Рішення № 105011721, 30.06.2022, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
30.06.2022
Номер справи
927/220/22
Номер документу
105011721
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

Іменем України

30 червня 2022 року м. Чернігівсправа № 927/220/22 Господарський суд Чернігівської області у складі судді Шморгуна В. В., розглянувши матеріали справи у порядку спрощеного позовного провадження

Позивач: Акціонерне товариство Чернігівобленерго,

код ЄДРПОУ 22815333, вул. Гонча, 40, м. Чернігів, 14000

Відповідач: Фізична особа-підприємець Роговий Вячеслав Іванович,

ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1

Предмет спору: про стягнення 41 972,99 грн,

ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:

не викликались

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "Чернігівобленерго" звернулось до суду з позовом до фізичної особи-підприємця Рогового Вячеслава Івановича, у якому позивач просить суд стягнути з відповідача 41 972,99 грн вартості необлікованої електричної енергії, нарахованої згідно з рішенням засідання комісії апарату управління АТ «Чернігівобленерго» з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, оформленого протоколом №2952 від 27.10.2021.

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 22.02.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін до суду не надходило.

Також ухвалою від 22.02.2022 встановлено сторонам строки для подання заяв по суті, а саме:

- відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали для подання до суду та позивачу відзиву на позов з доданими до нього документами;

- позивачу п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання до суду та відповідачу відповіді на відзив з доданими до неї документами;

- відповідачу п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання до суду та позивачу заперечень з доданими до них документами.

У встановлені судом строки відповідач подав до суду відзив на позовну заяву з доданими до нього документами, у тому числі доказами їх направлення позивачу, а позивач відповідь на відзив з доданими документами, у тому числі доказами їх направлення відповідачу.

Суд долучив до матеріалів справи подані сторонами заяви по суті з доданими до них документами (відзив та відповідь на відзив), як такі, що подані у порядку та строк, встановлені Господарським процесуальним кодексом України та судом, а тому спір вирішується з їх урахуванням.

Крім того, разом з відзивом на позов від відповідача до суду надійшло клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження та призначення судової експертизи.

Ухвалою суду від 13.06.2022 відмовлено відповідачу у задоволенні клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження та про проведення судової експертизи по справі. Відповідні мотиви суду викладені в ухвалі від 13.06.2022.

Частиною 2 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

У зв`язку з введенням указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" № 64/2022 від 24.02.2022 воєнного стану на території України із 05 години 30 хвилин 24.02.2022; веденням активних бойових дій на території Чернігівської області, у тому числі у м. Чернігові; зміною територіальної підсудності Господарського суду Чернігівської області та неможливістю здійснення судом правосуддя під час воєнного стану з об`єктивних причин, рішення ухвалено після відновлення здійснення правосуддя Господарським судом Чернігівської області у складі судді Шморгуна В. В., який розглядав справу.

Короткий зміст позовних вимог та узагальнені доводи учасників справи.

Позовні вимоги обґрунтовані несплатою відповідачем вартості необлікованої електричної енергії у розмірі 41 972,99 грн вартості необлікованої електричної енергії, нарахованої згідно з рішенням засідання комісії апарату управління АТ «Чернігівобленерго» з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, оформленого протоколом №2952 від 27.10.2021. Підставою для здійснення такого нарахування є акт про порушення №171749 від 08.09.2021, у якому встановлено порушення відповідачем п. п. 8, п. 5.5.5. ПРРЕЕ - відсутність пломби оператора системи на шафі обліку.

Відповідач заперечує проти позовних вимог та просить відмовити у їх задоволенні з таких підстав:

- зміст акта про порушення №171749 від 08.09.2021, у якому зазначено про неушкодженість всіх пломб на корпусі електролічильника, на клемній кришці, самого корпусу електролічильника та ін., свідчить про унеможливлення доступу до струмоведучих частин кіл (схеми) комерційного обліку та відсутності факту безоблікового споживання електроенергії та порушення розрахункового обліку, що вказує про відсутність підстав для нарахування плати за нібито «безобліково спожиту електричну енергію».

