Єдиний державний реєстр судових рішень
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 червня 2022 р. м. Чернівці Справа № 600/6506/21-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маренича І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіального сервісного центру МВС № 7341 (ТСЦ МВС № 7341) про зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просить :
- зобов`язати Територіальний сервісний центр МВС № 7341 (ТСЦ МВС № 7341) (далі - відповідач, ТСЦ МВС № 7341) на підставі рішення Глибоцького районного суду Чернівецької області від 05.06.2020 року у справі №715/246/20 здійснити перереєстрацію транспортного засобу Toyota Land Cruiser Prado, 2008 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 із зазначенням в реєстраційних документах, що власником 1/2 частини автомобіля є ОСОБА_1 .
Свої вимоги позивач мотивує тим, що 29.10.2021 р. позивач звернувся до відповідача з заявою в якій просив здійснити реєстрацію права власності на 1/2 автомобіля Toyota Land Cruiser Prado 2008 року випуску, шасі № НОМЕР_2 , тип легковий універсал, реєстраційний номер НОМЕР_1 (далі - автомобіль) за останнім. Однак, відповідачем надано відповідь з якої вбачається, що для здійснення перереєстрації транспортного засобу за позивачем, як співвласником автомобіля та належного виконання рішення Глибоцького районного суду Чернівецької області від 05 червня 2020 року, необхідна присутність співвласників з документами, які підтверджують особистість (у разі відсутності одного із співвласників - нотаріально посвідчена заява), свідоцтво про реєстрацію вказаного транспортного засобу, а також вказаний транспортний засіб має бути оглянуто фахівцями експертної служби МВС. Вважаючи дії відповідача протиправними у проведенні переєстрації, позивач звернувся в суд з вказаним позовом.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідачем надано відзив на позов, відповідно до змісту якого вказує, що оскільки не було повністю надано необхідні документи, а саме свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу та висновок експертної служби МВС та присутність співвласників з документами, які підтверджують особистість ( у разі відсутності одного із співвласників - нотаріально посвідчена заява), які є обов`язковим згідно норм Постанови КМУ 1388. Сукупність викладених фактів унеможливлюють подальшу перереєстрацію, тому відмова у реєстрації є законною. Відповідач зазначає, що виконання рішення Глибоцького районного суду Чернівецької області іншим співвласником не входить до компетенції відповідача, а тому для виконання рішення суду потрібно здійснити дії згідно Порядку Постанови КМУ №1388. У зв`язку з наведеним, просить відмовити в задоволенні позову.
Дослідивши письмові докази судом встановлено наступне.
Рішенням Глибоцького районного суду Чернівецької області від 05.04.2020 року у справі №715/246/20 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про витребування майна та визнання права власності на майно задоволено. Визнано недійсним договір купівлі продажу 7344/2019/1400555 транспортного засобу марки Toyota, модель Land Cruiser Prado, 2008 року випуску, шасі № НОМЕР_2 , тип - легковий універсал - В, реєстраційний номер НОМЕР_3 укладений 06.04.2019 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 та витребувати від ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 паспорт серії НОМЕР_4 на користь ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 та ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 , транспортний засіб марки Toyota, модель Land Cruiser Prado, 2008 року випуску, шасі № НОМЕР_2 , тип - легковий універсал - В, реєстраційний номер НОМЕР_3 . Визнано за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 РНОКПП НОМЕР_6 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 право власності на 1/2 частину автомобіля марки Toyota Land Cruiser Prado, 2008 року випуску, шасі № НОМЕР_2 , тип - легковий універсал - В реєстраційний номер НОМЕР_3 .
17.08.2021 р. представник позивача звернувся з адвокатським запитом до відповідача щодо надання інформації, хто є власником автомобіля.
19.08.2021 р. відповідач надав відповідь на запит, відповідно до змісту якого вказував, що власником автомобіля є ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка мешкає Чернівецька область, Глибоцький район, с. Стерче., Окрім того направлено копії документів, які стали підставою до переєстрації вказаного автомобіля.
06.10.2021 р. позивач звернувся з вимогою до ОСОБА_2 , щодо подання спільної заяви про реєстрацію права власності на автомобіль.
29.10.2021 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про реєстрацію права власності на 1/2 автомобіля Toyota, модель Land Cruiser Prado, 2008 року випуску, шасі № НОМЕР_2 , тип - легковий універсал - В, реєстраційний номер НОМЕР_1 за позивачем.
09.11.2021 р. відповідачем надано відповідь, відповідно до змісту якої вказано, що для здійснення перереєстрації транспортного засобу за позивачем, як співвласником автомобіля та належного виконання рішення Глибоцького районного суду Чернівецької області від 05 червня 2020 року, необхідна присутність співвласників з документами, які підтверджують особистість (у разі відсутності одного із співвласників - нотаріально посвідчена заява), свідоцтво про реєстрацію вказаного транспортного засобу, а також вказаний транспортний засіб має бути оглянуто фахівцями експертної служби МВС.
Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків регулюється "Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів" затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року № 1388 із змінами та доповненнями (далі - Порядок №1388).
Даний Порядок є обов`язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов`язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень.
Згідно абзацу 1 п.3 Порядку №1388 державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.
Абзацом 19 п.3 Порядку №1388 встановлено, що державний облік зареєстрованих транспортних засобів передбачає реєстрацію, накопичення, узагальнення, зберігання і передачу інформації про такі засоби та відомостей про їх власників, які вносяться до Єдиного державного реєстру транспортних засобів, держателем якого є МВС.
У відповідності до п.5 Порядку №1388 особи, які порушують цей Порядок, несуть відповідальність згідно із законом.
Згідно п.8 Порядку №1388 - державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність, для юридичних осіб - організаційно-розпорядчий документ про проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів та видана юридичною особою довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України "Про дорожній рух").
Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку:
- договори, укладені на товарних біржах на зареєстрованих в уповноваженому органі МВС бланках;
- укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб;
- договір купівлі-продажу транспортного засобу, укладений між покупцем та суб`єктом господарювання, який є власником зареєстрованого за ним транспортного засобу і здійснює оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами, підписаний уповноваженою особою такого суб`єкта господарювання та скріплений печаткою (у разі наявності);
- укладені та оформлені в центрах надання адміністративних послуг у присутності адміністраторів таких центрів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб;
- нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб;
- договори купівлі-продажу транспортних засобів, що підлягають першій державній реєстрації в сервісних центрах МВС, за якими продавцями виступають суб`єкти господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами, і які підписані від імені таких суб`єктів уповноваженою особою;
- договір комісії між власником транспортного засобу і суб`єктом господарювання, який за таким договором є комісіонером, та договір купівлі-продажу транспортного засобу, за яким продавцем є такий суб`єкт господарювання, які підписані від імені суб`єкта господарювання уповноваженою особою, - у разі продажу транспортних засобів суб`єктами господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами на підставі договору комісії, укладеного з власником транспортного засобу;
- свідоцтва про право на спадщину, видані нотаріусом або консульською установою, чи їх дублікати;
- рішення про закріплення транспортних засобів на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняті власниками транспортних засобів чи особами, уповноваженими управляти таким майном;
- рішення власників майна, уповноважених ними органів про передачу транспортних засобів з державної в комунальну власність чи з комунальної власності в державну власність;
- копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин;
- довідка органу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що виділили автомобіль або мотоколяску;
- акт приймання-передачі транспортних засобів за формою згідно з додатком 6, виданий підприємством-виробником або підприємством, яке переобладнало чи встановило на транспортний засіб спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, із зазначенням ідентифікаційних номерів такого транспортного засобу та конкретного одержувача;
- митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронна митна декларація, або видане митним органом посвідчення про реєстрацію в уповноважених органах МВС транспортних засобів чи їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери;
- договір фінансового лізингу та договір купівлі-продажу предмета лізингу;
- акт про проведений електронний аукціон або постанова та акт про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем.
- рішення про безоплатну передачу конфіскованого майна, винесене комісією, утвореною відповідно до пункту 11 Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 р. № 985 (Офіційний вісник України, 2002 р., № 29, ст. 1371);
- акт про придбання майна на аукціоні з продажу майна боржників у справах про банкрутство (неплатоспроможність);
- договір купівлі-продажу транспортного засобу, укладений за результатами прилюдних торгів (аукціону) або електронних торгів, за яким продавцем виступає Національне агентство з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, або акт про реалізацію активів на електронних торгах, виданий Національним агентством з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів;
- акт про придбання товару на електронному аукціоні, виданий митним органом у разі продажу транспортних засобів у випадках, передбачених статтею 243 Митного кодексу України;
- договір купівлі-продажу, оформлений в електронному вигляді через електронний кабінет водія або Єдиний державний вебпортал електронних послуг.
У разі проведення державної реєстрації транспортних засобів через центри надання адміністративних послуг документи, необхідні для отримання адміністративної послуги, приймаються з урахуванням положень інформаційної картки на таку послугу, яка надається сервісними центрами МВС органам, що утворили центри надання адміністративних послуг.
У відповідності до п.11 Порядку №1388 - державна реєстрація конфіскованих транспортних засобів або транспортних засобів, право власності на які встановлено за рішенням суду, проводиться на підставі відповідного рішення суду із зазначенням марки, моделі, ідентифікаційних номерів складових частин таких засобів, а також реєстраційних документів, зокрема свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (далі - свідоцтво про реєстрацію) або технічного паспорта (у разі їх наявності). До реєстраційних документів додається договір купівлі-продажу, інший документ, що встановлює право власності, або рішення Кабінету Міністрів України чи комісії, утвореної відповідно до Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 р. № 985 (Офіційний вісник України, 2002 р., № 29, ст. 1371), про передачу цих транспортних засобів у разі конфіскації у власність держави.
