Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 522/7705/22
Провадження № 2-а/522/222/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.06.2022 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді Шестакової Я.В.,
за участі секретаря судового засідання Багнюк А.Ю.,
представника позивача Саркісян А.Р.
відповідача ОСОБА_1 ,
представника відповідача адвоката Бугаєнко Д. Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження у залі суду в м Одеса адміністративну справу за позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до ОСОБА_1 , громадянина Російської Федерації, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України, -
ВСТАНОВИВ:
24.06.2022 року Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області (надалі ГУ ДМС України) звернулося до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (надалі - відповідач), громадянина Російської Федерації, ІНФОРМАЦІЯ_2 , про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24 червня 2022 року вказана справа передана на розгляд судді Шестаковій Я.В.
Ухвалою суду від 24 червня 2022 року справу прийнято до розгляду та відкрито провадження, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом у судове засідання учасників справи.
Ухвалою суду від 24 червня 2022 року клопотання представника Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про розгляд справи в режимі відеоконференції задоволено. Визначено розгляд справи проводити в режимі відеоконференції з Миколаївським пунктом тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України.
Позов обґрунтовано тим, що 24.05.2022 під час проведення оперативно-профілактичних заходів з виявлення нелегальних мігрантів працівниками ГУ ДМС в Одеській області було виявлено та доставлено до підрозділу за адресою: АДРЕСА_1 , особу, який назвався громадянином Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . В результаті проведеної перевірки відібраних пояснень у Відповідача було встановлено, що громадянин Російської Федерації ОСОБА_1 порушив правила перебування іноземців в Україні проживав без документів на право проживання в Україні та ухилився від виїзду після закінчення відповідного терміну перебування. Громадянин Російської Федерації ОСОБА_1 пояснив, що прибув до України 12.11.2013 легально через КПП «Кучурган» на підставі паспорта громадянина НОМЕР_1 терміном дії з 29.03.2012 по 29.03.2022. Термін дії паспорта закінчився. ГУ ДМС в Одеській області встановлено, що відповідач на території України знаходиться не законно, постійного зареєстрованого місця проживання та законного джерела існування не має. 24.05.2022 за порушення правил перебування іноземців в Україні, а саме: ухилення від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування, складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 008143 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 24.05.2022 ПН МОД № 008210 відповідач був притягнутий до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн.
ГУ ДМС в Одеській області прийнято рішення від 24.05.2022 № 317 про примусове повернення в країну походження іноземця або особи без громадянства громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , та зобов`язано його покинути територію України у термін до 22.06.2022.
Рішення від 24.05.2022 № 317 про примусове повернення відповідач не оскаржував, проте у встановлений термін до 22.06.2022 громадянин Російської Федерації ОСОБА_1 самостійно територію України не залишив.
Посилаючись на те, що відомості про перебування відповідача на території України на законних підставах відсутні, останній прибув на територію України у 2013 році та з того часу не вчинив жодних дій для легалізації свого перебування на території України, у відповідача відсутній паспортний документ або інший документ, що посвідчує особу, у зв`язку з цим позивач просить затримати ОСОБА_1 , громадянина Російської Федерації з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України строком шість місяців до 24.12.2022 року з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
У судовому засіданні представник позивача Саркісян А.Р.позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяві.
У судовому засіданні відповідач та його представник проти задоволення позовних вимог не заперечували. Відповідач пояснив що позовні вимоги визнає, повідомив суд, що його процесуальні права йому відомі, українську мову добре розуміє, оскільки проживає в Україні з 1996 року, паспорт отримував в Одесі, про закінчення терміну його дії знав, про те, що він є нелегальним мігрантом, розуміє. Підтвердив, що для добровільного повернення до країни походження або третьої країни іноземця до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області та інших територіальних підрозділів ДМС України з заявою не звертався. Підтвердив, що жертвою торгівлі людьми ніколи не був, жодних примусів під час проживання на території України до нього ніхто не застосовував. Добровільно не покинув територію країни, через відсутність коштів на самостійний виїзд і через те, що родичів чи житла в Росії не має.
Заслухавши пояснення сторін в судовому засіданні, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що 24.05.2022 року під час проведення оперативно-профілактичних заходів з виявлення нелегальних мігрантів працівниками Управління міграційної поліції ГУНП в Одеській області було виявлено та доставлено до ГУ ДМС України в Одеській області особу, який назвався громадянином Російської Федерації, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В ході перевірки законності перебування на території України ОСОБА_1 було встановлено, що він прибув в Україну легально через КПП «Кучурган».