- саме за заявкою відповідача представниками позивача було здійснено заміну лічильника електроенергії та технічну перевірку збереження пломб вузла обліку (засобу обліку), що підтверджується актом №141008 заміни/технічної перевірки збереження пломб вузла обліку (засобу обліку), встановленого на об`єкті, а тому з урахуванням п. 8.4.1 ПРРЕЕ нарахування позивачем вартості безобліково спожитої електроенергії є безпідставним та неправомірним;

- шафа, де розміщується засіб обліку електричної енергії є лише місцем розміщення засобу обліку та не є вузлом обліку з причини її неспроможності обліковувати електроенергію;

- підписання відповідачем акта про порушення №171749 від 08.09.2021 не означає, що він погоджується з нарахуванням йому до сплати спірної суми;

- доказів факту порушення розрахункового обліку електричної енергії з вини відповідача, що має бути доведено згідно з п. 8.6 Договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, суду не надано;

- експертиза з метою визначення можливого впливу так званого «порушення», відображеного в акті, на розрахунковий облік електроенергії, - не проводилася;

- відповідачу розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні норми права не надсилався і не вручався; чернетка так званого «розрахунку» не підписана належним чином представниками позивача, містить перекреслення підписів, що свідчить про відсутність належно оформленого розрахунку як документа;

- з чернетки так званого «розрахунку», який не підписаний належним чином, не вбачається врахування обсягу електричної енергії, спожитої та оплаченої відповідачем у березні-квітні 2021 року, що є порушенням п. 8.4.9 ПРРЕЕ.

Позивач у відповіді на відзив заперечує проти доводів відповідача, викладених у відзиві на позов, з таких підстав:

- посилаючись на 5.2.24, п.п. 14 п. 1.2.1, п. п. 2 п. 5.6.1 Кодексу комерційного обліку, п. 1.5.29 Правил улаштування електроустановок зазначає, що шафа обліку є складовою вузла обліку, а отже може бути опломбована. Крім того, до вузла обліку відповідача входить ввідний автомат (устаткування автоматичного відключення), який не був опломбований, що не заперечується відповідачем та підтверджується матеріалами справи. За наслідками відсутності пломби на шафі, де знаходився вузол обліку електричної енергії та за відсутності пломбування ввідного автомата, у відповідача був безперешкодний доступ до струмоведучих частин кіл (схеми) комерційного обліку, що давало змогу безобліково споживати електричну енергію без втручання у засіб обліку;

- протокол засідання комісії №2952 від 27.10.2021 та відповідний розрахунок і рахунок були направлені на адресу відповідача супровідним листом №57/57/4620/01-13 від 01.11.2021 рекомендованим листом (докази додані до позовної заяви);

-розрахунок вартості безоліково спожитої електроенергії, направлений відповідачу, не є «чернеткою», а є оригіналом та не містить жодних перекреслень, а підпис у вигляді «Х» - це підпис голови комісії апарату управління АТ «Чернігівобленерго» Бондаря Р. В.;

- на першій сторінці акта про порушення №171749 від 08.09.2021 зроблено напис «З порушенням згоден» та стоїть підпис ФОП Рогового В. І., а отже відповідач не заперечує проти допущення ним порушення ПРРЕЕ; зауважень та заперечень відповідача цей акт не містить;

- відсутність пломби є окремим видом правопорушення ПРРЕЕ і доведення факту втручання в роботу лічильника не передбачено, тому і проведення судової експертизи є недоцільним.

Заперечень у встановлений строк до суду не надходило.

Обставини, які є предметом доказування у справі. Докази, якими сторони підтверджують або спростовують наявність кожної обставини, яка є предметом доказування у справі.

10.12.2020 між АТ «Чернігівобленерго» (далі Оператор системи) та Фізичною особою-підприємцем Роговим Вячеславом Івановичем (далі - Споживач) укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №23-5433-РУ (далі - Договір), за умовами п. 2.1 якого Оператор системи надає Споживачу послуги з розподілу електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 309, та Кодексу систем розподілу затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310, за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу за об`єктом споживача, який є Додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку Споживача, облікових базах даних Оператора системи (а.с. 19-35).

Споживач оплачує за розподіл електричної енергії згідно з умовами глави 5 цього Договору та інші послуги Оператора системи згідно з Додатком 4 «Порядок розрахунків» (п. 2.3 Договору).