Пунктом 15 Порядку №1388 визначено, що під час проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортні засоби (крім випадків реєстрації нових транспортних засобів, перереєстрації транспортних засобів у зв`язку із зміною найменування та адреси юридичних осіб, прізвища, власного імені, по батькові (за наявності), місця проживання фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, установлення газобалонного обладнання, отримання чи перезакріплення індивідуального номерного знака або номерного знака з відповідною комбінацією цифр, а також видачі реєстраційних документів для виїзду за кордон (їх повернення) або тимчасового реєстраційного талона під час передачі права користування та/або розпорядження транспортними засобами, видачі тимчасового реєстраційного талона під час передачі права користування та/або розпорядження транспортними засобами, вибракування їх у цілому) підлягають огляду фахівцями експертної служби МВС з метою звірення ідентифікаційних номерів їх складових частин з номерами, зазначеними в поданих власником для реєстрації документах. За результатами огляду в документах, які подаються для державної реєстрації, робиться відповідна відмітка або складається акт огляду. Експертне дослідження транспортного засобу і реєстраційних документів на транспортний засіб (інших документів, які є підставою для реєстрації транспортного засобу) проводиться за заявою власника з метою визначення справжності ідентифікаційних номерів транспортного засобу і реєстраційних документів.
Експертне дослідження проводиться фахівцями експертної служби МВС або судовими експертами державних спеціалізованих установ, які мають присвоєну в установленому Законом України "Про судову експертизу" порядку кваліфікацію судового експерта з правом проведення досліджень за відповідними експертними спеціальностями. За результатами дослідження складається висновок експертного дослідження, який додається до документів, що подаються для державної реєстрації. Установлення відповідності конструкції, перевірка за Єдиним державним реєстром транспортних засобів, автоматизованою базою даних про розшукувані транспортні засоби, банком даних Генерального секретаріату Інтерполу, перевірка відомостей про обмеження відчуження за Державним реєстром обтяжень рухомого майна та відомостей про документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, а також про реєстрацію місця проживання за Єдиним державним демографічним реєстром (крім внутрішньо переміщених осіб, які подають довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або пред`являють її відображення в електронній формі на Єдиному державному вебпорталі електронних послуг Портал Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія), відомостей про особу за Єдиним реєстром боржників, дійсності довіреності за Єдиним реєстром довіреностей, дійсності сертифіката відповідності за Державним реєстром сертифікатів відповідності транспортних засобів, виданих уповноваженими органами або органами із сертифікації, та реєстром виданих сертифікатів типу транспортних засобів та обладнання, що формується за повідомленнями уповноважених органів, і сертифікатів відповідності нових транспортних засобів, виданих виробником, документів, що підтверджують правомірність придбання, отримання, а також відомостей щодо митного оформлення транспортних засобів проводяться уповноваженими особами сервісного центру МВС.
Тобто, Порядок №1388 визначає вичерпний перелік документів, які потрібні для реєстрації (переєстрації) транспортного засобу.
Аналізуючи викладене вище, суд зазначає, що підставою для переєстрації автомобіля позивачем потрібно було подати не тільки рішення суду, а й свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, присутність співвласників з документами, які посвідчують особистість (у разі відсутності одного з співвласників - нотаріально посвідчена заява), а також надати висновок експертної служби МВС, що прямо передбачено п. 8, п. 11 та п. 15 Порядку №1388.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем не дотримано процедуру подання документів для реєстрації (переєстрації) транспортного засобу, а тому відповідач правомірно відмовив позивачу реєстрації (переєстрації) транспортного засобу.
При цьому, суд звертає увагу, що виконання рішення Глибоцького районного суду Чернівецької області іншим співвласником не входить до компетенції відповідача, оскільки ТСЦ МВС № 7341 діяв на підставі Порядку №1388, у зв`язку з чим, суд відмовляє в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Згідно частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно частини 1 та частини 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем по справі, як суб`єктом владних повноважень доведено правомірність прийнятого рішення, а тому суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно відмовлено в заяві реєстрації (переєстрації) транспортного засобу, у зв`язку з чим суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Стосовно розподілу судових витрат.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки в задоволенні позову відмовлено в повному обсязі, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 )
Відповідач - Територіальний сервісний центр МВС № 7341 (ТСЦ МВС № 7341) Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Чернівецькій області (філія ГСЦ) (вул. Руська, 248 М, м. Чернівці, 58023, Код ЄДРПОУ 43611949)
Суддя І.В. Маренич