 від 14 травня 2009 року, та лісорубного квитка № 140 від 15 липня 2009 року Хмельницьким обласним управлінням лісового та мисливського господарства не проведено, на дату розгляду справи у суді вони чинні.

Підстав для визнання лісорубного квитка № 115 від 14 травня 2009 року, та лісорубного квитка № 140 від 15 липня 2009 року у рішенні Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області № 8/10 від 26 березня 2010 року «Про тимчасову заборону (зупинення) господарської діяльності комунального підприємства Летичівської районної ради «Летичівський спецлісгосп» смт. Летичів Хмельницької області (юридична адреса: смт. Летичів, вул. Затонського, 8, Летичівського району) в частині проведення рубок головного користування в кв. 78 вид.4 пл. 1,4 га, кв. 3 вид. 24 пл. 4,8 га, кв. 80 вид. 1 пл. 5,1 га, кв. 45 вид. 4 пл. 1,0 га, кв. 34 вид. 12 пл. 4,0 га, кв.34 вид 19 пл. 3,4 га», як таких, що видані позивачу незаконно, не було.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» № 2343-12 від 14.05.1992 року з дня прийняття господарським постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури підприємницька діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу.

Повний технологічний цикл виробництва розуміється як сукупність приміщень, технологічного та іншого обладнання, відповідних технологічних процесів, що забезпечують переробку сировини в продукцію, готову для реалізації кінцевому споживачу.

Відповідно до статуту комунального підприємства Летичівської районної ради «Летичівський спецлісгосп» головною метою діяльності підприємства є організація ведення лісового господарства, включаючи питання охорони, захисту, раціонального використання та заготівлі лісових ресурсів і відтворення лісів, що знаходяться у користуванні підприємства.

Як зазначено у акті перевірки і встановлено із пояснень представника позивача фактично вирубка лісу за лісорубними квитками проведена, але в звязку із наявністю рішення про тимчасову заборону (зупинення) господарської діяльності підприємства, вирубаний ліс неможливо реалізувати, хоча така можливість у підприємства є, що на думку суду порушує можливість позивача завершити технологічний цикл з виготовлення продукції у разі можливості її продажу.

Суд вважає, що виходячи із таких обставин рішення «Про тимчасову заборону (зупинення) господарської діяльності комунального підприємства Летичівської районної ради «Летичівський спецлісгосп» необхідно визнати протиправним та відповідно скасувати.

Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що позов обґрунтований і повністю доведений в судовому засіданні, тому його необхідно задоволити.

На підставі наведеного, керуючись ч. ч. 1, 7, 8 ст. 59 Господарського кодексу України, ст. 104, ч. 3 ст. 110, ч. 5 ст. 111 ЦК України, ст. 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», ч. ч. 1, 2, 6, 9 ст. 69, п. 3 ч. 1 ст. 78 Лісового кодексу України, постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2007 року № 761 «Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів», ст.ст. 9, 11, 86, 159 163, 167 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області № 8/10 від 26 березня 2010 року «Про тимчасову заборону (зупинення) господарської діяльності підприємства Летичівської районної ради «Летичівський спецлісгосп» смт. Летичів Хмельницької області (юридична адреса: смт. Летичів, вул.. Затонського, 8, Летичівського району) в частині проведення рубок головного користування в кв. 78 вид.4 пл. 1,4 га, кв. 3 вид. 24 пл. 4,8 га, кв. 80 вид. 1 пл. 5,1 га, кв. 45 вид. 4 пл. 1,0 га, кв. 34 вид. 12 пл. 4,0 га, кв.34 вид 19 пл. 3,4 га».

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлено 09 липня 2010 року

< чи набрала законної сили ><Дата набрання законної сили >

Суддя/підпис/В.К. Блонський

"Згідно з оригіналом" СуддяВ.К. Блонський