Відповідно до п. п. 5, 6, 8 п. 7.1 Договору Оператор системи має право: вимагати від Споживача відшкодування збитків, завданих порушеннями, допущеними Споживачем під час користування електричною енергією; контролювати додержання Споживачем вимог ПРРЕЕ; надавати Споживачу, який є власником засобу вимірювання, обґрунтовані вимоги щодо приведення розрахункового обліку в технічний стан відповідно до вимог нормативних документів.

У разі порушення розрахункового обліку з вини Споживача Споживач оплачує Оператору системи вартість необлікованої електричної енергії, визначену відповідно до вимог ПРРЕЕ (п.8.6 Договору).

Згідно з п. 8.9 Договору у разі виявлення однією із Сторін порушень умов Договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється акт порушень. Акт складається у присутності представників обох Сторін у двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов`язана попередити іншу Сторону про необхідність складення акта. Сторона, яка здійснила таке порушення, не може без поважних причин відмовитись від складення та підписання відповідного акту.

Відповідно до Додатку №11 до Договору очікувані обсяги споживання (розподілу) електричної енергії Споживачем на 2021 рік становлять 200 кВ/г щомісяця із розрахунку 7/12 (днів/годин), а усього 2 400 кВ/г (а. с. 35).

10.12.2020 представником Чернігівських МЕМ АТ «Чернігівобленерго» у присутності відповідального за електрогосподарство відповідача Зайченка Ю. В. (наказ №01 від 25.09.2020 про призначення відповідального за електрогосподарство, а.с. 36) складено акт №083574 технічної перевірки збереження пломб вузла обліку (засобу обліку), встановленого на об`єкті відповідача за адресою: м. Чернігів, вул. Толстого, 151. У вказаному акті міститься інформація про встановлення пломб, індикаторів на електрообладнанні, у тому числі на шафі обліку пломба № С39172723. Згідно з вказаним актом Споживач прийняв на відповідальне збереження всі пломби, індикатори, встановлені на вказаних в цьому акті засобах обліку на перерахованому устаткуванні, та несе повну відповідальність згідно чинного законодавства України, ПРРЕЕ, ККОЕЕ та умовами Договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії саме за несанкціонований доступ до приладів і ланцюгів обліку, втручання у роботу обліку електроенергії, порушення цілісності пломб та пломбувальних матеріалів, пошкодження приладів обліку. Акт №083574 від 10.12.2020 підписаний відповідальним за електрогосподарство відповідача Зайченком Ю. В. (а. с. 41-42)

Відповідно до складеного ТОВ «Енера Чернігів» акту прийняття-передавання товарної продукції активної електричної енергії №3105433/47652/1 від 31.03.2021 відповідач у березні 2021 року спожив активну електричну енергію у кількості 77 кВ/г на загальну суму 307,93 грн.

ТОВ «Енера Чернігів» виставило відповідачу рахунок № 3105433/47652/1 від 31.03.2021 на оплату вартості спожитої у березні 2021 року активної електроенергії у кількості 77 кВ/г на загальну суму 307,93 грн та рахунок № 3105433/0001/2 від 23.04.2021 на квітень 2021 року про сплату планового платежу за активну електричну енергію у кількості 200 кВ/г (договірна величина) на суму 834,26 грн.

Згідно з квитанцією Першого інвестиційного банку від 23.04.2021 відповідач перерахував ТОВ «Енера Чернігів» кошти за електроенергію у розмірі 1136,20 грн.

08.09.2021 о 13:05 представником Чернігівських МЕМ АТ «Чернігівобленерго» проведена перевірка об`єкта Споживача ФОП Рогового В. І. за адресою: м. Чернігів, вул. Толстого, 151, за результатами якої складено акт про порушення №171749, до якого додано схему підключення електроустановок споживача.

У вказаному акті зазначено, що Споживачем порушені п. п. 8 п. 5.5.5. ПРРЕЕ, а саме: відсутня пломба оператора системи на шафі обліку.

Відповідно до п. 11 цього акту комісія оператора системи з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання 29.09.2021 о 14:00 за адресою: м. Чернігів, вул. Гонча, 40.

Вказаний акт підписаний відповідачем, а на його першій сторінці міститься запис «З порушенням згоден» та підпис Рогового В. І.