Згідно документа, що посвідчує особу паспорт громадянина Російської Федерації, виданого 29.03.2012 року МИД Росии № НОМЕР_2 , ГУ ДМС було встановлено особу ОСОБА_1 . Отже, вимога щодо затримання особи для ідентифікації є зайво заявленою, та не приймається судом до уваги.
Постановою ГУ ДМС України в Одеській області від 24.05.2022року серії ПНМОД №008210ОСОБА_1 на підставі протоколу про адміністративне правопорушення ПР МОД№ 008143притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1700,00 грн.
Згідно Рішення №317 від 24.05.2022 року, яке міститься в матеріалах справи, ГУ ДМС в Одеській області було вирішено примусово повернути ОСОБА_1 в країну походження та зобов`язати покинути територію України у термін до 22.06.2022 року включно. Судом встановлено, що рішення виконано не було.
Постановою ГУ ДМС України в Одеській області від 23.06.2022року серії ПНМОД №008404ОСОБА_1 на підставі протоколу про адміністративне правопорушення ПР МОД№ 008333притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 5100,00 грн.
Враховуючи, що відповідач своїми діями порушив законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, 23.06.2022 року ГУ ДМС України в Одеській області прийнято рішення про поміщення громадянина Російської Федерації ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України для з`ясування обставин правопорушення та забезпечення примусового видворення.
23.06.2022 року о 13 год. 05 хв. ОСОБА_1 затримано, про що свідчить протокол № МОД 000151 про адміністративне затримання.
Рішенням ГУ ДМС України в Одеській області від 24.05.2022 року громадянину Російської Федерації ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ., заборонено в`їзд в Україну терміном на 3 роки (до 24.05.2025 року).
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України визначається Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (надалі Закон № 3773-VI).
Приписами п. 14 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що нелегальний мігрант - це іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
За правилами ч. 3 ст. 3 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства зобов`язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
У відповідності до ч. 1 ст. 9 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства в`їжджають в Україну за наявності паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.
Згідно ч. 1 ст. 21 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», перебування на території України та транзитний проїзд через територію України іноземців та осіб без громадянства здійснюється за наявності достатнього фінансового забезпечення або наявності можливості отримати таке забезпечення законним способом на території України.
Відповідно до ч. 4 ст. 30 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Приписами ч. 1 ст. 289 КАС України визначено, що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або)забезпечення видворення за межі території України; 2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; 4) зобов`язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Положеннями ч. 11 ст. 289 КАС України встановлено, що строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.
Згідно з п. 27 ч. 1 ст. 1 Закону пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, - державна установа, призначена для тимчасового тримання іноземців та осіб без громадянства: стосовно яких судом прийнято рішення про примусове видворення; стосовно яких судом прийнято рішення про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення, у тому числі прийнятих відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; затриманих центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальними органами та підрозділами на строки та в порядку, передбачені законодавством України; затриманих за рішенням суду до завершення розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» в`їзд в Україну та виїзд з України іноземців та осіб без громадянства здійснюється за паспортним документом за наявності відповідної візи, якщо інший порядок в`їзду та виїзду не встановлено законодавством чи міжнародним договором України.
Матеріалами справи підтверджено та не спростовано відповідачем, що останній знаходився на території України без документів на право проживання в Україні, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 203 КУпАП, відповідач не вчинив жодної спроби легалізувати своє становище. Указані обставини дають обґрунтовані підстави вважати, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення, що унеможливлює забезпечення примусового видворення за межі України.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про затримання та забезпечення примусового видворення за межі території України є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст. 26, ч. 4 ст. 30, ст. 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст. ст. 2, 6-11, 72-78, 90, 211, 241-246, 268-272, 289, 371, 372 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до ОСОБА_1 ,громадянина РосійськоїФедерації, ІНФОРМАЦІЯ_1 ,про затриманняз метоюідентифікації тазабезпечення примусовоговидворення замежі територіїУкраїни - задовольнити.
Затримати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на 6 (шість) місяців, тобто з 24 червня 2022 року до 24 грудня 2022 року з метою забезпечення примусового видворення за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Допустити негайне виконання рішення суду відповідно до п.3 ч. 2ст. 371 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк після отримання рішення суду.
Суддя Я.В. Шестакова