ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 липня 2010 року 10 год. 45 хв. Справа № 2а-2373/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіЛазаренко М.С.
при секретаріГончаренко Н.А.
за участю представників
від позивача: не зявився
від відповідача: не зявився
від третьої особи: Тараненко С.А.
розглянув в відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Державної податкової інспекції у Оріхівському районі Запорізької області
до: Оріхівського державного сільськогосподарського племінного підприємства по шовківництву
третя особа: Головне управління Державного казначейства у Запорізької області
про стягнення суми боргу у розмірі 202 грн. 70 коп.
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Оріхівському районі Запорізької області звернулася з адміністративним позовом до Державного сільськогосподарського племінного підприємства шовківництва «Оріхівське», третя особа Управління державного казначейства у Оріхівському районі Головного управління Державного казначейства України у Запорізькій області, про стягнення заборгованості у сумі 202 грн. 70 коп., посилаючись на те, що відповідно до графіку погашення реструктуризованої заборгованості відповідачу належить повернути протягом 2004 2011 років 1000,00 грн. в тому числі у 2004-2009 році 750 грн., сплачено відповідачем за цей період 100 грн., постановою господарського суду Запорізької області від 10.12.2007 у справі № 9/617/07-АП стягнуто основного боргу у сумі 275 грн. та 31,09 грн. пені; постановою господарського суду Запорізької області від 06.05.2008 у справі № 13/230/08-АП стягнуто основного боргу у сумі 125 грн.; постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 03.04.2009 у справі № 2а-2858/09/0870 стягнуто основного боргу у сумі 125 грн., пені 93,56 грн. Датою останнього дня граничного терміну сплати узгодженої суми є 01.01.2010. Заборгованість, що залишилася неповернутою до державного бюджету до 01.01.2010 є простроченою і складає 202,70 грн., в тому числі 125 грн. основний платіж, пеня 77 грн.
16.06.2010 від управління Державного казначейства у Оріхівському районі Головного управління Державного казначейства України у Запорізькій області надійшло клопотання про заміну третьої особи на стороні позивача на Головне управління Державного казначейства України у Запорізькій області та розгляд справи за відсутності представника управління Державного казначейства у Оріхівському районі Головного управління Державного казначейства України у Запорізькій області.
У судовому засіданні 22.06.2010 зазначене клопотання в частині заміни третьої особи задоволено та замінено Головне управління Державного казначейства України у Запорізькій області.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату час та місце судового розгляду, в судове засідання не зявився та не повідомив суд про причини неприбуття, а також не надіслав суду будь-яких заяв та заперечень проти позову.
Крім того, у судовому засіданні за ініціативою суду замінено неналежного відповідача на належного, а саме Оріхівське державне сільськогосподарське племінне підприємство по шовківництву.
Розглянувши матеріали і зясувавши обставини адміністративної справи, заслухавши пояснення представника третьої особи та дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік» державна податкова служба визнана органом стягнення заборгованості юридичних осіб перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі (кошти від повернення якої надходять за кодами програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету 2801380, 2801400, 2801410, 2801440, 3401360, 3511550, 3511560, 3511630).
Статтею 21 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» від 27.04.2010 № 2154-VI (далі Закон № 2154-VI), який набрав чинності 30.04.2010, визначено, що органи державної податкової служби України є органами стягнення заборгованості субєктів господарювання перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі (кошти від повернення якої надходять за кодами програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету 2801380, 2801400, 2801410, 2801440, 3511530, 3511550, 3511560, 3511630, 3511660), а також заборгованості з відсотків за користування позиками, наданими за рахунок коштів, залучених державою, та з плати за надання гарантій та позик, отриманих за рахунок коштів, залучених державою та/або під державні гарантії. При цьому така заборгованість вважається податковим боргом і стягується відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-ІІІ (далі Закон № 2181-ІІІ).
Пунктом 12 Прикінцевих положень Закону № 2154-VI зупинено на 2010 рік дію абзацу другого преамбули Закону № 2181-ІІІ, яким визначено, що цей Закон не регулює питання погашення та обслуговування кредитів, наданих за рахунок бюджетних коштів або позик, залучених державою чи під державні гарантії, інших зобовязань, що випливають з угод, укладених державними органами та/або від імені держави, які регулюються нормами цивільного законодавства та іншими законами з питань державного боргу та його обслуговування.
Таким чином, суд дійшов висновку, що при вирішенні питання щодо стягнення податкового боргу слід застосувати положення Закону № 2181-ІІІ, а надаючи оцінку правомірності визначення суми боргу, граничних строків його сплати та нарахування штрафних санкцій законодавство, що застосовувалось до спірних правовідносин, до набрання чинності Законом № 2154-VI, тобто на час вчинення цих дій позивачем та третьою особою.