У цей же день, 08.09.2021 представником Чернігівських МЕМ АТ «Чернігівобленерго» здійснено заміну лічильника електроенергії на об`єкті відповідача за адресою: м. Чернігів, вул. Толстого, 151, про що складено акт №141008 заміни/технічної перевірки збереження пломб вузла обліку (засобу обліку), встановленого на об`єкті відповідача, від 08.09.2021. В акті в графі «Інші відомості та/або вимоги» зазначено «акт ПРРЕЕ №3 171749 від 08.09.2021».

29.09.2021 відбулось засідання комісії апарату управління АТ «Чернігівобленерго» з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ, на якому розглядався акт про порушення № 171749 від 08.09.2021. Комісія вирішила перенести засідання з розгляду вказаного акта на 27.10.2021 (а.с. 43).

Відповідачу рекомендованим листом було направлено запрошення на засідання комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ на 27.10.2021 о 14:00 год, яке було отримано ним 05.10.2021, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення (а.с. 44-45).

27.10.2021 відбулось засідання комісії апарату управління АТ «Чернігівобленерго» з розгляду актів про порушення ПРЕЕ, на якому був розглянутий акт про порушення № 171749 від 08.09.2021.

За результатами розгляду акту про порушення комісія прийняла рішення провести розрахунок недонарахованої електроенергії по акту № 171749 від 08.09.2021 на підставі п. 8.4.10 ПРРЕЕ. Обсяг нарахування складає 10484 кВт/г на суму 41 972,99 грн.

Рішення комісії оформлене протоколом №2952 від 27.10.2021, з якого вбачається, що відповідач був присутнім на засіданні (а.с. 46).

Відповідно до розрахунку вартості безобліково спожитої електроенергії загальна сума нарахованих до сплати коштів за період з 08.03.2021 по 08.09.2021 становить 41 972,99 грн. З розрахунку вбачається, що розрахований обсяг споживання необлікованої електричної енергії за період з 08.03.2021 по 31.03.2021 зменшений на кількість спожитих кВт/г за березень 2021 року 57 кВт/г (а.с. 47-48).

27.10.2021 відповідачу виставлено рахунок №8190046751195 на сплату коштів у розмірі 41 972,99 грн та 01.11.2021 разом з протоколом засідання №2952 від 27.10.2021, розрахунком вартості безобліково спожитої електроенергії направлено на його адресу. Вказані документи отримані відповідачем 04.11.2021, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення (а.с. 50-52).

З метою досудового врегулювання спору ФОП Роговому В. І. було направлено повідомлення про необхідність в термін до 24.01.2022 сплатити кошти у сумі 41 972,99 грн, яке отримано ним 15.01.2022 (а.с. 53-54).

Доказів оскарження чи скасування рішення комісії, оформленого протоколом № 2952 від 27.10.2021, а також доказів сплати позивачу коштів у розмірі 41 972,99 грн відповідач суду не надав.

Оцінка суду.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Частиною 1 ст. 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Частиною 1 ст. 626 Цивільного кодексу України встановлює, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до ч. 1 ст. 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Згідно з ч. 1 ст. 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (надалі енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулювання відносин, пов`язаних з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище визначає Закон України «Про ринок електричної енергії».

За змістом ч. 3 ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач зобов`язаний, зокрема, сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.

Частиною 1 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

За положеннями статті 27 Закону України «Про електроенергетику» правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушення в електроенергетиці є, зокрема, порушення правил користування електричною енергією.

Постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку (ч. 6 ст. 56 Закону України «Про ринок електричної енергії»).

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року № 312 затверджені Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ).

ПРРЕЕ урегульовано взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку (пункт 1.1.1)

Відповідно до п. 1.1.2 ПРРЕЕ необлікована електрична енергія - це обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але неврахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно.

Згідно з п. 2.3.4 ПРРЕЕ відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.

Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.

Пунктом 5.5.5 ПРРЕЕ визначено, що споживач електричної енергії зобов`язаний, зокрема, забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

Як вбачається з акту №083574 від 10.12.2020 технічної перевірки збереження пломб вузла обліку (засобу обліку), встановленого на об`єкті відповідача за адресою: м. Чернігів, вул. Толстого, 151, пломбою №С39172723 опломбовано шафу обліку.

Вказаний акт містить зазначення про прийняття споживачем на відповідальне зберігання усіх пломб, які вказані у цьому акті, та підпис уповноваженого представника відповідача - відповідального за електрогосподарство Зайченка Ю. В.

Відтак відповідно до приписів п. 2.3.4. та п. 5.5.5 ПРРЕЕ обов`язок за збереження та цілісність встановлених згідно з цим актом пломб, у тому числі і пломби №С39172723, покладено на відповідача.

У разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу (п. 8.2.4 ПРРЕЕ).

За змістом п. 8.2.5 ПРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням:

меж балансової належності;

перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення;

номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення;

фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов`язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Як встановив суд, за результатами перевірки, проведеної 08.09.2021, представником Чернігівських МЕМ АТ «Чернігівобленерго», у присутності ФОП Рогового В. І., було складено акт №171749 про порушення Споживачем п. п. 8 п. 5.5.5 ПРРЕЕ (відсутня пломба оператора системи на шафі обліку).

Акт про порушення №171749 підписаний з боку Споживача без зауважень та заперечень, а на першій його сторінці взагалі міститься запис «з порушенням згоден» та підпис Рогового В. І.

Отже, наведені обставини свідчать про згоду відповідача з виявленим фактом відсутності пломби на шафі обліку.

За умовами п. 8.2.6 ПРРЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.

Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.

Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 60 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню (крім випадків необхідності проведення експертизи пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення). Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження, зазначений термін розгляду відраховується з дати їх отримання оператором системи від експертної установи.

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Згідно з п. 8.2.7 ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом.

Згідно з п. 8.4.1 ПРРЕЕ оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.

У разі своєчасного (до виявлення порушення представниками оператора системи) письмового повідомлення споживачем оператора системи про виявлені ним пошкодження засобів вимірювальної техніки, пошкодження або зрив пломб (за умови відсутності явних ознак втручання в роботу засобів вимірювальної техніки) чи пошкодження індикатора (за умови наявності активного елемента індикатора) або спрацювання індикатора (за умови відсутності підтвердження заводом виробником індикатора факту його спрацювання внаслідок дії магнітного поля) положення цієї глави не застосовуються.

Відповідач стверджує, що саме за його заявкою представниками позивача було здійснено заміну лічильника електроенергії та технічну перевірку збереження пломб вузла обліку (засобу обліку), що підтверджується актом №141008 заміни/технічної перевірки збереження пломб вузла обліку (засобу обліку), встановленого на об`єкті, а тому з урахуванням п. 8.4.1 ПРРЕЕ нарахування позивачем вартості безобліково спожитої електроенергії є безпідставним та неправомірним.

Разом з тим, відповідач не надав суду ані заявки на заміну електролічильника, у якій зазначено про зрив пломби на шафі обліку, ані іншого письмового повідомлення, що містить інформацію про виявлене порушення, а акт №141008 від 08.09.2021, про який вказує відповідач, не містить інформації щодо будь-яких письмових повідомлень відповідача з приводу відсутності пломби, натомість у ньому міститься посилання на акт про порушення №171749 від 08.09.2021.

Таким чином, суд доходить висновку, що відповідач не надав суду доказів своєчасного (до виявлення порушення представниками оператора системи) письмового повідомлення позивача про відсутність пломби на шафі обліку, а тому підстави для застосування п. 8.4.1 ПРРЕЕ відсутні.

Відповідно до підпункту 2 п. 8.4.2 ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії).

Згідно з п. 8.4.4 ПРРЕЕ у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 2 - 4 пункту 8.4.2 цієї глави (у частині відсутності засобів вимірювальної техніки, пломб, індикаторів та фіксації впливу фізичних полів індикатором), обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень цієї глави без проведення відповідної експертизи.

Таким чином, доводи відповідача про непроведення експертизи лічильника з метою визначення можливого впливу відображеного в акті порушення на розрахунковий облік електроенергії та ненадання позивачем доказів порушення розрахункового обліку електричної енергії з вини відповідача є безпідставними, оскільки сам по собі факт пошкодження чи зриву пломби, незалежно від обставин та можливості безоблікового споживання електроенергії, є достатньою правовою підставою для донарахування вартості необлікованої електричної енергії та не потребує додаткового встановлення факту вчинення споживачем дій стосовно крадіжки електроенергії.