Щодо правомірності визначення розміру заборгованості відповідача суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про врегулювання заборгованості за бюджетними позичками, наданими державним та іншим сільськогосподарським підприємствам усіх форм власності і господарювання через обслуговуючі, заготівельні і переробні підприємства, та реструктуризацію заборгованості зі сплати податків і зборів (обовязкових платежів) переробних підприємств агропромислового комплексу» від 18.01.2001 № 2237-ІІІ (далі Закон № 2237-ІІІ) реструктуризується на 8 років з виплатою щороку рівними частинами починаючи з 1 січня 2004 року решта заборгованості державних та інших сільськогосподарських підприємств усіх форм власності і господарювання, не врегульованої відповідно до статті 1 цього Закону, а також обслуговуючих, заготівельних та переробних підприємств, з якими такі сільськогосподарські підприємства уклали угоди на закупівлю зерна до державних ресурсів за державним замовленням (контрактом), за станом на 1 січня 2000 року за отримані ними в 1994-1999 роках бюджетні позички, включаючи грошові аванси та натуральні насіннєві і фуражні позички, зерно державних ресурсів та державних резервів, використане для придбання матеріально-технічних ресурсів, крім заборгованості за імпортну техніку, коштів, використаних не за цільовим призначенням, та сум, що підлягають врегулюванню відповідно до вимог статті 1 цього Закону і статті 2 Закону України «Про списання заборгованості зі сплати податків і зборів (обовязкових платежів) платників податків у звязку з реформуванням сільськогосподарських підприємств»
Згідно з Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 03.04.2002 № 186-р Про погодження сум заборгованості, що підлягають урегулюванню згідно із Законом № 2237-ІІІ були затверджені графіки погашення кожним підприємством (установою, організацією) сум реструктуризованої заборгованості починаючи з 1 січня 2004 року.
Відповідно до графіку погашення сум заборгованостей, реструктуризованих згідно із Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 3 квітня 2002 року № 186-р по Оріхівському району (далі графік погашення сум заборгованостей) відповідач у 2009 році був зобовязаний погасити частину заборгованості у розмірі 125 грн.
Нормами Порядку взаємодії між органами Державного казначейства України та органами державної податкової служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, затвердженого спільним наказом Державного казначейства України та Державної податкової адміністрації України від 25.04.2002 № 74/194 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.05.2002 за № 436/6724 визначено, що органи Державного казначейства України здійснюють контроль за поверненням заборгованості за бюджетними позичками (або фінансовою допомогою).
Зокрема, п. 10 цього Порядку передбачено що, щомісячно, не пізніше 20-го числа місяця, наступного за звітним, органи Державного казначейства України надають у паперовому вигляді відповідним органам державної податкової служби подання щодо: простроченої заборгованості перед державним бюджетом за бюджетними позичками, фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі, на суму заборгованості з основного боргу, відсотків та пені, нарахованої на таку заборгованість станом на 1 число поточного місяця, у національній валюті з обовязковим зазначенням кодів бюджетної класифікації, на які повинні зараховуватись суми простроченої заборгованості за кожним її видом.
Згідно з поданням управління Державного казначейства у Оріхівському районі Головного управління Державного казначейства України у Запорізькій області від 24.03.2010 № 3 та розрахунком простроченої реструктуризованої заборгованості по ДСППШ «Оріхівське» за отримані, згідно Постанови КМУ 1003 від 1.09.1997р. фінансова допомога станом на 01.01.2010р. підлягає стягненню у розмірі 125 грн. основного боргу та 77,70 грн. пені.
Таким чином загальна сума боргу відповідача складає 202,70 грн. і є правомірною.
Вирішуючи питання про можливість стягнення вказаного податкового боргу, суд виходив з наступного.
Як зазначалося вище, згідно зі ст. 21 Закону № 2154-VI заборгованість субєктів господарювання перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі (кошти від повернення якої надходять за кодами програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету 2801380, 2801400, 2801410, 2801440, 3511530, 3511550, 3511560, 3511630, 3511660) є податковим боргом.
За визначенням, наведеним у ст. 1 Закону № 2181-ІІІ податковий борг (недоїмка) це податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.
Заборгованість відповідача у розмірі 1000 грн., яка в подальшому була реструктуризована, підтверджується Проколом урегулювання заборгованості за бюджетними позичками, наданими державним та іншим сільськогосподарським підприємствам усіх форм власності і господарювання, між стороною надавачем позичок та стороною отримувачем № 17 від 19.07.2002.
Відповідно до графіку погашення сум заборгованостей та подання управління Державного казначейства у Оріхівському районі Головного управління Державного казначейства України у Запорізькій області від 24.03.2010 № 3 граничний строк для сплати частини реструктуризованої заборгованості за 2009 рік у розмірі 125 грн. 31 грудня 2009 року.
Відповідачем зазначена сума боргу у встановлений строк сплачена не була, а тому за визначенням Закону № 2181-ІІІ та з урахуванням положень ст. 21 Закону № 2154-VI ця сума та нарахована пеня є податковим боргом.
Згідно з пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону № 2181-ІІІ активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Таким чином суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню в повному обсязі.
Враховуючи вищезазначене, керуючись ст.ст. 2, 4, 7 12, 14, 86, 158 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Оріхівського державного сільськогосподарського племінного підприємства по шовківництву (ЄДРПОУ 00699299) на користь державного бюджету суму боргу у розмірі 202 грн. 70 коп. на р/р 31132404700211, одержувач: держбюджет Оріхівського району, 00263100, в установі банку 34676974, МФО 813015.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова , якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови, а у разі складання постанови в повному обсязі - з дня складання в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанову в повному обсязі буде виготовлено відповідно до ч.3 ст. 160 КАС України.
Суддя ( М.С. Лазаренко
Постанову виготовлено у повному обсязі 23 липня 2010 року.