Близькі за змістом висновки викладені у постанові Верховного Суду від 31.07.2019 у справі №911/1776/18 та у постанові Верховного Суду від 13.04.2021 у справі № 17-14-01/1494 (925/1267/19).

Відповідач вважає, що шафа, де розміщується засіб обліку електричної енергії, є лише місцем розміщення засобу обліку, а не його складовою частиною, а тому відсутні підстави для здійснення нарахування спірного боргу.

Отже, відповідач фактично заперечує наявність підстав для кваліфікації виявленого порушення як такого, що підпадає під визначене п. п. 2 п. 8.4.2 ПРРЕЕ.

Основні положення щодо організації комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, права та обов`язки учасників ринку, постачальників послуг комерційного обліку та адміністратора комерційного обліку щодо забезпечення комерційного обліку електричної енергії, отримання точних і достовірних даних комерційного обліку та їх агрегації (об`єднання), порядок проведення реєстрації постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку та реєстрації автоматизованих систем, що використовуються для комерційного обліку електричної енергії, врегульовані Кодексом комерційного обліку електричної енергії, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 311 від 14.03.2018 р.

Підпунктом 14 п. 1.2.1 Кодексу комерційного обліку електричної визначено, що вузол обліку електричної енергії (вузол обліку) це сукупність обладнання та засобів вимірювальної техніки, змонтованих та з`єднаних між собою за встановленою схемою для забезпечення вимірювання та обліку електричної енергії в заданій точці вимірювання; засоби вимірювальної техніки (ЗВТ) це засоби вимірювань, вимірювальні системи та будь-які частини засобів вимірювань або вимірювальних систем, якщо ці частини можуть бути об`єктом спеціальних вимог та окремого оцінювання відповідності (пп. 19 п. 1.2.1 Кодексу); засоби комерційного обліку електричної енергії (ЗКО) це узагальнена назва засобів, що використовуються для здійснення комерційного обліку електричної енергії (ЗВТ, допоміжне обладнання, засоби та системи збору та обробки результатів вимірювання, формування, збереження та передачі даних комерційного обліку та керування даними тощо) відповідно до цього Кодексу (пп. 20 п. 1.2.1 Кодексу).

Відповідно до п. п. 2 п. 5.6.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії дії щодо забезпечення комерційного обліку електричної енергії, які ініційовані замовником (споживачем або іншими учасниками ринку) або які вимагаються нормативно-правовими актами, здійснюються за рахунок замовника або сторони ініціатора, якщо інше не встановлено законом, зокрема: заміна (зокрема монтаж/демонтаж), технічне обслуговування, відновлення працездатності, ремонт, повірка, контрольний огляд, експертиза, позачергова технічна перевірка стану функціонування (працездатності) належних замовнику ЗКО, схем підключення ЗВТ та інших складових вузлів обліку (вимикачів, роз`єднувачів та пристроїв захисного відключення, шаф обліку та захисних екранів тощо), дооблікових та післяоблікових електричних кіл, перевірка надійності підключення та перетяжка з`єднувальних контактів неопломбованих силових та інтерфейсних електричних кіл.

Пунктом 5.16.1, 5.16.3 Кодексу комерційного обліку електричної енергії визначено, що з метою запобігання несанкціонованому втручанню та доступу до елементів або функції настроювання ЗВТ у складі вузла обліку за результатами технічної перевірки такі ЗВТ та вузол обліку пломбують. Пломби з тавром оператора системи мають бути встановлені також на пристроях вузла обліку, що закривають:

1) первинні і вторинні кола живлення ЗВТ;

2) кришки важелів і кнопок управління комутаційних апаратів та захисних автоматичних вимикачів, встановлених у цих колах;

3) двері комірок трансформаторів напруги;

4) кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, апаратних інтерфейсах зв`язку ЗВТ;

5) всі інші пристрої і місця, що унеможливлюють доступ до відкритих струмоведучих та сигнальних частин ЗВТ.

Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 21.07.2017 року № 476 затверджено Правила улаштування електроустановок, відповідно до п. 1.5.29 яких лічильники потрібно встановлювати в шафах, камерах комплектних розподільчих пристроїв, на панелях щитах, у нішах, на стінах, які мають жорстку конструкцію. Пункт 1.5.30 вказаних правил визначає, що для розрахункових лічильників, установлювальних на будівельних конструкціях і панелях потрібно передбачити шафу (оболонку) відповідного кліматичного виконання або нішу з дверцятами. Конструкція дверцят має забезпечити можливість їх пломбування, зняття показів лічильника та увімкнення/вимкнення захисного апарату (за наявності) або контроль цілісності запобіжників (у разі їх встановлення) без відкривання дверцят і зняття пломби.

Таким чином, шафа обліку встановлюється та опломбовується з метою унеможливлення доступу до струмоведучих частин схеми обліку. Тому відсутність пломб на шафі обліку також є порушенням Правил роздрібного ринку електричної енергії.

За таких обставин, відсутність встановлених енергопостачальною компанією пломб є порушенням з боку власника електроустановки п. п. 8 п. 5.5.5 ПРРЕЕ, що є підставою для донарахування вартості необлікованої електроенергії на підставі п. п. 2 п. 8.4.2. та п. 8.4.10 ПРРЕЕ.

Відтак, цілісність та збереження встановлених пломб не забезпечено саме відповідачем, а відсутність пломб є окремим порушенням Правил роздрібного ринку електричної енергії і перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, є наслідком незабезпечення відповідачем цілісності та збереження встановленої пломби. Зазначена правова позиція знаходить своє відображення у постанові Верховного Суду від 19.08.2020 у справі № 923/896/19.

Отже, наведені доводи відповідача відхиляються судом.

Згідно з п. 8.4.10 правил у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (W доб, кВт·год) розраховується за формулою:

W доб = P · t доб · K в,

де P - потужність (кВт), визначена як: дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи;

t доб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год);

K в - коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).

Підпунктом 1 п. 8.4.8 ПРРЕЕ передбачено, що кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 3 (у частині пошкодження засобів вимірювальної техніки та/або пломб) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

У разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 4 пункту 8.4.2 цієї глави, розрахований обсяг споживання необлікованої електричної енергії споживачем протягом розрахункового періоду (місяця) має бути зменшений на обсяг електричної енергії, спожитий споживачем у цьому періоді за точкою (точками) комерційного обліку, на якій (яких) було виявлено порушення, відповідно до даних комерційного обліку електричної енергії. В інших випадках розрахований обсяг необлікованої електричної енергії не зменшується (п. 8.4.9 ПРРЕЕ).

Позивачем здійснено розрахунок вартості безоблікової спожитої електроенергії за період з 08.03.2021 по 08.09.2021, тобто відповідно до вимог п. п. 1 п. 8.4.8 ПРРЕЕ.

З наданого розрахунку вбачається, що розрахований обсяг споживання необлікованої електричної енергії за період з 08.03.2021 по 31.03.2021 зменшений на кількість спожитих кВт/г за березень 2021 року 57 кВт/г.

Відповідач вважає, що при здійсненні розрахунку позивач не врахував обсяг спожитої та оплаченої відповідачем у березні-квітні 2021 року електричної енергії обсягом 277 кВт/г.

На підтвердження обсягу спожитої електроенергії відповідач надав: акт прийняття-передавання товарної продукції активної електричної енергії №3105433/47652/1 від 31.03.2021 (за березень 2021 року); рахунок ТОВ «Енера Чернігів» № 3105433/47652/1 від 31.03.2021; рахунок № 3105433/0001/2 від 23.04.2021; квитанцію Першого інвестиційного банку від 23.04.2021 про сплату коштів за електроенергію у розмірі 1136,20 грн.

Зі змісту акту прийняття-передавання товарної продукції активної електричної енергії №3105433/47652/1 від 31.03.2021 слідує, що відповідач у березні 2021 року спожив електричну електроенергію у кількості 77 кВт/г.

Акту прийняття-передавання товарної продукції активної електричної енергії щодо кількості спожитої відповідачем електроенергії у квітні 2021 року суду не надано, а рахунок №105433/0001/2 від 23.04.2021 містить лише інформацію про плановий платіж у квітні 2021 року за електричну енергію у кількості 200 кВ/г (договірна величина, яка зазначена у Додатку №11 до Договору), а відтак не може підтверджувати фактичний обсяг спожитої відповідачем у цьому місяці електричної енергії.

Таким чином, відповідач не надав суду належних доказів, які підтверджують споживання відповідачем електричної енергії у квітні 2021 року у кількості 200 кВт/г, а відтак підстави для зменшення розрахованого обсягу споживання необлікованої електроенергії за квітень 2021 року на вказану відповідачем кількість відсутні.

При цьому у разі здійснення переплати за надані послуги, права споживача підлягають захисту шляхом коригування розрахунків за фактично спожиті послуги.

Враховуючи те, що позивач здійснив розрахунок вартості безоблікової спожитої електроенергії за березень 2021 року за неповний місяць, тому розрахований обсяг споживання необлікованої електричної енергії споживачем був зменшений позивачем на обсяг спожитої у березні 2021 року електричної енергії пропорційно до кількості днів, за які здійснювалось нарахування.

За вказаних обставин, суд доходить висновку, що позивачем здійснено розрахунок вартості у відповідності до вимог ПРРЕЕ.

Разом з тим, суд відхиляє доводи відповідача, що вказаний розрахунок є «чернеткою», оскільки він не підписаний належним чином представниками позивача та містить перекреслення, з огляду на наступне.

У наданому розрахунку в графі «Розрахунок виконав (підпис, посада, ПІБ)» вказано «інженер 1к. Єрко І. О.» та міститься підпис від імені цієї особи; у графі «Голова комісії (підпис, посада, ПІБ)» зазначено «Бондар Р. В. комерційний директор» та міститься напис у вигляді великої літери «Х», що відповідач вважає перекресленням цих граф.

Позивач зазначає, що підпис у вигляді «Х» - це підпис голови комісії апарату управління АТ «Чернігівобленерго» Бондаря Р. В.

Суд погоджується з даними доводами позивача, оскільки в матеріалах справи наявні протоколи засідання комісії апарату управління АТ «Чернігівобленерго» з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ №2922 від 29.09.2021 та №2952 від 27.10.2021, які у тому числі підписані головою комісії Бондарем Р. В., а підписи на вказаних протоколах від імені Бондаря Р. В. виконані також у вигляді великої літери «Х» та є ідентичними підпису цієї особи на розрахунку.

Отже, суд вважає, що напис у вигляді великої літери «Х» є саме підписом голови комісії Бондаря Р. В., а не перекресленням, як вважає відповідач.

Щодо доводів відповідача про ненаправлення на його адресу розрахунку вартості безобліково спожитої електроенергії суд зазначає, що вказаний розрахунок 01.11.2021 був направлений на адресу відповідача та отриманий ним 04.11.2021, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення. Отже, доводи відповідача у цій частині є необґрунтованими.

З огляду на документальне підтвердження позивачем наявності правових підстав для стягнення з відповідача вартості безобліково спожитої електроенергії за визначений ним період, а також ненадання відповідачем доказів добровільної оплати цих коштів, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача вартості безобліково спожитої електричної енергії в сумі 41 972,99 грн.

Висновки суду.

Доказами у справі, відповідно до ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами:

1) письмовими, речовими і електронними доказами;

2) висновками експертів;

3) показаннями свідків (ч. 2 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Згідно зі ст. 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Інші докази та пояснення учасників справи судом до уваги не приймаються, оскільки не спростовують вищевикладені висновки суду.

За змістом п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень та висновків Європейського суду з прав людини, викладених у рішеннях у справах "Трофимчук проти України", Серявін та інші проти України обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Судом було вжито усіх заходів для забезпечення реалізації сторонами своїх процесуальних прав та з`ясовано усі питання, винесені на його розгляд.

За наведених у їх сукупності обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Щодо судових витрат.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст. 14, 73-80, 86, 129, 165, 233, 236-238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Рогового Вячеслава Івановича (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Акціонерного товариства Чернігівобленерго (код ЄДРПОУ 22815333, вул. Гонча, буд. 40, м. Чернігів, 14000, на рахунок № НОМЕР_2 в ПАТ «Укргазбанк», МФО 320478) 41 972,99 грн вартості безобліково спожитої електроенергії та 2 481,00 грн витрат зі сплати судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду у строки, визначені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.

Суддя В. В. Шморгун